Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Problém s Protherm Tiger 24 (12) KTO

Autor: Jan Sokol
Datum: 23.01.2019 21:10
uživatel: 129530

Dobrý den,

mám problém s kotlem Problém s Protherm Tiger 24 (12) KTO rv. 1999.

Včera jsem zvýšil teplotu vytápění pomocí omezovacího termostatu z 1/2 výkonu cca na plný výkon. Celý večer kotel pěkně vytápěl ale někdy během noci vytápění přestalo a od té doby se celý den závada vyskytuje.

Průběh je takový, že kotel vždy cca 15-30 minut průběžně zahřívá vodu topné soustavy, spíná a vypíná ořev dle nastavení termostatu a netváří se že by měl jakýkoli problém. Po uplynutí této chvíle přestane úplně ohřívat, jen lehce hučí a na pokles teploty vody v topné soustavě nereaguje. Vždy se dá ručně "vyprovokovat" k aktivitě tím, že se kolečko omezovacího termostatu stáhne na nízkou teplotu a opět vytáhne na teplotu vyšší. Po tomto úkonu kotel zase 15-30 minut funguje bez problémů. Bohužel servisáci v okolí nemají téměř čas a 14 dnů čekat, obzláště když je žena přes den doma se dvěma dětmi, by bylo dost nepříjemné.

Nevěděl byste někdo, kde by mohl být problém, případně neměl byste prosím někdo nějakou radu, co bych mohl zkusit provést sám?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 32   starší >>
Datum: 16.02.2019 22:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100358
reakce na ...
Sú dokonca odvážlivci, ktorý si trúfnu aj na výmenu ložísk, ale to ešte netušia, že ten ventilátor by bolo treba aj vyvážiť, ale s tým si nerobia starosti a za pár mesiacov sa im to vypomstí na vibráciách a hlučnosti a keby nešetrili nejakých 60-70€ mali by to bez starostí. Kód nového ventilátora pre Protherm je 0020025302.

Autor: Ondřej jjj
Datum: 23.01.2019 22:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Pokud ma kotel uz displej dela to většinou ridici elektronika.. budou kondiky a relatka unaveny

Datum: 23.01.2019 22:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nene, je to starší typ bez displeje.

Datum: 24.01.2019 06:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tam to bych zacal výměnou termostatu na topeni(pokud to zlobi jen u topeni a voda jde) pokud to zlobi i pri vode tak zapalovaci elektronikou

Asi tendle tam mate
https://www.dilynakotle.cz/protherm-termostat-s-kapilarou_z1654/

Elektronika bude drazsi..

Datum: 24.01.2019 18:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Moc Vám děkuji za odpovědi. Tak kotel již přestává topit úplně. Teď jsem ale vypozoroval doprovodný jev, při poklesu teploty termostat sepne (takže to vypadá, že ten by mohl být v pořádku) a kotel má tendenci nastartovat, což se ale nestane, plyn nezažehne a na řadu přichází ono již zmiňované hučení.
Když jsem náhodou zkontroloval ventilátor, zjistil jsem že dost drhne. Není možné, že kotel má pojistku, která mu zabrání zažehnout, když se ventilátor netočí? Jestli to chápu dobře, měl by toto zajišťovat manostat? Tedy pokud tomu tak je, tak by tedy můj problém mohl být v zadřeném ventilátoru?

Autor: Pavel Pavlo
Datum: 24.01.2019 18:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100426
reakce na ...
Přesně jak popisujete.
Prostříkněte pouzdra ložisek ventilátoru WD spreyem nebo nějakým olejem.Dočasně to zachráníte,ale výměně ventilátoru se nevyhnete.

Datum: 24.01.2019 19:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Teď se mi to i potvrdilo, zrovna jsem byl promazat ložiska a kotel jede. Tak snad se udrží do zítra, než seženu nový ventilátor.
Každopádně moc díky za odpovědi.

Autor: Standa Hammer
Datum: 27.01.2019 09:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118734
reakce na ...
No to bude nejspíš perfektní údržba. Klasika ometači, co nevědí kam dřív komu co omést za pětikilo a všichni jsou náramně spokojení! :-D Pokud to olejíček rozchodil, vidím to na luxusní servis. Nebo že by jeho absenci? V tom případě je to lepší, domácí nevyhodil prachy za údržbu kotle k jeho doudržování na šrotiště.:-D Jak bude ventilátor vypadat uvnitř ani nechci spekulovat. :-D Nejmenuje se Jetel? :-D
Existuje sprej na ložiska, tím to preventivně ale i při rozhýbávání stříknem. Zatím jsme museli měnit jediný ventilátor, který po tom oleji už rozchodit nešel. Má ho i WD.

Autor: Fajn Zima
Datum: 27.01.2019 13:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117328
reakce na ...
Dobrý den pane HAMMERe, prozradil byste, tedy pokud se nejedna o tajne KKNOU HAU, jakým způsobem při servisu udržujete ventilátor Vy a jak lze předejít jeho výměně po 70k motohodin? Treba mi zustalo neco utajeno a rad se poucim. Diky

Datum: 27.01.2019 15:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kor u takoveho kondenzaku by zajimalo me:)

Autor: Jozef Homola
Datum: 27.01.2019 15:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Výrobce ebm papst dává pro plynové mixery kondenzačního kotle životnost 45 000 motohodin. Pokud se jedná o spalinové ventilátory, tak životnost bude menší a u kluzných ložisek ještě kratší. Pro srovnání, kdyby automobil jel 70 000 hodin, tak by jeho kuličkové ložiska (nebo i kluzní) při 50 km za hodinu ujely trasu 3,5 mil km.

Datum: 28.01.2019 06:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tam kde to fyzicky jde, samozřejmě, Ondro. Ty spreje mají takové tenké hadičky....
Hoši, umíte skvěle hledat jak to nejde, co zkusit, jak to jde?

Datum: 28.01.2019 07:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
to uz ty loziska za par korun muzu jednou za 5-10let vymenit :)

Datum: 28.01.2019 16:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No ale proč tam jednoduše nestříknout mazání na ložiska? Měnit můžu, až fakt mají dost.

Datum: 28.01.2019 16:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Stando,ty nás houpeš.
Ložiska na ventilátorech jsou vždy v provedení 2Z...zapouzdřená,takže je opravdu jenom věcí náhody,že tam třeba WDéčko navzlíná a zateče.
Žádný spreyový tuk se tam nedostane,pokud je hustější konzistence.

Datum: 28.01.2019 17:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mazání ložisek
http://www.zkl.cz/cs/pro-konstruktery/9-mazani-lozisek
http://www.elektrodesign.cz/web/cs/web/faq/zivotnost-lozisek-ventilatoru

Metody mazání olejem
Olejová lázeň
Mazání oběhem oleje
Vstřikování oleje
Mazání kapajícím olejem
Olejová mlha
Mazání systémem olej-vzduch
Přímé mazání olej-vzduch
Přímé mazání minimálním množstvím maziva a s minimální spotřebou vzduchu

Mazání malých ložisek a zvláště u ventilátorů je problém. Tam se vždy počítá s kratší životností neb je tam jakýsi "průvan" a zanáší se to prachem. U hodně "teplých" ložisek se to může i napékat. Jak bylo správně poznamenaé, ložiska jsou zapouzdřené ale malá škvírka mezi kroužky existuje. Ložisko se při výrobě naplní tukem, který by měl především zabránit vniknutí nečistot. Údržba se u takovýchto lošisek nepředpokládá. Doma určitě nikdo nemaže ložiska vysavače a tam jsou poměrně vysoké otáčky. Když se to vyplatí, ložisko vyměnit. Skutečné mazání vysoce zatížených ložisek je olejem, který se chladí, a filtruje nebo magneticky odlučuje. Je-li ovšem ložisko už mírně zatuhlé ai ten sprej nějaký může pomoci, tím že rozpustí oxidy nebo vyschlé mazivo a kuličky jej vytlačí z dráhy. Limitem životnosti i dobře mazaného ložiska je PITTIG. To je únava povrchvé kalené vrstvy, která se každou otáčkou deformuje a po nějaké době se únavou vylupuje. To ale přichází právě po té době 40 tisíc provzních hodin a více, když je ložisko dobře provozované a vhodné dimenze navržené a v dobré kvalitě vyrobeno.

Datum: 28.01.2019 21:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky, z tohoto me pan profesor Lokvens také zkoušel, podle vašeho výpisu mi to hlava vyhodila stoprocentne, ja myslel, ze se nalezl nějaký jiný způsob, kterým lze ventilátoru prodloužit životnost a který jsem nezaCHYTIL, ale asi ne a WD zustava😥 PANE PAVLO, 👍a dík za řady.

Datum: 28.01.2019 21:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V podstatě životnost závisí na tom kolik a jak kvalitního maziva daly ve výrobě do ložiska.Druhy aspekt je ,zda ventilátor nasává hodně prachu,ale ne proto,že by se prach dostal do ložisek,ale proto,že se nalepuje na oběžné kolo ventilátoru ...dochází k nevyváženosti a následnému zničení ložisek,jelikož ta mají velmi malé kuličky a tyto vibrace nevydrží...potažmo se přehřívají a mazivo pod prachovkami se ,,vytavuje,, .

Datum: 28.01.2019 23:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takovy pil z louky nebo nasavani vzduchu z hlavni silnice je super pro ventilatory :)
Popripade kdyz nekdo vedle si hraje se sadrokartonem nebo zatepluje

Datum: 28.01.2019 23:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To vypadá,jako by u toho někdo pyyyl.:-))

Datum: 29.01.2019 00:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Juj :D

Datum: 28.01.2019 23:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Smazané

Datum: 29.01.2019 06:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak musím říct těm majitelům, kde jsem ventilátor rozchodil, že to nešlo a že se musí vyměnit. Nedá se nic dělat.

Datum: 28.01.2019 06:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na co se mě to ptáte?
Já jsem se nikde nebavil o motohodinách, které jsou navíc jen více méně odhadem výrobce, ale o prostém namazání ložiska ventilátoru mazacím tukem na ložiska, kde je horko.
Pokud za svou praxi mám cca deset stále fungujících původních ventilátorů, které tento primitivní způsob exhumoval z hrobu, a jen jediný, kde to už nešlo, logicky do toho ten tuk bez zbytečného mudrování o lejnu mustangově prostě stříknu u každého kotle, s kterým přijdu prvně do styku. Ano, jednou se dotočí, ale mojí "údržbou" to nebude.

Datum: 01.02.2019 20:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Opravdu byste mi neporadil. Dnes jsem jeden rozběhl za pomoci WD, ale raději v pondělí přinesu nový, podle vrzajiciho zvuku z odkoureni mu příliš nevěřím. 😮 Diky

Datum: 01.02.2019 20:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dnes mi donesl chlapík na opravu dva ventilátory na Dagasy.Oba ...ložiska KO.
Klasický příklad ,,kurvítka,,.
U těchto vent.jsou použita ložiska 626 .
To je tak malé ložisko,že při špatném namazání z výroby,zanesení oběžného kola a následné nevyváženosti + provozní teploty ....nemá šanci.
Přitom u běžných ventil.se používají ložiska 608 a životnost je nesrovnatelná.

Podle jeho informací třetí ventilator za cca 6 let.

Datum: 02.02.2019 08:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A nebyl jen ventilator cerny? Tedy ze ma netesnou spalinovou cestu? Par dagasu mam, vyrazne vic U052 ale zivotnost mam nad 8let a nikdy sem nemenil již meneny.. A praveze vzhledem k poruchovosti a cene dilu u dagasu mi to vychazi ze kdyz odejde druhy v 16.roku zivota lidi kotel radsi vymeni:)

Dle me todle neni mozny menit ventiator co 2-3 roky.. tam je neco špatně

Datum: 02.02.2019 08:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jediné k čemu jsem došel je,že se blbě 3x trefil :-(.
A prach na lopatkách.

Datum: 02.02.2019 10:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jo je to zvláštní asi bych zkusil nasavat vzduch od jinud.. tak ci tak az tam bude kondenzak bude trpet stejne a ventilator bude o pulku drazsi

Jinak ted moc nerozumim firme fime.. ona pro turba dela evidentne 2 druhy.. ty na stary kotle hlavne pro dua kotle a prothermy v10-17. A pak dela ventilator pro dagase respektive bosh kotle z ty doby a prothermy v18 a 19. A ten novejsi je 3x drazsi a ma jesze horsi loziska:D

Datum: 02.02.2019 09:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pouze ze zvědavosti jsem porovnal zmíněné ložiska a samozřejmě parametry jsou diametrálně odlišné. Jedná se o údaj mezního únavového zatížení "Pu" a dále statická únosnost "Co" a dynamická únosnost "C". Řečeno stručně, "poddimenzované" pro daný účel.

zobrazuji 1 - 30 z 32   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.