Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Vysoké náklady na vytápění

Autor: Ingrid Hladká
Datum: 13.09.2017 19:34
uživatel: 126020


Dobrý den,

prosím o názor, dům rekonstrukce 1996 - plastová okna, zatepleno i střecha, 1.patro asi 150m2, 2.patro cca 100m2 podlahové plochy, výška standart, topení + ohřev TUV, plynový kotel Vaillant r.v 1996, podlahové topení + radiátory + krb - nemá průduchy do jiných místností, topilo se na 17-18C, zbytek krb, roční náklady 2016 cca 50 000,-Kč, přijde mi to hodně při tak nízké teplotě. Jak vypočítám tepelnou ztrátu nebo jak zjistím kudy uniká nejvíce tepla? Výměna kotle za nový přinese úsporu? Pokud vypnu podlahovku - bude to k něčemu? Lze vyměnit těsnění u oken, bude to k něčemu?

Děkuji mnohokrát za Vaše názory

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Laďa Jaskva13.09.2017 22:11
Jiří Kubíček13.09.2017 20:23
Jozef Homola13.09.2017 20:21

Příspěvky
Autor: Laďa Jaskva
Datum: 13.09.2017 22:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Náklady odpovídají velké ploše. Zateplení asi nebude nic moc. Bez masivní investice v podstatě nemáte šanci na nějaké markantní snížení nákladů. Tepelné ztráty si asi budete muset nechat spočítat od odborníka. Tan ale bude zkoumat detailní složení všech stěn, podlahy, stropu a kvalitu oken. Pravděpodobně to bude investice, která Vám řekne, co se musí udělat. Například - výměna kotle může přinést úsporu kolem 10 %. Nicméně to samé může přinést i zateplení stropu nad patrem. To bude investice mnohokrát menší a bude to na věčné časy. Navíc to uděláte i sama. Já bych tam položil 40 cm jakékoliv izolace. Tím se tepelná ztráta stropem dostane na úplné minimum. Ostatní akce budete muset přenechat profíkům a tudíž je zaplatit i s prací.
S pozdravem Laďa

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 13.09.2017 20:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, z vašeho dotazu těžko něco soudit. Píšete o rekonstrukci v roce 1996, nevím, kolik se v té době používalo izolace a jak kvalitní, ale na dnešní dobu to zateplení mohlo být dost slabé. Co vlastně máte zatepleno, jakou silou izolace, a co je to za izolaci ? Jestli ten dům má vysoké tepelné ztráty a to asi evidentně má, tak se nelze takovým nákladům za vytápění divit. Tepelné ztráty lze vypočítat buď podle složení a ploch ochlazovaných konstrukcí domu, ale jde o to, jestli vůbec budete přesně vědět přesné složení těch konstrukcí. Taky to lze přibližně zjistit podle výdajů za vytápění za celou se zónu, ale 50.000,-Kč je dost nepřesný údaj, bylo by potřeba vědět, kolik kWh paliva bylo spotřebováno pouze na vytápění a zda těch paliv nebylo více (třeba ještě doplnit, kolik se propálilo ve dřevu). Jestli chcete vědět, kudy vám doopravdy uniká nejvíce tepla, sežeňte si v zimě někoho s termokamerou. Nový kotel by vám to taky o něco snížil, záleží na tom, s jakou účinností pracuje ten současný, jestli např. s 80%, tak s novým kotlem kolem 10-15% úsporu mít můžete, ale třeba i vyšší, to těžko takto přesněji něco odhadovat.

Autor: Jozef Homola
Datum: 13.09.2017 20:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Musela by jste hodně podrobně popsat jak dům, tak klimatickou oblast, kolik je radiátorů a kolik podlahového topení a třeba i to jak máte zatepleno pod podlahovým topením pokud je v přízemí. Další věc je přesnější označení kotle abychom věděli zda se jedná o jednostupňový nebo už dvoustupňový hořák a nebo je to turbokotel tedy se spalinovým ventilátorem. Rovněž tak kolik osob používá TUV a zda se na plynu i vaří. To že je vysoká spotřeba (bylo by lepší uvést m3 ve spotřebě plynu) může být kombinací všech faktorů. Dům taky není zrovna malý a vydá za dva běžné domy.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama