Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Anemostat

Autor: Michal Michal
Datum: 28.11.2018 19:21
uživatel: 129091


Zdravím, chtěl bych se zeptat jak moc se mění účinnost větrání- ohřívání při změně nastavení klapek u anemostatu
https://www.vzt-vyskocil.cz/anemostaty-virive-nastavitelne-nsdz
Máme je instalovány ve výšce cca 8 metrů a z MAR je požadavek na svislou polohu klapek pri teplotě 24st, tedy když začne přitápět. Pod 24st se pak prestaví na vodorovnou polohu- což nekdy způsobí cyklování tedy otevírání a zavírání. Problém je v tom že pohyb klapek je občas slyšet, což není moc žádoucí. V současné době je máme ručně přepnuté do vodorovné polohy.
Zajímalo by mě, jak moc se mění účinnosti vytápění při různé pozici klapek, zda to řesit zvýšením rozhodovací teploty k přestavení klapek, nebo nechat klapky ručně v poloze vodorovně, pokud by rozdíl účinnosti nebyl velký. Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Šalý Jaroslav30.11.2018 17:32
Michal Michal30.11.2018 12:52
Pavel Kohout30.11.2018 08:04

Příspěvky
Autor: Pavel Kohout
Datum: 30.11.2018 08:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104926
reakce na ...
Dobrý den, z vašeho dotazu není zcela zřejmé, zda VZT systém v objektu slouží jen k větrání, nebo i k teplovzdušnému vytápění.
Vzhledem k výšce místnost 8 m se jedná patrně o nějakou výrobní halu. Pokud aerostatem přivádíte vzduch o teplotě vyšší než okolí (teplovzdušné vytápění), tak listy amemostatu musí být dolů, aby se teplý vzduch dostal až do zóny s pobytem osob. Při chlazení, kdy je teplota přiváděného vzduchu nižší než okolí, tak listy amemostatu musí být téměř vodorovně, aby se proud chladného vzduchu přimkl ke stropu a neodtěžovat lidi v místnosti studeným průvanem. Pokud byste v této poloze listů anemostatem přiváděl teplý vzduch (teplovzdušné vytápění), tak by účinnost vytápění klesla, protože teplý vzduch by se držel pod stropem haly. Proto se ve vysokých halách často používají tzv. destratifikátory, což jsou jednoduché axiální ventilátory zavěšené pod stropem, které mají za úkol teplý vzduch pod stropem haly stlačit kolmo dolů do zóny s pobytem osob.

Autor: Michal Michal
Datum: 30.11.2018 12:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129091
reakce na ...
Děkuji moc za odpověď. ano je to přesně tak, je to sál s diváky. A vzduchotechnika slouží jak pro chlazení, tak pro dotápění. Je fakt že teplota pro změnu klapek 24st je taková hraniční a klapky pak cyklují - otevírají se a zavírají - pokud je požadovaná teplota 23st je teplota přiváděného vzduchu kolísající právě kolem 23-26 st - záleží na počtu lidí v sále... kdy začne vzduchotechnika zaregulovávat. A pokud jsou klapy dolů a vzduch se při proudění ochladí , je cítit trochu průvan. POmohlo by nám tedy zvýšení o 1-2 st na povel pro regulaci naklopení klapek ...
děkuji moc

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 30.11.2018 17:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
záleží jak je udělaný program. K ovládací teplotě diference

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.