Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Spára mezi stropním a parapetním panelem

Autor: Petr Hříbal
Datum: 12.05.2018 11:38
uživatel: 127798


Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6 obrázek č. 7
(příspěvek byl přesunut do vhodnější kategorie "stavba obecně" (https://forum.tzb-info.cz/142372-spara-mezi-stropnim-a-parapetnim-panelem)

Dobrý den,

provádíme svépomocí rekonstrukci panelového bytu ze 70. let a řešíme právě problém spojený s pronikáním hluku z bytové jednotky nad námi skrze škvíru mezi stropním a parapetním panelem. Konstrukce domu je tvořena nosnými panely, na nichž je v každém patře usazen parapetní panel, který zároveň dosedá na stropní panel. Přikládám výkres řezu budovou a kladečský plán. Ostění je tvořené dřevěným rámem pobitým heraklithovými deskami.

Po demontáži původních dřevěných desek, které sloužily k zakrytí spodní části parapetního panelu bytu nad námi, jsme zjistili důvod pronikání hluku do našeho bytu -- jsou jím právě zmiňované spáry mezi panely. Udělal jsem pár fotek současného stavu, z kterých je patrné, že po letech došlo k sednutí stropu a prohnutí parapetního panelu. Spáry jsou dost patrné -- mezi podlahou a parapetním panelem jsem naměřil 1cm, vzdálenost stropního a parapetního panelu je dokonce 2cm.

Jde nám tedy o uzavření spáry tak, aby se zlepšily akustické vlastnosti a zmírnilo se pronikání hluku z okolních bytů.

Zde na fóru jsem se dočetl, že jedna z možností by mohla být použití nízko-expanzní PUR pěny.

V plánu je dále překrytí heraklithu Fermacellovými deskami a to tak, že se mezi parapetním panelem a stropem vytvoří rám z pozinkovaných profilů, který se vyplní kamennou vatou a vše se zakryje Fermacell deskami, na které může přijít vrstva štuku. Viděl jsem dokonce, že někdo vytrhal původní heraklithové desky a vše vyzdil Ytongem, ale po poradě se statikem, jsme zjistili, že jednak takový zásah není přípustný kvůli zatížení panelu a za druhé se zhorší tepelně-izolační vlastnosti.


Chtěl bych se tedy zeptat, co si myslíte o chystaném plánu. Existuje-li podle Vás lepší varianta, budu moc rád za každý příspěvek v diskuzi.

S pozdravem,

Petr Hříbal

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama