Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Jak na současnou změnu jističů na 3fáz včetně změny sazby na dvoutarifní s HDO

Autor: Josef Frýza
Datum: 08.01.2019 21:51
uživatel: 107232


Dobrý den,
v následujících měsících se chystám na kompletní rekonstrukci bytu a s tím spojený přechod ve vytápění z plynu kompletně na elektřinu (přímotopy + topící klimatizace). To sebou nese i změnu hlavního jističe z jednofázového 25A na třífázový 25A a pochopitelně pro vytápění a ohřevu TUV elektřinou chceme distribuční sazbu d57d (současně jednofrif d02d).

Určitě toto už někdo řešil (ale nikde jsem nedohledal), jaký je nejvhodnější postup (technicky i legislativně), aby jste nemuseli dělat odděleně 2 revizní zprávy a 2 zásahy do rozvodné skříně a tím i do společných prostor domu (vždy nutno svolení SVJ) + pokaždé to legislativně trvá tak měsíc? Jde to nějak udělat zároveň? Jsme v distribuční síti e.on, ale nikde jsem tuto problematiku (navýšení jističe, tj. rezervovaného příkonu, a změnu sazby) nenašel jednotně (jeden formulář), ale řešenou vždy odděleně, což mi pro naši situaci přijde nevhodné. Trochu si technicky nedokáži představit (nejsem elektrikář), zda je dobré toto vše dělat zároveň (pokud to vůbec nějak technicky i legislativně jde) až po rekonstrukci bytu na 3 fáze, když bude připojení během rekonstrukce jen na jednu fázi. Protože pochopitelně pro přiznání sazby d57d potřebujete dokládat revizní zprávu s instalovanými spotřebiči pro uznání sazby + ještě blokování přímotopů a bojleru pomocí HDO, což jde až po rekonstrukci bytu. Nebo první udělat navýšení jističů na 3 fáze, kde potřebuji revizi jelikož je zásah do rozvaděče a pro dodavatele energie kvůli změně jističe s tím připojit 3 fáze do bytu (hl. jistič máme na chodbě před bytem), poté provést rekonstrukci a až následně znovu revizní zpráva a zásah do rozvaděče pro změnu sazby a HDO?.. toto mi přijde že se prodraží a i časově to vyjde na déle (čekání na provední zákroku distributora, tj. plombování a osazení elektroměru a HDO), ale jde to jinak? Jak? Děkuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Josef Frýza08.01.2019 23:39
Filip Filip08.01.2019 23:26
Lubomir Švarc08.01.2019 22:00

Příspěvky
Autor: Filip Filip
Datum: 08.01.2019 23:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Je to jednoduché a triviální a logické. Nejdříve Vám musí distributor schválit navýšení rezervovaného příkonu. To není automatické a navíc to vůbec nezáleží na Vás, ale na stavu rozvodů, čili lokální zatížení. Pro ilustraci - v nějaké lokalitě, kde jsou schopni trvale dodávat za běžného odběru proud 1.000 A, nemohou povolit v součtu instalovaný proudový odběr 2.000 A. Až budete mít povolení o navýšení odběru, tak je stoprocentně jasné, že můžete na vstup osadit hlavní jistič 3 x 25 A. A změna tarifu je jasná také - tu Vám udělají po předložení revizní zprávy , která musí obsahovat splnění podmínek , podle kterých se sazba povoluje. Nicméně, nikam nemusíte chodit, nikoho nemusíte ničím pověřovat, všechno se dá vyřídit přez internet.
PS V baráku, kde je hodně bytů může být problém s vodiči od hlavního jističe ( pojistek ) do jednotlivých bytů.
Filip

Autor: Josef Frýza
Datum: 08.01.2019 23:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 107232
reakce na ...
Dobrý den, ano tomuto jednotlivě rozumím. Dokonce mám už od distributora potvrzené, že navýšení rezervovaného příkonu je technicky možné, ale teď nevím, jestli toto navýšení neodložit až po rekonstrukci bytu a zda to jde pak půjde sjednotit i s revizní zprávou pro změnu sazby (tedy jen jedna revizní zpráva, jelikož by se obojí dělal v rámci jednoho zásahu do rozvodů - tj. současná změna jističů a osazení HDO a elektroměru).

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 08.01.2019 22:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Ozvěte se,vysvětlím Vám to.odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.