Realná účinnost lokalniho topidla KARMA GAMA F5L

Autor: Pavel Jícha
Datum: 05.02.2018 18:54
uživatel: 125907

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Zdravím ctihodnou odbornou i laickou veřejnost a rád bych zde prodiskutoval účinnost lokálního topidla, které mám umístěné v obývacím pokoji RD. Výsledek mi poslouží k rozhodování, zda toto topidlo zanechat nebo nahradit jiným způsobem vytápění.
V odborném tisku nebo i na tomto nebo obdobných fórech jsem dohledal různé hodnoty účinnosti od 88% uvedených v technickém listu až po 50 %.
Pokusil jsem se i něco (asi s velkou mírou nepřesnosti) změřit a to v letošním lednu asi 4 dny, průměrná venkovní teplota byl kolem 0 st.C, termostat na topidle jsem nastavil na 4, v obývacím pokoji cca stálá teplota 16 st.C, denní spotřeba cca 5,5 m3 plynu.
Z toho pokud dobře počítám 5,5/24*10,5= 2,4 kW tj. hodinový příkon
Pak jsem asi dva dny vypnul plyn a zapnul elektrický přímotop, nastavil na něm termostat a změřil spotřebu el.energie cca 42 kW/den tj 1.75 kw za hod. Teploty vnitřní i venkovní obdobné.
Z toho (podotýkám asi né moc přesného) měření mi vychází účinnost cca 75 % ( pokud jsem neudělal někde hrubku nebo zásadně nesprávnou úvahu :-)
Jaké máte vy zkušenosti nebo znalosti?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Pavel Jícha05.02.2018 19:36
Jaroslav Dítě05.02.2018 19:12

Datum: 05.02.2018 19:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Zřejmě máte v uvedených číslech chybu. Na jedné straně uvádíte spotřebu za 1 hod a na druhé spotřebu za den, avšak, pokud to je správný údaj, tak je velmi nízký, ledy že by se tam vloudila navíc desetinná čárka.

Autor: Pavel Jícha
Datum: 05.02.2018 19:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125907
reakce na ...
Jo jo chyba se vloudila u el. Primotopu to byla denni spotreby 42 kw tj 1,75kw za hod. Ach jo. Tak jsem si daval zalezet, abych nebyl za blbce. Budu to editovat v puvodnim dotaze

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czJak poznat poškozené stavební dříví, jak se projevuje dřevokazný hmyz a houbyO fotovoltaiku je v ČR zájem, bariérou jsou vstupní nákladyTmavé dekory dveří v kontrastu nebo v tónu?Další plavební komora na Vltavě? Povodí chce oživit debatu o stavbě