Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Šetříme teplo, nebo si jen lžeme do kapsy? – 2. část

Autor článku: Ing. Jan Blažíček, redakce
Plné znění článku: Šetříme teplo, nebo si jen lžeme do kapsy? – 2. část
Anotace článku: V první části článku byla popsána metodika výpočtu energetické účinnosti vytápění objektů hromadného bydlení, včetně praktického příkladu. Klíčovým parametrem pro posouzení efektivity vytápění je přitom objem působících tepelných zisků. Jejich výpočtu je věnováno toto pokračování.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Vytápění - vyhláška pro r. 2015 a další pro 2016.celie cyrung06.03.2016 21:33
Re: solární ziskyKarel Srdečný03.03.2016 09:02
propustnost pokovených dvojskel jen 50%Jiří Ondráček02.03.2016 21:48
solární ziskyRoman Šubrt29.02.2016 14:44

Příspěvky
Předmět: Vytápění - vyhláška pro r. 2015 a další pro 2016.
Autor: celie cyrung
Datum: 06.03.2016 21:33 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 116533
reakce na ...
Parlament a energetici zapomněli , že dříve stavěné domy (těch je většina) zdaleka nejsou dle nových norem vytuněné nové developerské projekty, kde mezi byty jsou 30 cm příčky atd. Staré baráky mají různé stavební konstrukce a jediné co mají s novými vytuněnými rezidencemi dle EU společného jsou noví vlastníci či nájemci 21.století novodobé Evropy s novodobými zvyky v těchto energeticky prodělečných bytech. V době, kdy si můžou "moderně " elektronicky nastavit na dálku v kolik hod. chtějí doma zatopit a na kolik to všechno zabije idiot, který v SVJ přijde s nočním útlumem, který vyhláška hýčká z dob tatíčka Masaryka. Noční útlum nic neuspoří , naopak nutí vlastníky, kteří nejsou doma topit celý den, aby až přijdou večer z fitek a pracovních porad domů aspoň něco tepla nakumulovali , protože po 22,00 si už neškrtnou. Vyhlášky řeší jen a jen jakési plýtvání , vůbec nejsou sto nastavit teplotu tak, aby baráky neplesnivěly , tedy např. striktně k obálce G přiřadit 22 st. C vnitřní prostředí a dle toho dát i ekvitermní křivku. Teploty doporučované normou pro teplo domova jsou teploty chodeb.Precizní seřízení termoventilů bez dostatečné teploty dané vyhláškou na tělo domu dle energetického auditu, ne štítku ! jsou taky k ničemu a přežívání nočního útlumu už je kapitola sama pro sebe. Vlastníkům se celodenním topením prodraží.
Chci-li teplo, platím-li si ho, pak ho v tom ÚT chci mít a to kdykoli otočím ventilem.

Předmět: propustnost pokovených dvojskel jen 50%
Autor: Jiří Ondráček
Datum: 02.03.2016 21:48 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 122111
reakce na ...
V novostavbě jsem měřil pokovená dvojskla. Měla 74% světelnou propustnost dle předpokladů. Tepelnou ale pouhých 50%. Sluneční zisky jsou tedy výrazně nižší, než jsem očekával. Lze někde dohledat podrobněji spektrální propustnost dvojskel a vliv pokovení? Děkuji.

Předmět: solární zisky
Autor: Roman Šubrt
Datum: 29.02.2016 14:44 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 102634
reakce na ...
Rád bych upozornil na složitost výpočtu solárních tepelných zisků. Neznámých je zde více a proto výpočty jsou v tomto ohledu velmi nepřesné. Prvním je, že už globální solární záření je v závislosti na světových stranýách uváděno v různých normách různě. A tak poku vezmeme ČSN 73 0540 a nebo TNI 73 0331, tak můžeme dostat rozdíl i 60 %, což je opravdu dost. Dále je zde otázka výpočtů, které se uvažují na střed okna, ale ono to funguje trochu jinak. Ve výpočtech se také velmi často zanedbávají solární zisky netransparentními knstrukcemi. Dle mých propočtů je tepelný zisk neprůsvitnými konstrukcemi ve výši cca 10 % tepelných ztrát těmito konstrukcemi. A konečně - klimatická data v normě neodpovídají reálu. Ty mohou být i o 30 % vyšší, než říkají normy. Pro mě z uvedeného plyne, že solární tepelné zisky jsou málo prozkoumanou krajinou a stálo by za námahu se jí věnovat.
Roman Šubrt

Předmět: Re: solární zisky
Autor: Karel Srdečný
Datum: 03.03.2016 09:02 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104174
reakce na ...
V článku použitý výpočet solárních zisků je z minulého století.
Dnešní dynamické simulace umí modelovat solární zisky po minutách, pro libovolnou lokalitu, orientaci okna, včetně stínění okolím atd.
Není nutné jít pokaždé s takovýmhle kanónem na vrabce, najdete i jednodušší nástroje, třeba tady:
http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php
Rozhodně to je o řád přesnější, než to co se popisuje v článku, a zdarma.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama