Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Lowcost kotvení pergoly po stodvacáté

Autor: Jan Svoboda
Datum: 18.07.2018 21:55
uživatel: 121580

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý den, řeším uchycení pergoly k domu (dům ve fázi stavby - zatím bez fasády). Sloupky u domu mi nevychází (a ani je nechci) a proto bych rád ukotvil "krokve" či "vaznici" pergoly přímo k obvodové zdi - 30cm cihlovzduch + 20 cm zateplení. Vím že existují hotová řešení - např. compactfoam, purenit, nebo nějaké kompozity, ale ty poměrně prodražují takou superjednoduchou stavbu, jako je pergola. Napadla mě varianta, která je na obrázku.
Základem je dřevěný hranol, který je skrze dvě závitové tyče přišroubovaný ke zdi domu. Tenhle hranol má přesně taký tvar, aby po zhotovení finální fasády zůstal z hotové zdi čouhat přesně takový kus dřeva, na který půjde umístit trámová botka (dejme tomu rozměr 80x160). Do trámové botky půjde usadit přímo krokev. Dle sněhové oblasti, krytiny a hmotnosti konstrukce mi vyšlo maximální zatížení na jednu botku 350 kg.
Je tady někdo, kdo by dokázal posoudit, zda tohle řešení je vhodné a dlouhodobě funkční? A pokud by funkční bylo - jaké zvolit dřevo, rozměry hranolu, počet, umístění a rozměry spojovacího materiálu tak aby to s nějakou bezpečnostní rezervou mohlo fungovat?

Děkuji za odpovědi

Honza Svoboda

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jaroslav Dítě19.08.2018 14:26
Petr Kulkus19.08.2018 14:13
Jozef Homola21.07.2018 23:47
Jan Svoboda21.07.2018 22:09
Jozef Homola20.07.2018 07:25
Jan Svoboda19.07.2018 23:55
metball iGIN19.07.2018 21:05
Jozef Homola18.07.2018 23:26

Datum: 19.08.2018 14:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124978
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Dobrý den. Prosím vás o radu, jak vyřešit pozednici pergoly u zateplené zdi.
Plánuji zastřešení terasy 6 x 3,5m (viz obr.2). Má představa je něco jako na obr.1 Na čelní straně a na bocích budou rozmístěny sloupky 120x120mm, ale u zdi domu kde je francouzké okno, bych nechtěl prostřední sloupek, pouze dva krajní a proto bych se chtěl zeptat, jaký profil na pozednici použít, aby nedošlo k deformaci právě při absenci toho prostředního sloupku, případně jak řešit uchycení ke zdi domu.
Ještě dodám, že zeď je postavena z 30cm dutých cihel Heluz Family a na ní je zateplena 18cm šedého polystyrenu.
Při stavbě terasy jsem vybetonoval 5 patek, na kterých jsem chtěl pergolu postavit (viz.obr.3).¨
Děkuji za vaše reakce.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 19.08.2018 14:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Proč neuvažujete na přímém navázání zastřešení přímo na střechu? Vám se provedení na obrázku 1 nějak líbí. Osobně bych si něčím takovým vzhled domu nehyzdil. Je to nepěkné a humpolácké.

Autor: Jozef Homola
Datum: 18.07.2018 23:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Na tom provedení nesedí mnoho věcí ve smyslu pevnostním. Rozvedu to co mne vadí. Výška krokve 180 mm. Takovou nemám ani na baráku s těžkou krytinou. Je dosti podivné nebo iluzórní upevnění závitových tyčí ve skořepinové cihle a zejména aby to udrželo nějaký tah. Špalek dřeva bude namáhaný na ohyb (velký klopný moment). Celou krokev mají udržet vruty a to ještě šroubované podél vláken. Ten krátký špalek se může štípnou docela libovolně. Na takto namáhané elementy se používá mnohovrstvá překližka což je docela slušný konstrukční materiál. Uvedenou problematiku bych řešil úplně jinak. To znamená odstranil ten špalek a vhodně kotvil tak aby tam byl jenom svislý střih a žádný nebo zanedbatelný moment. Mohu takovou věc nastínit nákresem.

Autor: metball iGIN
Datum: 19.07.2018 21:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
:-)
BACHA na dynamiku (vítr a jeho vztlakové schopnosti) ...
SFO

PS:
Kdo šetří,
má pergolu pár kilo těžkou...
a dopadne jak balonář, který na přistání brzy po ránu nemá dost těžký balón.

PPS?
Né, že by nešlo přistát, ale musí se to Ku...sky Dobře Umět.

PPPS:
Nebo se s tím prostě ŠVÁCNE ...
a to se bavíme o BLBÉM AEROSTATU!!!

Datum: 19.07.2018 23:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Děkuji pane Homola za odpověď. Budu moc rád, pokud mi načrtnete Vaše řešení. Nicméně ještě dovysvětlení -
Řešení se špalkem (nebo jiným materiálem) řeším ze dvou důvodů, a to eliminace tepelného mostu a možnost provést montáž pergoly až po finální fasádě (fasáda letos - potřebuji bývat, pergola příští rok).
Dále k vaším připomínkám:
Rozměr krokve volen zatím přibližně odhadem - zatížení 200kg/m, rozpětí podpěr 3,5m.
Pro závitovou tyč 12 mm a chem kotvu je dle tabulek zatížení tahem 860N - já z tohoto bohužel nedokáži zjistit zda je pro můj případ dostačujicí...

Dovolil jsem si nakreslit druhé řešení, které by mohlo být o něco lepší. Vzdálenost dvou závitovek zvětšena. Špalek jsem nahradil lepenou vícevrstvou překližkou - pláty překližky rovnoběžně s plochou zdi. Vruty 8x60 jsem nahradil vruty 8x180 v počtu 6 ks.

Inspiroval jsem se zde: http://eshop.propasiv.cz/34-montazni-blok-heavy-1c.html?idProduktu=123&varianta=1&kamZpetP=%2F34-kotveni-v-etics.html

Každopádně pokud můj návrh nebude v rozumných rozměrech pevnostně přijatelný, tak budu rád za jakýkoliv jinší, který bude fungovat, nebo který je osvědčený.

Datum: 20.07.2018 07:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Kotvit "těžkou věc" na skořepinový blok je problém. Tam chemické kotvy nejsou moc platné. Jiné je to lepit do plné cihly nebo betonu. Mne se odvědčilo kotvení tímto způsobem. Předvrtám do bloku menší otvor tak abych nevyloupnul žebírka, pak otvor zvěším na fí 16 mm a opět bez příklepu ostrým vrtákem nebo vrtákem s SK břitem ale upraveným jako normální vrták. Do tohoto otvoru vstříknu pěnu. Ta pěna expanduje do vzduchových komor a zpevní okolí. Po vytvrzení lehce vyvrtám stejným vrtákem otvor fí 16 a to znamená, že získám slušný otvor ve kterém se dobře uchytí lepící malta (jak na cihle, tak na pěnu), která postačuje k uchycení závitových tyčí. Tedy vymáznout díru, natřít šroub a zaklepnout.
Na následujícím obrázku je jedno možné řešení a to správné zachcení vertikální síly bez přídavných klopných momentů. Je tam v podstatě osedlaná krokev s nosem do dvou vrstev podložek z vodovzdorné překližky. Toto spolehlivě přenese především svislé zatížení. Samozřejmě kolem musí být nějaká montážní vůle aby se to tam dalo vložit. Ta montážní vůle jde potom řešit nějakou výplní a maskou. Stejně by tam mělo být oplechování. Udělat trámy s návazností přímo na omítku bych vůbec nedoporučoval. Ony v určité dimenzi neustále pracují a budou trhat omítku.
Jiná možnost udělaného úchytu je nalepení na maltu a svorník přímo na mírně upravený cihelný blok. Tento způsob má vysokou statickou únosnost. Prostě pod blokem a nad blokem se diamantovým kotučem udělají zářezy a vyřkrábat drážku.

Datum: 21.07.2018 22:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za reakci. Vy a stavby okolo mne mi velmi nastínily, kterým směrem se mám ubírat. Pochopil jsem, že vymýšlet složitá konstrukční řešení nemá moc smysl. Udělám to přesně podle vaší druhé varianty, která je až geniálně jednoduchá, s tím že pergolu udělám ještě letos před fasádou.

Datum: 21.07.2018 23:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Ještě jsem měl připravenou variantu, že by to šlo tak zakotvit i po hotové fasádě akorát ta "překližková bota" by musela mít trošku větší bázi aby ten klopný moment byl menší a i tah šrobů ze zdiva.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.