Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Doporučte tepelné čerpadlo země/voda

Autor: Václav Fous
Datum: 17.01.2016 19:58
uživatel: 115293

Dobrý den,
doporučte mi prosím značku tepelného čerpadla země/voda. Konkrétní model bych dořešil s prodejcem.
Jedná se o novostavbu. Ztráta 8,4 kW. Vytápěná plocha 115 m2. Podlahové vytápění.
Pokud by to bylo možné zrealizovat, rád bych přebytkem z FVE ohříval zásobník vodu v TČ —> možnost přidání extra patrony.
Preferuji tiché čerpadlo a kvalitní komponenty s dlouho životností.
Mám v hledáčku TČ od Buderuse, doporučujete něco lepšího?

Děkuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 41   starší >>
Datum: 08.02.2016 21:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121412
reakce na ...
tak co ted :-) výpočet TZ (pan Kubiček zde na foru ) 5 +-0,4kw IVT zběžne podle plánu PENB 6 +-0,5kw systém země voda, omezení v kolektoru žádné trubek v zemi kolem 270-300 metru takže k věci rozhodnutí jestli instalovat IVT C4,5 (4,7kw) nebo IVT C6 (5,8kw) rozdíl ceny je v řádu max 10tis rozdílu. takže finančné to nemá cenu řešit. 4,5lka má o cc 200W menší příkon jak to mám rozseknout

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 09.02.2016 16:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, jestli je rozdíl v ceně instalace tak malý, pořiďte klidně tu C6.

Autor: Josef Zapletal
Datum: 26.03.2016 00:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105248
reakce na ...
O tom jsem tady psal x příspěvků pokud máte prostor udělejte kvalitní zemní výměník a dimenzujte země/voda na 100% ztrát.

Autor: Miroslav Dvořák
Datum: 15.07.2016 10:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
jak se blíží pomale ale jiste .. hrubá do konce ... tak se mi k IVT nabídkám prídala aji cenová nabídka na Stibel WPC 05 .. je o cc 35tis na papíře levnejší.. může někdo tyto čerpadla porovnat třeba to IVT C6 vs WPC 05 od Stieblu...

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 15.07.2016 11:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Dobrý den. Ve středu jsem byl u švagra a on má podlahovku a elektrokotel. Také má jakousi klimatizaci ( asi LG ) a říkal mě, že letošní topnou sezónu topil pouze klimatizací a elektrokotel měl vypnutý. TZ má cca 4 kW. Já jsem si zrovna tento týden pořídil klimatizaci a předpokládám, že po většinu zimy to bude stačit. Odstavím přímotopy. Je to tato klimatizace : http://www.topenivodaplyn.cz/nastenna-klimatizace-sinclair-ash-12aie-2
S pozdravem Laďa

Datum: 15.07.2016 13:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, tyto stroje jsou kvalitou, výkonem a COP velice podobné (dokonce to WPC má parametry o trošku lepší), pořiďte to levnější. Důležité především je, abyste měl správně nadimenzovaná primární okruh, v případě klasického kolektoru by měla být jeho délka u běžného složení zeminy cca 300 m.

Datum: 11.05.2017 13:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak , čerpadlo namontované Stiebel Eltron WPC 05 do země jsem dal 2x 150m trubky.. tak uvidíme jak to pošlape.

Autor: Michal Kunčický
Datum: 26.05.2017 20:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121284
reakce na ...
Dobrý den, můžete mi dát prosím kontakt na realizační firmu, která Vám tč instalovala? Děkuji

Datum: 26.05.2017 21:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
f. Eurosystémy , dělala u mě podlahovku aji WPC 05

Autor: Greg Kovacs
Datum: 15.05.2018 00:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127535
reakce na ...
Dobry den,

mohl bych se Vas zeptat, jak jste s realizaci od firmy Eurosystemy spokojen ?
Taky planujeme podlahove topeni + tepelne cerpadlo a mezi poptanymi jsou i Eurosystemy.

Dekuji za odpoved.

Datum: 15.05.2018 07:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Přijeli, natahli podlahovku na mnou pripravenej podklad za pul roku dali aji čerpadlo a zimu jsem topil , v baraku teplo cena byla takova jakou jsem podepsal

Datum: 24.01.2016 22:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Doufám pane Fous, že v tom nemáte zmatek.

Datum: 19.01.2016 22:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Poradím Vám kontrétně:

No tak pokud doporučuji , vyberte si nějakou prémiovou značku ať to má v sobě bojler - máte malý dům tak ať ušetříte prostor. Pokud to bude moc peněz jděte do levnějších řešení lze tím hodně ušetřit.
Výkon čerpadla okolo 6,5kW - provoz 20 hodin denně + TUV. To vám bude stačit. Čerpadlo rozhodně blokujte náklady na to jsou malé u země voda je to výhodné. Zemní výměník pokud nebude vrt předimenzujte. Minimálně 520 metrů PE trubky slabostěnná průměr 40. Viděl bych to na 3x 200 metrů. Hloubka kolem 2 metrů ,. můžete i hlouběji, ale 2,5 metrů bych viděl jako strop níže už to nemusí být výhodnější ,ale nevím.
hadice do podlahovky 15cm od sebe, koupelna polovina. S tímhle dosáhnete topného faktoru přes 5. 5,5 se Stiebel eltron čerpadlem určitě. Pokud to takto postavíte stačí malá koncentrace lihu v trubkách. Ve 2 metrech Vám stačí tak 15% koncentrace lihu 10 litrů lihu (95% ) na 54 litrů směsy. To je asi - 5,5°C. nemyslím že se se vstupem dostanete kdy pod nulu. Oběhovka by měla udržet rozdíl tak 2-3°C. Vyšší koncentrace je nevýhodná.

Datum: 19.01.2016 23:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, asi jste nečetl zbytek tohoto vlákna, jinak byste věděl, že TZ domu nejsou 8,4 kW ale cca 5 kW.

Datum: 20.01.2016 23:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
5x24 = 120kWh za den + TUV dejme tomu 200 litrů = 8kWh, ztráty se přidají k topení tak s nimi nepočítám = 128 kWh denně sazba 20h = 6,4 kW výkon čerpadla.

Autor: Lukáš Havlíček
Datum: 20.01.2016 23:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110059
reakce na ...
Co tady se člověk nedozví....
Děkuji za poučení o dimenzování, jen ten Váš výsledek ještě potřebuje dopočítat. Takže:
6,4 x 0,8 = 5,12kW
a určitě bude i správně
6,4 x 0,7 = 4,48kW
Zemní TČ se naprosto běžně a správně dimenzují i na 60% výpočtové TZ. Myslím tím topný výkon TČ.

Datum: 21.01.2016 00:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Výpočet je zcestný, protože TZ jsou 5kW, od těch 60% vám ČEZ dá sazbu D56. To že je to tak správně je blud montážních firem. Chybí Vám technická erudice.

Datum: 21.01.2016 07:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za info, nejsem montážní firma, a není to blud, jsou to technické podklady výrobců.....

Datum: 20.01.2016 07:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Hrůza.....
Na dům s TZ 5kW "radíte" kolektor 3x200m ,v jiném vláknu, kde se řeší dům s TZ kolem 15kW (možná trochu víc nebo možná míň) píšete o 6x200m. Takže bludy. Nerozumím co znamená TČ blokovat s malými náklady, jestli to znamená v době VT tak to je o ničem. To co píšete o podlahovce je největší blbost jakou jsem od Vás zatím četl, pokud by se takto provedla PT v tomto domě nebude fungovat (a ve spoustě jiných).
Doufám jen, že tyto Vaše nesmyslnosti někdo neuchopí a nebude podle nich cokoliv dělat, protože to by byl chudák. Koncentrací směsi musíte mimo jiné zabezpečit nezamrznutí výměníku při poruše, než zareaguje čidlo výparníku a odstaví kompresor může být již hotovo. Při prasknutí výparníku pak máte tak 50/50% šanci ze se TČ zachrání, nebo budete kupovat nové....

Datum: 21.01.2016 00:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dávejte si pozor , co píšete. Děláte rychlé příliš rychlé soudy.

Doufám , že se poučíte z toho co napíšu. Doporučil jsem 6,5 kW tepelné čerpadlo je přesně na ten dům. Ten člověk , ale 6,5 kW čerpadlo nesežene a bude si muset koupit sedmičku. Doporučuji mu prémiovou značku , protože jsem pochopil ,že ten člověk si chce koupit klidné bydlení na důchod nechce mít problémy. Při topném faktoru 5 bude mít TČ příkon 1,4 kW a chladící výkon 5,6 kW, ale většinu doby pojede TČ s vyšším topným faktorem než 5 a bude mít chladící výkon kolem 6kWh takže zhruba 10W / m odpovídá právě 3x200 metrů , je to konzervativní návrh , který povede k velmi vysokému topnému faktoru , a mizivým nákladům na energie v domě. Ten kdo staví nový dům je při penězích až bude v důchodu mít peníze nebude a nízké náklady ocení, kdyby chtěl opak koupí si vzduch/voda.

To druhé TČ 15kW TČ chtěl člověk do topení do radiátorů počítejte s topným faktorem cca 3,7 pokud stíháte pak pochopíte , že to TČ bude mít chladící výkon jen kolem 11 až 12 kW - podle teploty solanky. proto 1200 metrů trubek . je to stejně 10W/m , ty návrhy jsou identické, rozdíl je v poměru elektrického příkonu - Doufám ,že již teď chápete smysl mého příspěvku.

O tom podlahovém topení to byla jen taková zmínka, 15cm je standartní rozteč trubek v podlahovém topení. méně je v tomto případě neefektivní větší roztečí se moc neušetří byly by nutné vyšší teploty vody do PT a to by kazilo můj návrh.

Dále jak píšete o tom čidlu nevím proč by nestačilo reagovat teplota poklesne čidlo vypne nevidím v tom problém líh s vodou mrzne jinak než samotná voda a nemá zdaleka takovou trhací schopnost systém lze doplnit snímačem průtoku.

Jinak nejsem děd vševěd, mohu napsat hloupost , ale ujišťuji Vás, že většinou i když to píšu rychle vím vcelku dobře o čem mluvím.

Datum: 21.01.2016 07:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jedna zcela zásadní informace pro Vás, zřejmě ji popřete nebo nějaký dalším slohem okecáte. Zdroj pro tepelné čerpadlo země - voda (vrty nebo kolektor) se VŽDY NAVRHUJÍ DLE TEPELNÉ ZTRÁTY OBJEKTU, NIKOLIV DLE VÝKONU TEPELNÉHO ČERPADLA. Pokud je to provedeno dle výkonu TČ, navíc ještě chladícího, je zde velká šance na vyčerpání zdroje během topné sezony.
Dále o tom již psát nebudu, moje technická erudice mi radí s Vámi dále moc nepsat, hrozí mi totiž zhroucení.

Datum: 21.01.2016 14:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nebudu už Vám nic psát , nemá to smysl , z Vaší reakce je jasné že nemáte na to , abyste do důsledků pochopil co píšu. Vy jste přesně ten investor, který si myslí, že když navrhne TČ na 60% ztrát objektu ušetří 40% délky vrtu nebo plochy primárního kolektoru a trubek a spotřeba doplňkového zdroje bude 3 nebo 5%. Zeptejte se těch výrobců země/voda kde se vezme těch 35% energie která chybí a na úkor čeho to bude. On zákon zachování energie totiž platí stále. a blkovat TČ ve VT sice nemusíte , ale od příštího roku se za to pěkně připlatíte !

Autor: Jozef Homola
Datum: 21.01.2016 15:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Obávám se, že p. Havlíček má na to o čem píše. Existuje nějaká "mezinárodní" metodika jak se správně dimenzuje výkon tepelného čerpadla vs. tepelné ztráty. To se respektuje, je to zakotveno ve směrnicích a tak se to učí na školách. Můžeme s tím nesouhlasit ale ekonomiku provozu tím nevylepšíme.

Datum: 21.01.2016 17:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jste asi slepý, protože jsem jasně velkým písmem napsal, že zdroj (vrty nebo kolektor) se dimenzují na TZ objektu, kdežto topný výkon TČ se poddimenzuje (na 60-80% výpočtové TZ). Žádná energie se nikde nemusí rodit, naopak se nemusí používat kubíkové nádrže oproti řešení které jste popsal Vy. Nejsem investor zaslepený úsporou za pár metrů trubek, ale oboru TČ se již pár let věnuji. Takže celkem jasně vím z teorie, ale i praxe, jaká řešení dlouhodobě fungují. Odjakživa platilo, že dimenzovat jakékoliv TČ pouze monovalentně znamená drahou instalaci se spoustou zbytečného "železa" (nádrže, čerpadla,....). Co třeba dimenzování podle mth/rok? Na kolik to střílíte Vy? Přikládám tabulku, dle které třeba při nadimezování TČ na 60% výpočtové TZ pokryje TČ 89% potřeby tepla, 11% je bivalent.

Závislost míry bivalence a množství energie dodané tepelným čerpadlem

Krytí spotřeby tepla při různých výkonech tepelných čerpadel
Podíl TČ (%) **
0 30 40 45 50 55 60 65 70 80 90 100
Krytí spotřeby (%) *
0 61 72 78 82 86 89 91 93 96 98 100

* podíl tepelného čerpadla je poměr výkonu TČ a tepelné ztráty objektu

** krytí potřeby je podíl tepelné energie dodané do objektu tepelným čerpadlem

Datum: 21.01.2016 21:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
- dobře , to jsem přehlédl, ale rozdíl cen strojů není veliký. Jak u které značky - u mě to bylo asi 10 tisíc za to nekoupíte ani el. kotel. A když se podíváte na rozdíl cen nádrží
http://akumulacni-nadrz.cz/cenik.php
pak 500 litrová stojí 8385 , 750 litrová 9084 Kč - to je takový problém ? Musíte mít el. kotel , takže neušetříte nic . máte dražší jistič, vyšší spotřebu. Máte problém jak zajistit podíl 0,91 % v NT jinak je vám distribuce dopočtena do jednotarifní sazby, protože to poddimenzované čerpadlo se nedá celoročně blokovat nebo dá, ale stojí to peníze, protože jede elekrokotel. Není pravda ,že se vyplatí dimenzovat na 60% - u země voda to prostě není pravda. Krom toho pokud máte podlahovku , pak máte malý počet startů , takže když poddimenzujete co se stane - máte velký počet provozních hodin ročně to téměř v poměru v jakém výkon poddimenzujete a tím také klesá životnost kompresoru a oběhových čerpadel u TČ - třeba o 1/3 -to je prostě realita.
Jedinou nevýhodnou je větší nárok na prostor , protože tu nádrž prostě musíte někam dát. A od určitého výkonu je problém s ohřevem TUV když už nejsou čerpadla s integrovaným bojlerem Stiebel Eltron integruje jen do 13kW , IVT myslím do 10kW. Nemá smysl studovat tabulky , má smysl studovat co je ekonomicky nejvýhodnější. Já žádný el. kotel doma nemám mám 15kW TČ a dům my to vytopí do průměrné denní teploty -20°C s 2 hodinovým blokováním. Návratnost proti automatu na uhlí v době kdy jsem to pořizoval byla 6 let. Takže se mi to vrátilo už 2x protože topím od r. 2004. Pokud na to nemáte nekupujte TČ od prémiových značek kupte si něco levnějšího hlavně to udělejte pořádně ať Vám to topí a nemáte problém. Ceny jističů půjdou ještě nahoru , protože všichni budou snižovat a cena za distribuci zůstane stejná , silnější čerpadlo se dá blokovat jak podle distributora tak podle aktuální spotřeby když máte podlahové topení je to jedno a energie je vždy dost. Pak se třeba můžete mít 16A jistič na celý dům a nevadí to. Se slabším strojem budete mít pouze problém jak s blokováním tak s životností. Možná něco ušetříte do začátku , ale celkově proděláte. El. energie bude dost , ale té pro regulaci bude u nás ubývat a bude drahá kdo se tomu dokáže přizpůsobit vydělá ti ostatní budou platit více niž by jim to cokoli přineslo.

Datum: 21.01.2016 22:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jste asi jediný na světe, komu vadí u TČ malý počet startů a velký hodinový proběh. To je totiž základ u všech kompresorů od mrazíren, přes tepelná čerpadla až po zimní stadiony - malý počet startů, dlouhá doba chodu. Potom je proběh kolem 100 tisíc motohodin klidně dosažitelný. Oběhovky snad ani nemůžete myslet vážně.....
Na víc fakt nemám, lituji těch co Vám ty nesmyslnosti uvěří.....

Datum: 22.01.2016 13:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nic takového jsem nepsal. V každém případě Vaše odborné rady budou znamenat , že celkové náklady na el. energii stoupnou poměrně výrazně , protože nebudete moci blokovat, budete používat el. kotel nesplníte podmínky přidělení nových topných sazeb a spotřeba bude proto dopočítána na jednotarif ! Slabé tepelné čerpadlo bude mít i nižší životnost, protože bude mít mnohem více provozních hodin. Investiční náklady poklesnou při dobrém dodavateli jen minimálně. Musíte se ještě hodně učit abyste mohl někomu radit co má dělat.

Datum: 22.01.2016 18:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No jo, prostě nemám co odpovědět, na to se nedá reagovat. Přečtěte si alespoň tuto diskuzi, svoje a moje příspěvky. Pokud Vám to nedochází, lituji Vás.
Argumenty které dokola opakujete jsou mnohem starší než bouře kolem NTS, jste trapný, směšný, a nevím co ještě.

Datum: 17.01.2016 20:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, jen takový drobný dotaz, máte dobře spočítané TZ domu ? Z čeho jste ty TZ vyčetl ? TZ 8,4 kW u novostavby se 115 m2 vytápěné plochy je strašně moc, má to nějakou speciální příčinu (nadměrně velké zasklené plochy, hodně nepravidelný tvar domu) ? U domu vaši velikosti vůbec není problém se dostat maximálně na poloviční TZ (nebo ještě menší), kdy už je TČ země/voda prakticky nenávratné (FV je za dnešních podmínek též většinou nenávratná záležitost). Jinak vám TZ mohu zkontrolovat podle PENB, jestli máte zájem.

Autor: Václav Fous
Datum: 17.01.2016 21:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115293
reakce na ...
Dobrý den,

hodnuto jsem vyčetl z nabídky pro TČ, kterou mi vypracoval topenář. V PENB se uvádí 6,2 kW, ale i to mi přijde dost (bungalov, 40cm vata strop, 15cm podlaha, 10 cm polystyren zeď, trojtěsnění + dvojskla/trojskla). Barák je obdélníkového tvaru.
Pokud Vám kontrola výpočtu nebude vadit, mohu papíry oskenovat a vložit do diskuze. Je jich celkem dost, co konkrétně by jste potřeboval?
Děkuji

zobrazuji 1 - 30 z 41   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama