Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

JUNKERS ZR 18-3 AE, zpětná přestavba na ohřev bez zásobníku?

Autor: Sa Ši
Datum: 25.01.2019 14:18
uživatel: 129539

Dobrý den,

promiňte mi, jestli je někde podobný problém zde už řešen, ale nepodařilo se mi najít dostatečně uspokojivou odpověď v existujících tématech.

V našem bytě (asi 55 m^2, 5. (nejvyšší) patro, cihlový dům rok asi 1950) je od roku 1997, kdy byl dostaven jako novostavba ve střeše, kotel JUNKERS ZR 18-3 AE s externím stacionárním zásobníkem Junkers ST 110 E.
Nyní pochopitelně z důvodu stáří zásobníku již praskla otopná spirála a došlo ke zvýšení tlaku v otopném okruhu na asi 3.8 baru a tedy ke smíchání otopné vody s TUV v zásobníku.

Má 1. otázka:
Vzhledem ke stáří kotle a mé nejasnosti ve výhodách zásobníkového ohřevu mě napadlo zásobník prostě odstanit a ohřívat TUV průtokově (max výkon kotle 18 kW).
Odborník na z firmy na servis kotle, co kotel servisoval a čistil téměř každý rok mi tvrdil, že náš kotel ohřívat TUV jinak než přes zásobník neumí, a že i ten kotel co to umí průtokově pak má "úplně jiná střeva". Po zamyšlení, když jsem zjistil, že topný okruh je stejně ohříván průtokově, mi to nedalo a otevřel jsem manuál ke kotli https://junkers-sk-sk-b.boschtt-documents.com/download/pdf/file/6720604696.pdf
Hned na straně 3 se lze dočíst, že agregáty typu ZR se dají přestavět na ZSR (zásobníkový ohřev) pomocí dodatečného příslušenství č. 442
https://www.glo24.de/BOSCH-JUNKERS-Installationszubehoer-Nr-442-Hydraulikschalter-7719000773
Dále na straně 4 a 5 jsou vidět schémata rozdíl, kdy je ZR přestavěn na ZSR.

Moje otázka tedy - když šel kotel pomocí těch pár dílů přestavět tehdy na zásobník ohřev, nemělo by to jít i zpátky?

2. otázka:
Přečetl jsem, co se dalo o "zásobníkový vs průtokový ohřev", ale nikde jsem se nedozvěděl zcela jasně, v čem doopravdy spočívá výhoda zásobníku krom komfortu?
V našem domě/bytě asi nejsou moc velké tepelné ztráty (plastová okna, v létě je v domě příjemně, když je venku horko a naopak v zimě je i v přízemí teplo, kvůli těsnosti oken a špatnému větrání jsme měli chvíli problém s plísní), jsme tam 2 dospělé osoby a zatím jedno 3 leté dítě zálohy na plyn činí 700 kč, roční spotřeba cca 6000 kWh...
Nikde jsem se nedozvěděl, zda-li za citelnou úsporu může i zásobníkový ohřev, či jestli nešetří životnost kotle méně častým spínáním?
Může zásobník ušetřit na energii tolik, aby se investice za dobu jeho životnosti (15 let cca) vrátila na ušetřené energii za plyn?
Či závisí také na způsobu užívání TUV během dne, zda se hodí zásobník nebo průtokový ohřev kotlem?
Dočetl jsem se, že na běžný provoz má být zásobník prý lepší, ale na nárazové užívání (např. chata...), kde se přijede jednou za čas je vhodný průtokový. Jak to tedy ve skutečnosti je?

Děkuji případně za Vaše rady.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 31 - 38 z 38
Datum: 01.02.2019 09:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, máte pravdu, že "o věci příliš nevím", nejsem ani plynař, stavař nebo elektroinstalatér, ale pouze VŠ student fyziky. Takže obvodům "teoreticky" trochu rozumím, ale praktické zkušenosti s domovní elektroinstalací nabírám spíše takto, při takových akcí a zároveň to beru jako svůj koníček, se kterým jsem nedávno začal.
Není to tak, že bych za "každou cenu" si chtěl vše udělat sám a vyhnout se zavolání odborníka, ale spíše mě to zajímá i baví, ale abych právě neudělal nějakou hloupost se zde proto samozřejmě ptám. Nepůjde-li to, pokusím se sehnat odborníka, co by to připojil a možná mi to i rád vysvětlil... Ale nutnost volat odborný servis mi přišlo zrovna u zásobníku trochu zbytečné, vždyť se jedná o pár drátů a přepojení hadic... Něco takového vnímám jako nutnost spíše v případě montáže plynového kotle nebo elektrického ohřívače, kde je určitě velký proud a musí být speciálně připojen na dostatečně silný jistič...

Děkuji Vám všem ještě za rady, není typické čekat "zkušenou" radu zadarmo, vážím si toho, že existuje takové fórum. Pokud se zde nedoberu přesné odpovědi, jak to připojit, nebo to nějak jinak nebude zjevné, samozřejmě si zavolám instalačního technika...

Autor: Pavel Pavlo
Datum: 01.02.2019 09:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100426
reakce na ...
Ve vašem případě se spíše jedná o to,abyste si nepřidělal nějakou škodu...jinak to co jste napsal výše se mi líbí a fandím vám.

Autor: Jarda Maly
Datum: 25.01.2019 18:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126523
reakce na ...
Dobrý den.Kotel ZR je kotel vyrobenej jenom na vytápění bez 3.cest ventilu.ZSR je kotel už z namontovaným 3.cest ventilem z výroby.Když došli prodejci sestavy kotlů ze zásobníkem tak se dodal kotel , ohřívač,3 cest ventil z trubickama a čidlem zásobníku.Servisní technik to vmontoval a uvedl do provozu.Ve vašem případě vyměňte jenom ohřívač vody buď origo nebo podobný z Dražic a máte na 10.let klid.Kotel který máte je na svoji dobu dobrý kotel a hlavně v případě péče bezporuchový!

Datum: 25.01.2019 19:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji Vám za informaci...
Ano spíše se přikláním k dokoupení zásobníku od firmy Dražice, neboť dostupný Junkers/Bosch ST120 je min o 3-4 tisíce dražší přičemž vidím podobný zásobník do 10 tisíc kč z Dražic.

Ohledně ZSR, je to spíše už zvědavé hloubání - z manuálu jsem to tedy nepochopil, ale nyní už vidím ve schématu - aby to byl model, co umí průtokově ohřívat musel by být tedy ZWR a ne jen ZR. Tedy můj dojem je mylný a kotel bez napojení na zásobník úplně postrádá výměník a potrubí pro přípravu TUV průtokově a to i před "přestavěním" na ZSR, jestli jsem Vás správně pochopil...

Tedy moc děkuji za rady a doporučení a přeji hezký večer.

Datum: 25.01.2019 14:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud máte verzi pro zásobníkový ohřev,tak průtokově ohřívat nelze.
V kotli totiž chybí "okruh" pro ohřev TUV...sekundární výměník a ostatní periferní díly...
Vy máte vlastně třícestný ventil a ten přepíná mezi UT a zásobníkem.
Návod je univerzální pro obě varianty.

Datum: 25.01.2019 14:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za odpověď.
Tedy náš kotel byl zřejmě přestavěn již někde v servisu a původní díly na sekundární okruh TUV byly vymontovány?

Datum: 25.01.2019 15:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To by bylo dosti obtížné.
Spíše je to varianta již z výroby.

Datum: 25.01.2019 19:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za upřesnění... už jsem si přečetl i příspěvěk od Jarda Malý a pochopil jsem, že náš kotel byl původně bez spec. příslušenství pouze kotel určený pro vytápění, a teprve ta domontáž těch dílů k zásobníku z něj udělala kotel schopný ohřívat TUV...

<< novější   zobrazuji 31 - 38 z 38
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.