Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Kotlíková kalkulačka – Opravdu v novém kotli spálíme méně paliva než ve starém?

Autor článku: Ing. Jiří Horák, Ph.D., Ing. Petr Kubesa, VŠB, TU Ostrava, Výzkumné energetické centrum
Plné znění článku: Kotlíková kalkulačka – Opravdu v novém kotli spálíme méně paliva než ve starém?
Anotace článku: Dobře provozované moderní kotle na pevná (tuhá) paliva mají vyšší účinnost, tedy míru využití energie paliva, než kotle staré konstrukce. Opravdu v novém kotli spálíte méně paliva než ve starém? Tato „kotlíková kalkulačka“ vám umožní orientačně vypočítat, kolik a zda vůbec ušetříte za topnou sezónu.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: teorie je šedá, ale strom života je zelený.... Sýkora Pavel20.03.2017 21:45
Re (2): teorie je šedá, ale strom života je zelený....Josef Zapletal09.04.2016 01:21
Re (6): teorie je šedá, ale strom života je zelený....Stefan Energy08.04.2016 19:57
Re (5): teorie je šedá, ale strom života je zelený....Michal Bartoš08.04.2016 15:17
Re (4): teorie je šedá, ale strom života je zelený....Karel Technik07.04.2016 18:47
Re (3): teorie je šedá, ale strom života je zelený....Karel Bradáč06.04.2016 17:28
Re (2): teorie je šedá, ale strom života je zelený....Michal Bartoš06.04.2016 15:39
Re: teorie je šedá, ale strom života je zelený.... Karel Bradáč06.04.2016 09:39
teorie je šedá, ale strom života je zelený.... Josef Zapletal05.04.2016 23:08
LibreOffice 5.1 - nefungujeErik Komanec04.04.2016 13:17

Příspěvky
Předmět: teorie je šedá, ale strom života je zelený....
Autor: Josef Zapletal
Datum: 05.04.2016 23:08 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
A přesně tako lze popsat úsporu v automatickém kotli. Lidé co každý den zatápí a chodí do práce , mají domech průměrně nižší teplotu než lidé , kteří mají k dispozici automatický kotel - žádná chladná rána, dům není vychladlý když se vrátí z práce... Jenže po koupi automatu se prostě v domě začne topit více no a to právě zapříčiní , že velká část té úspory , kterou automat proti klasice přináší padne na tepelnou pohodu no a další část na el. energii ,kterou kotel k provozu proti klasickému kotli potřebuje.

Předmět: Re: teorie je šedá, ale strom života je zelený....
Autor: Karel Bradáč
Datum: 06.04.2016 09:39 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117826
reakce na ...
To přeci vůbec není pravda, zkušenosti z teorie i praxe za desítky let jsou takové, že udržovat teplotu bez vyšších výkyvů je na spotřebu paliva méně náročné (rozuměj levnější), než opětovně natápět vychladlou soustavu a dům.

Další věc je, že v ručně plněných kotlích budete topit na optimální výkon a účinnost tak 40% času (a to jsem možná ještě přehnal). Pomůže akorát akumulace.

Pak jsou tu emise, ale to asi nepočítáte ...

Vaše tvrzení je liché, vyvrátí vám to každý odborník i praktik.

Předmět: Re (2): teorie je šedá, ale strom života je zelený....
Autor: Michal Bartoš
Datum: 06.04.2016 15:39 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 121828
reakce na ...
To co tvrdíte platí, ale jen pokud je teplota celodenně pod nulou. Teplé zimy jsou ale realitou. Zajímavé by bylo spíše porovnání ručně přikládaného kotle s aku-nádrží jedoucího 5 h denně na jmenovitý výkon a automatu škrceného 24 hodin denně na 30%.
Osobně souhlasím s recenzentem článku, že účinnost vydávaná za konstantu odsouvá výpočet mimo realitu. Mimochodem platí to i o výpočtech pro solární systém v NZÚ.
Podívejte se na motory aut - předepíše se číslo a pak se měří za podmínek zcela mimo běžný provoz.
Můj názor je, že se rozdají miliony a výsledek bude na hranici statistické chyby. Omlouvám se za pesimismus.

Předmět: Re (3): teorie je šedá, ale strom života je zelený....
Autor: Karel Bradáč
Datum: 06.04.2016 17:28 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117826
reakce na ...
Automat na 30% jmenovitého výkonu v provozu 24 hodin denně je samozřejmě nesmysl - to je chyba v regulaci (funkčnosti nebo špatném návrhu). Měl jsem možnost už vyzkoušet téměř vše: ručně plněný kotel bez aku, ručně plněný kotel s aku, automat bez aku s modulací výkonu, i automat s aku. Po letech zkoušení (včetně používání analyzátoru spalin) jsem ustálil provoz na automatu s aku pevně nastaveném na 66 % jmen. výkonu.

Ale vše záleží na typu kotle a celé soustavy. Uznávám, že je to o dům dál nepřenesitelné.

Předmět: Re (4): teorie je šedá, ale strom života je zelený....
Autor: Karel Technik
Datum: 07.04.2016 18:47 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120043
reakce na ...
Myslím, že všechny názory zde prezentované, jsou při nějakém úhlu pohledu správné. U automatu je především nutné počítat s kontinuálním provozem a zcela jinou úrovní komfortu tepla v domě. Znám ale mnoho instalací, kde právě komfortu lidé přičítají zvýšenou spotřebu oproti starému kotli, i když teoreticky by to tak být nemělo. Další věcí je dimenzování automatů-vždy se dá raději více než méně, ale vždy se zapomene na trvalý provoz automatu a tedy jeho možné nižší výkonové dimenzování. Diskuze jsou plné příspěvků, kdy majitel 35 kW kotle udává průměrnou denní spotřebu do 25 kg hnědého ořechu. Co takové dimenzování udělá s účinností je jasné. Praxí mám ověřeno, jak obrovský vliv na spotřebu automatu má správný tah komína. To je další kapitola, kde jsou v praktickém provozu velké rezervy. Regulátor tahu v podstatě nikdo neřeší, ale na zkušebně při měření je to standart. Další věc je nastavení. Většina automatů, ke kterým jsem se dostal, byla nastavena na max. možný výkon. Tedy krátké dotápění a dlouhá pauza. Účinnost je v tomto režimu zase v háji. Co však automatům nelze vytknout, je zásadní vliv na ovzduší. V naší lokalitě již zbyli dva-tři čmoudilové, a ejhle-i oni se začínají starat o to , aby nekouřili. Nemaskováni ostatními komíny jsou najednou vidět konkrétní pachatelé....Když si uvědomím, že ten všechen kouř a smrad co u nás v minulosti byl měl vlastně shořet v kotli a zůstat jako teplo v domě, určitě se alespoň u nás věci měmí k lepšímu. A statisticky se určitě účinnost v lokálních topeništích sumárně dost posouvá do plusu.

Předmět: Re (5): teorie je šedá, ale strom života je zelený....
Autor: Michal Bartoš
Datum: 08.04.2016 15:17 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 121828
reakce na ...
Nejsem topenář, ale když na to jdu selským rozumem: nízkoenergetický dům má ztrátu do 50 W/m2 tedy při 150m2 asi 7,5kW. Podobně menší, starší, ale zateplený dům s novými okny. Nejmenší automatické kotle se nabízí s výkonem asi 12kW. Pokud pojede na 2/3 výkonu bude dávat konstantních 8kW. To ovšem odpovídá celodenní teplotě pod -15°C. Bydlím na Vysočině, asi 550 m n.m ale takové mrazy tady jsou tak 2 max. 3 dny v roce pokud vůbec. Na ohřátí TUV stačí pro 4-členou rodinu cca. 8kWh. Je v dotačních podmínkách parametr vhodnosti zdroje pro konkrétní dům? Nemůže se stát, že dotaci 90% stát zaplatí za naprosto nevhodný zdroj, který 100% svého provozu pojede naprosto mimo deklarované hodnoty účinnosti a emisí?

Předmět: Re (6): teorie je šedá, ale strom života je zelený....
Autor: Stefan Energy
Datum: 08.04.2016 19:57 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 109453
reakce na ...
Občas prechádzam rôzne polské fora ohľadom týchto kotlov a tam si všímam že niektore riadiace jednotky ide preprogramovať aby kotol šiel prakticky trvale na oveľa nižší výkon ako bol vybavený od výroby pôvodny zakúpený kotol napr.25kW,a proste im ide nastaviť ventilátor už od 150ot/min a v rétorte to len tak zlahka žhne.Neviem úplne presne ako to malú prepracované aby algoritmus
spaľ.procesu dodal ktomu s podávača optimálnu dávku paliva ale bežné zateplené domky čo majú im takto denne zoberú cca 13-15-18kg ekohrášku 27Mj/kg.Teda pochvalujú si nižšiu spotrebu než predtým s pôvodnou reguláciou kotla,ktorá sa montuje skoro do všetkých automatov nevyjímajúc dnešný český dotačný cirkus....ale to je skôr pre info len pre takého čo sa veci trocha vyzná a chce viac než má bežný pospolitý ľud direktívne určené....

Předmět: Re (2): teorie je šedá, ale strom života je zelený....
Autor: Josef Zapletal
Datum: 09.04.2016 01:21 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
No proč myslíte , že udržovat teplotu konstantní je lepší ? Hodně záleží na zdroji tepla , klasickým kotlem topíte vyšším výkonem po krátkou dobu , automatem nižším výkonem po delší dobu. Ve výsledku to vede na to ,že klasický kotel , který má dobrou účinnost při max využití takže mu tento provoz svědčí vice než kdybyste ho dusil. Na opačném konci stojí tepelné čerpadlo , které při tomto provozu má vyšší spotřebu. Dále jsou tu vlivy jako délky topných přestávek , akumulační schopnost stavby tepelné ztráty , nelze proto jasně říct co je lepší. V každém případě si dovoluji tvrdit ,že úspora paliva použitím automatu není příliš významná , komfort a ekologie je samozřejmě někde jinde.

Předmět: Re: teorie je šedá, ale strom života je zelený....
Autor: Sýkora Pavel
Datum: 20.03.2017 21:45 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117149
reakce na ...
Dejte raději tepelné čerpadlo. Za zimu klidně klesne spotřeba na 7000,- Kč. https://www.youtube.com/watch?v=X3yHE5v3atM

Předmět: LibreOffice 5.1 - nefunguje
Autor: Erik Komanec
Datum: 04.04.2016 13:17 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110223
reakce na ...
Tabulka nefunguje korektně v Libre Office 5.1, lepší by byla online verze...

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama