Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

JUNKERS ZR 18-3 AE, zpětná přestavba na ohřev bez zásobníku?

Autor: Sa Ši
Datum: 25.01.2019 14:18
uživatel: 129539

Dobrý den,

promiňte mi, jestli je někde podobný problém zde už řešen, ale nepodařilo se mi najít dostatečně uspokojivou odpověď v existujících tématech.

V našem bytě (asi 55 m^2, 5. (nejvyšší) patro, cihlový dům rok asi 1950) je od roku 1997, kdy byl dostaven jako novostavba ve střeše, kotel JUNKERS ZR 18-3 AE s externím stacionárním zásobníkem Junkers ST 110 E.
Nyní pochopitelně z důvodu stáří zásobníku již praskla otopná spirála a došlo ke zvýšení tlaku v otopném okruhu na asi 3.8 baru a tedy ke smíchání otopné vody s TUV v zásobníku.

Má 1. otázka:
Vzhledem ke stáří kotle a mé nejasnosti ve výhodách zásobníkového ohřevu mě napadlo zásobník prostě odstanit a ohřívat TUV průtokově (max výkon kotle 18 kW).
Odborník na z firmy na servis kotle, co kotel servisoval a čistil téměř každý rok mi tvrdil, že náš kotel ohřívat TUV jinak než přes zásobník neumí, a že i ten kotel co to umí průtokově pak má "úplně jiná střeva". Po zamyšlení, když jsem zjistil, že topný okruh je stejně ohříván průtokově, mi to nedalo a otevřel jsem manuál ke kotli https://junkers-sk-sk-b.boschtt-documents.com/download/pdf/file/6720604696.pdf
Hned na straně 3 se lze dočíst, že agregáty typu ZR se dají přestavět na ZSR (zásobníkový ohřev) pomocí dodatečného příslušenství č. 442
https://www.glo24.de/BOSCH-JUNKERS-Installationszubehoer-Nr-442-Hydraulikschalter-7719000773
Dále na straně 4 a 5 jsou vidět schémata rozdíl, kdy je ZR přestavěn na ZSR.

Moje otázka tedy - když šel kotel pomocí těch pár dílů přestavět tehdy na zásobník ohřev, nemělo by to jít i zpátky?

2. otázka:
Přečetl jsem, co se dalo o "zásobníkový vs průtokový ohřev", ale nikde jsem se nedozvěděl zcela jasně, v čem doopravdy spočívá výhoda zásobníku krom komfortu?
V našem domě/bytě asi nejsou moc velké tepelné ztráty (plastová okna, v létě je v domě příjemně, když je venku horko a naopak v zimě je i v přízemí teplo, kvůli těsnosti oken a špatnému větrání jsme měli chvíli problém s plísní), jsme tam 2 dospělé osoby a zatím jedno 3 leté dítě zálohy na plyn činí 700 kč, roční spotřeba cca 6000 kWh...
Nikde jsem se nedozvěděl, zda-li za citelnou úsporu může i zásobníkový ohřev, či jestli nešetří životnost kotle méně častým spínáním?
Může zásobník ušetřit na energii tolik, aby se investice za dobu jeho životnosti (15 let cca) vrátila na ušetřené energii za plyn?
Či závisí také na způsobu užívání TUV během dne, zda se hodí zásobník nebo průtokový ohřev kotlem?
Dočetl jsem se, že na běžný provoz má být zásobník prý lepší, ale na nárazové užívání (např. chata...), kde se přijede jednou za čas je vhodný průtokový. Jak to tedy ve skutečnosti je?

Děkuji případně za Vaše rady.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 38   starší >>
Datum: 11.02.2019 21:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Dobrý den,

tak nakonec to nedopadlo, taky díky tomu že mám zkouškové, tak jsme raději zavolali instalatéra... nicméně...

Páni instalatéři to udělali za 6500 kč a přepojili trubky, vyměnili staré naprasklé, dali šroubení o kterém jsem do té doby nic nevěděl, vypustili starý zásobník a odvezli (likvidace prý 2000 kč), prý "odvzdušnili ÚT", udělali kontrolu tlaku a s napojením termostatu do kotle si nevěděli rady... Takže jsem na to zůstal opět sám, jinak bych nyní musel čekat doma se studenou vodou snad až do té doby, než by přišel odborník na kotle JUNKERS a provedl elektroinstalaci do kotle...

No nedal jsem se, a podle návodu jsem připojil termostat do kotle na kontakty 7 a 9 podle manuálu Junkersu a L a 1 podle manuálu dražic. PE vodič jsem napojil na zemnící část v kotli, ovšem 4tý vodič s tím si nevím zatím rady. Vše je to podle manuálu - jeden kabel CYSY 4x0.75.

Aktuální stav je:
-Teplá voda je, termostat funguje
-není ale zapojen drát který vede z kontrolky pro indikaci ohřevu

Pro jistotu dávám odkaz na manuál zásobníku http://www.dzd.cz/component/phocadownload/category/37-37-okh-ntr-hv?download=483:navod-k-obsluze-a-instalaci-okh-ntr-hv
Strana 9, nebo viz obrázek

Mohl byste mi prosím někdo znalý poradit, kam ten vodič označený z dražického manuálu jako N napojit? Zkoušel jsem ho připojit na Nulový vodič vývodů pro napájení kotle. Chvilku jsem váhal, ale po nakreslení schématu jsem po uvážení, že proud nikdy neteče do míst s vyšším potenciálem usoudil, že by se nemělo nic stát.
Jenže ani po zapojení 4tého vodiče na nulový vodič (modrý) v kotli se kontrolka na zásobníku při ohřívání nerozsvítila.

Samozřejmě, že teď mám v plánu zavolat technika na kotel Junkers, aby provedl i běžnou kontrolu a údržbu a zároveň by měl zapojení být schopen zkontrolovat a dokončit. Ten technik je z firmy zabývající se přímo Junkers, ale když jsem volal jim, jestli by zásobník ke kotli nepřimontovali, tak že to prý nedělají... elektroinstalaci by snad mohli.
Nechce se mi ale čekat, rád bych měl zapojení kompletní, ikdyž pak přijde technik, který bude muset provést revizi...

Vlastně ani nevím, jak je to se zárukou, vůbec nevím, co si mám o těch instalatérech myslet. Podle dražic vše musí dělat koncesovaný odborník a záruční list musí být řádně vyplněn, jinak postrádám záruku...
Pan instalatér mi dal razítko pod "odbornou instalatérskou montáž provedl:..." ale razátko od prodejce je prázdné stejně tak zatím razítko pro "Odbornou elektrickou montáž provedl:..." (pochopitelně).
Ze stránek jsem ani nepochopil, jestli záruka u dražic platí jen tehdy, pokud montáž provede smluvní firma (což je snad jen jedna firma v praze) nebo jestl ito může udělat běžný instalatér...

Děkuji za pomoc...

Děkuji za pomoc...

Autor: Pavel Pavlo
Datum: 12.02.2019 06:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100426
reakce na ...
Zbytečně se znepokojujete!

-kontrolka (doutnavka) vám svítit nebude,jelikož to je v případě,že je kotel napájený 230v a dochází k ovládání tímto napětím.
Takže ve vašem případě vše obstarává kotel nízkým napětím,tudíž kontrolka je pasé.
Berte to tak,že ovládací panel na zásobníku je univerzální víceméně pro všechny Dražice.

-záručák je také Ok,pokud vám jej potvrdily instalatéři.
Přidejte si k němu kupní doklad a máte vše v pořádku.

Datum: 12.02.2019 11:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Aha, děkuji Vám tedy za ujasnění a uklidnění.
Ještě jedna věc by mě zajímala - k zásobníku byl v balení i nový pojistný ventil od dražic, který se namontuje do kotle, pokud se starý tím tlakem zničil.

Pán instalatér tvrdil, že náš ventil je mnohem kvalitnější, protože stojí asi 1200 kč a že ten od dražic je "šunt za 200 kč" který rovnou vyhazují.
To jsem bral pouze jako informaci, do té doby, dokud jsem nezjistil, že ventil, který byl odložen na skříni, třebaže se nepoužil, je najednou pryč, nicméně stará trubka a jiné harampádí z demontáže nám tu nechali v pytlíku... takže si říkám, jestli byl ventil opravdu tak špatný, tak k čemu si ho páni instalatéři vzali, aniž by mi o tom řekli a ostatní nepořádek zde nechali...to jsem si ten ventil mohl vyhodit sám.

Je opravdu pojistný ventil dodávaný z dražic tak špatný?

Datum: 12.02.2019 12:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Asi takto...jsou i lepší.

Autor: Ondřej jjj
Datum: 12.02.2019 22:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Pokud mate redukcak a expanzku co se doporucuje asi vam nikdy neukapne:)

Btw zaklad je kontrolovat anodovou tyc..

Jinak to ze pojistovak je asi nejlevnejsi co je, je mozny.. ale je to levnej bojler.. :) kdyby tam byl pojistovak za litr asi by hodne ubylo prodeju.. kor i hodne drahy bojlery ho ani nemaji v baleni... treba junkers uz je nedava k bojleru a jsou jako drahy prislusenstvi.. tak asi tak...

Datum: 13.02.2019 18:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobře, tak vám děkuji za objasnění :) .

