Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Prosím o radu

Autor: Lubomír Barák
Datum: 03.01.2019 21:53
uživatel: 129239

Dobrý den , mohu poprosit o radu ještě jednou ? Řešil jsem dehtovaní komínu a silný kotel rady od vás mi pomohli , teď mě trápí to že např dnes jsem roztopil kotel na třískách a kouskách suchého dřeva , po přidání uhlí cca v 18h jsem nandal plný kotel uhlí vše v poho ale je 21:50 a kotel už jen dohořívá . připadá mi to jako moc velká spotřeba uhlí v kotly (je to Dakon DOR 25 max) co dělám nedělam spravně špatně :( drív u předchozího kotle jsme přivírali ,,kouřivku'' jestli je to ta otočná klapka v odvodu kouře na kotly . děkuji předem za JAKÉ KOLIV POZNATKY A RADY L.B

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 86   starší >>
Datum: 03.02.2019 18:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Tohle je v poslední komoře po 1_dnu topení

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 03.02.2019 18:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Toto mohou způsobit dvě věci. Příliš studené stěny kotle a nebo nedostatek vzduchu pro hoření. Vyčistit průduchy v trysce a prostor pod ní, řádně ji utěsnit a pak se věnovat nastavení množství vzduchu. Nikdy ho tem ale nepouštět nějakými dvířky. Všechen vzduch musí projít retortou.

Datum: 03.02.2019 18:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Omlouvám se, nemáte automat, ale normální odhořívací kotel. Pak to je studený kotel, málo vzduchu ( škrcením, nebo nízkým tahem), nepřiměřený výkon kotle k potřebě vytápění.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 03.02.2019 18:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Pán nemá AK.

Datum: 03.02.2019 18:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, už jsem to zjistil. Vim to na předimenzovaný kotel. Tady je pak obtížné řešení, leda ochrana zpátečky, aby byla vyšší teplota na vstupu do kotle a ze kotlem směšovat na přijatelnou teplotu. Ani tak to zřejmě moc nepomůže, protože kotel bude muset jet na nízký výkon.

Datum: 03.02.2019 19:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na té fotce to je asi dehet? Když ten kotel dokážete provozovat při teplotě alespoň 70 st. a teplotě spalin 180 st.tak to nebude dělat. S pod dimenzovaným kotlem je problém max. 14 dnů v topné sezoně, předimenzovaným celou topnou sezonu. Ten ventil tam dát není zas tak veliká investice, ale ty spaliny tím nedocílíte.

Datum: 03.02.2019 21:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji moc , pořád se to tedy týka ,,ochrany zpátečky a směšovače vody'' díky snad tuto sezónu dokončíme bez dalších zásahú . Pak asi výměna kotle děkuji moc všem za poradensví moc jste mi pomohli :) snad zvolím automat s rozumnými kw po poradenství ;) tento pujde na prodej :) jeste jednou děkuji :)

Datum: 04.02.2019 08:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jenom dotaz, opustíte možnost topení dřevem? Trochu rada, která se nebude asi někomu líbit, nehledejte kotel s kombinací AK a ruční přikládání třeba (viadrus).

Datum: 04.02.2019 14:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nad touto možností jsem nepřemýšlel , ještě nevím pro co se rozhodnout , hlavně to musí být něco né tak moc náročné na čas jelikož pracuji na směny denni noční a máme doma malé miminko musím toto obstarávat sám tak potřebuji něco v tomto směru.

Datum: 04.02.2019 14:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokuste se udělat náčrt domu. Rozměry, tloušťky stěn, materiál stěn a stropů, typ oken. Snad vám zde někdo odhadně tepelné ztráty a z toho pak můžete vycházet pro volbu kotle. Komín máte fajn, ale zřejmě je ten kotel opravdu příliš silný. Pokud jste závislí na pevných palivech, tak při vašem vytížení bude nejlepší nějaký ten automat. Ostatní kotle už budou muset mít akumulaci a to pak vyjde na stejné peníze a ještě zabere spoustu místa.

Datum: 26.01.2019 20:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mam ještě jednu otázku když kotel nastavím na 80' vody ty dvířka dole mají byt uplně uzavřená? Podle návodu ne , dodnes jsme je tak bohužel měli , nastavili jsme 80' a když kotel disáhl teto teploty dvířka uzavřel (neměl jsem nastaveno na těch dvířkách ani milimetr) prostě se uzavřeli . Jak je mám nechat? Včera jsem zkoušel cca 5mm doporučených a kotel šel sám přes 80' až na 90' jak to má správně být?? Děkuji moc za radu doopravdy si připadám hodně blbě s takovýma otázkama :(

Autor: Roman CHLEBNÍČEK
Datum: 26.01.2019 20:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118198
reakce na ...
V tomto konkrétním případě se návodu vůbec nedržím - nefunguje to podle představ výrobce a kotel se lehce přetopí.
Stavěcí šroub mám vytočený tak, že dvířka se po dosažení nastavené teploty zavřou. Díky výrobním netěsnostem spodních plechů tak malé množství vzduchu proniká. Podstatné je to, aby Vám v kotli hořel alespoň mírný oheň a kotel tak nečudil. To nastavení šroubu si musíte vyčíhat aby Vám kotel nelezl stále nahoru.
To samé platí pro terciální přívod vzduchu.

Já mám nastaveno na cca 75°C a v pohodě mi to funguje. Teplota se mi pohybuje v rozmezí 70-75°C.

Datum: 04.02.2019 15:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jj děkuju moc , Dum je 5+2 je to patrová 3+1 s přístavbou 2+1 a za ní nakonci je kotelna , zdi jsou 35-40 cm široké po zateplení 10cm polystyrenem a fasádní silikátovou finálkou , okna a dveře plastová , počet topení je 7 + jedno koupelnové (žebřina ) .

Datum: 04.02.2019 21:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
15 kW AK vám pokryje klidně TZ domu 10 kW +TUV a to určitě nebudete mít. Kotel bude bez problému topit s výkonem 5 kW.

Datum: 24.01.2019 15:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak po návštěvě pana topenáře mi bylo doporučeno změnit kotel (už i tady mi to někdo radil) jinak další názor (od něj ) byl že ani ochrana zpátečky ani tří a více cestný ventil mi nepomohou ... Nevím k čemu se přiklonit jestli výměna kotle zamenší nebo válčit nadále s tímto obrem a doufat , věřím že více názorú více možností . A v že ta ochrana zpátečky není marná a je potřeba . děkuji všem

Datum: 24.01.2019 16:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Souhlasím s topenářem a rozhodně bych doporučil použít čtyřcestný ventil s nějakou regulací. Pak budete moci kotel provozovat na teplotě 80 až 85°C a do domu vám půjde jen tolik tepla, kolik budete potřebovat. V době s menší potřebou snížíte teplotu na kotli na nějakých 75°C a tím se sníží nebezpečí přetopení. Obě tyto věci, jak regulace kotle, tak regulace teploty do domu pracují samostatně. Kotel bývá řízen vlastním termostatem (mertlikem), který reguluje přívod vzduchu a regulátor řídí pak již jenom směšování na čtyřcestném ventilu podle vnitřního termostatu, případně venkovního, podle ekvitermní křivky. Rozhodně vás to nepřijde o moc dráž, než dělat nějaké složitosti a připravovat se o místo v domě.

Datum: 26.01.2019 20:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Super děkuji moc už stím experimentuju , mam termostat na 70' a dvirka dole na cca 4mm a jede jak ma nevyhasina , nepřerušuje se tah a drží se sám od sebe na cca 78' a řetízek od termostat hlavice je volně . zkusím ještě co a jak snad to pújde děkuji moc

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 21.01.2019 19:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Pročetl jsem si níže uvedené příspěvky a trošku kroutím hlavou ...

Takže pár zásad pro topení tímto kotlem:

- topit je nutno na cca 80C - tuto teplotu je nutno udržovat regulátorem výkonu který ovládá vstup vzduchu do kotle (tzv. řetízkový regulátor)

- topit se musí doporučovaným palivem - tedy ořech 1 - nejlépe z dolu Bílina/ úpravna Ledvice (jiná paliva - kostka, směs dřevo/uhlí atd. nejsou vhodná)

- kotel je velmi náročný na tah komína - hodnota 30Pa musí být dodržena (regulátor tahu komína v kouřovodu nebo v komín. dvířkách tah POUZE snižuje !!)

- komín vzhledem k vyšší teplotě spalin 240C - nemusí být vyvložkován - je to zcela zbytečné; důležitá je výška komína - min. 8metrů

- p. Ondřej má pravdu, ohledně výkonu a aku-nádrže

Návod:
https://www.dakon.cz/wp-content/uploads/2017/01/DOR-F-navod-k-obsluze.pdf

Datum: 22.01.2019 15:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravim , kotel drzime stale na 80' ano kostka asi neni nejvhodnejsi topivo kdyz ma byt orech 1 , a v viska kominu je dle dorem pry spravna a komin jsme museli nechat zvetsit tzn vyfrezovat vyvlozkovat a je tam i nastavba ... Je to prumer 180 bylo 150 to bylo malo i dle kominiku .

Datum: 22.01.2019 15:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
U vás opravdu pomůže ochrana zpátečky a pokud chcete regulovat teplotu vody do domu, tak i směšování do sekundárního okruhu. Lze uvažovat i o čtyřcestném ventilu, řízeném nějakým regulátorem ( TECH, ADEX, nebo REGULUS. To je ale již investice přes 10k.

Datum: 19.01.2019 20:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud se nepletu (dle fotek), tak tím, že otevřete ventil na tom ByPassu dojde pouze k jedné věci - čerpadlo "prohání" nejvíce vody v tom "malém" okruhu (je tam menší odpor vody) a dle mne pak hrozí přetopení kotle, protože voda nebude správně cirkulovat a odvádět teplo z kotle do systému. To přemostění by mělo sloužit pouze v případě poruchy čerpadla tak, aby voda mohla kolovat samotížně v celém okruhu. Samotíž nepřekoná odpor nefungujícího čerpadla.

Chce to pořádně nafotit odkud a kam je to vedení připojeno.

Jinak 100% ta ochrana zpátečky pomůže kotli k lepšímu výkonu a hlavně k jeho ochraně proti nízkoteplotní korozi a déle vydrží.

Datum: 20.01.2019 13:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6 obrázek č. 7 obrázek č. 8
Tak posílám foto té zpátečky a té páky na samotíž , a jestě další foto vyvložkováného komínu a po dvouch dnech topeního mi připadá že ipět se tvoří dehet :( zatím jen malá vrstva jako by film ale he tam :( ja uz si doopravdy nevim rady :( zda li je to normální :( komín má správnou míru a zvětšeny je na 180mm vyfrezovany vyvložkovaný koupen nový silnostěný kouřovod a podle fotek mam opět strach aby se nezanášel víc dehtem , nevim zda li topim dobre :( dekuji za jakoukoliv radu :(

Datum: 20.01.2019 13:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Foto redukce kouřovodu a ren potah dehtu ;(

Datum: 20.01.2019 13:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Je mozne ze nam to dela to uhli kterym topime ? Mame ledvickou kostku vim ze je na kotly napsano OŘECH 1 , uz doopravdy nevim jak stim dal :(

Datum: 20.01.2019 14:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jaká je asi teplota spalin? Měla být více jak 150 st.

Datum: 20.01.2019 15:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Bohuzel nemame teplomer na kourovodu ani jinde :(

Datum: 20.01.2019 18:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Podle fotek mi to přijde jako nános popílku, ne dehtu.
Až budete čistit kamna jak vypadá poslední komora? Pokud tam budou cucky černých sazí, pak je to tím, že do kotle není přiváděna voda o minimální teplotě 55°C (doporučeno 60°C). To vyřeší trojcestný ventil s termoregulací.
Ten komín máte vcelku s patou a komínovými dvířky, a přímým napojením kotle? Nebo jak Vám to "vložkovali"?

Tak páka je jak jsem říkal, je to jen přemostění čerpadla v případě jeho nefunkčnosti abyste neuvařil kotel.

Kostka by neměla způsobovat takové problémy, pokud to není mostecké - to je hnus.

Teplotu spalin jsem také nikdy neměřil, ale pokud je v kotli vidět stále plamen. který není tmavě zbarvený a neudí to už ve spalovací komoře, tak neřeším.
Ta poslední komora je rozhodující, měla by být jen pokryta popílkem.

Na vhodném místě poblíž kotle zkuste orientačně změřit teplotu vratné vody, i když asi na těch železných rourách to nebude jednoduché.

EDIT: Odkud jste?

Datum: 20.01.2019 19:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ventil VTA 1" nebo 1,1/4

Datum: 20.01.2019 19:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Spíše bych doporučoval ventily VTC, jsou dražší to je pravda, ale mohou se regulovat a jsou určeny pro otopné systémy. Řada VTA je spíše pro užitkovou vodu a pevně nastavenou teplotou.

Měl byl doporučen ventil VTC 422 (pro Dakon 25 F MAX). Stačí 1", dá ho před čerpadlo, které je také 1". A před tento ventil také filtr (opět 1"), opět spíše všichni doporučují magnetický (měl by více ochránit čerpadlo).

Datum: 20.01.2019 20:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V poslední komoře je většinou jen dehet uplně černý jako dlaždičky :( kdyz to oškrábávám tak je to jako puchýřky které vyložené šustí (zítra po vychladnutí pošlu foto ) bylo to tak do posledmího topení před vyvložkováním komínu . jsem ze Starého Kolína . teď po zatopení jsem dal spoustu dřeva (krajínek nasekaných na větší třísky) až byl kotel na 70' přidal jsem uhlí a z komína šel černý kouř hodně černý :( jinak od vcerejska na plátech není tolik dehtu a puchýřkú jako bylo spíše i ta barva je jiná jako by rezavá kdyz to reknu lajcky . ale po oddělení kouřovodu tenký filn dehtu :( bojím se aby se opět nezanesl dehtem nový komín :(

zobrazuji 1 - 30 z 86   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.