Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Dakon GL-EKO

Autor: Jaroslav Bolek
Datum: 26.01.2019 12:04
uživatel: 129559

Dobrý den, vytápím rodinný domek kotlem Dakon GL-EKO se zapalovací automatikou Honeywell S4565A 2035, kotel je v provozu desátou sezonu celkem bez problémů. Zapaluje v pohodě, ale poslední dobou se občas (cca 1 x za měsíc), že při zapalování kotel dost "bouchne".
Všiml jsem si, že ještě minulou sezonu bylo před zapálením slyšet jiskry na zapalovací elektrodě, teď už není slyšet nic. Zapalovací elektrodu jsem vyměnil za novou, nic se nezměnilo.
Je možné, že zapalovací automatika nedává po těch letech dostatečné napětí pro jiskru, takže elektroda pouze srší ? Pomohla by výměna ?
Nebo může být problém něco jiného ?

Děkuji předem za reakci.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Pavel Pavlo27.01.2019 15:26
Jarda Maly27.01.2019 14:38
Jaroslav Bolek27.01.2019 14:20
Pavel Pavlo27.01.2019 09:28
Standa Hammer27.01.2019 09:15
Standa Hammer27.01.2019 09:10
Standa Hammer27.01.2019 09:04
Pavel Pavlo26.01.2019 16:31
Jaroslav Bolek26.01.2019 16:12
Pavel Pavlo26.01.2019 15:45
Jaroslav Bolek26.01.2019 15:38
Pavel Pavlo26.01.2019 15:10
Jaroslav Bolek26.01.2019 14:41
Pavel Pavlo26.01.2019 12:38

Datum: 26.01.2019 12:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100426
reakce na ...
Jednoznačně je třeba vyměnit zapalovací elektrodu.
Po těch letech bude jednak z části upálená,ale hlavně zdeformovaná.
Nepokoušejte se ji rovnat...ve většině případů praskne.

Hořákové trubice budou už také "zajímavé".

Datum: 26.01.2019 14:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za reakci, ale jak jsem psal už výše, zapalovací elektrodu jsem vyměnil - nepomohlo to.
Na kotli mi dělá odborník pravidelné revize, takže je v dobrém stavu. Problém je, že tahle závada se při jeho návštěvě nikdy neprojeví.

Autor: Pavel Pavlo
Datum: 26.01.2019 15:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
O servisu jsem nic nezaznamenal.
Zapalovací elektronika může po čase ,,zvadnout,, ovšem stejně tak pokud budete mít malý odtrh (mezeru) mezi zapalovaci elektrodou a kostrou tak jiskra bude malá a při zapálení může dojít k hlučnějšímu projevu.To se projevuje take tak,ze jiskreni byvá malo slyšitelné.
Starsi typy GL měly jednoduchou elektrodu vůči horaku,tam je potřeba mít alespoň 4-5mm mezeru.
Novější typy měly už dvojitou (aktivní i kostřící spolu)...nenapsal jste jakou máte.

Datum: 26.01.2019 15:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zapalovací elektrodu mám dvojitou (Bosch ZE523), mezeru jsem kontroloval a je 3 mm jak u nové elektrody, tak u původní. V popisu zapalovací automatiky je uvedeno maximum 3,5 mm, takže to by bylo v toleranci.

Nejsem sice odborník plynař, ale je mi divné to, že jsem vždy slyšel zvuk jiskry a teď už ho neslyším. Jako elektrikáře mě napadá jedině nižší zapalovací napětí.

Datum: 26.01.2019 15:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pak bych doporučil ať vám servisak,který k vam jezdi ,nasadí na zkoušku novou zapalovaci automatiku a hned bude jasno.

Datum: 26.01.2019 16:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Asi to bude nejlepší, děkuji za pomoc.

Datum: 26.01.2019 16:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Svou si můžete nechat repasovat přes léto a vrátit ji zpět.

Autor: Standa Hammer
Datum: 27.01.2019 09:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118734
reakce na ...
Už jsi zažil poruchu, kdy by zapalovací trafo dávalo menší napětí? Vždyť to je vysoké napětí. Já zatím jen, že byla spálená cívka a nedávala napětí vůbec, nebo do ní nešlo napětí a nedávala napětí vůbec, ale ne že do ní šlo napětí a ona dávalo malé napětí. Mezizávitový zkrat myslíš?
Tak ať pán sundá přední dekl spalovací komory a mrkne na to, jak zapálení vypadá. Sice ho trochu ošlehne možná, ale my se zase rádi zachechtáme. (pane, stoupněte si trochu stranou u toho).
Až vytáhne zapalovací káblík z elektrody, zastav plyn a pustí kotel. Káblík přiloží koncem někde ke kostře a hnedka uvidí, že to bude elektroda nebo to nejde z desky anebo je v loji káblík.

Datum: 27.01.2019 09:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pavle chci se tě zeptat: tady tyto zapůjčování dílů nám třeba prodejce odmítá dělat. Já kašlu na to, abych s sebo tahal za statisíce náhrdních dílů, když specializovanou prodejnu mám šest kilometrů daleko. Klasika, odpálené něco s sebou vezme desku. Já sice všechny spotřebiče změřím, jak jsou na tom s vinutími atd, odporem, ale co když ty dáš zákazníkovi takto novou desku, lup a je po ní? Sedm táců hahaha, no tak se nepodařilo, zkusíme něco jiného? Zákazník ti to cvakne? To pochybuju. Milosti ano, ale platit je už ne. Neexistuje, žádné půjčování náhradních dílů.

Datum: 27.01.2019 09:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Stando...toto je věc,která se stává velice zřídka a je to tak,kdy SKUTEČNĚ dochází k tomu,že závada je velice nejasná a jak známo,když přijede servisák,tak se kotel lekne a maká jako jako by se nic nedělo.

Zákazník si připadá hloupě,protože má dojem,že mě zavolal zbytečně.

To je holt riziko na mojí straně.

Jelikož mám poměrně obsáhlý sklad dílů,tak mohu použít tuto službu.
Samozřejmě je to také o důvěře mezi mnou a zákazníkem,protože kdyby mi příště neotevřel a pokynul přes zavřené okno,tak nic nenadělám.
Ovšem tací lidé se najdou jen zřídka .....a moje heslo zní
"NA KAŽDÉHO SE JEDNOU DOSTANE" :-))

Datum: 27.01.2019 09:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Bolek, vsaďme se tady:

sundejte z toho hořák a udělejte nám fotku, jak vypadají difusory toho hořáku. To je odpověď na to, jak perfektně vám kdo dělá revize. Z patnácti set mých prvozákazníků nikdy nikdo nikomu difusory nečistil. Přitom tam musí být naprosto čisto a je to naprosto základní úkon servisu. Žádný prach, žádné pavučiny. A to vidíte jen do části difusoru. Vymývá se to horkou jarovou vodou bez elektrod, (jednou za tři až pět let stačí - viz spaliny a obsah CO, což jistě máte dokladované u sebe, že?) pak se to propláchne čistou vodou a vyklepe se z toho voda. Pak uvidíte, jak i zdánlivě skoro suchý ale jinak čistý hořák nechce kolikrát ani dvakrát chytit skrz droboulinké kapičky vody. A pak uvidíte, až to žár zcela vysuší, jak vypadá reklama na Inogy, nádherně modrý plamen.... I CO ve spalinách podle toho vypadá.

Datum: 27.01.2019 14:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6 obrázek č. 7 obrázek č. 8
Díky za tip, zkusil jsem jiskru proti kostře a jednotka dává jiskru skoro 10 mm, takže bude v pořádku.
Revizi na kotli nechávám dělat co 2 roky, poslední byla 30.5.2018 : CO ve spalinách 5 ppm, CO v ovzduší 0 ppm, komínový tah 5 Pa, teplota spalin 93 st. C.
Zda servisák čistí hořáky dostatečně nevím, zas tak mu pod ruce nekoukám.
V příloze zasílám sekvenci fotek po cca 0,3 s ze zapálení, první těsně před zapálením, na poslední kotel už hoří. Zapálení je zcela klidné, ven nic nešlehá, takže stranou si stoupat opravdu nemusím. Hořáky sundávat nebudu, na to si netroufám.
Jenže takhle kotel zapálí 100x a po sto prvé bouchne - takže kde může být problém ?

Autor: Jarda Maly
Datum: 27.01.2019 14:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126523
reakce na ...
Dobrý den.Mate staré zapalovací kabely.Doporočuji výměnít.Staré byly opredene a po určitém čase probíjejí!Nové už jsou silikonové,ale po čase taky probíjejí!Nebo na ně natáhnete nejlépe silikonovou bužírku.Že probíjejí poznáte tak, že na víku od kotle nebo na předním plechu uvidíte začouzene černé místo!Občas to zkrátka prorazí a hodí o kostru!

Datum: 27.01.2019 15:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud je na víku popisována šmouha od kabelu,tak to není od probíjení,ale od elektrostatického přitahování prachu,který kryt takto ,,zabarvuje,,.
Pokud je kablík již jednou probity,tak tam bude svod na kostru stále.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.