Elektřina vs plyn/ zateplení

Reklama
PR Peter Rumler @peter.rumler před 6 roky04.06.2018 21:51:00
Elektřina vs plyn/ zateplení

Dobrý den,
rád bych se zeptal pár otázek a budu velice rád, pokud mi na ně budete moci dát odpovědi.
Koupil jsem starší RD v Ivančicích, bohužel přesný rok nevím, ale staří odhaduji na 100 let.
Dům je postaven z pálených cihel a kamení.
Podlahová plocha 119 m2, průměrná světlá výška stropů 2,5m.
V domě žijeme já a přítelkyně.
Tepelnou ztrátu mám vypočítanou na 10,3 kW.
Ale jelikož nemám přesné složení podlah, stropů, asi to nebude úplně přesné.
Venkovní zdi počítány na plnou cihlu.
V domě je el. kotel o výkonu jen 9kW + bezdrátový termostat Honeywell CM727RF.
Ohřev vody je zajištěn el.bojlerem Dražice OKCE 80.
Máme sníženou sazbu d57d (3x25A) - NT 1,72 Kč/kW; VT 2,42 Kč/kW, paušál 317 Kč měsíčně.
Plyn není zaveden, ale plynová přípojka by se dala udělat, cca 2m od domu viz obrázek “plyn” a vpravo dole je vytyčení, kudy vede plyn pod chodníkem.
Z domu ke kotli je to cca 7m.
Ale nevím kolik stojí plyn. přípojka + výkop, rozvod ke kotli, revize, atd. a tím pádem, zda se proti stávajícímu el. kotli vyplatí vůbec podstupovat celé martyrium se schvalováním a obstaráváním různých povolení.
Malé shrnutí:
stávající el. kotel - 0 Kč
nový (výkonnější) el. kotel cca 12kW - např. Protherm Ray 12 - cena cca 15000 Kč
plyn. kotel 12kW nebo 24kW - Baxi Duo-tec Compact+ 1.24 nebo DeDietrich MPX 24 Compact - cena cca 25000 Kč
Zásobník s jedním výměníkem k plyn. kotli - Dražice OKC 125 NTR - cca 8000 Kč
Plyn. přípojka a rozvod ke kotli - ? Kč
Pokud bych pořizoval plyn kotel, pořídil bych k němu i bojler např. okc 125 NTR, který bude právě tím kotlem ohříván. Takže bych vzal nejspíš ten kotel o výkonu 24kW.
Rozsah výkonu má od 3,7 kW.

Takže to je jedno velké trápení a teď druhé.
Tepelná ztráta obývacího pokoje, která je 2,5 kW. Pokoj je částečně podsklepen (cca ¾).
V místnosti je radiátor Korado 33 9070 VK.
Pokud bych uvažoval, že budu mít teplotní spád 75/65/20°C tento radiátor bude stačit (2,66 kW).
https://www.korado.cz/produkty/radik/rad…
Ale já bych rád topil na co nejmenší teplotu a to např. 55/45/20°C, tím pádem mi ale už zmíněný radiátor nestačí (1,32 kW). Proč topit mít spád 55/45 a ne 75/65?
Z laického hlediska si myslím, že kotel spotřebuje mnohem méně el. energie.
Obývací pokoj je ze tří stran v prostoru (sever, západ, jih) v prostoru obklopen dvorky a z východní strany je spojen s kuchyní). Vše je vidět na přiložených obrázcích.
Mohu zateplit do souseda severní stěnu (délka cca 6,5m, výška 3,5m), ale jen tloušťku 10 cm, víc to nejde.
Jižní stranu viz fotky, pokud to půjde bych nechal zateplit 25 cm (délka cca 6,5m, výška 3,5m). Západní stranu (délka cca 3,5) zateplit vůbec nemohu z vícero důvodů.
Mám spočítané, že pokud bych to takto zateplil ( EPS 70F), klesla by TZ o 0,84 kW, tedy na 1,66 kW.
Pokud budu hodně orientačně počítat, tak plocha ze severu od souseda 23 m2, to stejné z mého dvorku tj. 23 m2 plus zateplení vstup na chodbu 11,4 m2. Celkem 57,4 m2. Orientační cenu počítám 1200 Kč/1m2. Z toho vychází celková cena kolem 70000Kč.
Ale vyplatí se to vůbec?
No s tou jižní stranou se stejně něco musí udělat, tak si říkám, jestli to rovnou nezateplit...
Radiátor, který je v ob. pokoji by stejně při spádu 55/45/20°C výkonově nestačil.
Možná by stačilo přikoupit el. přímotop. a nebo opravdu topit na spád 75/65/20°C
A dále co jsem se dočetl, tak jedna z největších chyb při zateplení je ta, že se nezateplí všechny stěny, ale jen některé viz odkaz.
https://www.zofi-fasady.cz/blog-fasadni-…
Pokud jste dočetli až sem, gratuluji. Mnoho otázek a asi i mnoho proměnných při jejich zodpovězení. Ale pokud by se našel někdo by poradil bud opravdu moc rád.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

1 odpověď

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.