Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

reklamace provedení parotěsné folie

Autor: Hana Holoubková
Datum: 21.05.2018 09:51
uživatel: 127839


Dobrý den,

chtěla bych Vás požádat o odborné zhodnocení dané situace. Bydlíme v RD cca z r. 1980, který je poměrně vlhký. Nechali jsme si udělat zateplený sádrokartonový strop nad schodištěm na chodbě. Mezi krokvemi 20cm vaty, pod krokvemi 10 cm vaty, parotěs (AL), sádrokarton. Strop se nachází pod otevřenou půdou (podlaha vylitá betonem, nezatepleno), kdy teplota mezi vnitřním prostorem a půdou může v zimě dosahovat rozdílu i 30 stupňů. Řemeslník ořízl parotěsnou folii po obvodu kolem profilů, tudíž není nijak připevněná a utěsněná ke zdi a po celém obvodu vznikla poměrně výrazná škvíra mezi profily a zdí (řemeslník nepoužil pěnovou pásku pod profily). Je toto provedení z jakéhokoliv pohledu v pořádku a jaká jsou případná rizika tohoto provedení? Jedním z argumentů řemeslníka stran tohoto provedení bylo, že jde o konstrukci nad schodištěm,kde nemůže vznikat a do stropní konstrukce vnikat vlhkost. Danou práci jsme reklamovali. Velice Vám děkuji za názor.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Robert Kupka05.04.2020 10:20
Hana Holoubková21.05.2018 12:51
Jiří Kubíček21.05.2018 11:59
Hana Holoubková21.05.2018 11:35
Jiří Kubíček21.05.2018 11:20
Hana Holoubková21.05.2018 11:15
Jiří Kubíček21.05.2018 11:02

Příspěvky
Autor: Jiří Kubíček
Datum: 21.05.2018 11:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, samozřejmě, že je to špatně, jestli není prostor mezi UD profily a zdivem utěsněn a nejlépe i přilepená parozábrana ke stěně. Díky záklopu na půdě, tedy na ochlazované straně konstrukce, který má podstatně větší difúzní odpor, než minerál, vám díky tomu, že se vám mezerami bude dostávat do izolace a pod záklop difúzí v zimním období vlhkost, vám zde tato vlhkost bude kondenzovat, izolace bude vlhnout a hrozí i tvorba plísní. Ten řemeslník je trochu mimo, když si myslí, že zrovna nad schodištěm v obytném a vytápěném prostoru nebude žádná vlhkost. To by tam tu parozábranu nemusel dávat vůbec, kdyby to platilo, což je samozřejmě nesmysl, rozhodující je především ten teplotní a dále vlhkostní rozdíl mezi vytápěným a obytným prostorem a nevytápěnou a neobydlenou půdou. Určitě je to na reklamaci a divím se, že ještě v dnešní době někdo dává UD profily na stěnu bez těsnící pásky a že nelepí parozábranu ke stěně. Podle mne ten řemeslník na to zapomněl, nebo to udělal schválně aby si ušetřil práci, a nyní se jen vymlouvá. Nebo tomu nerozumí, což by byla při jeho profesi ještě horší varianta.

Autor: Hana Holoubková
Datum: 21.05.2018 11:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127839
reakce na ...
Pane Kubíčku, přesně to je můj názor, ale nejsem profesionál, takže pro řemeslníka snadný cíl. Mohu se Vás jen zeptat, v jakém oboru pracujete? Pokud Vám to nevadí, opřela bych se (nejen) o Váš názor při reklamaci. Doufám, že to nedotáhneme až k ČOI. Ještě jednou Vám děkuji. Zdraví HH.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 21.05.2018 11:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Paní Holoubková, to není názor, to je prostě fakt, že tam ta vlhkost bude díky teplotním a vlhkostním rozdílům pronikat a bude zde kondenzovat. Ve stavebnictví sice nepracuji, ale určité oblasti z tohoto oboru jsou mé dlouhodobé hobby, jako např. návrh konstrukcí, energetická náročnost atd. Bohužel ve stavebnictví pracuje velké množství lidí (on je to dost široký obor a každý dělá jen to své), kteří ani nevědí, co je to difúze, difúzní odpor materiálů, jak difúze probíhá a jak navrhnout konstrukci tak, aby tam nekondenzovala vlhkost. Člověk pak stále slyší od různých řemeslníků a zedníků, jak parozábrana není potřeba, že dříve se nikde nepoužívala atd., ale doba, složení konstrukcí a utěsnění domů je úplně jiné, než kdysi, takže i požadavky na složení konstrukcí. A už z logiky věci je nesmysl použít parozábranu a pak ji u stěn neutěsnit a nepřilepit, to by snad mělo napadnout každého.

Autor: Hana Holoubková
Datum: 21.05.2018 11:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127839
reakce na ...
Samozřejmě vím, že je to fakt, ale nepřestane mě překvapovat, že o tom stále někdo zkouší polemizovat a tvrdit, že Alu parotěs má především reflexní funkci. Onen řemeslník nám dále přetáhl štukem elektroinstalační krabice s tím, že se to tak z estetických důvodů běžně dělá. Máme štěstí, že jsme si daná místa stačili označit, jinak bychom v budoucnu mohli rozkopávat půlku zdi při hledání krabic.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 21.05.2018 11:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Reflexe je jen doplňková funkce parozábrany s ALU vrstvou a navíc funguje pouze tehdy, když je vzduchová mezera mezi SDK a parozábranou, tedy je udělána nad SDK instalační mezera. Jestli máte parozábranu hned mezi roštem a SDK, tak k žádné reflexi nedochází. Navíc reflexe u obyčejné parozábrany s ALU vrstvou nahrazuje asi jen 1 cm izolace, takže to stejně není žádné terno. Hlavní funkcí parozábrany je zamezení průniku vlhkosti do konstrukce, aby zde nedocházelo ke kondenzaci vlhkosti, protože na ochlazované straně konstrukce je materiál s velkým difúzním otvorem (u vás asi nějaký dřevěný záklop s betonem). Rozvody elektřiny jste asi nechávaly nějaké starší, sice nejsem elektrikář, ale v dnešní době už se většinou elektřina řeší pomocí wagospojek v krabicích za zásuvkami nebo vypínači, takže např. u nás doma po natažení nové elektřiny v domě už žádné "krabice" jen s víčky nemáme.

Autor: Hana Holoubková
Datum: 21.05.2018 12:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127839
reakce na ...
Děkuji za velmi podrobné vysvětlení funkčnosti parozábrany s ALU vrstvou. Strop (podlaha půdy) je skutečně dřevěný záklop s betonem. Elektrické rozvody v domě jsou z větší části původní, tudíž máme skoro všude ještě krabice. I na to dojde, ale zatím je to pouze v dlouhodobém plánu. Bohužel krabice ukryté pod štukem a perlinkou nám to příliš neusnadňují.

Autor: Robert Kupka
Datum: 05.04.2020 10:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132250
reakce na ...
Dobrý den, a mohu vědět, jak jste dopadli s reklamací? V současné době řešíme něco podobného.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama