TZB-info - Soutěž o nejlepší exponát…
V rámci druhého dne veletrhu Aqua-therm praha 2016 byla předána ocenění za nejlepší výstavní exponáty. Řadu z nich již znáte z našich stránek, pojďte se podívat, které to jsou.
Dobrý den,
mohu poprosit o informaci, která značka či model je považován za nejlepší tepelné čerpadlo, příp. za nejlepší s poměrem cena/výkon? (pokud se toto o nějaké značce tedy dá říci, něco jako Miele mezi domácími spotřebiči či Internorm mezi okny). Svého favorita po pročítání diskuze mám.
Projektant nám dal do projektu čerpadlo Brilon Atlantic Alfea DUO Extensa 10 a velmi ho chválil.
Tepelné ztráty máme spočítány na 7,45 kW, potřeba tepla 11,2 MWh/rok.
Děkuji
Když budu přemýšlet, jak se někam dostat tak mě samotná cena za km nezajímá. Ani to přistavne. Zajímá mě, kolik mu v…
Vložím sem tabulku kde se dá porovnat zadaná spotřeba při různých jističích a tarifech. Je to ve stádiu zrodu a tak…
Nějak mi nesedí ta TZ a potřeba tepla.
Po montáži tč,odpojení starého kotle montuju běžně nový kotel na samotíž,kdy zákazník uvažuje stejně.
před více než rokem
na základě čeho ta odpověď mně? Nepamatuji si proč.
před více než rokem
https://www.fintag.cz/2022/01/19/italie-jako-druhy-nejvetsi-dovozce-energii-zvazuje-navrat-k-jadru/ Toho jádra se…
před více než rokem
931 odpovědí
Zobrazit všechny reakceMuze nekdo panu Simunkovi vysvetlit, ze strop plus priloha je kolem 8 Kc a ne jen ten strop? Kdyby mi to dnes EON nepotvrdil ze to je za tech 7.80, malem bych te hovadine uveril. V Tv to opakovali nekolikrat, ze strop je jen na silovou cast a zbytek podle tabulek dostava vlastnik distr.soustavy atd. To uz neni ani trochu normalni. Vubec je to zde najake podivne. ...
PV Pepa Virth @pepa.virthMůže někdo Pepovi vysvětlit, že "strop + příloha" v sazbě D56d je 6,44 Kč? Děkuji převelice, já už na něho nemám nervy.
Mimo téma, ale nedá mi to. Koukám, že debata o ceně kWh za chvíli trumfne nedávnou debatu o výrobě tepla tepelným čerpadlem. Tak já tu uvedu jednoduchý příklad a snad se některým "známým firmám" rozsvítí. Cifry budou čistě náhodné, pro ilustraci hlouposti některých zdejších diskutujících nám budou bohatě postačovat. Takže:
Silová složka - 1 MWh = 6000,-
Distribuce - 1 MWh = 300,-
Systémové služby - 1 MWh = 100,-
Stálá platba - 1 měsíc = 600,- (Tzn. za rok 7200,-)
A simulovaná situace bude taková, že za rok odeberu 1 kWh. Přijde soused a zeptá se mě, za kolik mám kWh. Jaká bude odpověď? 6,4 Kč nebo 7206,4 Kč? Pokud někdo odpověděl to druhé, tak gratuluji, vyhrává jednoho bludišťáka za hlupáka roku. Ne pánové, paušál se fakt do ceny kWh nepočítá, zapište si to za uši.
JŠ Josef Šimůnek @josef.simunekNe, cela debata je o ruznych definicich obou stran. Ja o voze, ty o koze. Nic vic. Nejdrive si definujme pojmy, pak se hadejme. :-D
Nějak mi nesedí ta TZ a potřeba tepla.
Níže v odkazu je recenze. Kopíruji část infa:
průměrná denní spotřeba vychází na 40kw (max. denní spotřeba 72kw)
Tak za 9,20 Kč si takové TČ může kterýkoliv prodejce nechat namazat na prsa. Když porovnávám několik cenových nabídek, tak 99 % všech TČ má podobnou spotřebu elektřiny. Tedy ekonomika tam rozhodně není a cena pořízení kolem 320000 plus mínus je odstrašující .
PG Petr Grohmann @petr.grohmannPokud zanedbame amoralni statni stropy financovane na dluh, ktere stejne dlouho nevydrzi, a zustane nam 10-12,- za kwh elektriny a 5-6,- za kwh plynu, pak u drtive vetsiny, a to i starych domu, tc vyjde jednoznacne lepe! To, ze je to relativne drahe, je vec druha. Podekujte unii a nasim vladam u nas i v europe, ktere vysokou cenu, ktera je dusledkem regulaci na vsech urovnich, chteji resit dalsimi regulacemi. :-D
Je těžké jednoznačně říct, která značka nebo model je nejlepší tepelné čerpadlo, protože to závisí na mnoha faktorech, jako je velikost budovy, potřeba tepla, klimatické podmínky a osobní preference.
Z hlediska cena/výkon, existují mnoho kvalitních značek a modelů, které jsou cenově dostupné a účinné. Mohlo by vám pomoct toto srovnání: https://1t.cz/nejlepsi-tepelna-cerpadla-…
Brilon Atlantic Alfea DUO Extensa 10, který Vám projektant doporučil, patří k nejlepším tepelným čerpadlům na trhu a získal mnoho pozitivních recenzí. Jeho účinnost a kvalita jsou velmi dobré a má široký rozsah využití. Tepelné čerpadlo Brilon Atlantic Alfea DUO Extensa 10 je vhodné pro rodinné domy, bytové domy a komerční budovy.
Je důležité si ověřit, jestli konkrétní model bude vyhovovat potřebám Vašeho projektu. Je důležité mít na paměti, že nejdůležitější faktor pro účinnost a efektivitu tepelného čerpadla je kvalitní instalace a správné nastavení.
MM Martin Matoušek @martin.matousek999Max. jde o servis. Jinak je to naprosto fuk. Mohu porovnat 3 ruzne vyrobce v provozovne a vykonove i spotreba je temer stejna. Zazrak se nekona
Pane Pacholík, pokud máte návrh, co ještě řešíte? Pokud jste mu nedůvěřoval, měl jste si vybrát jiného. A nejlepší? Já mám špičkové německé Waterkotte ale zde budete mít desítky chvály uživatelů na jejich t.č.
L.Š.
nejlepší tepelné čerpadlo...samozřejmě země-voda s plošným kolektorem nejspíš jakékoliv značky, ale je fajn pokud má integrovanou funkci aktivního chlazení pokud je v domě podlahovka, je to naprosto komfortní chlazení objektu...
a pokud musí být vzduch-voda, tak tohle:
https://forum.tzb-info.cz/138623-recenze…
tohle čerpadlo troufám si říct, že zatím nikdo nepřekonal...žádný invertor, split s okruhem chladiva, kompakt co může zamrznout bez dodatečné další ochrany a hlavně je zde nejvyšší potencionální životnost ze všech vzduch-voda na trhu díky samotné koncepci tohoto TČ, odmrazování, fix speedu(on-off čerpadlo),...
Já mám LG, mám ho teda jen jednu zimu.... Ale šel bych do něho znovu. Žádný problém, nebyl a hluk, kterého jsem se obával taky není
OK Ondra Křivský @ondra.krivskySuper, díky za info Ondro. Jestli se můžu zeptat, kdo vám to montoval?
Zdravím,
využiji toto téma a jelikož doba pokročila, tak se logicky nabízí otázka do čeho byste šli v roce 2020? Nejde mi ani tak o poměr cena/výkon jako spíš o to, komu za tu dobu jak se říká ujel vlak a z koho se naopak stal lídr.
JŠ Josef Šimůnek @josef.simunekno, pořád neznám nic lepšího, než měděný zemní kolektor https://www.youtube.com/watch?v=R7iUekok…
Zajímavé, téma je Alternativní a úsporné zdoje a téma Nejlepší tepelné čerpadlo.
Hmmm. Nejvíc příspěvků tu má v poslední době Homola, který sděluje své zkušenosti s topením plynem v radiátorech. Asi se už se mu to v hlavě plete, jinak by své zkušenosti popisoval někde v tématu Plyn a plynové spotřebiče. No ale je to možná i tak, že ať se zeptáte na cokoli, řekne vám Homola vše o svém plynovém kotli a radiátoru.
No a Šafanda, ten to TČ asi má, ale šetří si ho a topení pak dohání tepením v kamnech a tím mate ty co chtějí vědět něco o tepené TČ. Aso by bylo lepší, aby své příspěvky, že topí jen jednou tza den k večeru směroval do tématu Krby a kamna, aby nemátl ty, co hledají to nejlepší TČ.
FD Ferdinand Dobrotivý @ferdinand.dobrotivy191U mě nejde až tak o šetření TČ jako o:
1. Šetření elektřiny - mám asi 30m3 nastipaneho dřeva co mě stálo minimum tak proč pálit elektrinu
2. Prostě mám rád pohled do plamenů a třeba když přijdu promrzly z procházky tak si sednout ke kamnum a prohrát se
TČ samozřejmě mám, provozuji ho asi 10 let
Pane Račan, investice byla : 435 000,- Kč za tepelné čerpadlo i s měděným zemním kolektorem, rekuperací a podlahovkou, včetně voda a odpady. Dotace byla taky 435 000,- Kč. Vůbec se vám proto nedivím, že se nemůžete dopočítat úspory. Jinak náklady na elektřinu - celoroční vytápění i s teplou vodou po dalším roce provozu klesly na 1 800 kWh za rok, né za měsíc. Dům vysychá. K dalšímu výraznému poklesu dojde po realizaci fasády - dosud není. Dům lze navštívit vždy, když je Den otevřených dveří Pasivních domů. Lokalita "Moravská Sibiř."
1800 kWh, aktuální sazba D57 D NT 1,80 Kč / kWh = 3 240 Kč, ať se vám to lépe počítá.
SP Sykora Pavel @sykora.pavel825Nevím, jak jste dosáhl na dotaci 435 000,- Spotřeba 1800 kWh u nízkoenergetického domu na topení je možná. Ale vůbec neuvažujete běžnou spotřebu domácnosti. Máme starou chalupu (mrazové údolí Šluknovský výběžek), částečně zateplenou, TČ LG 9 kW, jinak absolutně elektrifikovanou domácnost (pračka, sušička, sporák, bojler, myčka atd.,a roční spotřebu komplet 11 000 kWh. Jistič 3x 25 A a tarif vychází celkem 2,50/kWh. Mám podružný elektroměr jen pro TČ a roční spotřeba cca 5 000 kWh. Pokud si vezmu rozdíl běžného tarifu a D57, dá se říct, že náklady na topení prakticky vyváží nižší cena energie (D57) za ostatní spotřebu domácnosti. Ve vesnici není plyn, takže TČ byla jediná možnost ekologického a pohodlného topení. A cena TČ včetně montáže do 100 000,-
Celá tahle šaškaráda okolo tepelných čepadel je novodobé vydírání. Myslím tím u novostaveb. Když dobře postavím barák, rozdíl mezi spotřebou tepelné čerpadlo vs. elektrokotel je minimální. Návratnost je asi 32 let. Jenže já budu výměnu TČ po uplynulé životnosti řešit ještě dříve. Co tím získám? Co šetřím na vytápění, když na hypotéce přeplatím více, než mě tehdy stálo TČ, o které se mi prodražila stavba?
Pokud nevypláznu při stavbě novostavby na TČ hotovost z vlastní kapsy a započítám úroky na hypo, návratnost se mi defakto prodlouží na 40 let. To je absurdní, co? TČ u starých domů je úspora, ale u novostaveb je to "ad absurdum"!
Ave,
objevilo se tu pár dobrých/moudrých příspěvků, tak Trocha Odlehčení Tématu:
"nejlepší Tepelko pro pastóšku" má jediný kompresor,
zemní "kradač tepla"
a funguje současně jako MRAZÁK, CHLADNIČKA, VINOTÉKA, KLIMOŠKA,
temperovárna garáže, dílny, fitka, bazénu, skleníků, ...
výtopna kuchyňoobýváku, spální j(sou)ložnic :-)...
koupelen
a FINSKÝCH ČI RUSKÝCH SAUN!
A "Fčíl Mudrujte"!
SFO
PS?
Jj, dělám si srandu z toho, že je moudré se zaměřit na to, kdy a kde KRADEME! Myslím TEPLO, ne dotační prachy, korunovační klenoty ...
PPS:
Dále upozorňuji na fakt, že energii ČERPÁME, tedy zvyšujeme teplotní potenciál...
PPPS:
... leč navádím k úvahám typu:
"Jé, a ono existuje kaskádní provětrávání, či dokonce laminární zaplavování ložnic?"
"Hm, a kam dám to teplo, když ho nechci?" (jeden z důsledků používání tzv.aktivních rekuperací...).
"Tý jo, a když OKRADU SÁM SEBE... to su Geroj, CO?"
Douška?
Tak si někdy říkám, jak je krásné si přeříkat "Nechci slevu zadarmo ..." A připomenout: Lidská Inteligence se pozná tak, že cíleně "potírá zákon vzrůstu entropie".
Moudrost pak poznáte tak, že bojuje proti Nenažhranosti třebas i tím, že poukazuje na fakt, že
"Globální entropie tím potíráním lokálních entropií
jen výrazně rychleji vzrůstá..."
Ale co, ono SE to dál od nás stejně zase naředí ...
MI metball iGIN @metball.igin277Hezká úvaha. Bohužel neplatí jen pro vytápění.
Není to tolik o značce. Spíše o technologii, o optimalizaci. Nejlepší tepelné čerpadlo musí mít : Vysokou účinnost, dlouhou životnost, být nenáročné na servis, ideálně nezávislé na počasí: youtube.com/watch?v=sIXtO9u3DV4
SP Sykora Pavel @sykora.pavel825"Tepelne cerpadlo vam v -20 prestane topit".
Mam cinsko-cesku kondenzacnu jednotku vyuzivanu ako TC vzduch-voda, podlahovku, topil som s tym v pohode v -17. Ano, COP stal za prd, cca 1.8, ale barak to v pohode cez noc udrzalo. Bezne podmienky COP 3 az 4, rocny priemer 3.4 (zapocital som defrosty). Naklady ~50 tisic komplet.
Kolko chladiva sa musi natlacit do takeho zemneho kolektoru s priamym odparom? A skutocne tie hole cu trubky v zemi vydrzia desiatky rokov bez poskodenia?
Dobrý den, také bych potřeboval poradit jakou mám vybrat značku TČ. Vzduch-voda. Tepelnou ztrátu mám cca 9KW a chci ohřívat jak vodu v radiátorech tak i vodu užitkovou. Zatím porovnávám se značkami Mastertherm, Viessmann a Vaillant. Máte někdo zkušenosti s těmito značkami nebo znáte jejich výhody a nevýhody? Jde mi i o design nádoby na vodu jelikož z části bude vidět z kuchyne :) Nejlépe aby to byla jen jedna nádoba jak s ohřevem vody do radiátoru tak i boiler. Popř. pošlete mi nějaké foto vašich TČ. Děkuji moc za každé info a radu !!
JZ Josef Zaspal @josef.zaspalano ta nádoba je tam asi v 6 minutě youtube.com/watch?v=sIXtO9u3DV4
Před 20 lety to tepelné čerpadlo bylo lepší....než čerpadla dnes????
co to je z blbost....pane Sýkoro vy jste se dočista zbláznil....
JČ Jiří Čermoch @jiri.cermochve videu uvádím, že stejná konstrukce tepelného čerpadla se prodává a montuje i dnes, avšak s podstatnými dalšími vylepšeními.
Před 20 lety to tepelné čerpadlo bylo lepší....než čerpadla dnes????
co to je z blbost....pane Sýkoro vy jste se dočista zbláznil....
JČ Jiří Čermoch @jiri.cermochNo, pokud jste v oboru dlouho, určitě víte, že ne všechny změny v chlaďařině jsou k lepšímu. Ale výbavu , konstrukci tepelného čerpadla a parametry - dle úspory energií může snadno porovnat i laik.
tento příspěvek byl redakcí odstraněn
Při minus 18 °C jsem na jaře naměřil topný faktor vyšší než 7 : youtube.com/watch?v=1v5laTAJfDo
SP Sýkora Pavel @sykora.pavelAutor: Lubomir Švarc
Datum: 24.04.2017 15:35 odpovědět upozornit redakci editovat blokovat uživatel: 108029
reakce na ...
Uveďte iniciály,kde mám poslat objednávku na tč o výkonu 14,3kw za 69 000,- včetně DPH s měděným výparníkem.Děkuji.
Nejlepší tepelné čerpadlo by mělo : Mít vysokou účinnost, dlouhou životnost, malé namáhání - nízké náklady na servis.
youtube.com/watch?v=3JLhDowjTPQ&t=12s
SP Sýkora Pavel @sykora.paveldíky nízkému namáhání i dlouhou životnost
Hezký den. Podle mě se tzv. "honit za co nejlepším COP/SCOP má určitě smysl. Ale je potřeba si vše porovnat s pořizovacími náklady. Pokud bych uvažoval hodně obecně. Tak při ztrátách jaké uvádíte budou nároky na dodané energie odhadem 20MW. NIBE - SCOP 5 - potřebuje 4000KWh elektřiny na výrobu 20MWh
Panasonic - SCOP 4 - potřebuje 5000KWh elektřiny na výrobu 20MWh
Rozdíl je tedy 1000KWh a 20% v účinnosti. Na první pohled by se to mohlo zdát jako propastný rozdíl. Přepočtěme si to ale na peníze.
Cena 1KWh v tarifu D57d je cca 2Kč.
NIBE - platby za el. 8000,-Kč za rok.
Panasonic platby za el. 10000,- Kč za rok.
Cena NIBE 250tis. Cena Panasonic 150tis. včetně DPH
Pokud bych vzal tedy cenový rozdíl 100tis. Kč, tak se mi lepší účinnost zaplatí za 50let.
Instalci mám právě za sebou a tu cenu Panasonicu mám včetně 200l nádrže na TUV a instalace.
Pokud by chtěl někdo kontakt na instalační firmu, kerá mi dala tuto cenovku, rád jej poskytnu.
MP Martin Polák @martin.polak759Z čeho prosím s SCOP vycházíte? Můžete dát oba materiály? Děkuji
Nejlepší je TČ nepořizovat, ušetříte nemalé peníze. Raději zainvestujte do zateplení a náklady na energie se Vám sníží natolik, že návratnost tepelného čerpadla bude 40let.
JK Jara Kaspi @jara.kaspijak víte, že ten barák již není zateplený?
za mně Daikin Altherma. Sedm let záruka, vytápění, chlazení objektu a možnost ohřevu TUV, možnost několika provozních režimů, pohodlná obsluha - parametry za mně za jedna, a co je výhoda je dotace od výrobce při čerpání dotace MŽP (kotlíkovka), to ušetří při nákupu dost peněz.
tak dovolím si taky přidat nějakou tu zkušenost, jelikož tepelné čerpadlo vybírám již nějak dobu a zajímám se o něj...nehledě na to, jestli je nebo není tohle skrytá reklama, já zasebe řeknu jedno a jinak můžu doložit, že nedělám tepelné čerpadla, jsem koncový uživatel, který si vybral.
nyní nejlepší tepelné čerpadlo jak země-voda, tak vzduch-voda je Vaillant flexotherm, jednak vítězí topnými faktory a jednak je výborný poměr cena-výkon..nyní v akci do konce dubna.
proč? nový typ čerpadla s copeland scroll kompresorem, dvojitým expanzním ventilem a možností u varianty exkluzive aktivním chlazením přes kompresor vestavěný elektrokotel a nerezový zásobník na TUV, vypadá jako pěkná lednička.
a nyní pozor. k tomuhle čerpadlu se buď dopojí plošný kolektor nebo se napojí na vrt a nebo se napojí na venkovní vzduchovou jednotku arocollect, ve spojení s touto jednotkou dosahuje nejlepších parametrů u čerpadel vzduch-voda, venku je jenom ventilátor a výparník (snad to říkám správně) a malý elektrokotel, který odmražuje jednotku tzn. nemusí docházet k odmražování ze systému, tichost jednotky cca 40 db.
kdykoliv je možnost napojit jak vzduchovou jednotku, tak kolektor.
záruka 5 let na celé čerpadlo s malým doplatkem a bez doplatku a servisních prohlídek 10 let na kompresor dává záruky. jinak vše vyráběno v německu, ne nikde jinde, tak jako u jiných čerpadel. tohle čerpadlo mě velmi kvalitně ohodnotila i konkurence.
topné faktory s oběhovkama norma EN14511:
vzduch:
A7/W35 - 4,78
A2/W35 - 3,95
A-7/W35 - 3,25
A-15/W35 - 2,45
A7/W55 - 3,12
A-7/W55 - 2,35
kolektor - solanka:
B5/W35 - 5,57
B0/W35 - 4,66
B-5/W35 - 4,38
B5/W55 - 3,62
B0/W55 - 3,17
B-5/W55 - 2,81
jinak když už jiné čerpadlo, tak vybírat Nibe, Buderus (je to levnější IVT a to samé u vzducháče), co nedoporučuji radši nebudu psát, ať mě někdo nenařkne z klamavé negativní reklamy, ale mám v tom jasno, jedna firma se splitovou jednotkou a cenou rovnající se IVT.
zde je odkaz na Vaillant, můžete posoudit. jinak v odkazu je i video.
http://www.vaillant.cz/pro-zakazniky/akt…
zde jsem ještě objevil ocenění z veletrhu aquatherm, uplně dole v odkazu:
https://www.tzb-info.cz/aqua-therm-praha…
zde je odkaz na slevovou akci firmy Vaillant:
http://www.vaillant.cz/pro-zakazniky/akt…
mám i prospekty, topné faktory pro určité teploty a možnosti napojení - voda, kolektor a vzduch, které jsem studoval před konečným výběrem čerpadla. mám ho objednané a pro dům rodičů po obdržení kotlíkové dotace.
v případě nějakých dotazů mě můžete kontaktovat na acer.one at seznam.cz
pro rýpaly není pro mne problém doložit, že se montáží čerpadel nezabývám, dělám něco uplně jiného, ale rád se podělím o své zkušenosti při výběru čerpadla.
dle mě je ten Brilon neznámá značka a pokud chce být známá a být na českém trhu tak musí mít třeba zaváděcí ceny a cena 170 000 - 200 000 kč s montáží a ne že si střelí 320 000 s DPH.
Buď to montážníci přestřelili a nebo je to fakt tak drahé a projektant má nějaké provize - když to někomu doporučí jinak to není možné.
Nejdražší nabídku jsem měl Stiebel Eltron - ale po 30 % slevě jsem se dostal na 243 000 s montáží u typu WPL 15/25, pak IVT 7 kw air - 260 000 s cenou se nedalo dohodnout, ale 320 000 za čerpadlo nechtěla ani firma dipple - které jsou prý extrémně tichá Dimplex
DLe mě neznalého dle vás - je zbytečné dávat do čerpadla vzduch voda víc než 200 000 Kč komplet
PN Petr Novák @petr.novak687reknu vam to asi takto z praxe a to vam tu jen tak nekdo nerekne !!!!na TZB - je to jen samy prodejce.
za TC zeme/voda a to je velmi kvalitni TC . troufam si tvrdit ze lepsi, nez vsechny znacky u nas na trhu
eltex-km.cz
toto mam doma a stalo me 90 000kc i s kapalinou do slinek.
slinky jsem si delal sam (ulozeni 4 m) ,tenkrat cca 6 000kc 3x100m.pro muj dum naprosto dostacujici - dnes bych volil spise 3x150-200m - otazkou je, jestli by se to vubec vyplatilo a byla by vubec nejaka navratnost.
spocital jsem si material na (vyrobu) TC zeme/voda - vychazi to v mem pripade na cca 40-45 000kc !!!!!!!!!!
nechapu jak si mohou ostatni vyrobci na naprosto jednoduche TC zeme/voda uctovat 300 000kc!!
bavime se o velice kvalitnich evropskych komponentech nikoli o nejake cine !!!
dcera si kupovala NILAN VP 18 s TC a platila za nej 300 000kc - nepochopim jak je mozne na tento radoby pristroj ziskat sazbu D56d !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
tak toto tepelné čerpadlo jsem nikdy neslyšel - proč je tak drahé ????
tak nejlepší a nejdražší co se aspoň všude píše je IVT AIR x atd.
cena 260 000 s DPH a montáží - 7 kw varianta
stejná cena a asi i kvalita Stiebel Eltron - mají ted nové modely
a pak zbytek
NIBE, PSP, různé české
ale proč zrovna nějaký Brilon a ještě za ccca 265 000 a ještě bez DPH s montáží - no - myslím, že byste dostal dotace i na levnější modely třeba to IVT za 260 000 aspoň už s DPH a s montáží. za 265 000 bez DPH mi nikdo tedy nenabízel - a to mám cenových nabídek pár někde v PC -))
Jinak soused staví pasívní dům má tuším 3 - 4 kw tepelnou ztrátu - dotaci prý dostane cca 500 000 Kč, ale váš pasiv 7 kw - to se mi moc nezdá - to je nějak moc
PN Petr Novák @petr.novak687Třeba Vám soused kecá....
Ten Váš příspěvek je hrozný štěk, nezlobte se na mě.
Děkuji všem za informace. Co se týká řešení a případné změny, tak do toho se určitě pouštět nebudeme, již stavíme a s ohledem na přislíbenou dotaci to ani není moc možné.
Co se týká ceny, tak za čerpadlo, zásobník vody 190l, montáž a uvedení do provozu dáme dle kalkulace 214tis. bez DPH, vč. všech komponent jako je regulace, čerpadla, expanzní nádoby, akumulační zásobník 130l ... to je celkem 265tis. bez DPH
Dům je prakticky pasivní, ale máme nad největší místností otevřený prostor až pod sedlovou střechu, takže bude otázka, jak toto bude ve skutečnosti náročné na vytápění.
PP Petr Pacholík @petr.pacholikTak při takové ceně za TČ se vám to nemůže rentovat. Jedině že by jste dostal na TČ dotaci nejméně 200 tis. kč.
Osobně bych vyloučil z rozpočtu akumulační zásobník. Pokud máte podlahové topení tak je to zbytečnost která jenom prodražuje ekonomiku provozu a zabírá místo v domě.
Mám sice TZ nižší (4 kw) a TČ o výkonu 5kw ale cela ta legrace včetně 210l zásobníku TUV a montáže mě před třemi lety vyšla na 120 tis. kč a bez dotaci.
Franta
Na kolik ten Brilon vyjde?
Když jsem řešil projekt po dlouhém srovnávání jsem vybral Vaillant při obdobných tep. ztrátách. Pak se hnuli ceny i technologie - změnil jsem výběr na Panasonic Aquarea. Nakonec jsem předělal izolace a mám pasiv. Tím pádem mám aktivní rekuperaci Nilan s dotápěním elektrokotlem vodní podlahovkou (v tomhle počasí v minimálním provozu). Kdy bych řešil dům znovu, tak bych znovu bral Nilana, ale již ve verzi s plnotučným TČ s topením do podlahy, důvod je hlavně manželka :-) Pokud ventilaci nechcete (já bych již dům bez ventilace nestavěl), tak zas mi přijde u těch top TČ ta Aquarea, protože ji lze kombinovat s fancoilema (lze i u jiných značek ale ne tak elegantně) a i z pohledu ceny a údržby mi vycházela nejlépe. Já sem trubky na fancoil natahal, nakonec zůstali díky změně projektu (ventilaci) zazděné a nevyužité. Oproti původnímu projektu s Vaillantem jsem i po navýšení rozpočtu (ventilace, lepší zateplení) ušetřil odhadem přes 120k. Mám mírně vyšší spotřebu oproti původnímu projektu, ale než se ta částka dorovná, už se toho nedožiji. Naopak, komfort bydlení je neporovnatelný, ventilace běží nonstop.
SS Styx Styx @styx.styxrekuperaci v projektu také máme - ELEKTRODESIGN EHR 280 H AKOR
Spočtěte si hlavně roční provozní úsporu oproti el. topení. u TČ s topným faktorem 3 je to u Vás asi 13 tisíc. S topným faktorem 5 15,800.
Nejlepší je vždycky, to které si koupíte - jaké to bude netuším.
Ten Brilon má docela výhodu v pěkné regulaci (Siemens), otázka je, zdali ji využijete. Ostatní je srovnatelné s dalšími výrobci.
Včera to byl hajting,dnes to je brilon.
Když se právě dívám na online,tak při 2st. jsou parametry těchto tč shodné s obyčejnou klimačkou.Jak psal ing. - fyzika je fyzika.
LŠ Lubomir Švarc @lubomir.svarcŠvarci,
když už tady něco melete o fyzice tak bych k tomu jenom dodal že ta fyzika by měla platit i pro vás.
Jak zde diskutujícím vysvětlíte že klimoška kterou zde všude propagujete má papírovou (nejlepší) hodnotu COP 3,62 ale u vás to topí s COP hodně přes 4 ?
Nebo vy máte z fyziky výjimku?
Ale abych psal k tématu:
O Brilonu jsem taky uvažoval při realizaci svého RD.
Nakonec jsem vybral jinou značku ale Brilon byl druhý v pořadí. Každopádně je to dobrá volba akorát bych na vašem místě volil výkon 8 kw.
Mám TČ 5kw při tepelné ztrátě RD 4kw.
Spotřeba celého RD včetně topení a ohřevu TUV byla za poslední dvě topné sezonypodobná, cca 4500 kwh za rok + jsem protopil necelý 1m3 dřeva.
Nevhodný příspěvek
Pokud chcete upozornit redakci na diskusní příspěvek, který svým obsahem porušuje pravidla diskusí na portálu TZB-info, klikněte na tlačítko Odeslat. V diskusích jsou nepřípustné zejména příspěvky vulgární, urážlivé a nesouvisející s tématem dané diskuse.
Vyberte způsob sdílení
Přihlášení
nebo se přihlaste emailem
Nemáte účet?
Vypadá to, že nejste přihlášen
Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.
Technická podpora
Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.