Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Energeticky efektivní dům

Autor článku: Ing. Jan Blažíček, redakce
Plné znění článku: Energeticky efektivní dům
Anotace článku: Myšlenka na vytvoření konceptu domu, který by spotřebovával minimum energie, část z ní by si sám vyráběl a v případech, kdy by jí měl přebytek, by ji dokonce dodával do veřejné distribuční sítě, není nikterak nová. Nicméně reálných pokusů o přetavení nápadů do praxe zatím moc není.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (3): PřehledMiroslav PETR31.08.2016 14:45
Re (3): Přehledjarda jarda05.06.2016 21:14
Re (2): PřehledVladimír Křen11.05.2016 07:20
Re: Energeticky efektivní důmRobert Mořkovský10.05.2016 23:36
Re (2): PřehledVladimír Křen10.05.2016 20:39
Re: PřehledMiroslav PETR10.05.2016 14:41
PřehledVladimír Křen10.05.2016 06:50

Příspěvky
Předmět: Re: Energeticky efektivní dům
Autor: Robert Mořkovský
Datum: 10.05.2016 23:36 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 115458
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Tato myšlenka není opravdu nová. Dovolte mi prosím připomenout, že komplexní systém inteligentního domu, s chytře řešenou primární i sekundární akumulací postavený na hybridních měničích Studer Innotec Xtender a PLC Tecomat Foxtrot, představila již minulý rok firma Solární Panely.CZ. Ta vyvinula komlexní řešení HOME-GRID a implementovala také s firmou TECO protokol Studer 232i do PLC Tecomat Foxtrot. Na konferenci Smart Energy Forum v Praze (http://www.solarninovinky.cz/?konference ) prezentovala firma FENIX své řešení chytrého domu ještě na měničích Fronius. Naopak firma Solární Panely.CZ již vyvíjí systém na měničích Studer Xtender od roku 2009 a v současnosti již systém HOME-GRID komerčně nabízí prostřednictvím sítě partnerských firem a to i pro dotační programu NZÚ.
Na konferenci byla prezentovaná míra celkové nezávislosti u pasivního domu FENIX přes 50%, což souvisí s nízkým topným faktorem u systému vytápění, kdy se elektřina v období s nižším zářením (jaro,podzim,zima) spaluje přímo (sálavé panely, el. topné rohože, elektropatrony, přímotopy). Naopak u konvenčního RD, který prezentovala firma Solární Panely.CZ, kde byl využit cca 3x vyšší topný faktor (SCOP), který vychází z využití fotovoltaikou řízeného TČ vzduch-voda, bylo již dosaženo celkové míry nezávislosti přes 70%. U tohoto systému je vyřešeno efektivní využívání přebytků z fotovoltaiky metodou lineárního řízení výkonu TČ a její přímě akumulace do vody. Primární elektrochemické akumulátory se tedy, na rozdíl od prvního systému, nepoužívají na topení a na přípravu TUV, ale pouze pro provoz ostatních "netepelných" spotřebičů. Mnohem větší část energie z FV panelů se tak v reálném čase ukládá přes řízené TČ do startifikačního vodního zásobníku, který dosahuje takřka neomezené cykličnosti. Základem celého systému je tedy maximání provázanost hybridního fotovoltaického systému se systémem topení a přípravy TUV, kam je směrována velká část vyrobené energie. Klasický elektrochemický akumulátor tudíž tolik necykluje a jeho životnost výrazě vzrůstá. Chytré řešení akumulace je tedy zásadním parametrem pro maximální míru soběstačnosti a celkové nezávislosti při udržení ekonomičnosti celého systému. Takzvané topení "z baterek" je již fyzikálně i ekonomicky překonáno. Jak je známo již mnoho let, jedním z nejlepších a nejlevnějších akumulantů tepla je voda. Tohoto fyzikálního jevu, spolu s nutností efektivně akumulovat přebytečnou energii (poledne, odpoledne) v kombinaci s vyšší dení teplotou a tím vyšší efektivitou vytápění přes TČ využívá právě systém HOME-GRID. Predikční algoritmy předpovědi počasí a autoregulace systému spolu s metdou učení chování uživatelů v RD byly již také v řešení od firmy Solární Panely.CZ na podzimní konferenci Smart Energy Forum 2015 prezentovány. Na dalším vývoji systému na platformě Studer Innotec Xtender spolupracuje firma Solární Panely.CZ také s UCEEB. Ačkoliv na systému probíhá další vývoj, několik RD v ČR již tento princip a tento systém již delší dobu využívá v reálném provozu. Služba PV Forecast vyvinuta na UCEEB je pro celé řešení prvním výrazným a velmi zajímavým a praktickým přínosem, jejíž využití může výrazně ovlivnit celkovou efektivitu systému a práci s akumulací v systému. Předpovědí záření na příštích 12-24 hodin, tak systém může lépe reagovat například řízeným vybíjením akumulátorů nebo zásobníků tepla a jejich přípravou na vyšší nebo nižší intentzitu záření s určitým předstihem.

Předmět: Přehled
Autor: Vladimír Křen
Datum: 10.05.2016 06:50 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Velice zajímavé video. Prostudoval jsem dostupné články o uvedeném domě a nenašel jsem tepelnou ztrátu domu. Buď to tam není nebo jsem se přehlédl. Bylo by možno doplnit pro celkový přehled?

Předmět: Re: Přehled
Autor: Miroslav PETR
Datum: 10.05.2016 14:41 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 107710
reakce na ...
Dobrý den pane Křene,
tepelná ztráta objektu je 10,6 kW (6kW prostupem; 4,6kW větrání). Vypočítané max. tepelné zisky v letním období jsou 12,8 kW (4,5kW oslunění; 1,1kW přítomné osoby; 3,2kW osvětlení; 4kW technologie). Výpočty provedla ČVUT na programu Protech. Miroslav PETR

Předmět: Re (2): Přehled
Autor: Vladimír Křen
Datum: 10.05.2016 20:39 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Děkuji

Předmět: Re (2): Přehled
Autor: Vladimír Křen
Datum: 11.05.2016 07:20 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Pane Petr nedovolil bych si pochybovat o výpočtu na ČVUT. Určitě zde mají více podkladů než jsou běžně dostupné. Jeseník je v docela chladné oblasti. I když se nedá porovnávat provoz rodinného domu s kancelářským domem určité podobnosti zde jsou. Mám dům 11,5x12,5 m tři podlaží. Také je v chladné kotlině (Val. Klobouky) TZ 6,5 kW (dvě bytové jednotky). Podlahové topení vodní. Dům v Jeseníku má rovnou střechu která ve vhodná pro instalaci solárních panelů a hlavně je možno panely bez nebezpečí pádu čistit (sníh, prach). Píše se o spolupráci domu s energetickou sítí. Každý dům má jedno připojení k energetické síti. Zajímalo by mne jaká je reálná doba za průměrný rok (dle klimatických parametrů) bude dům přínosem a jaká reálná doba bude nulová spotřeba a jaká reálná doba bude čistý spotřebič. Běžná spotřeba se nemůže oddělovat od topení.

Předmět: Re (3): Přehled
Autor: jarda jarda
Datum: 05.06.2016 21:14 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105814
reakce na ...
1) Co myslite pojmem: cisty spotrebic?

Tepelne zisky a zisky z osob jsou prece vzdy, takze celkova bilance prece nikdy nebude nulova, nebo ano? Vzdy bude bud + nebo - ale rozhodujici je myslim celkova bilance za delsi casove obdobi, nebo se pletu?

2) me prijdou tyhle ty povidacky jako mimo misku, distributor prece nikdy nedovoli, aby jeho zakaznici neco posilali do site... Pod at jiz realnymi (rozhozeni site) anebo vymluvnymi duvody... Cilem je zavest pausaly a tak zrusit motivaci chovat se usporne :-)

Nebo to snad vnimate jinak?

Předmět: Re (3): Přehled
Autor: Miroslav PETR
Datum: 31.08.2016 14:45 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 107710
reakce na ...
Dobrý den,
omlouvám se za prodlevu, diskuzi jsem nesledoval a na Váš druhý dotaz jsem narazil spíše náhodou.

Nevím, jestli Vám to poskytne hledané odpovědi, ale ve spolupráci s ČVUT vznikla stránka, kde jsou základní informace o objektu zveřejněny a to včetně výroby a spotřeby energií: http://data.fenixgroup.cz/

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama