Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Rekonstrukce podlahy v přízemí RD

Autor: Kytka Miloš
Datum: 28.11.2018 11:23
uživatel: 122994

Dobrý den,
mám podobný dotaz jako kolega před pár dny. V dvoupodlažním částečně podsklepeným RD z 1964 dávám mimo jiné nové rozvody topení, vody, odpady, nové radiátory. Již jsem provedl zateplení vnějších stěn a střechy. Nyní chci vyřešit podlahy v přízemí, které jsou zhruba 1 metr nad okolním terénem - sokl zatím zateplený není, plánuji dát 10 cm XPS.
Ve dvou místnostech (pokoj, ložnice) byly staré parkety 2,5 cm tlusté přilepené v asfaltu, v další místnosti (kuchyně) jsou v podobné tloušťce nalepené desky z lisovaných třísek a na tom sololit (rozpadlé, prohnilé díky vodě), v další je vyspádované teraso (koupelna). Vše perfektně ve stejné výšce.
Parkety jsem nechal vytrhat (bratr mě nepochválil), to samé udělám v kuchyni. Pouze pod pokojem je sklep s klenutým stropem (cihly na šířku), takže moc šancí na zvýšení prostoru nemám, v ostatních místnostech je beton na zásypu. Místnosti přibližně 4 x 4 metry, kuchyň a koupelna poloviční.
Chtěl bych dát do podlah nějakou izolaci, ale abych moc nezvyšoval skladbu a mělo to alespoň pocitový účinek. Samozřejmě zůstat všude ve stejné výšce.
Přemýšlím o odstranění tak 1-2 cm betonu, následně vyrovnat, pak 3 cm XPS (v pokoji asi jen 2 cm), následně jen jednu vrstvu osb nebo durelis o tloušťce 12 mm. Dotazy:

1) když je to na betonu s trochou XPS, nejsou nutné dvě vrstvy osb křížem?
2) použít osb nebo durelis? Durelis se mi líbí díky hladkému povrchu, ale může být v ložnici ?
3) přidávat někam pro jistotu ještě izolaci kvůli vodě? Např. v kuchyni od dřezu a jiných "zdrojů" ?

Samozřejmě by bylo nejlepší vykopat a vyvézt zásyp, ale do toho se mi všude nechce - v koupelně mě to ale asi částečně nemine.

Zatím používáme jako chalupu, tak řešíme postupně, ale v budoucnu tam asi přesídlíme.

Moc děkuji za pomoc a názory,
Miloš

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Kytka Miloš02.12.2018 11:37
Kytka Miloš02.12.2018 11:33
Jiří Kubíček29.11.2018 17:00
Kytka Miloš29.11.2018 14:18
Jiří Kubíček28.11.2018 21:13

Datum: 02.12.2018 11:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vrátím se ještě k původním dotazům - tedy když nebudu chtít vykopat celou podlahu a zásyp pod ní.

1) když je to na betonu s trochou XPS, nejsou nutné dvě vrstvy osb křížem? Budu honit tloušťku "skladby", takže pokud nutno křížem, můžu dát spodní 8 mm a přes ni křížem 12 PD mm?
2) použít osb nebo durelis? Durelis se mi líbí díky hladkému povrchu, ale může být v ložnici ?
3) přidávat někam pro jistotu ještě izolaci kvůli vodě? Např. v kuchyni od dřezu a jiných "zdrojů" ?

Dodatečně jsem hledal info k durelis deskám a nelíbí se mi, že v nich je částečně formaldehyd.

Moc děkuji za rady a zkušenosti.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 28.11.2018 21:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, píšete, že jste mimo těch podlah celý dům zateplil a budete zateplovat i sokl domu. Nezasloužil by si ten dům pořádně udělat i podlahy ? To znamená ta, aby v podlaze bylo alespoň 15 cm tepelné izolace, v podlaze na zemině též hydroizolace s protiradonovou izolací ? Do podlahy nad sklepem se hydroizolace nedává a lze to pak případně zateplit i z druhé strany. Jednak 3 cm izolace je dost mizerná síla a plovoucí roznášecí deska s dilatací kolem stěn by měla být pevná, tedy tvořena ze dvou vrstev sešroubovaných a slepených desek. Ale je to jen na vaší volbě jak dobře a pořádně to uděláte.

Datum: 29.11.2018 14:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, ideální by to určitě bylo, ale trochu se bojím toho zásahu do podlah - dělám to spíše svépomocí a s kamarády. Nyní nikde nic nevlhne, žádná plíseň, a to se tam v zimě teplota docela střídá. Přemýšlel jsem, kdyby se dala v podlaze udělat uprostřed díra a ke stěnám to "podhrabat, vložit polystyren a pak "zadělat" díru v podlaze - samozřejmě včetně napojení izolace. To ale je hodně amatérský přístup. Prostě mám obavu z porušení současné izolace v podlaze, která vychází i ven přes stěnu. Ve sklepě strop zateplovat nechci, protože poměr mezi mojí výškou a výškou stropu se blíží jedné. Radon jsem si nikdy měřit nenechal - východní Čechy hradecko, písečné podloží.
Ty úniky podlahou jsou nejen cítit "od nohou", ale v konečném stavu po zateplení a výměně oken je 70% úniku tepla za celý barák dle výpočtů právě přes tyto podlahy.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 29.11.2018 17:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, však je to celkem jasné, že po zateplení celého domu bude největší podíl TZ na podlaze, proto bych to udělal pořádně. Trošku ale nechápu ten váš postup se zateplováním podlahy přes díru v podlaze. Jaké je nyní celé složení podlahy od zeminy až po krytinu ? Obavu o porušení jaké izolace nyní máte ?

Datum: 02.12.2018 11:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, skladba podlahy není přesně známa. Při rekonstrukci rozvodů topení jsem u vnější stěny musel trochu odsekat u vnější stěny ve dvou místnostech, aby bylo možné navařit kolena - pod podlahou místností nad zásypem je udělaný "kolektor" přes který jsou položeny cihly a následně ta betonová podlaha. V rámci tohoto otevření jsme zjistili dvě vrstvy betonu - jedna 5-7 cm, pak izolace (lepenka), následně dalších 5 cm betonu. Ta izolace je napojena do vnější stěny (tedy skrze ni) až ven - izolace stěn. Naivní představa byla udělat uprostřed místnosti otvor a pak vybrat část zásypu a do i pod zbytkem neporušené podlahy - pak nějak opravit. Viděl jsem na videu rekonstrukci tak, že vybourali celou podlahu, vybrali zásyp, zateplili odspodu a při nové podlaze napojili izolaci na izolaci vystupující ze stěn - je jasné, že to je "to správné" řešení, ale když si spočítám náklady a budoucí přínosy, určitě mi návratnost nevyjde nějak závratně.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.