Datum: 28.01.2019 13:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

ještě jednou bych se zde na Vás rád obrátil, rozhodl jsem se, že objednám nějaký zásobník Dražice, nejspíše OKH 125 NTR/HV. Ten má ale vlastní elektroinstalaci, která se má případně odborně provést. Podle technické podpory je to prý pro zdroje tepla, které nemají vlastní senzory, nicméně původní zásobník má kabel vedoucí do řídící skříňky kotle, tedy teplotní čidlo...

Jak zajistím, aby toto čidlo bylo i v novém zásobníku? Takto starý kotel má určitě unikátní zástrčku...
Někde jsem ještě četl, že by snad původní čidlo ze starého zásobníku se mělo vyndat a dát do toho nového. Z instalačního návodu pro zásobník Dražice jsem ale nepochopil, že by něco takového výslovně mělo jít?

Jinak budu asi nucen jít do dražšího originálního junkers ST 120, protože ten v návodu instalace zmíněný kabel má i jak se má připojit...
Děkuji...

Datum: 28.01.2019 14:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jsou dvě možnosti - buďto je napojený na spínací termostat v zásobníku,nebo je tam NTC senzor pro snímání teploty.
Na OKH budete mít spínací termostat již namontovaný, takže byste to pouze přepojil .
Pokud je tam NTC senzor -ten je v zásobníku zasunutý do jímky,takže jej vytáhnete a zasunete do jímky v Dražickém bojleru.Aby se vám to tam vešlo,tak vytáhněte kapiláru,která tam bude z výroby nasunutá a už ji do jímky nedávejte...nebude samozřejmě funkční.
Tudíž budete mít v jímce zasunuté pouze NTC čidlo.

Nic komplikovaného.
Popsal jsem to srozumitelně???

Datum: 28.01.2019 16:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji Pavle za odpověď,
jestli to je NTC senzor nebo termostat nedokážu poznat. Ale manuály k zásobníkům Junkers ST120 zmiňují NTC čidlo v balení a i popis zapojení do kotlů od r. 1994, které odpovídá tomu našemu. Vzhledem k tomu, že současný zásobník není vůbec pod napětím a je ke kotli připojen pouze jedním kabelem s šedivou izolací to zřejmě bude NTC čidlo...
Kabel co vede do zásobníku nejde sám od sebe lehce vyndat, nejsem si jistý, jestli se musí odšroubovat horní kryt nebo jestli to je napevno.
Takže v obou případech se není čeho obávat a mohu si tedy objednat zásobník od Dražic...

Myslím, že jste to popsal celkem srozumitelně. Jen tedy v případě spínacího termostatu v Dražickém zásobníku bude asi nutné napojit zásobník na napětí přes kotel?

Datum: 28.01.2019 16:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Sundejte kryt ze zásobníku a vytáhněte z jímky senzor..jenom na zkoušku..Pak ho tam zase vraťte.
Na konci kablíku bude měděný,nebo chromovaný zapouzdřený senzor.

Datum: 28.01.2019 19:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Odmontoval jsem plastový kryt a dopadlo to viz obrázek https://i.ibb.co/jfBMyzg/IMG-20190128-184040.jpg. kabel vedoucí do kotle s čidlem je ten šedivý. Je zapuštěn do toho zrezavělého "víka" co je asi na 8mi matkách. S kabelem hýbat nejde, je tam jaksi napevno...

Hádám, že to bude chtít asi jedině otevřít víko zásobníku... Jestli to vůbec půjde, když je to tak zrezlé.

Datum: 28.01.2019 19:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To je normal ntc cidlo junkersu. Je v jimce a pokud nejde vyndat bude jednodusi koupit drazice a k tomu radsi jeste od junkersu cidlo zasobniku, cidlo jsou jen 2 dratky, stacipod kotlem stary riznout a propojit s novým

https://www.google.cz/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.dilynakotle.cz/junkers-cidlo-ntc-bojlerove-sf4_z2020/&ved=2ahUKEwj9h4S5jpHgAhXRZVAKHeWVDtkQFjAAegQIAxAB&usg=AOvVaw01_q2gC7hQCPMTuN6P8acC

Datum: 28.01.2019 19:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Neřešte to.Servisak vám dá čidlo nové.Nemělo by to být nic dramaticky drahého.
https://www.dilynakotle.cz/junkers-cidlo-ntc-bojlerove-sf4_z2020/

Datum: 28.01.2019 21:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji Vám všem za rady.
Mám tomu rozumět tak, že čidlo by mělo jít z toho víka vyndat bez nutnosti demontáže těch matek?

Datum: 28.01.2019 21:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Přesně tak.Je zasunuté v (suché) jímce ,ale jak je vidět natekla do ní voda a celá zrezla,takže je možné,že ntc budete muset obětovat.

