Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Cirkulace vody solárního ohřevu pomocí oběhového čerpadla

Autor: Jiri Jiri
Datum: 04.09.2016 17:08
uživatel: 123275

Fotogalerie:

Dobrý den,

po 5 letech provzu solárního panelu se nyní rozhoduji použít pro cirkulaci vody přes solární panel samostatné oběhové čepadlo a rád bych prodiskutoval některá specifika této varianty. Zároveň doufám, že to ujasní názor více uživatelům, jelikož jsem v diskuzích nenašel odpověď na všechny otázky, které s tématem souvisejí.

V současnosti honím vodu přes panel filtračním čerpadlem, tedy zároveň i filtruji. V okruhu mám zařazený tzv. ruční regulační ventil pro solární ohřev. Chtěl jsem ho nyní nahradit elektricky spínaným ventilem. K mému překvapení jsem ale až nyní zjistil, že funkce ručního ventilu je problematická. Pokud totiž za slunečného počasí ventil nastavím do polohy "pouze filtrace", i tak přes panel proudí voda, jelikož panel se téměř okamžitě ochladí. Možná je to to způsobené samotížným prouděním a za špatného počasí nebo v noci se toto neděje. Každopádně jsem tedy chtěl zařadit 3cestný elektrický ventil. Při mém 6/4 potrubí by stál cca 4500 Kč. Pak mne napadlo proč nekoupit místo ventilu o více než polovinu levnější oběhové čerpadlo 25-40, o jehož nasazení se v diskuzích píše. A zároveň tak zefektivnit provoz z hlediska spotřeby el. energie.

Nyní, co bych rád prodiskutoval:

1) Strhávání vody.
Zapojení oběhové soustavy filtrace + solar provedu podle přiloženého schematu. Červeně je znázorněný tok při běhu solárního okruhu. Napadlo mě však, jestli se nebude při zapnutém oběhovém čerpadle proudění vody "strhávat" do výstupu pískového filtru a část prodění tak nevytvoří smyčku. A obráceně při zapnutém filtračním čerpadle jestli nevznikne částečná smyčka přes solární panel. Pak bych musel v okruhu do bodu P stejně zařadit 3cestný el. ventil. Doplńuji, veškerá technika včetně solárního panelu bude do úrovně hladiny bazénu ( technika v šachtě, solár ve svahu pod bazénem). Jsem si vědom, že teoreticky je v této problemaice znalých jen pár jedinců , ale snad máte někdo praktické zkušenosti :).

2) Oběhové čerpadlo.
Zde bych se rád podělil o informace o životnosti, jedná se o mokroběžné čerpadlo, tedy bazénová voda působí přímo na izolaci vinutí. Pls. jak douho již tuto variantu provozujete bez závady? Zajištění ochrany proti úrazu el. proudem je předpokládám řešeno zemnícím šroubkem v tělese čerpadla.

Pro případné zájemce mohu okomentovat životnost nasazené techniky, bazén 16 let, solár 5 let.

Díky za typy.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
karel dostál06.08.2019 18:01
Michal Čechoň25.06.2019 00:30

Datum: 06.08.2019 18:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115338
reakce na ...
Já jsem též dlouho váhal a zhotovil jsem to takto.Na střeše mám klasické skleněné solární panely,přes které proudí bazénová voda.Každý mne od toho zrazoval,ale nyní se každý jen podivuje,jak je to funkční.Mám tam pouze jedno čerpadlo na filtraci.Na výstupu mám klasický bazénový ventil,který ovládá servopohon belimo.Ty el.bazénové servoventily jsou neskutečně předražené.Před tímto ventilem je odbočka k solárním panelům a je tam vložen průtokový snímač.Ventil se otvírá a zavírá na základě snímání teploty soláru a bazénové vody.Tyto kolektory se musí ale vždy samospádem automaticky vypustit.Koupačka od Jiřího až po říjen.

Autor: Michal Čechoň
Datum: 25.06.2019 00:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100394
reakce na ...
Koukam ze jste moc odpovedi nedoatal. Minuly rok jsem vytvoril okruh s 2ma cerpadly, do okruhu jsem kvuli strhavani vody vlozil 2 zpetne klapky, als pride mi, ze to dost snizilo vikon obehoveho cerpadla (pro TUV).
Cili zvazuji, cim nahradit obehove cerpadlo (kotlove). Nasel sem stejne cerpadlo, ale ma odber 180W,cili i vykon bude vyssi. Problem je, ze mi cerpadlo nasaje i chmiri z hladiny a ucpe predrazeny filtr pouzivany i ve vytapeni (bez filtru bevim, zdali to risknout).
Dalsi problem mam, ze diky malrmu vykonu cerpadla ohrata voda po vyusteni do bazenu je opet nasavana skimerem a tak ohrivam uz ohratou vodu - chtelo by to nasavat z vrtsi hloubky a nebo mit vykonejsi cerpadlo, aby se voda promychavala

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama