Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Tabulkový výpočet

Autor: Josef Halo
Datum: 10.02.2018 15:24
uživatel: 127170

Fotogalerie:

DD, ukončuji éru automatu na uhlí (po 14 letech) a velmi pečlivě se věnuji rešerši pro rozhodnutí, zda TČ nebo kotel na pelety. Ve výpočtové tabulce mi nesedí jeden údaj při porovnávání eficience pořízení a celkových nákladů na provoz. Obecně mají pelety o něco málo vyšší výhřevnost a sám kotel o něco vyšší účinnost. V tabulce mi ale vychází spotřeba pelet vyšší než uhlí. Producenti pelet a prodejci kotlů na pelety mi samozřejmě tvrdí pravý opak, a uvádějí výpočty spotřeby o ca 40% nižší. To číslo je prostým výpočtem na GJ a účinnost také nesmysl. Tabulka v příloze je mnou adaptována na současný stav a spotřeba uhlí vychází téměř "na kilo". Principielně by tedy v tabulce měly být uvedeny spotřeby pelet v kg nižší než u hnědého uhlí. Jsou nějaké důvody proč tomu tak není? Potřebuji se objektivně rozhodnout. Děkuji. JH

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Josef Hodboď29.08.2018 20:17
Josef Halo22.08.2018 21:24
Josef Hodboď17.08.2018 15:41
Josef Halo22.07.2018 09:27
Josef Hodboď20.07.2018 12:32

Datum: 20.07.2018 12:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Asi pozdě, ale přece jen nějaká reakce.
Tabulky pro porovnávání nákladů byly zpracovány za určitých předpokladů a informací od výrobců atp. To však neznamená, že jsou údaje za všech okolností správné. Proto je tam možnost si údaje modifikovat podle konkrétních podmínek.
Pokud jste si údaje pozměnil podle vaší reality správně, pak není důvod vypočteným závěrům nevěřit.

Datum: 22.07.2018 09:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
DD pane Hodboď,

děkuji za reakci. Ano, již jsem rozhodnut, TČ objednáno. Děkuji ale za velkou pomoc ve smyslu "tabulkového porovnávače", protože bych si všechny pomocné výpočty musel dělat ručně. Exaktní data pro rozhodnutí jsem si s pomocí této tabulky "přepočítal a dopočítal" sám, ale podle objektivních parametrů jednotlivých paliv a systémů. Samozřejmě vědom si variability a nastavených algoritmů výpočtů této tabulky. Vybral jsem dle mého tu nejlepší variantu co je aktuálně k dispozici. Na jednu stranu v celkové sumě absolutně nejdražší, ale v porovnání se všemi ostatními systémy nejkvalitnější a nejefektivnější. Za svým výpočtem a výběrem stojím. Přestože jsme to vzájemně velmi detailně diskutovali, dodavatel si neodpustil smluvní ujednání o "dodávce dle zadání technických parametrů objednatelem". Nic proti tomu, ani to neberu nikterak úkorně, ale potvrzuje to mou praktickou zkušenost z průběhu výběru, že někteří dodavatelé svůj systém mají buď "pro jistotu předimenzovaný, nebo z důvodu nákladů poddimenzovaný". Tedy jistota je jistota, říkáváme v Čechách.

Autor: Josef Hodboď
Datum: 17.08.2018 15:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jsem rád, že Vám výpočet pomohl. Neustále vedeme okolo předvolených dat diskuze, kdy je nám vytýkáno, že to či ono není správně. Jenže jak to může být absolutně správně, když každý má jiného dodavatele energie, jiné ceny, paušály, jinou cenu za nákup a instalaci zařízení, jinak stanovené potřeby tepla, teplé vody atp. Takže se snažíme být někde na průměru. V září by měla být trochu upravena grafika vstupní stránky porovnávače, aby z ní bylo více vidět, že si každý může vstupní data upravovat. I tak je ale skutečností, že dva odborníci se od sebe mohou lišit třeba i o 20 %. A pak nastoupí praxe a skutečnost a ukáže se, kde byly úvodní úvahy nepřesné. Mohlo by být i pro Vás zajímavé, si Vaši vstupní úvahu uschovat a po roce, dvou, ji porovnat s dosaženou skutečností.

Datum: 22.08.2018 21:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
DV pane Hodboď,

já bych uvítal, kdyby bylo možné uložit finální výpočty/tabulky včetně vstupních ručně zadaných parametrů. Klidně třeba v *pdf. Máte pravdu, že se to "v čase" hodí. Finální tabulky mám uloženy alespoň v *jpeg. Bohužel se zpětně nedostanu k mnou exaktně zadaným parametrům pro jednotlivou variantu. Může totiž být, že ti, kteří Vám vytýkají nepřesnosti, dělají stejnou chybu jakou jsem dělal já, než jsem si chybu uvědomil. Jde o to, že jsem přes Vaše výpočtové tabulky udělal reálně více než sto výpočtů, podle mnou zadaných rozdílných parametrů a variant. Samozřejmě jsem si parametry nikterak neevidoval (dělal jsem to z hlavy - svůj dům přeci znám), a když jsem se chtěl ke stejné komparaci po čase vrátit, třeba po týdnu, tak mi to také vycházelo pokaždé jinak. Když jsem nad tím přemýšlel proč (chybu v tabulce jsem ale spíše vylučoval), tak mi to došlo - no aby ne, když jsem dělal chybu v tom, že jsem do vstupních dat nezadal naprosto identické hodnoty. Inu i básnivý technik může říci, že ďábel je skrytý v detailu! Chybu jsem odhalil, napravil a už vše sedělo..

Já za sebe děkuji, mně to hodně pomohlo! Mimo jiné proto, že jsem odhalil nesmysl popsaný v původním dotazu.

Prima večer,

Josef Halo

Autor: Josef Hodboď
Datum: 29.08.2018 20:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
prodiskutuji s tvůrcem porovnávače, jak provádět tisk nebo export do různých formátů. Byla by to určitě dobrá pomůcka.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama