Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Atmos C 30s + horák na LTO

Autor: Tomáš Freiport
Datum: 12.01.2019 17:21
uživatel: 129432


Dobrý den!

Obracím se na Vás s radou kam umístit horák na LTO, resp. jaká dvířka použít k jeho montáži u kotle Atmos C 30s.
Spodní dvířka slouží jako popelník, je vykládaný šamotovými (?) deskami- takže ostrý plamen hořáku nenamáhá jinak plechovou konstrukci kotle, ale cesta do komína je relativně krátká.
Horní dvířka slouží jako přikládácí otvor. Je to celoplechova kopule se vstupem (přes otočný rošt) do prostoru popelníku. Do těchto vrátek lze umístit originální horák na pelety. Cesta do komína se výrazně prodlouží, využije se celá vyhřívaná plocha kotle.
Jaký je Váš názor? Použít spodni: mít jistotu že plech neprohoří a smířit se s nižší účinnosti, nebo využít horní a doufat že se nic nestane? Vůbec netuším kde je v kotli vedena voda a nerad bych směřoval plamen z hořáku na "nechlazené" místo.

Předem děkuji za Váš čas a odpověď a přeji mnoho spokojeně protopenych hodin! ;-)

Tomáš

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Tomáš Freiport12.01.2019 19:10
Jaroslav Dítě12.01.2019 18:26
Tomáš Freiport12.01.2019 18:09
Jaroslav Dítě12.01.2019 18:00

Příspěvky
Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 12.01.2019 18:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Kotel CXXS a KOTEL DCXXS má zavodněný plášť celé horní komory, Pokud hořák fouká téměř vodorovně, pak bych doporučil umístit do horních dvířek. Doporučuji konzultaci u techniků firmy. Ti vám odsouhlasí i typ hořáku. Kotel C3OS je ale dostatečně hluboký a tak by neměly být problémy.

Autor: Tomáš Freiport
Datum: 12.01.2019 18:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129432
reakce na ...
Děkuji za rychlou a přínosnou odpověď.
Zkušebně jsem ho "zastavěl" místo spodních dvířek a vysledoval jsem, že se plamen láme až o zadní stěnu kotle. Dole je umístěna deska, ale v horní části jsou zada kotle jen z plechu.
Nevíte jestli i v tomto místě je vedena voda? Vycházelo by to do blízkosti roztapeci klapky...
Horák je ze staršího kotle rakouské výroby určeného na provoz LTO, takže si troufám odhadnout jaká by byla odpověď od techniku z Atmosu při vznešení dotazů: "Stane se něco když udělám díru do vrátek Vašeho kotle a vyplním ji letitým hořákem z jiného kotle?" :-)

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 12.01.2019 18:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Když jste takový kutil, tak pro vás nebude problém na zadní stěnu přichytit oblouk vyříznutý z šamotu. Takovou lunetu. Uchytit ji můžeta za spodní okraj do závitů pro zadní clonu násypky. Jinat je opravdu i tato zadní stěna zavodněna. Jinak je pak potřeba uzavřít a nebo zaslepit otvor pro nasávání vzduchu. Atmos u těchto kotlů s hořákem doporučuje provoz s ventilátorem. Doporučil bych ale menší vrtuli, než je ta originální. Jedná se i o odsátí případného zaplynování prostoru kotle. Proto bych nedoporučoval ten sací otvor vzadu zadělávat nějak "na tvrdo".

Autor: Tomáš Freiport
Datum: 12.01.2019 19:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129432
reakce na ...
Děkuji za označení kutil! ;-) Bydlení mám jako hobby... Občas si připadám opravdu jak Kutil Tim... :-)
Je vidět, že konstrukci kotlů máte v malíčku! Záslepky přívodu vzduchu jsem si vedom- po prvním testování se ukázala její nutnost (když vstup na vzduch fungoval jako komín).

Moc děkuji za cenné rady, jdu na to!

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama