Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Teplovdušné vytápění dřevostavy

Autor: Václav Mařík
Datum: 05.01.2019 14:47
uživatel: 129273

Dobrý den,

do nové dřevostavby nám projektanti navrhují teplovzdušné vytápění s rekuperací od fy Atrea. Nemáte s tím někdo zkušenost?

Mám obavy o přesušování vzduchu a tepelnou pohodu vůbec. Není to tak, že pokud vytápím jen proudícím vzduchem, tak v místnostech s vyšší požadovanou teplotou - obývák, pracovna se bude muset vzduchu otčit násobně víc, než v místnostech chladnějších? A tím tam bude ještě větší sucho?

Nebylo by lepší sáhnout po podlahovce s obyčejným elektrokolem a vedle dát jen větrání od Atrea, nebo Jablotronu?

Pokud vidíte jiné řešení, náměty vítám!

Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 58   starší >>
Datum: 06.01.2019 10:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Vytápění vzduchem je v krajinách severu (Skandinávie, Kanada ) běžné, dokonce mají kondenzační kotle pro vytápění vzduchem. Nic tam nemůže zamrznout.

EDIT
https://www.google.cz/search?q=canada+and+air+heating+systems+and+condensing+boilers&tbm=isch&tbs=rimg:CYV5vMmBzzB6IjgJHJ-GBENErEZE8vbaMKvFeJd5t2PB8QFaubpw69sCYYzytUyRFAaSVqcxp2_1CMdIrUgDiUPODmCoSCQkcn4YEQ0SsEQ6QG9WNws8yKhIJRkTy9towq8URRuC-eOwhqIkqEgl4l3m3Y8HxAREFwtQ3jO5aAioSCVq5unDr2wJhEQo8beHOUxnuKhIJjPK1TJEUBpIRXqZro4XFTVsqEglWpzGnb8Ix0hGroPB6Xtbt4SoSCStSAOJQ84OYEa39t-uQFkta&tbo=u&sa=X&ved=2ahUKEwiGwaHi99jfAhUQGewKHZ2UCjAQ9C96BAgBEBg&biw=1268&bih=880&dpr=1#imgrc=_

Autor: Filip Filip
Datum: 06.01.2019 10:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
inžo, ani kondenzát ?

Autor: Jozef Homola
Datum: 06.01.2019 10:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
K čemu jsou hloupé dotazy? Když kotel jede, tak kondenzát nezamrzne a když nejede, tak je to zařízené tak aby tam nebyl.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 06.01.2019 10:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
tento příspěvek byl redakcí odstraněn

Datum: 06.01.2019 16:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Pane Šalý, mě se zdá, že Vy nechcete záměrně odpovědět na triviální otázku. Já Vás mám docela rád a fandím Vám. Nicméně se budu ptát pořád dokola, když to máte v hlavě. U Vašeho stroje o topném výkonu jsou nějaké příruby, na které se napojuje nějaké vzduchotechnické potrubí. Jaký je průměr přírub a jaký je průměr potrubí. Děkuji za Vaši laskavou a fundovanou odpověď. Filip

Datum: 06.01.2019 19:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
výstupy je 250. Potrubí se montuje podle výpočtu - není problém redukovat nebo s nástavcem pro ploché potrubí., co je na tom divného.

Datum: 06.01.2019 22:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Pane Šalý, děkuji Vám z celého srdce. Už mohu klidně ulehnout ke spánku, případně spočinout v hrobě. Ale že Vám to trvalo tak dlouho, je nad mé mentální schopnosti. Inža by řekl, že jsem retardovaný. Ale nemohu si pomoci - v potrubí to proudí o něco rychleji, než v místnosti. Předpokládám plný výkon 900 m3 za hodinu, jak to asi tak bude svištět ? 900 m3/hod = 250 l/sec. ( 900 : 3600 = 0,25 m3 = 250 l/sec ). Průřez potrubí je zhruba 5 dm2 ( průměr 2,50:2 = 1,25 dm, plocha, čili průřez je 1,25 x 1,25 x 3,14 = 4,9 dm2 - ať nežeru, tak rovných 5 dm2 ) Tímto průřezem je potřeba za vteřinu ( jak Vy uvádíte za sekundu ) protlačit 250 l vzduchu. Mě vychází, že na výstupu musí být rychlost proudění 5 dm, čili 0,5 m/sec. To je 5 x více, než 0,1m2. Kde je chyba ? Filip

Datum: 06.01.2019 22:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Berte inžovy rady vážně. Už jsem vás dvakrát upozorňoval, že rychlost v potrubí není rychlost v prostoru. A že 900 je výkon ventilátoru a už ne v baráku. Kapišto?

Datum: 07.01.2019 07:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Doplním to obrázkem aby i druzí měli představu jak se zaplavuje prostor teplým vzduchem v případě topení nebo může. Obvykle to není jedno vyústění a apertura vyústění je v sumáru daleko větší než průřez potrubí. Navíc už půl metru od vyústění jsou rychlosti úplně jiné (podstatně menší).

Autor: Petr Zíka
Datum: 07.01.2019 16:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100057
reakce na ...
To p. Filip Filip: ...50 dm, čili 0,5 m/sec.
Dobře Vy. :-)

Autor: Pavel Kohout
Datum: 05.01.2019 18:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104926
reakce na ...
Ad teplovzdušné větrání: Nejprve se ohřeje vzduch a od něj se ohřejí předměty v místnosti. Z toho plynou výhody/nevýhody tohoto způsobu vytápění.

Ad vlhkost: V zimním období klesá vlhkost v interiéru pod min. doporučenou hodnotu 30 % r.v. Relativní vlhkost klesá s rostoucím množstvím venkovnhko vzduchu, který je do objektu přiváděn a klesá také s rostoucí teplotou uvnitř objektu. každý, kdo někdy pracoval v kancelářské budově s VZT bez vlhčení vám potvrdí, že vlhkost v zimě je 15-20 %. To je dost nepříjemné. Nízká vlhkost vzduchu přispívá k náchylnosti sliznic k nákazám (chřipka, nachlazení atd.).
Vlhkost lze doplnit aktivním vlhčením vzduchu (párou, vodou) nebo zpětným ziskem vlhkosti z odpadního vzduchu (jsou-li nějaké).
Ve své praxi jsem se potkal s mnoha lidmi, kteří měli v domech velké problémy s nízkou vlhkostí v zimě (děti, astmatici atd.).

Datum: 05.01.2019 18:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vytápění (teplovzduch) a větrání (rekuperace nejlépe s entalpickým výměníkem) jsou dva samostatné systémy. Teplovzduch neplést s vytápěním v prostorách průmyslových (vyšší teplota ohřívaného vzduchu).
Proto takové přirovnání je irelevantní.
Doporučuji navštívit dům s funkčním vytápěním a větráním.

Autor: metball iGIN
Datum: 05.01.2019 19:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Ave,
k zimnímu převětrávání:
VÝPOČTY vždy a výhradně ve HMOTNOSTNÍCH veličinách
(hmota se nemění, hustoty naopak ano a to výrazně).

SFO

PS:
Absolutní vlhkost pod cca 6 g vodní páry na 1 000 g suchého
(klíďo i na 1 006 g vlhkého)
vzduchu se projeví také na:

PPS:
Ionizaci (elektrostatické odlučování není kompenzováno "vlhkým zkratem") s projevem nepříjemných elektrostatických výbojů.

PPPS:
NUTNOSTÍ "TOPIT" na vyšší teplotu "suchého teploměru.

iGoNY

Douška?
Kolem 3g/kg už je to "krize", pod 1 g/kg při "pokojových teplotách už vyloženě prů... .

On se človíček velmi intenzivně

CH L A D Í

respirací, evporací "suchým pocením", ..., odparem z oční rohovky, ...
a tu "vodu" nejenže musí "dopít a krapítko i dosolit",
ale hlavně,

v SUCHÉM A PROUDÍCÍM VZDUCHU

JE MU POCITOVĚ
VÝRAZNĚ CHLADNĚJI.

A k tomu ENTALPICKÉMU "PAROCEZANU"...
... no, aspoň to není "Zadarmo Drahý"!

Což akumulační Duťáčky "SemTamPšuky" objektivně
ZadarmoDrahý jsou.
A jen o trochu líp na tom jsou "PŘEKLAPÁVAČKY",
kde se také akumuluje vlhkost do ADSORBÉRŮ RŮZNYCH SLOŽENÍ A KVALIT a "luft" to ofukuje "chvíli ten špinavej, chvíli ten čistej".
O další krok "směr lepší" jsou několikatunové AL rotační regenerátory ...

O>] :-)

Datum: 05.01.2019 17:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Proč si myslíte, že teplovzdušné topení vysušuje vzduch ? Přece vzduch prochází přez výměník, který má vysokou teplotu a tak vlhkost nemůže na něm zkondenzovat, čili nutně se musí vrátit zpět do obytných prostor. Jiná je situace , pokud se bude vzduch chladit. Tam vzduch prochází přez velmi chladný výměník a vzdušná vlhkost zkondenzuje a do obytných prostor se vrací vzduch sušší, než byl před tím. Klimatizace vzduch dokonale vysušuje. Já osobně bych ale teplovzdušné topení nechtěl. Přece jenom pro zajištění tepla tam musí kolovat tisíce kubíků vzduchu, něco bude i slyšet, někde ucítíte průvan a pod. Jiné řešení ? Čeho ? Nenapsal jste nic relevantního pro nějakou radu. Filip

Datum: 05.01.2019 17:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vážený paneˇFILIPE. Vaše rady jsou na dvě věci. Je to Váš subjektivní názor s neznalostí problematiky a to co uvádíte jako průvan hluk je absolutně mimo. Mám v baráku již 18 let, a nikdy bych bez takového větrání již barák nenavrhoval.

Datum: 05.01.2019 17:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
díky za pochvalu. nikdy bych neřekl, že zrovna vy neumíte číst v kontextu. To jako denně profrčí přez výměník několik tisíc kubíků vzduchu a ani se vzduch nepohne a nevydá ani hlásku ?
nepíši, že je to hlučné a že je permanentní průvan, nicméně proudící vzduch něco vyprodukuje sám, něco rozkmitá a to již může být slyšet. A tom proudění - netvrďte, že se ani lístek nepohne. Jestli ne, tak vzduch neproudí. Filip

Datum: 05.01.2019 17:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pohyb vzduchu v místnosti s rychlostí 0,1m/sec vytvoří průvan a způsobí hluk? Vše je o správném naprojektování. Vy jste se s tím nesetkal jenom si myslíte. Já bohudík v tom bydlím.

Datum: 05.01.2019 21:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Tak jsem se díval do podkladů Vašeho stroje oceněného na výstavě v Praze, k čemuž opakovaně gratuluji. Musím se přiznat, nemám ho a ani nic tomu podobného nemám. Ale vyčetl jsem, že u výkonu 4 kW je potřeba prohnat systémem 900 m3 za hodinu. V této souvislosti mě zajímá, jak velký průměr potrubí počítáte. Mě vychází plocha průřezu potrubí 2,5 m2, z čehož vychází průměr necelých 0,6 m. Je to tak ? Jak a kudy se to táhne ? Díky Filip

Datum: 05.01.2019 23:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Projekt neděláte podle mašiny. 900 m3 je výkon ventilátoru, podle projektu se naprogramuje maximum a podle potřeby výkonu vytápění potom i regulace otáček ventilátoru (právě z důvodu malé hlučnosti)

Datum: 06.01.2019 09:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Začínáte homolovatět ( odpovídat na něco, na co se tazatel neptal ). Já jsem se ptal na průměr potrubí, které je schopno přenést max výkon 4 kW při rychlosti proudění 0,1 m/sec. Tak jaký průměr ? Díky Filip

Datum: 06.01.2019 09:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Filipe - rychlost 0,1 je v místnosti ne v potrubí !!!

Datum: 06.01.2019 10:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. A jaká je tedy rychlost v potrubí, aby byla rychlost v místnosti 0,1 m/sec. Filip

Datum: 06.01.2019 11:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Rychlost pohybu vzduchu ve vzduchovodech je doporučná a normovaná. Určitě to najděte. Vzduchaři a topenáři to dají z hlavy.

Datum: 06.01.2019 09:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...

Datum: 06.01.2019 10:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...

Datum: 06.01.2019 11:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Kdo projektuje vytápění vzduchem a je znalý věci, tak teploty a rychlosti má v hlavě nebo v normě nebo v technické příručce. Nemusí nic vymýšlet ale musí tomu rozumět. Věci kolem topení jsou kodifikované u ASHRAE asi přes jedno století.
Pan Šalý má pravdu a za určitého vhodného vyústění vzduchu nepřekročí nějak výrazně rychlost pohybu vzduchu v místnosti hodnotu 0,1 m/s.

Autor: metball iGIN
Datum: 05.01.2019 17:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Jj, Thumbs Up:
"...že teplovzdušné topení vysušuje vzduch ? Přece vzduch prochází přez výměník, který má vysokou teplotu a tak vlhkost nemůže na něm zkondenzovat, čili nutně se musí vrátit zpět ..."

Cirkulační vzduch je filtrován, dohříván a zpět veden do místností,
jeho ABSOLUTNÍ VLHKOST ZŮSTÁVÁ NEZMĚNĚNA.

SFO

PS:
Jedn Kelvín x Jeden Gram za Sekundu = Jeden Watt.

PPS:
Difuzně
U Z A V Ř E N Á _ D Ř E V O S T A V B A
je na tom z hlediska hmotnostních toků
KONSTRUKCEMI
skoro tak, jako "blbě vomítnutej cihlovzduch".

PPPS:
Jóóóo, to ta propagovaná

D I F U Z N Í _ O T E V Ř E N O S T _ . . .

TAK TO JE JINÁ PÍSNIČKA.

Datum: 05.01.2019 17:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dřevstavba trpí na sušší vzduch obecně, natož když v ní bude kolovat stovky kubíků vzduchu. Proto ta obava.

Dálší téma regulace v jednotlivých místnostech. Když chci v ložnici o 3-5 st chladněji, než o býváku, musím tam uškrtit vzduch. A bude potom objem otočeného vzduchu stačit? Abych neměl vzduchotechniku, ale její výhody stejně nevyužil...

V domě máme "dětské patro" a až děti jednou odejdou, chtěl bych tam snížit teplotu a jen temperovat. Umožní mi to toto řešení?

Nevím, třeba je tam více režimů a jde to nastavit.

V zásadě řešíme, jestli jít touto cestou, nebo kombinace podlaha + el kotel a větrání. Samozřejmě je to ale mnohem dražší...

Datum: 05.01.2019 17:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takové "rozdíly teplot" v dřevostavbě se obávám, že byste neudržel s jakýmkoliv vytápěním. To se musíte ptát projektanta, který počítal ztráty jednotlivých místností pro vytápění a pro celkové ztráty objektu. Pro takové případy je na trhu i zařízení dvouteplotní FRIGOTECH.
Douška. Čím budete ten vzduch ohřívat?

Datum: 05.01.2019 17:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tepelným čerpadelm. Údajně ho umí dodat Atra přímo v sestavě

zobrazuji 1 - 30 z 58   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.