Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Akustické štítky budov

Autor článku: Ing. Pavel Rubáš, Ph.D., Technický a zkušební ústav stavební Praha s.p.
Plné znění článku: Akustické štítky budov
Anotace článku: Článek je shrnutím návrhů akustických expertů z evropských zemí, jež se účastnily COST TU09001 „Harmonizující aspekty zvukové izolace“. Zahrnuje detailní stavebně-akustická data a jejich porovnání ze zemí zahrnutých v projektu.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (4): Akustický štítekJan Kydlíček01.10.2015 16:21
Re (3): Akustický štítekPavel Rubáš01.10.2015 13:40
Re (2): Akustický štítekJan Kydlíček01.10.2015 08:58
Re: Akustický štítekPavel Rubáš30.09.2015 07:56
Akustický štítekJan Kydlíček29.09.2015 20:05

Příspěvky
Předmět: Akustický štítek
Autor: Jan Kydlíček
Datum: 29.09.2015 20:05 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 115582
reakce na ...
Dobrý den,

děkuji za zajímavý článek.

Mám dotaz ohledně zamýšleného budoucího způsobu vydávání akustického štítku budovy. Z jeho vzhledu a rozvržení uvažuji, že jej bude možno získat pouze přímým měřením neprůzvučnosti vzduchové a kročejové. Zajímalo by mne, jak je to v takovém případě s výpočty neprůzvučnosti u novostaveb? Dnes již vyžadovaný energetický štítek budovy, resp. vyhovující hodnoty tepelných izolací, lze vypočíst předem pomocí vhodného SW (např. Stavební fyzika - Svoboda software). Stejný nástroj lze použít i pro výpočet neprůzvučností. Ovšem získá budova akustický štítek pouze na základě výpočtů a nebo je nutné při kolaudaci vždy provést potřebná měření?

Jestliže se v článku poměrně trefně zabýváte tím, že investor nebude zbytečně zajišťovat vyšší než minimálně požadovanou akustickou pohodu danou ČSN 73 0532, potom je také na zamyšlenou, jak moc se případná měření podepíší na celkové nákladnosti celé stavby (pokud vím, tak měření není zrovna levnou záležitostí ...). Již dnes je situace taková, že úřad (KHS) striktně vyžaduje doložení splnění všech legislativních požadavků ohledně hluku a akustiky u novostaveb zpracováním hlukové studie a zároveň nařizuje provedení měření ke kolaudaci. To samo o sobě je pro stavebníka dost zatěžující. Trošku se zde ale obávám toho, že ačkoliv proběhnou veškerá měření, výsledkem bude pouze protokol, nikoliv akustický štítek, byť by tím mohl být v případě splnění všech hodnot automaticky udělen. Stavebník pak bude ještě nucen objednat nová měření, jejichž výsledkem bude požadovaný akustický štítek? Nebo bude skutečně udělen na základě protokolu vydaného akreditovanou měřící laboratoří?

Ptám se z důvodu neznalosti probíhající praxe ohledně vydávání energetických štítků budov. Štítek lze dnes teoreticky získat např. pouze doložením skutečné spotřeby tepla za předchozí topné období, což ale může být značně individuální a u stavební akustiky takový postup ani nelze použít.

Předmět: Re: Akustický štítek
Autor: Pavel Rubáš
Datum: 30.09.2015 07:56 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120682
reakce na ...
Dobrý den,

Děkuji za pozitivní reakci!

V první řadě musím upozornit, že akustické štítky budovy nejsou zatím právně závazné a mohou je vydávat pouze tzv. akustičtí specialisté zapsání na seznamu Asociace akustiky českého stavebnictví http://www.asociaceakustiky.cz

Štítek je možné vydat ve fázi návrhu (výpočtová predikce) pro projekt nebo ve fázi realizace (měření) pro existující stavbu. Oba způsoby jsou možné. Vámi zmiňovaný programový balíček Svoboda software obsahuje program Neprůzvučnost, který slouží pro výpočty vážených veličin neprůzvučnosti podle ISO 717-1 resp. ISO 717-2, avšak použité metody výpočtů jsou klasikou padesátých let dvacátého století (Watters: The transmission los sof some masony walls, publikováno v roce 1959). Význam programu nechci shazovat, sám ho používám, bohužel pro seriózní zpracování štítku ve fázi návrhu není dostatečný.

Jsem nakloněn štítkům založeným na měření, jelikož mají výrazně vyšší vypovídající schopnost o skutečných poměrech stavby.

Vyjadřujete určitou obavu z ceny měření, mohu Vás však ujistit, že nejde o přehnané částky. Naše měřící skupina umí realizovat akustický štítek bytu či rodinného domu na základě vlastního měření v cenové úrovni cca 15 tis. Kč bez DPH. Měření prováděná pro KHS jsou samozřejmě využitelná i pro štítek, nebráníme se použití cizích akreditovaných měření pro zpracování štítku.

Předmět: Re (2): Akustický štítek
Autor: Jan Kydlíček
Datum: 01.10.2015 08:58 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 115582
reakce na ...
Dobrý den,

děkuji za odpověď.

Rovněž používám program Neprůzvučnost. Zde bych měl ještě dotaz: Existuje výpočtový program na podobném principu vycházející z novějších poznatků a lze jej proto využívat teoreticky pro získání akustického štítku pouze ve fázi návrhu?

Chápu Vaše přesvědčení o tom, že měření je lepší (bez výhrad souhlasím), nicméně zde stojíme před problémem, kdy stavebník zaplatí za zpracování akustické studie (jak jsem již zmiňoval, poslední dobou vyžaduje správní orgán akustickou studii u novostaveb ležících v určitém hlukovém pásmu - ve městech tedy prakticky všech) a následně bude muset platit znovu ještě za měření.

Ideálním SW by v tomto případě byl projekční program, který by na základě detailního rozkreslení celé stavby uměl vypočíst nejen akustiku, ale i tepelnou energii (případně další související parametry). Divím se, že takový nástroj ještě nikdo nevytvořil, nabízí se přece, aby (přesné) výpočty probíhaly v reálném čase již ve fázi návrhu stavby. Současný způsob, kdy projektant zašle půdorysy, řezy a typ zdiva pro výpočet neprůzvučnosti dalšímu subjektu, i když má kompletní stavbu vytvořenou modelově v počítači, mi přijde jako z doby kamenné.

Předmět: Re (3): Akustický štítek
Autor: Pavel Rubáš
Datum: 01.10.2015 13:40 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120682
reakce na ...
Ano, vhodný program existuje např. BASTIAN http://www.datakustik.com/en/products/bastian/calculation/
Cenově je však o jeden až dva řády dražší než zmiňovaná česká "klasika". Tento program umožňuje již modelovat hlukovou zátěž uvnitř budov, způsoby a cesty přenosu hluku mezi jednotlivými místnostmi ve zkoumané budově včetně interakcí s vnějším prostředím.
Vámi zmiňovaný ideální software neexistuje, dle mého názoru jde hudbu vzdálenější budoucnosti, ale určitě máme šanci se něčeho takové dočkat resp. dožít.

Předmět: Re (4): Akustický štítek
Autor: Jan Kydlíček
Datum: 01.10.2015 16:21 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 115582
reakce na ...
Dobrý den,

velmi děkuji za odkaz, BASTIAN se poměrně blíží mojí představě o tom, jak by to mělo vypadat / fungovat. Ve verzi DEMO sice není možnost editace jednotlivých stavebních prvků, předpokládám ale, že v plné verzi toto lze upravovat. Sám jsem si v řadě případů v programu Neprůzvučnost doplnil stavební materiál na základě jeho fyzikálních vlastností (např. porobeton v základním katalogu materiálů chybí).

Děkuji a přeji mnoho pracovních úspěchů na poli akustiky!

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama