Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Nezapojeny PE vodic v koupelne

Autor: Josef Patocka
Datum: 05.01.2019 16:58
uživatel: 129368

Dobry den,

chtěl bych vás poprosit o radu ohledně řešení problému se zasuvkava v koupelne v paneláku. Po připojení nové sušičky jsem si všiml, že na jednom mistě v bubnu sušička lehce probíji (asi malé napětí).

Zjistil jsem že je po rekostrukci byly do zasuvky přivedeny 3 vodiče, ale zapojeny jsou jenom 2, L a N. PE je všude v zasuvkách připojený, ale zřejme nezapojený a ani nepřivedený k rozvaděči). V rozvaděči není chráníč.

Moje otázka je: Mohl bych v zásuvce připojit modrý vodič na ochraný kolík a pak na pravou zdiřku (udělat z toho zpátky TN-C)? Zdi se mi nechce rozbíjet, abych zjistil co kde je špatně. Dal bych za to ještě chránič do zasuvky.

díky moc za rady.

P.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Tomáš Hluštík11.01.2019 09:14
Mirek Svejda06.01.2019 19:04
Josef Patocka06.01.2019 00:05
Filip Filip05.01.2019 22:31
Petr Zíka05.01.2019 18:54

Datum: 11.01.2019 09:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109163
reakce na ...
Pokud ten zelenožlutý není přivedený do rozvaděče, jedná se patrně o vodič ochranného pospojování, který bude někde připojen k zemnící svorce.
Ale ty barvy zbylých vodičů jsou pro TN-C trochu nestandardní, ne?
Opravdu je to práce pro elektrikáře a následně revizního technika.

Autor: Josef Patocka
Datum: 06.01.2019 00:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129368
reakce na ...
diky za odpovědi, mam elektro vzdelání ale naposled jsem to řešil u maturity, delam přes 20 let jinou profesi, takže už jsem to vše zapomněl... Myslel jsem, že by to mohlo byt jednoduše řešitelné propojením toho nulaku

Autor: Mirek Svejda
Datum: 06.01.2019 19:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Při rekonstrukci Vám zřejmě správně natahali 3 vodičové rozvody pro TN-S. Je mi ale záhadou, proč nepřidali i proudový chránič. Správné řešení je pozvat elektrikáře a dodělat to podle norem. TN-C z toho samozřejmě můžete udělat na vlastní riziko, ale revizák Vás s tím vyhodí. Podle nových norem musí mít zásuvky a koupelna proudový chránič.

Autor: Filip Filip
Datum: 05.01.2019 22:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Zde jde o život a to nejenom Váš. Kdyby v rozvaděči byl proudový chránič, tak to jednoduše odpojí. Když tam není, tak to slabé probíjení nemusí být slabé pro někoho jiného a může ho to zabít. Čili to chce někoho, kdo má na to papíry, chybu odhalí, odstraní a udělá revizi. Filip

Autor: Petr Zíka
Datum: 05.01.2019 18:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100057
reakce na ...
Tohle má jen jediné správné řešení, a to vypnutí hlavního přívodu elektřiny. Zapnutí provede až Vámi pozvaný revizní technik, který vše zkontroluje.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.