Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

TZBinfo vs PENB

Autor: Radim Koutňák
Datum: 25.04.2016 23:46
uživatel: 102015

Když porovnám údaje z PENB s výpočtem spotřeby paliva tady na TZBinfo, dostanu výrazně odlišné výsledky:
-Opava/20,6kW/3osoby pro TV/zemní plyn/kondenzační kotel/podlahovka
-PENB 87890 kWh -> 8276m3 ZP
-TZBinfo -> 3878 m3 ZP

To je opravdu výrazný rozdíl. Co je tedy pravdivé?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Karel Srdečný27.04.2016 13:48
Jiří Kubíček26.04.2016 12:31
Jiří Kubíček26.04.2016 12:21
Radim Koutňák26.04.2016 12:07
Vladimír Křen26.04.2016 11:38
Radim Koutňák26.04.2016 09:42
Jiří Kubíček26.04.2016 02:12
Radim Koutňák26.04.2016 01:36
Jiří Kubíček26.04.2016 01:04

Datum: 27.04.2016 13:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104174
reakce na ...
Co je pravdivé? Ani jedno.
Vždycky jde o nějaký model, který realitě odpovídá jen trochu.

Jeden z důvodů, proč se výsledky liší, je ten, že PENB počítá spotřebu tepla na průměrné klimatické podmínky ČR, zatímco v kalkulačce na TZB-info máte asi zadané klimatické podmínky pro Opavu. Rozdíl by měl být v jednotkách %, nikoli dvojnásobný.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 26.04.2016 01:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, čeho to jsou přesně údaje ? U té kalkulačky z TZB předpokládám, že spotřeba plynu za vytápění a ohřev TUV. Hodně taky záleží na tom, jak jste zadal typ provozu objektu, jaký druh plynového kotle a jakou účinnost kotle ? Ono se to taky bez problémů může v té kalkulačce vyšplhat i na hodnotu kolem 5000 m3.

Ta hodnota z PENB 87890 kWh je přesně hodnota čeho a za co ? Je rozdíl mezi potřebou energie, spotřebou energie a dodanou energií. Dále je taky rozdíl mezi tím jestli to je pouze vytápění a ohřev TUV nebo zda je v tom ještě navíc osvětlení, případně chlazení a větrání. Další věcí je, jestli v tom PENB máte zahrnutý pouze plyn a s jakou účinností, nebo jestli tam není zahrnutý ještě další zdroj vytápění. Taky jde o to, zda souhlasí ten výpočet TZ. Musel bych vidět celý PENB i s protokolem, abych dokázal ten rozdíl vysvětlit.

Datum: 26.04.2016 01:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jsou to, jak jsem psal, spotřeby paliva (u PENB spotřeba energie, na palivo přepočtená) pro kondenzační kotel (účinnost nabídnutá kalkulačkou 102%). Vzhledem k tomu, že píšu o zemním plynu, zcela určitě v té spotřebě nebude ani osvětlení ani chlazení. Jde o vytápění a ohřev teplé vody. Větrání v tom je samozřejmě také, přirozené 0,3/h.
V PENB je pochopitelně zahrnuta i elektřina, ale uvádím jen spotřebu energie na vytápění a ohřev TV (Qfuel,H + Qfuel,W). Účinnost pro kondenzační kotel s modulovaným hořákem 94%, atd. Zkoušet mě nemusíte.
Co máte na mysli tím "... zda souhlasí ten výpočet TZ."?
Pokud zpracováváte PENB, žádný můj nepotřebujete, zkuste si sám porovnat obdobný objekt v PENB a na TZBinfo.
Je mi jasné, že obě metodiky výpočtu jsou rozdílné, a tedy že lze očekávat i rozdílné výsledky. Ale 100% rozdíl se mi zdá příliš.

Datum: 26.04.2016 02:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Z ničeho vás nezkouším, jen s toho prvotního dotazu nevyplynuly některé potřebné údaje. U té kalkulačky TZB je pro kondenzační plynový kotel zahrnut určitý korekční činitel a navíc je přednastavená ta vysoká účinnost. Kyž se činitel přepočítá na 1 a účinnost snížíte na těch 94%, jako je to v PENB, vyjde hned trochu jiná spotřeba v té kalkulačce. Ta kalkulačka taky podle nastaveného typu provozu objektu může započítat o něco větší tepelné zisky, než započítává PENB, proto i to může dělat o něco menší spotřebu na vytápění atd.

Další věcí je, pro kolik osob byl v PENB počítán ohřev TUV, jaké vám vlastně podle PENB vycházejí TZ domu ? Mimochodem, kde jste vzal tu hodnotu 20,6 kW ? Většinou přímo v PENB TZ domu uvedeny nejsou. Prostě bych musel vidět ten PENB i s protokolem, abych se k tomu mohl blíže vyjádřit.

Datum: 26.04.2016 09:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
TZBinfo počítá podle denostupňové metody, PENB dle ČSN EN ISO 13790. Tyto metody nejsou srovnatelné svými postupy, proto jsem vznesl na odbornou veřejnost dotaz, jaký má na tuto problematiku pohled.
Ano, kalkulačka na TZBinfo umožňuje nastavovat různé "typy provozu" a tím částečně "manipulovat" s výsledky. Ale já s ničím manipulovat nechci. Zadal jsem ten typ provozu, který odpovídá využití. V PENB navíc ekvivalent "typu provozu" není, takže se nedají nastavit shodné podmínky. Obdobně s účinností zdroje, atd. Takže nevím, proč se tímto zabýváte.
Je pro Vás nedostatečné, když napíšu"/3osoby pro TV/"? Já k tomu nemá co dodat.
A tepelná ztráta? Je 20,6 kW při -15°C. Nikde jsem nepsal, že jsem ji vyčetl z PENB. Je spočtena programem TV od Protechu. Není důvod to zpochybňovat.

Autor: Vladimír Křen
Datum: 26.04.2016 11:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100035
reakce na ...
Pokud to nejsou alespoň tři bytové jednotky tak dům zbourat a postavit s lepšími tepelnými vlastnostmi.

Datum: 26.04.2016 12:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To by asi bylo nejlepší, ale nereálné. Ale pro tuto chvíli mi šlo spíše o vyhodnocení reálnosti vypočtených potřeb tepla dle TZBinfo a PENB. Ale z více stran si ověřuji, že metodika PENB nedává výsledky odpovídající skutečnosti, spotřeby energií jsou příliš nadsazené.

Datum: 26.04.2016 12:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nadsazené vám mohu připadat hlavně z důvodu, že v posledních letech byly mírné zimy a proto jsou reálné spotřeby většinou menší, ale to nemá nic společného s porovnáním PENB a kalkulačky na TZB. K tomu, abyste mohl tyto výpočty porovnávat, je potřeba zadávat stejné vstupní hodnoty. Už jen ta věc, že v PENB máte účinnost 94% (což je mimochodem mnohem reálnější než 102%), a na TZB necháváte 102%, výsledky dost odlišuje, a takových odlišností mezi PENB a a hodnotami, které jste zadával na TZB bude více, proto pak ten celý velký rozdíl. Různé PENB a výsledky na TZB porovnávám již delší dobu a při správném zadání to vychází velice podobně.

Datum: 26.04.2016 12:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, vy jste chtěl věděl, proč jsou takové rozdíly mezi TZB kalkulačkou a PENB, ale potřebné údaje poskytnout nechcete, takže trochu nechápu proč se na to vlastně ptáte. Problém právě je v těch jednotlivých věcech jako TZ domu, počet lidí, tepelné zisky, účinnost zdroje vytápění, účinnost celé topné soustavy atd. Takže buď se musí podrobně porovnat oba výpočty nebo nemá smysl se o tom vůbec bavit. Mimochodem má zkušenost je taková, že lidé, co sem často dávají k porovnání PENB a výpočet TZ v programu Protech, tak ty výsledky jsou často dost odlišné. Zase bych musel oba ty výpočty vidět, abych mohl říci, zda ty TZ souhlasí s tím, co je v PENB atd. Jinak i v té kalkulačce na TZB můžete změnit účinnost kotle ručně tak, aby byla stejná jako v PENB, můžete zde měnit i tepelné zisky úpravou spotřebičů atd. Prostě není nutné slepě jen nechat přednastavené hodnoty, které jsou pouze orientační.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama