Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Nucené odvětrání sklepa

Autor: Zdenek Vachler
Datum: 12.11.2018 00:46
uživatel: 128927


Fotogalerie:

Ahoj, mohl bych požádat o radu/názor? Mám zrekonstruovanou podzemní místnost bez oken, pouze dveře z chodby (nevytápěné, celoročně cca 15-18 stupňů). Rozměry místnosti jsou cca 400x360 cm, výška 206 cm. Místnost bude sloužit pro volné chvíle, budou tam terárka a zázemí pro chov tera potvor. Plánovaná teplota jsou cca 24/25 stupňů, zřejmě tam bude i vyšší vlhkost. A občas se tam přespí. Místnost bych tak potřeboval nějak odvětrávat. Co byste mi poradili? Napadlo mne do zdí, která jsou styčné s chodbou, udělat dva otvory, jeden nahoře a jeden dole. Na spodní otvor dát nasávací mřížku a potrubní ventilátor, něco jako TC100, a vyvést to do starého komína po kotli (výška cca 14 metrů). A na horní otvor napojit potrubí, a rohem stěna/strop (na protější zdi, než bude nasávání), udělat rozvod s výfuky (po třeba 40cm?) až k zadní stěně. Rozvod by jen přirozeně nasával chladnejší vzduch z chodby. Odsávání se se spouštělo automaticky, buď podle spínacích hodin, nebo bych to napojil třeba na vlhkoměr, případě kombinace obojího, například dvakrát denně na pár minut a v případě vlhkosti třeba nad 60 % spustit kdykoliv. Myslíte, že by toto fungovalo? Případně, co byste mi poradili? Viz náčrt níže. Děkuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Zdenek Vachler12.11.2018 13:01
Jozef Homola12.11.2018 12:29
Zdenek Vachler12.11.2018 11:57
Jozef Homola12.11.2018 11:18
Zdenek Vachler12.11.2018 10:20
Jozef Homola12.11.2018 07:21

Příspěvky
Autor: Jozef Homola
Datum: 12.11.2018 07:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Spíše bych se přikláněl k jinému řešení. Toto nemusí fungovat nebo může fungovat jinak (léto - zima).
Komín pro větrání i samovolné nebo-li gravitační lze s úspěchem využít, pokud není předpoklad, že v něm bude docházet ke kondenzaci. Nasávat vnitřní vzduch (z domu) je sice energeticky výhodnější ale nebude dosti suchý ani čerstvý. U toho komína aby správně fungoval a nějak odsával je důležité mít otvor pod stropem. Naopak pro gravitační nátok čerstvého vzduchu je dobrý jeden nebo výce otvorů u podlahy. V praxi větrání sklepů se využívá vlasností studeného venkovního vzduchu, který je výrazně těžší a co do absolutního obsahu vlhkosti sušší a má snahu se samovolně natlačit do místnosti. Má to jednu podmínku, která se obvykle realizuje venkovním svislým kanálem - komínkem u venkovní zdi. Tímto kanálem chladný vzduch klesá a tlačí se do místnosti, mixuje se a ten tepleší a lehčí (taky vlhčí) doslova tlačí do komína. V létě i tak mohou vzniknout problémy, když venkovní vzduch vysoké vlhkosti nebude už tak ochotně klesat šachtou (ventilátor pomůže) ale po nějakém ochlazení ve sklepě (např. ze 32°C na 24°C) ještě jeho relativní vlhkost vzroste. Tomuto stavu se lze vyvarovat jenom nějakou sušičkou na principu kondenzace.

Autor: Zdenek Vachler
Datum: 12.11.2018 10:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128927
reakce na ...
Dobrý den, děkuji za odpověď. Vámi uváděnný postup by byl dobrý, ale naráží na technické limity. Dům je 60 let starý a z venčí ke sklepu není přístup, suterén je téměř celý pod úrovní země. A přístup do komína není jiný, než dvířky u země, výše je pak zastavěn a na zdi je instalován el. kotel a potrubí.