Datum: 29.01.2019 13:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A není zde ještě možnost zapojení spínacího termostatu z dražického zásobníku do kotle? Netušíte náhodou, jestli to je možné a bude na to kotel reagovat, zda-li má na to "kontakty" na řídící desce?

Datum: 29.01.2019 16:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To bohužel nevím...Junky normálně nedělám.

Datum: 30.01.2019 00:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Dle navodu co jste poslal jde.. ale nezkousel jsem to.. kotel je uz moc stary abych to mohl nekde zkusit :)

Autor: Jarda Maly
Datum: 30.01.2019 05:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126523
reakce na ...
Dobrý den.Zapojení na termostat jde a i bude funkční.Za celou dobu jsem zapojoval,ale jen asi 5.ks dle toho zapojení.Doporučuji,ale zapojení na NTC čidlo.Je to přesnější a bezporuchové.Problém byl jenom když čidlo zaplavila voda.Nové čidlo NTC pro kotle Junkers,ale už nemá tenhle konektor,ale jiný!Proto budete muset vyndat starý konektor ven a vycvaknout na konektoru zajišťovací zámeček dát tam vodiče a zacvaknout.Na konektoru jsou 2.vodíci nože které zajedou přes izolací vodiče.Mužete taky nové čidlo úložit to panelu ohřívače a tam staré čidlo ustřihnout a zapojit na čokoládu.Doporučuji také před vložením čidla do jímky natřít ho teplotní pastou.Bude mít lepší převod tepla a hlavně nebude čidlo tolik oxidovat o tělo jímky.

Datum: 31.01.2019 00:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak to je skvělé.
Je opravdu rozdíl v přesnosti vestavěného termostatu vs. NTC čidlo od Junkersu takový rozdíl, že by to v praxi stálo za řeč? Myslím, že nám zrovna bude jedno, jestli má naše voda o pár stupňů více, či méně...

Datum: 31.01.2019 00:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
//omylem dvojnásobný příspěvek.

Datum: 31.01.2019 00:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky, původně jsem to neprocházel celé a nevěděl jsem o tom.
Jen nevím, jestli si poradím s připojením vodičů. Na schématu je značení LN7a789
ale na zásobníku z dražic je "zem"LN321
viz http://www.dzd.cz/component/phocadownload/category/37-37-okh-ntr-hv?download=483:navod-k-obsluze-a-instalaci-okh-ntr-hv

Zásobník jinak dnes dorazil domů, kvůli připojení termostatu budu objednávat kabel CYSY 4Cx0,75.

Datum: 31.01.2019 06:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zapojení termostatu v zásobníku provedete na L + 1 a v kotli jak je určeno výrobcem pro kontaktní termostat.

Datum: 31.01.2019 06:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jen chce dodat ze L neni faze ale "pismenko.." at se nam kotel neodpali:)

Datum: 31.01.2019 06:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za doplnění!!

Datum: 31.01.2019 19:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za varování a za popis. Mohu se tedy zeptat, co značí to L v materiálech Junkers a co v případě Dražic? Ze schématu jsem taky pochopil, že to budu muset napojit na kontakty L a 1 a do kotle na kontakty 7 a 9. Dle Junkers to vypadá podle str 13 obr 13 že to L atp. značí připojení na AC 230V...

Jelikož ale nejsem elektroinstalatér, potřeboval bych ještě poradit - zásobník potřebuje připojoací napětí 1 PEN AC 230V. 50 Hz.
Jestli jsem to správně pochopil, tak objednaný kabel CYSY 4x0,75 bude mít 2 žíly na termostat podle schématu, jeden N vodič (půjde do N) a jeden PE vodič. A ten by asi měl jít do kotle na ten šroub na obr 13, kde kotel sám má PE?

Datum: 31.01.2019 19:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jelikož jsem pochopil,že o věci příliš nevíte,doporučuji vám zavolat si servis na připojení.
Nedohledal jsem nikde schéma k vašemu kotli,ale mám pocit,že si můžete přidělat starosti.
Neboooo.....až odstranite starý zásobník,vyoperujte rozřezáním jímky staré čidlo ntc a vložte no do nového zásobníku a nebudete nic riskovat.

Datum: 31.01.2019 19:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A.....omlouvám se teď jsem postřehl obrázek se schématem.
Takže by to mělo být (kotel 7a9) na (zasobnik L a 1.).
Podle popisu by tam mělo být pouze řídící napětí 24v.

Autor: Jarda Maly
Datum: 31.01.2019 19:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126523
reakce na ...
Přesně tak. Doporučil bych ještě,pokud není ohřívač uzemnit-provest ochranu pospojením!

Datum: 31.01.2019 20:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak to je samozřejmost už kvůli korozi.

zobrazuji 1 - 30 z 38   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.