Diskuse ke článku: Tepelné čerpadlo a příprava teplé vody

Autor článku: Ing. Roman Vavřička, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí
Plné znění článku: Tepelné čerpadlo a příprava teplé vody
Anotace článku: Využití alternativních systémů dodávek energie je dnes v oblasti vytápění běžnou praxí. Příspěvek je zaměřen na využití tepelných čerpadel pro provoz otopných soustav a přípravu teplé vody.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: 65 °C není takový problém, pokud využijeteJozef Homola16.01.2016 21:15
65 °C není takový problém, pokud využijeteSýkora Pavel16.01.2016 20:56
Kaskádový ohřev TUV nebo bojler s TČLukáš Čeřovský23.12.2015 19:59
velice dobrý článek.Josef Zapletal22.12.2015 00:10

Příspěvky
Předmět: 65 °C není takový problém, pokud využijete
Autor: Sýkora Pavel
Datum: 16.01.2016 20:56 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117149
reakce na ...
přehřátých par chladiva a pak máte TUV klidně s topným faktorem 5. Takových tepelných čerpadel se tu prodalo tisíce, již před 10 lety. Nic nového pod sluncem.

http://www.jakbydlet.cz/clanek/512_tepla-voda-jak-snizit-naklady-na-ohrev-moderni-priprava-tuv.aspx

Předmět: Re: 65 °C není takový problém, pokud využijete
Autor: Jozef Homola
Datum: 16.01.2016 21:15 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100172
reakce na ...
Jsou v tom článku taky "pěkné věci" například věta:
"Udává se, že měděný zemní kolektor má až 1000 x vyšší účinnost, než plastová trubka, ve které koluje líh."
K čemu je ta vyšší tepelná vodivost, když sousedící zemina má lambda tak maximálně do 2,5

Předmět: Kaskádový ohřev TUV nebo bojler s TČ
Autor: Lukáš Čeřovský
Datum: 23.12.2015 19:59 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 119363
reakce na ...
Také by mohl být kombinovaný zásobník: např. v první části 60 litrů předehřátá voda z 10°C na 35°C a v druhé části elektrický doohřev 20 litrů na požadovaných 55°C.

Možná je pak lepší samostatný bojler s tepelným čerpadlem, umístěný v místnosti, kde chceme mít chlad. V létě super a v zimě se v té chlazené místnosti dle potřeby trochu přitopí hlavním tepelným čerpadlem nebo pootevřenými dveřmi. Ovšem bojler s TČ není zrovna levná záležitost.

Předmět: velice dobrý článek.
Autor: Josef Zapletal
Datum: 22.12.2015 00:10 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
který popisuje problematiku ohřevu TUV.
Autor velmi dobře upozorňuje na nárazovost odběru TUV.
Většina tepelných čerpadel a to zejména vzduch /voda není celoročně schopno zajistit rychlý ohřev TUV z důvodů aktuálně nízkého výkonu čerpadla. Na druhou stranu se autoři až podle mého názoru příliš zabývají problémem přechodného snížení otopné vody v topných tělesech 1) otopný systém tepelného čerpadla obsahuje zpravidla akumulační nádrž a za 2) pokud přechodně klesne teplota otopných ploch v domě , pak pokud má budova rozumný poměr mezi izolací a akumulací nepředstavuje krátké přerušení vytápění problém. Z tohoto důvodu nemá smysl zapínat přídavný zdroj. Podle mého názoru autoři se příliš upínají na ohřev TUV jednou technologií , tedy pomocí nepřímotopného akumulačního bojleru.

Přitom jak správně uvádějí ohřívat TUV na 55 nebo dokonce 60°C je přinejmenším zbytečné. Při dnešních možnostech akumulačních nádrží s vloženým výměníkem TUV je podle mého názoru lepší aby byl ohřev vody řešen průtokově, tím nebude nutné z hygienických důvodů ohřívat vodu na tak vysokou teplotu neboť ve výměníku nehrozí rozmnožení patogenů, tepelné přestupy jsou navíc takové , že výstupní teplota TUV je jen o několik °C nižší než teplota topné vody v nádrži / například 48 /44°C. Topný faktor se proto zvyšuje. Další poznámku bych měl k topnému faktoru při ohřevu TUV . Který je obecně špatný , pokud se na systém podíváme z energetického hlediska topný faktor při ohřevu TUV nemusí být nízký.
Pokud ohříváme TUV z 10 na 45°C pak udržovat teplotu na 45°C je z hlediska topného faktoru značně neekonomické. Je proto lepší dodávat většinu tepla na nižší úrovni třeba na 35°C a pouze menší část na vyšší. V energetice říkáme tomuto systému carnotizace a je to vlastně zvýšení účinnosti carnotova cyklu neboť tepelné čerpadlo je v podstatě reverzní c. cyklus.
Topný faktor tím stoupne, toho lze dosáhnou zapojením deskového výměníku mezi topnou vodu a vstup TUV (10°C) předehřátá voda pak jde dále do vstupu výměníku akumulační nádrže kde se voda dohřeje na požadovanou teplotu cca 44°C. Tím se zabijí 2 mouchy jednou ranou - fiktivně stoupne výkon tepelného čerpadla při odběru TUV neboť polovina tepla se odebere otopné soustavě , dále výrazně vzroste topný faktor čerpadla při ohřevu TUV a jako bonus v letním období lze ohřát TUV téměř zadarmo na cca 22 °C topnou vodou. Výsledkem je také možnost instalování slabšího TČ a menší nádrže k ohřevu TUV. Celkový topný faktor SCOP roste a u domů s nízkou spotřebou /NED/ poměrně výrazně , protože tyto stavby mají velký podíl energie pro ohřev TUV. To platí i pro bytové domy. Podle teploty v otopné soustavě umístíme výměník pro předehřev TUV buďto na zpátečku nebo na napájecí vodu. U velkých soustav pokud je zapojena akumulační nádrž pro topný systém lze uvažovat o zapojení 2 předehřevů - do zpátečky a pak do napájecí vody. Tímto je topný faktor při ohřevu TUV zvýšen maximálně. Tímto systémem šetříme nejen provozní náklady ale i samotné tepelné čerpadlo pokud jde o systém vzduch /voda s frekvenčním měničem , protože rotačním kompresorům nevyhovuje provoz na plné zatížení a počet hodin v tomto režimu poklesne.
Tolik můj příspěvek k ohřevu TUV pomocí tepelného čerpadla.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 

Aktuální články na ESTAV.czNové administrativní centrum AFI Karlín bude příkladem možností vertikálních zahradLidé zablokovali Libeňský most na protest proti jeho zbouráníSchell - komplexní řešení pro veřejné sanitární prostoryZájem firem a odborné veřejnosti o oblast šetrného stavebnictví roste