Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Zkušenosti z provozu t.č. Panasonic AQUAREA

Autor: Miloš Pfeffer
Datum: 19.05.2018 08:54
uživatel: 107576


Zkušenosti z provozu tepelného čerpadla Panasonic řady AQUAREA
Po uvedení tepelného čerpadla ( t.č.) do provozu bylo nutné vyřešit některé požadavky , požadované hlavně v režimu tzv. „chalupářského provozu“.
1) pomocí t.č. temperovat objekt a tím ho ochránit proti zamrznutí
2) zároveň však mít možnost dálkového ovládání t.č., umožňující alespoň jeho zapnutí/vypnutí do normálního režimu vytápění.
Tepelná čerpadla této řady umožňují sice po dokoupení externího modulu komunikaci přes WIFI připojení, to však nemusí být vždy dostupné. V tom případě je nutné použít pro dálkovou komunikaci služeb mobilního telefonu.
ad 1 )
Dle sdělení firmy je možné využít t.č. k temperování se sníženým výkonem v režimu „prázdninový provoz“ s patřičně upravenými teplotami otopné vody. Nejnižší hodnota otopné vody je deklarována 20 stupňů, což se zdálo být pro daný požadavek vyhovující. Praktické zkušenosti z letošní zimy však ukázaly, že teploty v místnostech obytného domu byly všude kolem 12-15 stupňů. Tyto teploty byly zbytečně vysoké a také se negativně promítly do spotřeby a tím i nákladů. Dostačující pro tento provoz se jeví teploty kolem 5 stupňů. Kromě toho tento druh provozu neumožňoval možnost přepnutí na dálku do normálního vytápění.
ad 2)
Ačkoli je ve firemních podkladech uvedena možnost ovládání t.č. pomocí tzv. „externího spínače“, při praktických zkouškách toto řízení nefungovalo. Proto bylo nutné vyřešit možnost externího ovládání jiným způsobem.
Řešením obou požadavků se ukázalo použití GSM modulu (např. Evolve Sonix), ovládaného signálem mobilního telefonu, doplněného jednoduchým elektronickým zapojením, řízeným dvěma termostaty. U t.č. je nutné v jeho konfiguraci aktivovat volbu řízení „externí termostat“ a z hlavní elektronické desky vyvést dva vodiče ( konektor CN2 , vývody D1 a L ). Ty slouží k vlastnímu ovládání. Oba termostaty jsou umístěny odděleně v obytné místnosti, jejíž teplota je podkladem pro ovládání. Aby se nemusela vést fáze k termostatům, je oddělena pomocí relé a dvou spínacích tranzistorů v jednoduché elektronické jednotce. Celé to funguje tak, že t.č. je stále v režimu „on“, ale spustí se teprve po aktivaci některého termostatu. Buďto tzv. „nezámrzným“ , nebo druhým termostatem, ale teprve po jeho připojení GSM modulem po vyslání SMS kódu mobilním telefonem. Jeho odpojení je možné opět rušící SMS zprávou. Tak je umožněn provoz jak temperování, tak přechodu do vytápění.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Marek Bednar19.05.2018 18:33
Miloš Pfeffer19.05.2018 17:38
Marek Bednar19.05.2018 11:56

Příspěvky
Autor: Marek Bednar
Datum: 19.05.2018 11:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Dobry den, internet by nem mit problem, pokud je reseny prez 3G/LTE modem. Vyhoda je, ze ma clovek plnou kontrolu nad TC.

Autor: Miloš Pfeffer
Datum: 19.05.2018 17:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 107576
reakce na ...
Použití modemu 3g/LTE ovšem neřeší bod 1) mého návrhu.
A ještě k tomu si musíte přikoupit externí modul řízení přes WIFI (myslím 7000,-Kč). Proto je má varianta určitě ekonomičtější. Krom toho, GSM spínače lze dnes koupit na eBay za babku.

Autor: Marek Bednar
Datum: 19.05.2018 18:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
K bodu 1) Nevim jak Panasonic, ale u takoveho Fujitsu nastavim ,,utlum,, -> o kolik stupnu se snizi pozadovana teplota topne vody vuci ekvitermnimu pozadavku. Staci pouze vychytat teplotu a nasledne vse funguje bez problemu. Max. limit utlumu je -30 stupnu vuci ekvitermu.

Co se tyce modulu k TC znacky Panasonic, tak preci jenom Panasonic neni levna znacka a nasledne vyzdvyhovat ekonomickou variantu rizeni vuci plnohodnotnemu rizeni.... Jako nereknu kdyby to byla skladacka znacky Sinclair za par korun, ale Panasonic? Moznosti ovladani GSM vuci IntesisHome, ktery pro Panasonic moduly dodava bude tak trochu velky rozdil. Vas GSM modul o kterem jste psal stoji 2,5 tis. IntesisHome 7 tis. Rozdil v ovladani TC vcetne informaci propastny.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama