Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Výpočet roční ceny za odebraný plyn - odečet vs. smlouva

Autor: Roman Oswald
Datum: 31.08.2018 15:06
uživatel: 127011

Dobrý den,
chtěl bych se zde někoho zkušenějšího zeptat... Odebíráme plyn a na kalkulátoru zde jsem si spočítal, že při naší roční spotřebě 45MWh / rok by cena za kubík měla být cca 9,50 ,- Kč (Skauti). Smlouva se Skauty započala 1.7. 2018, pravidelné roční odečty plynoměrů jsou u nás vždy v průběhu srpna. Nyní jsme po odečtu a na faktuře 1.7. - 19.8 mi vychází cena za m3 asi na 16,30 Kč. Chápu, že se jedná o malé odebrané množství za necelé 2 měsíce a cenu za kubík tudíž prodražila distribuce... Jak si pak ale správně spočítat kolik zaplatím za rok? Smlouva se Skauty je vždy do 31.12. kalendářního roku, takže tam asi přijde také konečné vyúčtování a od 1.1.2019, pakliže nebude dodavatel pro rok 2019 stejný (Centropol) se pojede od znovu? Pak by ale prostě zadání roční spotřeby nedávalo správné výsledky protože bych měl menší odebrané množství 2x a tudíž ve finále vyšší cenu...? Prosím někoho zde o vysvětlení, třeba jsem špatně pochopil. RO

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Roman Oswald03.09.2018 10:21
Jan Schindler31.08.2018 19:28

Datum: 31.08.2018 19:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115116
reakce na ...
Dobrý den,

při změně dodavatele se stav plynoměru fyzicky neodečítá (pokud stav nenahlásíte), ale dělá se odhadem. Může to znamenat, že odhad se může značně lišit od skutečnosti. Správný stav se odečte pak při fyzickém odečtu v srpnu.

Na faktuře je potom u původního dodavatele fakturováno oproti skutečnosti méně plynu a u nového dodavatele více plynu. Protože většina regulovaných plateb je počítána podle odebraného plynu, tak se i cena plynu za kubík zvyšuje.

Autor: Roman Oswald
Datum: 03.09.2018 10:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127011
reakce na ...
Dobrý den pane Schindler,
děkuji za vysvětlení, pochopil jsem že tedy tak jak mi to počítá kalkulátor to bude jen za předpokladu, že se na přelomu roku nezmění velkoobchodní dodavatel pro Skautskou Energii a pojedem dále přes Centropol. I tak by bylo vhodné provést 31.12.2018 samoodečet, protože se asi tak jako tak bude hýbat s cenou a mohlo by mi být naúčtováno více plynu za novou vyšší cenu roku 2019.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.