Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Jakou kročejovou izolaci

Autor: Josef Koc
Datum: 15.11.2018 22:53
uživatel: 127247


Chtěl bych se zeptat, jaký je rozdíl mezi kročejovou izolací vatou a polystyrenem, co do výše útlumu. Je to pod beton s teplovodním podlahovým topením na trámech. Vím, že na trámy se obecně beton moc nedoporučuje, ale jsou to 20x20 s roztečí 50cm, uprostřed podepřené I profilem, takže největší rozpon trámu činí 1,8m.
Původně jsem uvažoval o skladbě trámy, prkenný záklop, steprock HD 30, 2xOSB 15 PD, EPS 50mm, betonová mazanina 50mm. Ale dočítám se, že pod beton je vhodnější kročejový polystyren. Navíc by mi umožil zmenšit celkovou tloušťku podlahy, protože bych ho použil zároveň k upevnění trubek topení. Moc se mi však nepozdává, jestli poskytuje útlum srovnatelný s vatou. Máte někdo zkušenost?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček16.11.2018 23:26
Josef Koc16.11.2018 18:43
Jiří Kubíček16.11.2018 12:59
Jan Holub16.11.2018 10:15

Příspěvky
Autor: Jiří Kubíček
Datum: 16.11.2018 12:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, obecně můžete pod těžkou plovoucí podlahu použít jak kročejový polystyren, tak minerální kročejovou izolaci. Jestli tomu dobře rozumím, jedná se o konstrukci s podlahovým topením mezi dvěma vytápěnými a obývanými prostory, kde je hlavní prioritou akustika, tedy útlum kročejového hluku a vzduchová neprůzvučnost. Ta minerální kročejovka, která se dělá i pod těžké plovoucí podlahy, má hlavní výhodu oproti kročejovému polystyrenu, že zároveň ještě vylepšuje i vzduchovou neprůzvučnost. Tu nevím, jak máte řešenou, ale měla by být ještě minerální izolace mezi trámy. Jestli to z hlediska vzduchové neprůzvučnosti máte v pořádku i bez té kročejovky, pak teoreticky můžete použít polystyren. Má to ale jeden háček, jako kročejovku nemůžete použít klasický podlahový EPS, ale pouze speciální kročejový elastifikovaný polystyren, což není EPS, který kročejový hluk téměř netlumí. Jenže s elastifikovaným EPS budete mít problém s upevněním trubek přes fólii, na to je zase mnohem lepší klasický EPS. Jak to tedy vyřešit ?

Jestli to dobře počítám, máte k dispozici cca 16 cm. Ta původní skladba je celkem v pořádku a řešilo by to vše, jen mi přijde zbytečné dávat mezi kročejovku a EPS dvě vrstvy OSB desek. K čemu tam ty OSB desky jsou a ještě ve dvou vrstvách, když jako plovoucí roznášecí vrstva slouží ta těžká podlaha z betonu ? Vy hlavně potřebujete pevný podklad, takže buď jen ten z prken, nebo ještě na ta prkna můžete přidat a s prkny sešroubovat jednu vrstvu OSB desek. Na to by pak měla přijít celoplošná kročejová izolace, spíše bych ale upřednostnil tu minerální, i když elastifikovaný EPS je též možný, jestli je dobře vyřešena vzduchová neprůzvučnost. Na kročejovku by měl přijít EPS (alespoň 4 cm) a následně separační fólie, přes kterou přijdou do EPS přichytit trubky podlahovky. Vyřešit to taky můžete tím, že na kročejovku dáte místo EPS a fólie systémovou desku s integrovanou fólií, do které se vloží trubky podlahového topení. Když budete chtít ušetřit ještě větší výšku podlahy, tak dokonce existují systémové desky s kročejovým útlumem, takovou byste jen položil na podkladní vrstvu, ale chtělo by to, aby byl minerál mezi trámy.

Autor: Josef Koc
Datum: 16.11.2018 18:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127247
reakce na ...
Dobrý den. Ano, jedná se o konstrukci původního trámového stropu mezi dvěma obytnými patry. Ty OSB desky jsem myslel dát kvůli tomu, aby byla konstrukce co nejtužší, aby se maximálně zamezilo pohybům uvnitř konstrukce. A také kvůli rovině pro položení polystyrenu.
Tlumí tedy kročejový hluk vata i polystyren při stejné tloušťce srovnatelně? Pokud bych použil vatu, řekněme 3-4cm, tak už bych nemusel vkládat mezi trámy žádnou další vatu? Strop bude ve spodním patře tvořen SDK podhledem.

Zase pro použití kročejového polystyrenu hovoří jednodušší, nižší celková konstrukce. A také podstatně nižší cena. Totiž v patře je nízký strop a každých pár centimetrů, které bych výškou podlahy ušetřil, je přínosem. Uvažoval bych o skladbě trámy, 2xOSB 15 PD, Polystyren T4 50mm, betonová mazanina 50mm. Mezi trámy vatu . Jedná se mi o to, aby to nebylo vyloženě nedostatečné řešení a dole nebyl slyšet každý krok.
Přichycení trubek do kročejového polystyrenu bych se nebál. Je to jen k jejich podržení, aby volně nevandrovaly než se zalijí betonem. Při troše opatrnosti by to určitě šlo. Samozřejmě bych uchycoval krátkými sponkami, aby neprošly skrz až na podklad.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 16.11.2018 23:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Kročejový polystyren tlumí kročejový hluk o trošku lépe než minerál při stejné síle, ale zase téměř vůbec neřeší vzduchovou neprůzvučnost a 3-4 cm minerálu je pro řešení vzduchové neprůzvučnosti dost málo. Takže byste měl dát cca 15 cm minerálu mezi trámy a pak jako kročejovku můžete použít ten elastifikovaný polystyren. Osobně bych měl ale obavy o přichycení trubek do kročejového polystyrenu, ale můžete to vyzkoušet, dejte vědět, jak jste dopadl. Taky není úplně dobré, když je kročejovka čímkoli narušena. Přinejhorším, když vám to nebude v kročejovém polystyrenu držet, položíte na fólii karisítě a uchytíte trubky ke karisítím. Jinak klasického betonu budete pro těžkou plovoucí vrstvu potřebovat 6-7 cm, ale litého cementového potěru by vám stačila menší vrstva - 4 - 5 cm.

Autor: Jan Holub
Datum: 16.11.2018 10:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125495
reakce na ...
V manuálu od fermacell je celkem obsáhlý přehled různých variant podlah, že kterého můžete snadněji usoudit, která varianta vám více vyhovuje.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.