Takže jiné možnosti prakticky nemám. Sklep byl nepoužíván právě zdůvodu vlhkosti, netopilo se tam a nebyly odizolované zdi, takže tam nešlo ani přirozeně větrat, zejména v létě tam voda kondenzovala tak, že stékala v pramínkách na podlahu. Nyní je vnitřek zateplen (3cm extrudovaný polystyren), je odizolovaná podlaha, jen potřebuji dořešit výměnu vzduchu a k dispozici mám jen to, co jsme uvedl - možnost vytvoření otvorů v ytong příčce do chodby, komín a rozvod vzduchu v místnosti do průměru trubek cca 5cm, tedy ideálně obdélníkový průřez 110x55. Teoreticky by byla možnost na pravé straně obrázku, zhruba uprostřed stěny těsně pod stropem, zajistit otvor ven, ale nejsem si jist, zda by to něčemu pomohlo, protože studený vzduch z venší by v tom začal okamžitě kondenzovat a stejně si nemohu dovolit velké výměny studeným vzduchem, teplota v místnosti musí být více méně neměnná, pokud máte třeba 500 krabiček 3x3 cm s choloustivými druhy, nemůžete jim tam nechat okolní teplotu kolísat nějak moc, jejich tepelná setrvačnost je prakticky nulová, proto by i byl lepší ten vzduch z vnitřku domu, alespoň by byl zajištěn odtah z chodby (je otevřená do zbytku domu, kde se větrá normálně).

Autor: Jozef Homola
Datum: 12.11.2018 11:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Chápu vaši situaci a limitní možnosti. Z těchto důvodů by to šlo zkusit asi takto. Do dveří vespod do chodby instalovat tak 2 uzavíratelné mřížky (regulovatelné). Ke vstulnímu otvoru komína instalovat plastové koleno průměru 100 mm a vyvést svislou trubku až pod strop a tam bude nasávací otvor. Do potrubí instalovat diagonální ventilátor SILENT a ten bude spínán podle potřeby nějakých čidel něčeho co chcete sledovat. Mělo by to pracovat tak, že bude potlačen samovolný odtah a bude fungovat strojní. To má tu výhodu, že při strojním odtahu a proudění ve velkém nebude kondenzovat voda v komíně. Horší to může být za určité konstelace po vypnutí a zastavení proudění, kdy tam uvězněný vzduch se časem podchladí a může vytvořit pár kapek vody. Pro tyto účely je dobré aby i toto bylo vyložené plastem a s instalovaným jímacím límcem. To všecno se dá koupit v e-shopu např.
http://www.ventilatoryzlin.cz/
http://ventilatoryzlin.cz/axm-160-timer-ventilator-semiradialni-potrubni-plastovy-s-casovym-dobehem-p-65973
http://ventilatoryzlin.cz/mrizky-mrizky-plastove-c-1355_1397_1446

Autor: Zdenek Vachler
Datum: 12.11.2018 11:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128927
reakce na ...
Dobrý den, nevím, zda jsme se pochopili dobře. Přirozený odtah v plánu nebyl nikdy, hodlal jsem tam dát ventilátor (podobný), o kterém píšete, a naopak ještě to doplnit zpětnou klapkou, aby z komína nepadal vzduch dovnitř. Jen jsem myslel, že odsávání je lepší dole, než nahoře. Pokud do dveří udělám dole otvory, nebude vzduch proudit pouze mezi otvory ve dveřích a odsáváním, tedy při podlaze, bez vlivy na horní část místnosti? Co zbytek místnosti? Pokud by to mohlo fungovat tak, jak popisujete, tak nebylo by lepší vstup vzduchu z dveří rozvést dále, na prostistěnu? Tedy, jsme vlastně u toho mého obrázku a mého návrhu, jen já předpokládal nasávání dole a přívod čerstvého vzduchu pod strop, kde poteče dolů přes celou místnost, kdežto Vy navrhujete odsávání nahoře a přívod dole a ještě blízko sebe? Nevím, zda jsem Vás pochopil dobře. Nejsem odborník, vycházel jsem jen z představy, jak ve 24/25 stupňů teplém vzduchu poteče ten přívodní studený... Ale jinak ještě doplněk - v místnosti budou převážně drátěné regály a ventilátor (malý, pomaloběžný), který by měl zajistit, aby se nedělaly po místnosti zóny a aby se teplý vzduch dostával i do rohů a podobně. V zásadě to bude podobné místnosti https://youtu.be/x84RF5AUMHo jen tam potřebuji obývací/pracovní část.

EDIT: Ještě dodám, že komín vede středem domu až ke střeše, je tedy prohřátý, obklopený pokojovou teplotou. Něco se tam možná srážet bude, ale i teď do něj prší a celkem určitě přisává netěstnostmi okolo dvířek. A teď jsem dvířka čistil a z borelu a sazí se prášilo.

Autor: Jozef Homola
Datum: 12.11.2018 12:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Pokud budete uvnitř mixovat vzduch ventilátorem je v podstatě jedno odkud je odsávaný. O velikosti přirozeného tahu komína se můžete přesvědčit zavěšením pásku alobalu do otvoru. Pokud nebude třeba odtahovat nějak intenzívně, tak bude úspornější režim přirozeným odtahem. To kolik se dostane vzduchu dveřmi záleží na tlakových poměrech ve zbytku budovy. Není jednoduché dopředu stanovit jaké poměry budou panovat a ani není na místě obava, že by vysokým komínem klesal studený vzduch.
K mikroklimatu nějakých pavouků se nemůžu vyjadřovat neb o tom nevím vůbec nic a spíše se mne vkrádá představa, že nejlépe se jim daří ve vlhku a v nevětraném prostředí.

Autor: Zdenek Vachler
Datum: 12.11.2018 13:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128927
reakce na ...
Děkuji za podněty k přemýšlení :-)

Pokud budete uvnitř mixovat vzduch ventilátorem je v podstatě jedno odkud je odsávaný.

- Ne tak úplně, nechci tam ani vítr, ani průvan, spíše jde o to, aby se teplý vzduch dostal i do rohů. V místnosti bude přímotop, ten sám o sobě hýbe vzduchem, ale přes dva regály budou rohy vychlazené a bude se tam srážet vlhkost. Mám to vyzkoušené. Takže chci jen lehce hýbat vzduchem něčím jako třeba NOCTUA NF-A14 ULN na pár otáček za min, to větší masy nerozvíří.


O velikosti přirozeného tahu komína se můžete přesvědčit zavěšením pásku alobalu do otvoru.

- jasně, občas se stává, že strčím ruku do komína a cítím vánek okolo ruky, jindy jsem zase cítil ve sklepě smard ze sazí. Takže vzduch proudí oběma směry podle podmínek. Jsem si toho vědom.


Pokud nebude třeba odtahovat nějak intenzívně, tak bude úspornější režim přirozeným odtahem. To kolik se dostane vzduchu dveřmi záleží na tlakových poměrech ve zbytku budovy. Není jednoduché dopředu stanovit jaké poměry budou panovat a ani není na místě obava, že by vysokým komínem klesal studený vzduch.

- nechtěl jsem spoléhat na náhodu při přirozeném odtahu, raději bych dostatečně výkonný ventilátor a měl odtah nucený. Samozřejmě se zpětnou klapkou a právě pojistkou proti samovolnému odtahu.


K mikroklimatu nějakých pavouků se nemůžu vyjadřovat neb o tom nevím vůbec nic a spíše se mne vkrádá představa, že nejlépe se jim daří ve vlhku a v nevětraném prostředí.

- tak to bohužel není. Většině vyhovují běžné podmínky v bytě, ale někteří jsou pouštní a vyžadují třeba 30 stupňů a vlhkost 30-40 procent (tak stačí, že se práší ze substrátu), jiné druhy vyžadují třeba 27/28 a vlhkost 70-80 procent. U stromových to je ještě ok, ale jsou i zemní/podzemní, kde musíte udržovat teplotu 28 a vlhký substrát, který ale nesmí plesnivět. Paradoxně je toto v chovu nejnáročnější, protože zabránit plísni při 28 stupních a 80 procentech vlhkosti už není úplně jednoduché, otevřený prostor deštného pralesa nelze jen tak zaměnit na uzavřené terárko 50x50 :-)

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.