Kritika na Verner a Benekov

Autor: Milan Richter
Datum: 10.02.2018 21:48
uživatel: 127173

Jelikož řeším výběr vhodného kotle pro vytápění domu kusovým dřevem a dřevním odpadem, navštívil jsem ze zajímavosti veletrh vytápění teď v holešovicích. Mám tak nějak předvybranej Verner 210ku, nebo Benekov D18, ale na veletrhu mě zaujal stánek firmy Esel Technologies, kde měli vystavenej Guntamatic Biosmart 14. Taková věc samozřejmě zaujme, tak jsem se zapovídal se zástupcem firmy a chvilku mi vyprávěl o kotli. Naprosto nepochybuju, že ten kotel bude super, o tom myslím není pochyb. Samozřejmě ta cena je už malinko přes čáru, pokud člověk není fanda do topení nebo prachy vůbec neřeší. Firma Esel montuje i Vernery i Benekov, tak jsem se pána zeptal jaký maj s těmito kotli zkušenosti. Pán mě dost zaskočil a sdělil mi, že kotle od Benekovu a Verneru na dřevu mi vůbec nenamontujou, že nefungujou a nebudou kvůli tomu řešit nějaký záruční opravy. Říkám mu, že přeci oba ty kotle by měly spalovat dřevo a dřevní odpad, výrobci to uváděj a kotle se kupujou. Tak pán mi opět sdělil, že je to blbost, že ty kotle prostě nefungujou a jejich firma mi je nenamontuje. Pak mi začal vyprávět, jak je Guntamatic výhodnej v nějakým balíčku s akumulačkama a já nevím s čím vším......Debatu jsem utnul a šel pryč, pán nedokázal říct nic konkrétního proč je Verner a Benekov k hovnu, jen mi dokola nutil ten jejich úžasně výhodnej balíček s Guntamaticem. Na stánku Vernera jsem si popovídal s normálním člověkem a tak nějak jsem se utvrdil, že zůstanu u původní myšlenky a půjdu do Vernera.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 52   starší >>
Datum: 08.04.2018 12:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Volně navážu na téma:

Dnes jsem byl u nás za humny v Týně omrknout Guntamaticy a Benekov C27 - viz

http://www.avytapeni.cz/Article.aspx/Detail/136

- a musím říc že se mně všechny 3 kotle líbily. Tedy vlastně 4 - poněvadž jeden ze tří Guntamaticů byl namontován k vytápěcímu systemu domu - rodinného - kde se prezentace konala - na 1. pohled jsem to vůbec nepoznal - všude čisto a zásobník na pelety byl za další stěnou ;-)
Guntamaticy jsem očumoval, poněvadž známí ho budou údajně brzy montovat - ale mají k tomu podmínky - starý kotel, takže využijí kotl. dotace, vlastní les a techniku na zpracování - štípání dřeva.

ps: kdesi jsem četl že C27 má 2 ekonomizéry - turbulátory, ale nemá - má jen jeden poněvadž druhý by do kotle nevešel ;-) A ten je umístěn ve druhém = prostředním tahu (u B14 je t. ve 3. tahu).

Autor: Lubomír Žondra
Datum: 17.03.2018 08:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127494
reakce na ...
Každý prodejce si chválí a doporučuje jen svůj výrobek. Bratr topí v Benekov D18 druhým rokem a kdyby jak uvádí výše prodejce "negungoval" , tak by asi často volal servis nebo zmrzl. Považuji toto jen za pomluvy dobrého kotle . Kotel je z 2 ověřovací série . V prvním roce byl servisní technik a nahrál novější lepší software , ve druhém roce již nebyl potřeba . Kotel funguje k naprosté spokojenosti . Po této sezóně je v plánu jen výměna těsnění přikládacích dvířek - trochu ztvrdlo ale provozu to nebrání . Luboš Z.

Autor: Zdenek Kolda
Datum: 18.03.2018 11:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127504
reakce na ...
Dobrý den, můžete mi sdělit jakou tepelnou ztrátu brach topí, uvažuji o tomto kotli a nemohu se rozhodnout jestli koupit Benekov D 12KW nebo 18KW, topí do akumulace a jak velké, topení radiátory nebo podlahovka. nedehtuje v přikládací komoře a jede na jaký výkon, děkuji za odpověď.

Datum: 18.03.2018 16:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Přesná tepelná ztráta není známa , ale je asi 12% nad normou pro stavby asi před 2 roky, kdy jsem to orientačně počítal .Novostavba, kolaudace cca 1994, plynosilikát a 5 cm polystyren, okna již nová 2-skla plast . Bratr topí do AKU 2x750 litrů v sériovém zapojení s možností 1 nádrž odstavit. Na každé nádobě 2 teploměry ,celkem tedy 4 a tak ví přesně rozvrstvení vody. Po příchodu do kotelny je přikládání do kotle dle vody teploty v AKU, třeba jen 1/3 násypky. Ukolem AKU je zásoba teplé vody cca 80 st.C v objemu cca 3/4 celkové AKU pro topení bez ohledu na to, jaká je v domě teplota . Topí se tedy dle teploty vody v AKU a netopí se dle teploty v domě !!! Teplota v AKU nahoře by neměla klesat k 50 st.C , potom se dlouho dotápí . Po vyhoření je automatické odstavení se žhavým . Přikládání 2 - 3 x denně- ne do plna ,ale tak aby se udržely žhavé uhlíky a nemuselo se zatápět znova .V mrazech, které nedávno byly ráno -12 st.C několik dnů po sobě jsem se ho ptal na spotřebu, odhadl ji na 1 a 3/4 násypky za den , směs tvrdé x měkké v poměru 60:40 ..V domě 10 x 10 metrů+podkroví je standartně 22 - 23 stC, v ložnicích méně přes ,přes 3 cestný směšovací ventil pouštěno do radiátorů asi 52 stC. Ekvitherma je vypnutá , pro způsob tohoto provozu AKU a kotle není třeba . Kotel ve sklepě - připojení k AKU v mědi+čerpadlo do AKU, samospádem to nešlo .Přízemí a podkroví staré původní silné rozvody na samotíž ,litinové radiátory a otevřená expanzka. V přikládací komoře standartní vrstva suchého dehtu, nikde dehet neteče a dvířka se nelepí . Výkon kotle standartně nastaven asi 80% (lze nastavit cca 50 - 130%) , ale se snižujícím výkonem klesá teplota spalin a objevuje se kondenzace v komínu - má šamot, proto níže s výkonem nejdeme . Jinak doporučuji nerez nebo keramika na komín . Jedna plná násypka vyhoří asi za 5 hodin ,potom můžete hned plnit kotel znovu , myslím si tedy že menší kotel by Vám měl stačit .Pokud 1 AKU tak alespoň 1000 litrů (750 je málo) a dejte 3 teploměry ze dvou toho moc o rozvrstvení vody nepoznáte . V přechodném období - podzim - jaro se topí asi ob jeden až dva dny podle počasí a pochopitelně se vyháší . Luboš Z.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 18.03.2018 17:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
K těm teploměrům dodám. Začal jsem používat ty nejlevnější s kapilárou. Před montáží je seřídím pomocí digitálního teploměru. Sondy strčím do hrnku s horkou vodou. Ono jsou někdy špatně z výroby seřízeny. Čidla rozmístím na stěnu AN pod izolaci a přilepím hliníkovou páskou. Teploměry pak mohou být ve výšce 1,5 až 1,6m vysoko a je na ně dobře vidět.

Datum: 18.03.2018 18:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za obsáhlou odpověď, popíši svoje možnosti. Moje tepelná ztráta byla spočítána na 11,5KW při teplotě -18stupňů.
Jelikož mám ještě TČ a je v provozu, představa je asi do -5C topit TČ pak Benekovem, jelikož jsem vlastníkem lesa a práce mi v lese navádí. Budu mít AKU 1000l přesně 975litrů větší se mi nevejde. Můžete nebo víte jak dlouho se natápí AKU 750L na jedno naložení. Mám představu, že bych použil ekvitermu, jelikož i TČ s ní pracuje a jsme s tím spokojeni, natápěl bych litinové radiátory a přebytek do AKU.
Komín mám vyvložkován keramikou Schidel 20cm.
Jak dlouho, kolik hodin vydrží ve stáložárném provozu. Dostal jsem informaci z Blaze, že i při výkonu 50% kotel udržuje teplotu spalin 120C, samozřejmě dám radši na informaci od spotřebitele, který ten kotel provozuje a stále nejsem rozhodnut zda 12 nebo 18KW. Zdenek K

Datum: 18.03.2018 18:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Při ohřevu 1000l z 35 na 95°C budete s roztopením kotle a bez odběru tepla 12kW natápět cca 7hod a 18kW cca 5hod. Pro vámi uváděné tepelné ztráty bude 1000l spíše jako vyrovnávací nádrž. Proto doufám, že uvažujete o nějakém automatu. Pokud ne, tak bych vám např doporučil ATMOS DCxxSP. V něm, pokud se vám bude chtít chodit přikládat, tak můžete topit dřevem. Po vyčerpání akumulace přejde automaticky na topení peletami. Je to ale trochu dražší záležitost.

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 18.03.2018 19:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Pane Koldo, pokud se rozhodujete mezi 12 a 18kW kotlem, tak odpověd je jasná - 18kW. Nezapomente že s ním chcete topit v mrazech (TZ při -5C je cca 6kW) a zároveň topit do radiátorů a přebytek dodat do akunádrže. Pan Žalud Vám patrně sdělí přesnější data = výpočet.
Nicméně odhaduji, že při TZ 11,5kW je 18kW kotel poměrně slabý a jen 1000l. nádrž příliš malá ... žádná hitparáda to nebude.

Datum: 18.03.2018 20:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Při spotřebě 6kW (-5°C) 18kW výkonu kotle a 1000l AN je doba ohřevu 6,6 hod. a celkové pokrytí ztrát, včetně do by ohřevu, je cca 17hodin. Tedy 7 hodin v denním cyklu bez pokrytí.

Autor: Instalaterství Žalud
Datum: 18.03.2018 20:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120140
reakce na ...
Při TZ 11kW bude i 18kW žalostně málo, na to aby se v reálném čase natopila aku a nebyl jste otrokem kotelny.
teplota v nádrži min 30 °C tepelná ztráta domu 11,0 kW
teplota v nádrži max 90 °C doba vybíjení nádrže 6,3 hod
objem nádrže (litrů) 1000 lit.
teplovodní výkon kamen/krbu 18 kW
uložené teplo Q 69,8 kWh
doba nabíjení nádrže 3,9 hod AKU
doba nabíjení nádrže 10,0 hod AKU souběh a ST 11kW
To znamená dvě přiložení na nabytí aku 1m3 a při příchodu z práce to samé. U kotle SLX naložím jen jednou a jsem na tom samém.

Datum: 19.03.2018 19:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
pro p.Koldu , pan Žalud jistě promine, ale chtěl jsem zajistit kontinuitu příspěvků.
Teplota spalin je při 100% reálně cca 140 st.C - kolísá dle práce regulace 130-165 st.C . Kotel vydrží ve stáložáru asi10-12 hodin (4 hod topení+cca 6-8 hod zhavé uhlíky). Pokud je velmi silný vítr tak doba je kratší a někdy vyhasne - uhlíky nezůstanou nebo jen minimum a vyhaslé. Instalace regulátoru tahu komína se nám neosvědčila . Pokud nemáte možnost jít s objemen AKU nad 1000 litrů jak uvádíte tak berte slabší kotel . Beru to dle bratrovy sestavy kdy je pro D18 1500 nutnost i když je doporučováno minumum 1000 litrů. Při silnějším kotli neodhadnete někdy odběr tepla a může dojit k případu , že dům neodebírá, AKU je natopeno a v kotli je nespálené palivo, potom přechází kotel do odstávky a pochopitelně plyny se nespalují a nastává dehtování a zanášení kotle i komínu dehtem . Jinak doporučovaný Atmos - na webových stránkách není návod k obsluze, pokud ho chcete tak si o něj musíte napsat - t,.j. kupujete zajíce v pytli-osobně nedoporučuji, regulace není ve standartní výbavě a musíte si připlatit atd. Dopuručovaný Atack - je příliš silný, po natopení se vyháší a zatápí znovu . U D 12/18 nasypete na žhavé uhlíky kbelík štěpky - špalíků aby jste nemuseli štípat třísky a naložíte dřevo=čas 5 minut , stisknete tlačítko a hotovo. Dalších 5 minut Vám zabere nachystat další kbelík štěpky a dřevo pro příští přiložení . Otázka dostatečného výkonu - pomocí knoflíku regulace máte možnost ihned nastavit u D12 výkon 7 až 20 kW . Pokud máte možnost přikládat 3x denně není s kotlem problem . Jedině pokud jste někde na horách a mrzne u Vás více přimhouřil bych oko a dal D18 , ale s výše popsanými problemy s kapacitou AKU a možným dehtováním se potom nevyhnete . Když by extra mrzlo - přiložíte 4 x denně nebo omezíte vytápění některé místnosti . Jde pouze o to, zda je někdo doma a má možnost přiložit . Kotel dotopení vždy dožene . Ke kotli bratr do sklepa nechodí - sleduje provoz kotle na externím displeji včetně natopení AKU a pod. přesný název nevím -asi Ekostar 200. Ten je umístěn u dveří do obýváku v přízemí . Ke kotli do sklepa se jde jen přiložit . Pokud máte další dotaz a budu znát odpověd odepíši . Luboš Z.

Datum: 19.03.2018 19:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
VŽDY se musí vyjít z výpočtu TZ objektu,místností a k tomu přiřazovat velikost kotle a akumulace. Pokud je objem akumulace či spíše vyrovnávací nádrže z provozních podmínek daný, musím tedy vyjít z tohoto zadání. Bude se prioritně topit TČ a v nízkých teplotách Kotlem a tudíž musím uvažovat v hranicích maxima TZ a z toho vycházet. Další podmínka- nízkoteplotní topeý systém
Vaše navrhované řešení s kotlem 12kW.
teplovodní výkon kamen 12 kW
uložené teplo Q 69,8 kWh
doba nabíjení nádrže 5,8 hod jen AKu
doba nabíjení nádrže 69,8 hod natopení aku za horizontem událostí a času!!
S 12kW kotlem musím přiložit za den 6X abych získal tepelnou pohodu a aku mohu rovnou ze systému vyřadit.
Můj osobní názor kotel Attack SLX a vyrovnávací aku 1m3.
teplovodní výkon kamen 20 kW
uložené teplo Q 69,8 kWh
doba nabíjení nádrže 3,5 hod AKU
doba nabíjení nádrže 7,8 hod AKU a TZ 11kW.
Jdu do práce -přiložím a po návratu ještě jednou a to je konec, žhavé v pohodě vydrží přes 10h. Jsou to za den dvě naložení komory kotle. Popřípadě dle aktuálního počasí přiložit méně do 200l komory, ale vychází to vždy na dvě naložení za den. Pokud nevadí dvě přiložení denně, je to cesta, jak nezvyšovat zbytečně objem aku a regulovat potřebu paliva naložením potřebné dávky dle TZ, což je dané velikostí komory..

Datum: 19.03.2018 21:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý večer pane Žondr, děkuji za odpověď. Na horách přímo nebydlím, ale můj domek se nachází na Vysočině v 560m.n.m, kde dochází k dosti silným mrazům, letos nabyla výjimka i pod -20C
Ještě jsem zapomněl podotknou, že se bude ještě ohřívat bojler o velikosti 350L, i když uvažuji až doslouží o menším asi 240L. Zkušenosti s předimenzovaným kotlem mám jelikož ještě do nedávna jsem topil v Dakonu 32KW, bez akumulace
jeho výkon jsem využil v době když jsme v pátek odjeli a v neděli se vrátili v domě 11C a kotel si ševelil na 90C a dva dni jsem dotápěl chladné stěny. Topenář který to má instalovat se také přiklání k D 18KW, netlačí mě k tomu, jen když viděl co se bude natápět tak se mu zdá být D 12KW dost na hraně.
Jak docházi k výkonu až 20KW u D12, zvýšeným výkonem ventilátoru? a využil tuto možnost někdy bratr.
Jak jsem již psal víše, představa je topit do baráku, bojleru a přebytek nechat do AKU. Zřejmě neste někde poblíž vysočiny abych se mohl dojet podívat na instalaci.
Co se týče Atacku, kamarád ho má s lambda sondou a nemůže si ho vynachválit u mě nepřipadá v úvahu z důvodu nedostatku místa a Atmos jsem také viděl v provozu a není to můj favorit.

Datum: 20.03.2018 20:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano řídící jednotka si začne pozvolna zdvedat otáčky . Bratr to několikrát využil -tak cca 5x , naposledy na podzim se vrátil z léčení a dům byl prochladlý , tak si přidal asi na 2 násypky , než trochu ohřál dům . Tak jsem si stáhnul návod Attacku SLX , je to pěkné počtení s několika vadami pro Vás., např.str.14 - keramický komín je nevhodný (měl by jste bourat)- jen je doporučovaná izolovaná nerez a další . Nebudu všechny vypisovat byl bych černá ovce . Kotel A-SLX po prostudování návodu není pro Vás vhodný . Jsem ze střední Moravy, s eventuelní prohlídkou by musel souhlasit bratr a jeho manželka, nejsem vlastníkem této budovy. Luboš Z.

Datum: 20.03.2018 20:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý večer, děkuji za Vaší reakci. Snad vyberu dobře, dá se někde zjistit heslo do servisního nastavení?

Datum: 20.03.2018 21:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Heslo servisní snad jen u výrobce nebo Blaze. Verzi programu najdete v menu na displeji- musíte trochu hledat , nepamatuji si přesně jak se k tomu dostat .Doporučuji si stáhnout návod k řídící jednotce od Benekovu -pravidelně se aktualizuje a na tomto návodu je verze programu uvedena. U každé verze programu je jiné heslo a zřejmě i nově dodané kotle budou mít jiný novější řídící program a jiné heslo. Neradi jej sdělují , protože lidé tam nastaví nesmysly a kotel má potom problemy a lidé jej pomlouvají . Uživatelské heslo Vám sdělí technik Benekovu při uvádění do provozu . Pokud sezná že problematice rozumíte tak Vám snad sdělí i servisní heslo .Domnívám se, že existuje ještě další heslo nazveme jej konstrukčním ,protože technik tam tehdy dával zcela jiná čísla místo čísel standartních servisních . Nechtěl se se mnou tenkrát o tom bavit . Luboš Z.

Datum: 20.03.2018 21:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud máte dostatečný keramický komín, který dosáhne tah 23Pa při 130°C, je to sice pro dřeno na hraně, ale třívrství komín by to měl ustát.
Jde jen o to, aby se nedostávala teplota, například kvůli dušení pro prodloužení provozu, pod 120°C. Jinak Attack není špatný kotel.

Datum: 21.03.2018 21:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Netvrdil jsem, že SLX je špatný kotel, pouze jsem sdělil že pro výše jmenovaného je kotel nevhodný. Vedlo mne k tomu následující: Pro uznání záruky by se mělo dodržovat to, co uvádí výrobce v návodu k použití , jinak v případě reklamace není záruka uznána . Str.5 - má mít mimální objem AKU 70l/kW t.j.1400 litrů, jmenovaný má jen 1000 litrů,u D18 je 1000 litrů povoleno, dale má les a práce v lese ho baví. Při těžbě nejsou jen polena ale i štěpka,popř. špaliky ze slabých větví .Dle návodu na str.10 může být použito jen max 10% pilin nebo štěpky, to má zbytek v lese spálit??? V D18 to není problem topit jen štěpkou s 3 polínky navrch . str.28 Elektronický regulátor umožnuje řídit čerpadlo AKU nebo TUV, obojí ne jen jedno z tohoto , muselo by se to řešit jiným způsobem .D18 má obojí a moje stávající verze i vývod pro cirkulační čerpadlo na potrubí TUV-aby tekla stále teplá voda a nemuselo se odpouštět studenou . str.6 - stráta záruky-palivo (štěpka), doporučený komín-již jsem zmínil, ochrana zpátečky - nutný Oventrop-jiný system není povolen -D18 může mít samotíž a ochranu zpátečky má integrovanou , chladící system kotle dle návodu-jinak ztratí záruku , co když má svoji vodárnu a dojde el.proud , pak se kotel stejně přetopí - bratr má vyřešeno u D18 jinak el.ventily které se otevřou u obou potrubí z kotle při výpadku proudu do stávajícího samotížného oběhu . Jinak upozornění pro případnoiu instalaci D18 - vývod zpátečky kotle je poněkud výše než u ostatních kotlů . Luboš Z.

Datum: 21.03.2018 21:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý večer, koukám pane Žondr, že máte problematiku topení s dřevem hodně zmáklou, to samozřejmě myslím v dobrém, hodně diskuzí jsem pročetl co se týče topení a musím říci že některé příspěvky jsou mimo mísu, ale vaše argumenty mají hlavu i patu (obrazně řečeno). Jestli tomu dobře rozumím vy se obáváte při provozování kotle D 18 u mé TZ, že například při druhém naložení může dojít k situaci, že nebude potřeba natápět dům a akumulace nebude již schopna využít výkon tohoto kotle a může dojít k nedohoření vloženého paliva pří výkonu ale bude muset v útlumu dohořet.
Máte pocit, že tomu nepomůže a ni ten bojler. Moje topná soustava byla tvořena jako samotížná, tudíž jsou použity větší rozměry trubek, v topné soustavě se nachází asi 250L vody což má zřejmě také vliv na výkon kotle. jinač jsem velice rád, že mohu získat informace od někoho kdo má zkušenosti a ví o čem píše, jenomže bohužel těchto kotlů je zatím žalostně málo nainstalovaných, a nebo kdo ho má se nechce dělit o zkušenosti.

Datum: 22.03.2018 20:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Když o možnosti neodběru tepla z kotle budete vědět, tak ji přece nebudete uměle tvořit, dehtovat kotel a komín, ale je třeba se jí vyhnout. Poradím jak na to, D18 to zvládne, ale potřebuji přesnější představu o zapojení instalace, abych Vám neporadil blbě . Bude D18 topit do AKU od tepelného čerpadla? Tato nádrž bude potom užívána společně jak pro TČ tak i D18 ? Odběr tepla z AKU je řízen TČ a třícestným ventilem s čerpadlem do stávající rozvodů samotíže a litinové radiátory jsou nyní plně funkční ? Jaká je dispozice domu - kotel D18 bude ve sklepě a odběr v přízemí - popište prostě jaký je momentální stav , cose změnilo na zapojení než jste odstavil uhelný kotel? Expanzní nádoba je uzavřená nebo otevřená ? Jak je momentálně řízeno nabíjení bojleru TUV-je ohříván ze zásobníku TČ ? Bude nutno u kotle D18 čerpalo pro nabíjení AKU nebo to vyjde samospádem a samotíží - dno AKU by v tomto případě mělo být asi nad polovinou výšky kotle . Předpokládejte, že by litinové radiátory zůstaly včetně silných rozvodů ať Vám bude spousta lidí říkat, že je to blbost a různě argumentovat-nedejte na ně. Luboš Z.

Datum: 22.03.2018 21:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Je jasné, že když bude AKU i dům natopen je nesmysl znovu přikládat, zřejmě jsem se špatně v předchozím vstupu vyjádřil.
Nyní jsem ve stavu vybraní správného kotle zřejmě Benekovu a buď 12KW nebo 18KW. Vše by se mělo realizovat někdy v létě, zatím není termín přesně dán.
To co popisujete výše zatím není rozhodnuto, určitě se bude muset do AKU topit přes čerpadlo když AKU musí být tak vysoko oproti kotli, to samé do TUV. TČ mám vzduch voda 14KW invert a jelikož si myslím, že je předimenzované, tak mám představu TČ napojit přes vršek AKU. Topenář který má kotel Benekov instalovat je zdatný, alespoň podle lidí kterým už kotle instaloval, ale D ještě nezapojoval, říkal mi někdy v únoru, že má na dva poptávku, ale zákazníci čekají na vyřízení dotace. Ještě mě zaujala informace o čerpadle na protočení vody v TUV, jak to funguje? Samozřejmě budu rád pokud by jste mě poradil v některých věcech v kterých nemám úplně jasno, například jestli D umí topit dva okruhy, dočetl jsem se, že ano, avšak se musí do regulace něco dokoupit. Zřejmě by bylo nejlepší kdyby jste mi napsal tel. číslo pokud budete chtít, ale chápu že zveřejnovat tady mobil může být problém.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 23.03.2018 05:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Zdravím pane Koldo,máte předimenzovaný invertor,proč chcete ještě topit tuhými palivy? To se příčí zdravému rozumu.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 23.03.2018 07:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Chtěl jsem napsat totéž, pan Luba mně předběhl. K TČ naprostá zbytečnost.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 23.03.2018 07:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
pardon duble

Datum: 23.03.2018 20:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pro p.Koldu . Budete mít D18, má větší násypku. Knoflíkem na regulaci si nastavíte 70% a máte 12,6kW. Když budete potřebovar tak si přidáte . S měkkým dřevem můžete jít až na 50% a tvrdého nedoporučuji jít pod 65% protože hůře uvolňuje plyny a může docházet k předčasnému vyhasnutí s nevyhořeným palivem . (Objem žhavého při hoření je úměrný nastavenému výkonu). U čerpadla na cirkulaci TUV - jen pokud máte velký nedostatek vody nebo extra dlouhé rozvody. Ke každému odběrnému místu musí být vedeny 3 trubky -1x studená a 2x teplá-cirkuluje zde voda v intervalech jakoby to byl radiátor, pochopitelně jsou to tepelné ztráty navíc, čerpadlo musí být certifikované na horkou teplou vodu, jsou i čerpadla u kterých lze nastavit čas běhu a stání bez D18 . Není to levná záležitost . Topení do více okruhů - musí se přikoupit přídavný modul - nemám s tím zkušenost . Telefonní číslo - chráním si své soukromí - nejsem instalater ani podnikatel . Zatím jste neodpověděl na dříve položené otázky. Luboš Z.

Datum: 27.03.2018 17:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Žondra, jak jsem již psal dříve, instalace kotle D se teprve bude provádět a prvořadý úkol pro mně je zda dát kotel D 12 nebo 18KW, jelikož mám zkušenosti s předimenzovaným kotlem a stejnou chybu bych nerad opakoval. Topná soustava je uzavřená a litinové radiátory jsou plně funkční, barák je kolaudován v roce 1990, bez zateplení a okna euro dvojskla.
Bojler lze natápět jak TČ tak elektrickou patronou tak ho chci natápěl i kotlem. Samozřejmě kotel bude provozován ve sklepě kde se také bude topit do prádelny. Takže bych shrnul, z důvodu místa, mohu použít AKU 1000L+ bojler 300L a v celé topné soustavě je asi 250 až 350L, domníváte se pane Žondr, že je toto množství vody spíše na D 12 nebo 18KW, děkuji za odpověď.

Datum: 27.03.2018 18:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...

Tudíž kotel 18kW a stejně budete natápět soustavu při max. TZ 16hod
teplota v nádrži max 90 °C doba vybíjení nádrže 9,8 hod
objem celé soustavy (litrů) 1550 lit.
teplovodní výkon kamen/krbu 18 kW
uložené teplo Q 108,2 kWh
doba nabíjení nádrže 6,0 hod AKu
doba nabíjení nádrže 15,5 hod AKu a TZ 11kW

Datum: 27.03.2018 21:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jak jsem psal vemte D18, když bude silná tak můžete následující :
1.ubrat výkonu na regulaci - otázka 5 vteřin a máte D12 s větší násypkou
2.ponechat výkon stávající a nenakládat plnou komoru dřeva, váha kotel odstaví se žhavými uhlíky a nic nedehtuje. Je třeba upravit hodnotu v servisním menu .Když tak blíže vysvětlím později je toho moc na psaní .
Pro oba způsoby platí , že musíte mít absolutní přehled o stavu vrstvení vody v AKU. 2 ks teploměry jak bývají standartem jsou k ničemu, musíte mít nejméně 4 , aby jste odhadnul kolik můžete naložit dřeva . Přikládá se potom 2x ale častěji 3 x denně , po asi 1/3 až plné násypce dle toho kolik vleze do AKU . Proto potřebujete ty teploměry . V kotli se nevyháší !!! Množství vody v oběhu není tak důležité, kotel to vždy dohřeje . Jak píše p.Žalud mohl by Vám chybět výkon při velmi silných mrazech a to pokud nebude mít kdo přiložit , nebo kotel vyhasne a budete roztápět znovu .
Dále hodláte pro D18 použít nádrž od TČ co máte ? Jaký je to typ, existují i AKU se specielními vnitřními vestavbami, aby se nemýsila voda . Proč se ptám - domnívám se, že by šlo odstavit motor TČ a AKU natápět D18 . Můžete vyzkoušet již nyní. Natopte AKU s pomocí TČ a nějakým způsobem odpojte motor TČ - třeba pojistky, možná se to dá v menu TČ . Elektronika TČ by byla pod proudem a normálně by Vám topila jako doposud včetně ohřevu TUV . Elektronika TČ nepozná , čím je AKU natopena zda TČ nebo D18 . Ušetřily by se značné náklady . Pro D18 potom potřebujete jen 1 čerpadlo . Luboš Z.

Datum: 27.03.2018 21:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zřejmě jste mi nerozuměl a nebo jsem to špatně napsal. Momentálně žádnou nádrž propojenou s TČ nemám, jelikož mám invert, (přizpůsobuje výkon spotřebě) ale zdá se mi, že při vyšších teplotách zapíná TČ dost často z tohoto důvodu jsem měl představu když budu mít ke kotli D 18 AKU jestli už nebude lepší přes ní honit i TČ. U toho zapojení se musí hlídat aby TČ nejelo do soustavy přes trojcestný ventil ale s AKU rovnou do systému.

Datum: 28.03.2018 20:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na propojení TČ s AKU nejsem odborník . Mohlo by to být v návodu TČ nebo dotaz na výrobce . U D18 s AKU je pro topení trojcestný ventil s čerpadlem až za AKU , aby to pro Vás nebyl problem . Jinak jsem našel na Youtube několik videí pro kotel D18 : "Zplyňovací kotel na dřevo " .

zobrazuji 1 - 30 z 52   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czJak poznat poškozené stavební dříví, jak se projevuje dřevokazný hmyz a houbyO fotovoltaiku je v ČR zájem, bariérou jsou vstupní nákladyTmavé dekory dveří v kontrastu nebo v tónu?Další plavební komora na Vltavě? Povodí chce oživit debatu o stavbě