Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Invertor nebo on/off u TČ země/voda

Autor: Jan Jílek
Datum: 08.08.2018 22:03
uživatel: 126068

Dobrý den,
zajímal by mě názor zkušenějších na rozdíl v tepelných čerpadel invertor VS on/off země/voda. Na každou variantu čtu klady i zápory a chtěl bych vedět co je z dlouhodobého hlediska z pohledu životnosti, účinnosti atd. lepší varianta. Byl jsem rozhodnut pro on/off, ale bylo mi řečeno že je to zastaralá varianta a dnes už jedině invertor. Budu Vám moc vděčný za každý názor. Díky

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 102   starší >>
Datum: 14.09.2018 15:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Ave PT Tazateli.

Tzv. Hoďte Drát do PZP.
Kdysi (dávno tomu) jsem na VeleTRHu otravoval jen jejich "technicko-marketingový tým" a bylo vidět, že to ve firmě vede člověk znalý a se širokým rozhledem.

SFO

PS?
Někde mám schovaný i KOntakt na toho šéfa konstruktérů...

PPS:
... neb mládežníci na veletrhu byli ze mě dost "vyděšení" a raději kápli Božskou, že prostě neví ...

PPPS:
... leč já tenkrát nepoužil
možnost Hodit Drát
(a už asi druhá strana nebude v tomto časo-prostoru přítomna...),
ale Vy, PT TAzateLI nemáte až tak kruciální znalosti ...

iGoNY

Douška?
Na libovolný DOTAZ
existuje JEDNODUCHÁ odpověď.
NESPRÁVNÁ.

Dokonce na jednoduché dotazy existuje o několik řádů víc nesprávných odpovědí, než na dotazy složité :-)

Jo, a PRAVDA?
Kdysi se ptali cigánskýho primáša, co znamená
latinské "In Vino Veritas".
Zamyslel se a hlásí:
"Ket Víno pijem,
to aj
TASSu verím!"

Autor: Jozef Homola
Datum: 24.08.2018 18:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
https://www.rehva.eu/fileadmin/REHVA_Journal/REHVA_Journal_2014/RJ_issue_5/RJ1405_WEB.pdf
https://www.rehva.eu/fileadmin/hvac-dictio/05-2012/p28-31_fahlen.pdf

(p. Jílek)
Zde je odpověď na problematiku na kterou se ptáte. Bohužel není to v naší řeči. Problematika toho nejvhodnějšího využití a dimenzování TČ trápí celý svět a organizace REHVA se tomu věnuje.

Datum: 24.08.2018 21:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji, jen angličtina není moje silná stránka a tohle překládat není v mých silách.

Datum: 24.08.2018 23:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Něco k tomu na vysvětlení. V jednom tom článku je vysvěleno proč se nové tepelné čerpadla přizpůsobují novými pohony a vychytávkami "špatnému trendu". Tlačí se na pojektanty aby dimenzovali tč na "nejchladnější den" a ne tak aby je překryl jiný zdroj. To má v praxi sledovaných instalací špatný dopad na většinu topné sezóny, pokud se s tím neumí konstrukce vypořádat. Zhorší se COP na převážnou dobu topné sezóny. Když ale čerpadlo umí snižovat otáčky, pomaleji se točí vrtule a umí snižovat teplotní zdvih, tak při malém výkonu mu COP nejen že neklesne ale stoupne. Ono je tam spousta drobností. Vzpomenu třeba jednu. Pasívní odpory jako je tření je u většího čerpadla samozřejmě větší ale i dynamika rozběhů je jiná a při požadavku na malou dodávku tepla tento stav se projeví jiným poměrem a snížením sezónní účinnosti včetně zvýšeného počtu startů. Obrázek té tabulky přikádám a k tomu volný překlad.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 25.08.2018 09:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Jinak to vypadá od týmu inženýrů,kteří na tom pracovali několik let a jinak od nějakého Švarce,který si to ověřil zlámaným metrem již před léty.
Jak vždy píšu-to chce čas...

Za pět let příjdou na to,že předehřev TUV je při provozu 15 radiátorů neměřitelný a že to je vlastně ekonomické a komfortní.

Autor: Instalaterství Žalud
Datum: 25.08.2018 13:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120140
reakce na ...
Skoro každé čerpadlo zvládne plnohodnotný ohřev TUV a ne jen jeho předehřev. U vnořeného kondenzátoru je příprava TUV, jen vedlejší produkt využití výstupní teploty plynu při topení.

Datum: 25.08.2018 13:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
S každým autem lze po dálnici jezdit na trojku.
Vnořený kondenzátor u off/on a invertoru je nebe a dudy,to nejste schopen pochopit.
A letošní léto s vnořeným kondenzátorem v bungalovu dle Vašeho systému - jedna báseň.

Autor: Instalaterství Žalud
Datum: 25.08.2018 13:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120140
reakce na ...
Duo bojler 2x 160l versus vyrovnávačka 300l. V čem vidíte přednost- předehřát a dohřát za plno el.en.- versus to, že vršek aku slouží jako desuperheater s plnohodnotným ohřevem TUV+ to že mám vyřešenou hydrauliku systému.

Datum: 25.08.2018 14:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Žalude,já off/on nedělám.U invertoru je mi desuperheater k ničemu.
S VK nelze chladit.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 25.08.2018 16:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
pořád ti říkám aby ses něco naučil

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 26.08.2018 12:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Pane Šalý na jakou teplotu tedy ohřeji TUV desuperheatrem, když mi do topení stačí teplota 35°C.?
Chápu správně,že invertor může tedy jet na 30% výkonu?

Datum: 26.08.2018 13:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
já s invertory nepracuji, ale vím, že někde je uváděn dokonce min výkon 10%, Pokud budu chtít odpovědět na Vaši otázku obecně, tak při 35°C by mohla být teplota až 50°C, Nelze takto jednoduše odpovědět. Je tam více vazeb. Je nutné koukat i na podíl výkonu na TUV a vytápění, ....

Datum: 26.08.2018 13:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Datum: 25.08.2018 16:01 odpovědět upozornit redakci blokovat uživatel: 118337
reakce na ...
pořád ti říkám aby ses něco naučil

Takže jen aby řeč nestála?

Autor: Josef Hodboď
Datum: 22.08.2018 17:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Dobrý den
odpověď na otázku, zda TČ on-off nebo s invertorem vyžaduje znát řešení napojené soustavy. Obchodníci vám řeknou, že on-off je překonané, ale každý konstruktér točivých strojů, které musí být nějak mazány, vám řekne, že provoz s konsantními otáčkami je lepší, neboť pro ně lze ideálně to mazání narhnout. A pokud jde o otáčky, kdy použitý kompresor má největší účinnost, pak je to samozřejmě nejlepší. PrJenže on-off TČ země-voda má prakticky velmi stálý výkon, který nelze řídit. A proto on-off provoz vyžaduje vyrovnávací zásobník, kam se během části "on" provohzu ukloží tepla a to se pak z něj v části "off" čerpá. TČ, pokud se vypne, tak musí nastat technologická pauza, kdy se především čeká, až chladivo v okruhu s kompresorem steče dolů, a tato pauza může trvat i 20 minut. Toto prodražovalo instalaci on-off TČ vůči kotlům, nehledě na ještě další skutečnosti. Proto výrobci vyvinuli TČ, ve kterých jsou otáčky kompresoru řízené invertorem. Tím se podařilo docílit určitého rozmezí regulace výkonu a potřeba instalovat zásabník se omezila. Invertorem regulované TČ nepracuje vždy s účinností, která je pro něj ta nejvyšší možná. Proto ti, kteří TČ rozumí, by vám vždy doporučili instalovat zásobník i u TČ řízených invertorem. Samozřejmě menší, než vyžadovala TČ on-off.
Takže rada. Nechte si udělat nabídku na TČ on-off se zásobníkem a TČ s invertorem bez zásobníku.
Pak musíte zvážit to, že on-off TČ startují na plný výkon, tedy elektrická přípojka toto musí umožnit. Moderní TČ s invetorem by měly mít plynulý start, který sniží požadavek na elektrickou přípojku.
Některá moderní invertorem řízená TČ mají možnost dosahovat zvýšenou teplotu na výstupu. To může být vhodné pro přípravu teplé vody a nebo někdy i pro vytápění. Ale to se již netýká rozdílu mezi on-off a plynulým řízením výkonu.
Takže on-off má své přednosti a rovněž plynulé řízení výkonu má své přednosti a nelze na ní odpovědět tak jednoduše, jak si představujete.

Varování. Bohužel i v oblasti TČ se vyskytují "podvodníci", kteří o sobě tvrdí, že vše umí. Usnadňují jim to výrobci, kteří se oprávněne snaží, aby jejich výrobky byly montážně co nejjednodušší. Pokud takový "odborník" bude jen tvrdit, že to tak vždycky dělá a že všichni jsou spokojeni, tak já bych mu moc nevěřil. Bohužel se najdou i zákazníci, kteří získali na instalaci TČ dotaci z programu Kotlíkových dotací, k realizaci si museli vybrat instalační firmu vedenou v seznamu vyžadujícím určité prohlášení odbornosti, a i u nich při instalaci TČ byly udělány zásadní chyby. Najděte si nějakého známého, který technice tepelných čerpadel rozumí, ať vám pomůže prověřit odbornou zdatnost vašeho dodavatele.

Datum: 22.08.2018 19:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
dobrý den. mohu poprosit na nějaký odkaz o té technologické pauze? proč čekat 20 minut? Děkuji

Datum: 22.08.2018 19:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Chladivo se stěhuje i nahoru,když je tam chladněji...

Autor: Jakub Šafanda
Datum: 23.08.2018 08:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100165
reakce na ...
Proč nutnost zásobníku obecně? To spíš záleží na třeba topné soustavě. U radiátorů to třeba nějaký smysl má ale třeba u podlahovky ten smysl nevidím vůbec. Také jsem to tak měl od dodavatele ale pak jsem to předělal. Podlahovku napájím přímo z (předimenzovaného) TČ, zásobník používám jen pro TUV. Nahřívat na vysokou teplotu zásobník a pak to přes směšovák pouštět do podlahovky nevidím jako rozumné.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 23.08.2018 09:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
V případě podlahovky je zásobník většinou zbytečný, ale pozor, neplatí to v případě použití zónové regulace. Jsou jedinci, co si myslí že musí mít v každé místnosti čudlík pro nastavení teploty.

Datum: 23.08.2018 10:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mluvil jsem s topenarem a říkal že v mém případě by akumulační nádrž cca 200l dal. Budu mít v domě pak 3 rozdělovače na podlahovku, 2 dole a 1 v patře. Mluvil i o 2 cerpadlech, jedno by honilo vodu mezi TČ a a Aku a druhé už do podlahy. V případě jednoho silnějšího čerpadlana na tak velký dům se musí zvedat rychlosti a někdy je prý slyšet,, susteni,, vody.

Datum: 23.08.2018 10:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jestli budete mít všude podlahovku (anhydrid), 200l AKU nemá z pohledu akumulace žádný efekt. Možná tam bude fungovat jako hydraulický oddělovač.
Já to měl zapojené tak, že jedno OČ bylo mezi TČ a AKU, druhé pro topení. Byl tam 3cestný ventil, kdy při nahřívání AKU byly oba hady v serii, při braní tepla z AKU se přeplo jen na spodní had (aby se neochlazovala TUV).
Předělal jsem to tak, že 3cestný ventil přepíná výstup z TČ mezi AKU a topením. Čerpadlo na topení jsem tam zatím nechal, takže v případě topení jedou v serii. Ničemu to asi nevadí, slyšet nejsou.

Datum: 24.08.2018 09:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Říkal že na 1 čerpadlo by měl strach ze bude menší průtok a čerpadlo by mohlo zbytečně cyklovat. Proto ta Aku nádrž a 2 čerpadla. Bude řešit s výrobcem TČ.

Datum: 24.08.2018 09:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ono nelze jít do obchodu a koupit si deset deka zkušeností.
Před třinácti léty jsem si nechal provést vrty,které dnes stejně nepoužívám,technologie umožnila instalovat vzduch-voda,navíc dnes u monobloku je vše venku.
A při PT ještě chladíte.
9kw s 2x160l TUV za 130k.No nekup to.

Autor: petr vaclavik
Datum: 24.08.2018 10:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126853
reakce na ...
Ano, lidé bez zkušeností. Jeden poradí předělat ventily tak, že je to nakonec horší. Další poradí vyrovnávací zásobník i pro čerpadlo bez odmrazování. Že má dům s podlahovkou vynikající akumulační vlastnosti zajišťující bezproblémový on/off provoz neřeší nikdo. Možná ještě zkusit jiný portál....

Datum: 24.08.2018 11:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ono je totiž potřeba řešit barák jako systém. Včetně vytápění. Jakmile se začne něčím a pak se k tomu hledá něco a radí kdo má dvě dírky do nosu, tak se pak paskvilu nevyhnete.
Proto vždycky doporučuji takového projektanta, který nabízený systém má doma v provozu (od jaké firmy by neměl preferovat) . Jestli někdo projektuje co nezná z provozu - jít od toho.

Datum: 24.08.2018 13:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
S takovým názorem se nemohu ztotožnit. To by v praxi znamenalo, že všichni "projektanti z paneláku" jsou mimo hru. Nebo jiná implikace, že kdo projektuje "jadernou elektrárnu nebo most", tak si to musí postavit doma.

Datum: 24.08.2018 13:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Předběhl jste mě,mimořádně s Vámi souhlasím.

Datum: 24.08.2018 13:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Bavíme se o rodinném domě. A např panelák je skupina bytů, takže prosím trochu srovnat.
A moje zkušenost jako dodavatele zařízení je přesně taková jak píšu. Projekt na rekuperaci od inženýra, který ji v životě neviděl tomu odpovídal.

Datum: 24.08.2018 13:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To je pak ale špatný výběr projektanta. Stejně, jako jakékoli jiné profese.

Datum: 24.08.2018 17:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Šafando proto o tom píšu. A před takovými projektanty varuji. Nevím jestli jste přečetl co jsem psal.

Datum: 24.08.2018 17:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Chtěl bych vidět,co by navrhl na tuto jednoduchou montáž...

zobrazuji 1 - 30 z 102   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.