Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Externí náklady prolomení limitů těžby hnědého uhlí v Severočeské hnědouhelné pánvi

Autor článku: Ing. Jan Melichar, Ph.D., Mgr. Vojtěch Máca, Ph.D., Centrum pro otázky životního prostředí, Univerzita Karlova v Praze
Plné znění článku: Externí náklady prolomení limitů těžby hnědého uhlí v Severočeské hnědouhelné pánvi
Anotace článku: Těžená ložiska hnědého uhlí v severočeském hnědouhelném revíru jsou po desetiletí zdrojem vstupní suroviny, která umožnila vznik a rozvoj české energetiky. Na druhou stranu povrchová velkolomová těžba hnědého uhlí a následně využití této energetické suroviny při výrobě elektřiny a tepla působí četné negativní efekty, které ovlivňující zdravotní stav obyvatel a kvalitu životního prostředí zejména v Podkrušnohoří. Z ekonomického pohledu představují tyto dopady dodatečné náklady společnosti, tzv. externí náklady.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
vlivyJosef Zapletal07.03.2016 22:23
ChybíVáclav Kopal07.03.2016 10:59
NákladyVladimír Křen07.03.2016 10:21

Příspěvky
Předmět: vlivy
Autor: Josef Zapletal
Datum: 07.03.2016 22:23 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
nejsou pravdivé , tak jak je zde prezentováno , článek sice říká A , ale neříká B , pokusím se doplnit :

drtivá většina vlivů ( vysoko přes 90%) se týká používání uhlí tj. samotné spalování. Ale těžba jako taková má vliv minimální jen několik procent výše uvedených hodnot. Není tedy pravda ,že pokud by limity prolomeny nebyly byly by tyto náklady ušetřeny. Tu energii bychom vyráběli z různých zdrojů - třeba z dováženého uhlí. A je vůbec otázka na kterou nikdo nezná odpověď jaké externality by přineslo , kdyby v roce 2020 byl ukončen prodej hnědého tříděného uhlí pro domácnosti s čím se počítalo a zůstaly by k dispozici jen brikety a černé uhlí. V takovém případě by prudce stouplo pálení domovního odpadu což ve výsledku bude mít mnohem větší dopad než pálení uhlí za limity v moderních teplárnách a automatických kotlích vysoké emisní třídy. A pokud by se uhlí dováželo , pak by dopady byly také vyšší , protože k celkovým vlivům by přibyla doprava. Ministr Mládek a vláda podle mého názoru celou situaci posoudili správně.

Předmět: Chybí
Autor: Václav Kopal
Datum: 07.03.2016 10:59 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117229
reakce na ...
Chybí:

externí doprava (ECHVA EMĚ tak 5-6 vlaků denně)
úložiště popíklu

Předmět: Náklady
Autor: Vladimír Křen
Datum: 07.03.2016 10:21 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Poněkud postrádám vyhodnocení vlivů když nebude vyráběná el. energie na vývoz a těžba bude odpovídat pouze potřebám našeho státu. Vlivy jsou v souhrnu samozřejmě nepříjemné ale jaká je alternativa?

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama