Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Nefunkční průtokoměry

Autor: Jakub Hybler
Datum: 20.11.2018 16:53
uživatel: 129000


Dobrý den,

nemá někdo zkušenost u podlahového topení s "nefunkčmími" průtokoměry u podlahového topení?

Jsou nastaveny na cca 1,5-2l/min, ale když chci otočením zvýšit nebo snížit průtok, tak se průtok pořád drží na 1,5-2l/min....

Ještě bych měl dotaz, jak moc lze zvýšit/snížit štělováním teplotu v místnosti, jestli např. + - 3 stupně. Např., když mám komfortní telotu na 22,5 st., ale v koupelně bych chtěl 24,5 st., zda jsem to schopnem ovlivnit průtokoměrem.

Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Josef Hodboď24.11.2018 13:02
Mirek Svejda21.11.2018 19:00

Příspěvky
Autor: Josef Hodboď
Datum: 24.11.2018 13:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Pokud jsou průtokoměry funkční, a z vašeho popisu nic nenasvědčuje tomu, že by nebyly, tak je pravděpodobné, že hydraulická ztráta napojeného okruhu je vzhledem k hydraulické ztrátě ventilu v jeho dané pootevřené pozici již tak veliká, že případným plným otevřením ventilu z mírně uzavřené polohy ani nelze dosáhnout pozorovatelného zvětšení průtoku. Neboť spolupůsobí i ostatní okruhy, takže ty byste musel trochu přivřít. Jde o cestu pokus - omyl a jejím výsledkem může být i totální rozhození zatím fungující soustavy. Průtokoměry opravdu nemusí být nefunkční.

K vašemu záměru zvýšit výkon v jednom z okruhů by mohlo pomoci zvýšení výkonu oběhového čerpadla. Pak ponechat průtoky v ostatních okruzích tak, jak jsou nyní a pro koupelnu nechat průtok co nejvyšší. Tím se o něco zvedne střední teplota v podlahovém okruhu koupelny a tedy i výkon. Ale pochybuji o tak velkém zvýšení výkonu, aby se teplota v místnosti zvedla až o 3 stupně.

Jednodušší by bylo zvýšit teplotu přiváděné otopné vody posunem ekvitermní křivky - přdpokládám, že máte ekvitermní regulátor. Asi máte i v jednotlivých místnostech regulace, takže ty by nutné snížení výkonu mimo koupelnu mohly zvládnout. A nebo ještě v rozdělovači přiměřeně přivřít ostatní okruhy mimo koupelnu. Toto je ovšem práce pro člověka, který chápe podstatu hydrauliky a předávání tepla u podlahového vytápění - toto říkám jen na svoji sebeobranu, protože radu se zárukou lze dát jen na základě znalosti parametrů vaší soustavy a daných místností.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 21.11.2018 19:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Záleží na typu rozdělovače. Pokud vím, tak snad jedině rozdělovače IVAR mají ovládání průtoků pod krytkou průtokoměru. Jinak se nastavují ventily na druhém sběrači.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama