Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

4 roky s infrapanely

Autor: Miroslav Hloušek
Datum: 12.02.2019 11:21
uživatel: 129597

Před dvěma lety jsem napsal mé pohnutky "zrušil jsem radiátory a přešel na infra...proč? (hledejte) a nyní, po množství dotazů tedy popisuji mé čtyřleté zkušenosti s provozem infrapanelů. L

1) proč jsem še do infrapnelů? - viz "zrušil jsem radiátory a přešel na infra...proč? "

2) falešné doměnky - mé špatné doměnky o infrapanelech a hlavně "kecy" diskutujících, které infra vůbec nemají se nepotvrdily - ba naopak, vyvrátily, dále rozepíši

3) stručně - bomba - už chápu, proč to němci i rakušáci pořizují:)

4) nyní detailněji - současně mám osazeny panely následovně:
obývák +K - 2x 360, 1x 720W
zádveří -200W
chodba dole - 250W
koupelna dole - infražebřík 360W
terasa - 540W
bazénová hala - 2x 360W
dětský pokoj 1 - 360W
dětský pokoj 2 - 180W
chodba nahoře - 540W
ložnice - 540W
celkový výkon - 5130W
objem domu cca 343m3
objem terasy - cca 48m3
objem baz. haly - cca 70m3
Nutno podoknout, že vytápění infrapanely terasy a bazénové haly nebylo prioritou, neboť na terase se sdržujeme málokdy a bazén má podlahové topení tuším necelou kilowatu.
Na terase je termozásuvka nastavena na temperování, tuším 14 st. Když tam chceme být, +- 10 minut předem zapneme panel, který je naproti gauči a je ta pohoda. Když na něj třeba zapomeneme a topí přes noc, je tam na teploměru i 20 °C.
Když se jdeme koupat, zapnu manuálně na termostatu infrapanely na stropě, které do 10 ti minut perou do podlahy a následně i na lehátko při relaxaci. Tady jsem při měření termokamerou zjistli zajímavý fakt, a to, že kamenný koberec, který máme u bazénu, výborně absorbuje emise infravln. Když jsem vypnul podlahové topení, a zapnul pouze panely na stropě, podlaha se “natopila” na 31°C. Je to rozdílné absorbci tepla….
Obývák + K
Nejčastěji se sdržujeme v obýváku + K. Jsou tam samé infraobrazy na stěně. Dva naproti sobě, jeden bokem v nejstudenějším rohu. Na termostatu, který je bezdrátový a je napojen na dva panely (třetí je ovládán manuálně) , mám nastaveny dvě teploty - komfortní - 21°C a ekonomickou - 17°C. Komfortní je nastavena na každý den od 6:30 do 20:00 hod, kdy se pakujeme "nahoru". (ano, opravdu chodíme spát tak brzo, páč máme jiné zábavy než koukat na televizi:). Ekonomická je tedy po veškerý zbytek dne a noci. A jak to spíná? Když ráno vstáváme, dva panely jedou vždy. Na termostatu teploměr ukazuje těch zmiňovaných 17 st. A teď to přijde, sice na teploměru to ukazuje 17°C což je kosa, ale pocitově je tam tepleji - jeden z divů infrapanelů. Když je velká zima (dnes ráno - 12°C), taky panely topí třeba 8 hod denně. Třetí panel - 360W zapínám ručně pouze, pokud žena potřebuje rychle teplo nebo při velkých mrazech, což tuto zimu (18/19) ještě nebylo. Pokud je zapnutý třetí obraz, o to dříve se "zaplní" místnost teplem a o to dříve vypne termostat. Obyčejně tento třetí obraz vypne žena tak po hodině, dvou.
Spotřeba energie v této místnosti je při největším zatížení, pokud bych topil 10 hod/den při dvou panelech cca 10kW, což při ceně 2,2 Kč v nízké a 2,6 Kč ve vysoké sazbě je srandovní, a když hodně, tak 26,-Kč/den. Měsíčně je to tedy asi 800 Kč na tuto místnost, která je nejpoužívanjší a tedy se v ní topí i nejvíce. Nejsem schopen detailně rezepsat faktor vaření, ale subjektivně je znát, když se třeba o víkendu více vaří. Řekl bych, že se panely tak často nazapínají.pozn. vaříme na indukci.
Zádveří
Před čtyřmi lety jsem zádveří neřešil . Byla tam ale zima a když se náš pes "courá, tak si vždy otevřel zašupovačky a chladno proudilo do celého domu. Z toho důvodu jsem tam loni na podzim koupil a nainstaloval stropní bílý panýlek 200W. El. jsem vytáhnul z krabice. Ovládání je dálkové termostatem. Nastaveno tam mám 16 st. trvale bez programu. Tepelný komfot se značně zvýšil ale hlavně - nyní v zimě je znát to infra, neboť když přidjou děti z venku celé od sněhu, tak tam vždy byla povodeň. Nyní to infra podstatně dříve vysuší - dlažba je podstatně rychleji suchá. Spotřebu v zádveří nevím, občas se jenom přesvědčím o tom, zda to topí. A 200w je sranda spotřeba, takže jestli protopím 25,50 měsíčně navíc ....
Chodba dole
1x 250W infraobraz - termostat programovací PT11, opět dvě teploty, to samé co v obýváku - akorát tam mám nastavené ještě o 2 st. nižší teploty. Přijde mi, že topí tak 30-50% max. toho, co panely v obýváku, takže prostým výpočtem by měl spotřebu při 50% chodu cca 1,3kw /den, měsíčně 40kW = cca 100,-Kč
Koupelna
tam jsem nakonec dal infražebřík a původní stropní panely jsem vyměnil . Infražebřík má 360W. Je zapojen na programovací termozásuvku TS10 a mám to tam v podstatě časově stejně nastavené jako v obýváku, kdy ale teploty mám nastavené nižší - ekonomická 15 °C a komfortní 17°C, protože termozásuvka je 1) 15 cm nad podlahou 2) v kouplně nemusíme mít takové teplo. Když se žena chce jít osprchovat, tak si pár minut předtím zapne ručně infražebřík. Infražebřík má držáky na ručníky apod. Praktické se srandovní spotřebou. Spotřebu tedy odhaduji na cca 6 hod chodu denně když přeháním, tzn. cca 2,2 kw/den, měsíčně cca 68kW = cca 170,-Kč.
Chodba nahoře
panel 540W infraobraz, mauální termostat s automatickým 8 hodinovým útlumem. Panel je umístěn tak šikovně, že v podstatě vytopí z 80% celé vrchní patro. Všude máme otevřené dveře, kromě "malé ložnice", tam infrapanel není. Pokud má přijet návštěva,tak jenom otevřeme dveře. Výhledově tam ale dám obraz, protože když veknu hodně mrzně a jsou tam trvale zavřeny dveře, tak je tam zima a pak "půjčím" obraz od dcerky z pokoje.
Termostat je nastaven na 18°C s tím, že ve 22 hod se stáhne o tři stupně po dobu 8 hodin. Tento termostat, ačkoliv je analogový má jednu drobnou výhodičku a tou je červená dioda při sepnutém stavu, takže vím, že každé ráno v zimě topí tak cca 2-3 hoďky, odpoledne bych řekl to samé, tzn. 6 hod chodu topení. V nákladech jsem cca na 3,2 kW/den = cca 240 Kč/měsíc
Dětský pokoj 1
Panýlek s kombajnem a LED podsvětlením - synkův pokojík, moc se tam ale nezdržuje, dveře jsou trvale otevřené a letos jsem panel ještě nezapnul. Na teploměru na lampičce mu to ukazuje cca 19 °C.. Panel má na boku spínač, kterým se ovládá. Náklady zatím nula, za ty roky to jsou desetikoruny.
Dětský pokoj 2
Dcerka tam měla a má panel 180W (koníčci, také se LED podsvětlením samozřejmě, když to má i brácha). Tento výkon to ale nevytopil - je to nejstudenější pokoj, nyní má na podhledu z palubek přidělaný obraz 360W s termozásuvkou TS 10. U tohoto pokoje jsem se naučil jaký je rozdíl mezi inteligentní a méně inteligentní zásuvkou. Původně tam byla zásuvka TS05, která umí držet jenom jednu teplotu. Nejdříve jsem tam nastavil 18°C, v pokoji bylo ale vedro, protože zásuvka je 10 cm nad zemí, teploměr na lampičce ukazoval +- 21°C, což na infra je opravdu hodně teplo. Snížil jsem to tedy o dva stupně natrvalo. Připadalo mi ale zbytečné tam topit, když je dcera ve škole a většinu času tam vlastně není, chodí tam jenom spát nebo se tam zavře s kámoškama. Takže jsem tam dal programovací TS10, nastavil program podle jejího příchodu a nyní odhaduji, že se doba chodu topení ještě snížíla o 10 - 20%. Odhadované náklady cca 1 -2kW/den = cca 70 - 140Kč/měs.
Ložnice
Žena dostala ode mě dárek - obraz - 540W , bez termostatu - jelikož máme trvale otevřeny dveře, tak se tam topí tak 1x za týden i v mrazech, kdy před spaním se zapne tak na hodinu. Pak je tam vedro... když hodně, tak je spotřeba cca 15kW/měsíc
Celková měsíční spotřeba za panely (počítám pro skeptiky tu vyšší spotřebu!) je tedy asi následující:
Obývák - 310kW
Zádveří - 2kW?
Chodba dole - 40kW
Dětský pokoj 1 - 0kW
Dětský pokoj 2 - 60kW
Chodba nahoře - 96kW
Ložnice - 15kW
Koupelna - 69kW
Celková odhadovaná spotřeba za panely je tedy asi 592 kW/měsíc = 1450,-Kčč (vzal jsem průměr VT/NT) Mám sazbu D57.
Ročně mám tedy spotřebu něco přes 7MGWh za infrpanely. Něco málo tam je ještě terasa a bazén, to je ale minimum. Samozřejěm roční spotřebu el. eneergie mám vyšší, neboť máme většinu na el. vč. automobilu.
To je ekonomická stránka věci, což mi přijde docela zajímavé.I kdyby to bylo 10MHWh, tak je to paráda za to pohodlí…
Další věcí je, že, jak jsem zmiňoval, potřeboval jsem přehodit panely, šlo to bez problémů a okamžitě…S radiátory nebo podlahovkou to jaksi tak pohodlnbé není…A nic se nepokazilo a dle výrobce ani snad nemůže , jelikož panely nemají žádné součástky.
5) fakta a mýty o infrapanelech s korundovým povrchem
a) “infrapanely hřejí bezprostředně pouze tam, kde stojím/sedím, v tepelném stínu je zima”
Hovadina - tento předsudek je správný při vytápění ve venkovním prostředí nebo v prostředí s velmi nízkou teplotou
b) “infrapanely se monutjí jako podpůrné topení” - nesmysl - kolik výkonu potřebuji do místnosti, tak výkonné panely se instalují - kombinace panelů tam dám např. náš obývá
c) “infrapanely s korundovým povrchem nejsou vhodné do vnitřních prostor” - vidím za tím konkurenční boj, neboť panely máme od semilského výrobce, který má právě užitný vzor na jejich povrch, který je opravdu zcela odlišný od ostatních.. , ale osobně jsem zkusil i plechové a skleněné, tak je v tom obrovský rozdíl…. proto ty Semilské…
d) argument usazování prachuna korundovém povrchu. Ani jednou jsme je nečistili, dle výrobce stačí v případě potřeby nasadit na vysavač kartáček a přejet s ním panel…
d) běžte do toho
Moje vychytávka - k bazému používám občas tepelné čerpadlo. Dělal jsem pokusy, že jsem cca 20 cm před vyměník dal malý infrapanel (ten od dcerky - putovní). Rozdíl orzhodně měřitelný, protože se zvýšila teplota výměníku a po asi 2-3 hodinách zmizela i námrza v části, kam mířil panel. Ještě to ale musím doladit a trochu poměřit. Myslím,že se tím zvýší COP faktor.
Rád zkonzultuji…
To by bylo k panelům asi vše…jestli jsem zapoměl opomenout nějakou důležitou otázku, tak se ptejte…

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 70   starší >>
Datum: 21.05.2019 20:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
tento příspěvek byl redakcí odstraněn

Autor: metball iGIN
Datum: 22.05.2019 14:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Jen dodám další obvykle používanou ARGUMENTAČNÍ FRÁZI ŠMEJDŮ:

Jen si ji trošičku Fyzikálně Ombudsmano-Samozvanecky přikrášlím:

Dostal jste INFARKT?

Potom (nám šmejdům) VĚŘTE,
že jediným kvalifikovaným operatérem
je chirurg,

který už
(své vlastní a k tomu)
NEJMÉNĚ
Č T Y Ř I _ I N F A R K T Y _ P Ř E Ž I L .

SFO

PS?
A dokonce ten operatér ani nemusel studovat vysokou školu.

PPS:
Natož nějakou de'Bilní MEDINU!

PPPS:
NO NEÉÉÉÉ?

Douška?
A kdo to nepochopil,
nechápe pojem
ZOBRAZENÍ
a nemá na tomto fóru
co pohledávat.
Sorry, PT Studničko, matematiku s obrovským rozhledem a mnoha talenty, leč s minimální schopností edukovat :-)

Autor: Marek Bednar
Datum: 20.05.2019 21:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Zajimave sledovat panove co se z Mogula vyklubalo. Vratte se k prvnimu prispevku, ktery je vuci tem ostatnim tak kontrastni, ze to je az do oci bijici. Nejdriv se snazi rozehrat nekalou hru vuci koncovym zakaznikum a pak se brani, ze ho chcete vyrazit z baraku jakoz to cloveka ze ktereho se vyklubal podomni prodejce vysavacu.

Autor: Tomas Mogul
Datum: 20.05.2019 22:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130304
reakce na ...
Tak kazdopadne. Tohle forum, to je zlaty dul! Nabidky na infraky jen hrnou!
Ale vy nejste vcerejsi! Vzdycky presne odhalite skryte reklamy na infraky. Shodou okolnosti jsou to vzdycky lide co chteji vyjadrit svou dobrou zkusenost s timto druhem topeni.
Ale ve vasem svete takovi lide prece nemohou existovat, tak co jineho by tito lide meli byt nez prodejci onech nefunkcnich infraku. Zcela logicke. Uplne vas chapu.

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 20.05.2019 07:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
..."Ročně mám tedy spotřebu něco přes 7MGWh za infrpanely.".......

Takže 7 000 kWh; u mě 32 000 kWh (kdysi 3 200m3 plynu) a TZ nad 15kW.
Takže u Vás TZ cca 4kW.

Datum: 20.05.2019 09:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ona krasa infrapanelu je ocividne prave v tom, ze nepotrebujete dat do mistnosti tolik kW, jelikoz pocitove vam je v ni tepleji ikdyz teplota vzduchu neni tak velka. Toto dokazuji mnohe studie. Tedy vzit vasi spotrebu v kW u plynu a predpokladat ze presne takovy vykon bych musel dat v kW v podobe infrazaricu je mylny.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 20.05.2019 10:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, a jaká je podle vás ta úspora v energii, kolik procent ? Je vám jasné, že to nese i mnohá negativa, když místnosti nejsou vytápěny rovnoměrně a na klasickou teplotu vzduchu (možnosti tvorby kondenzátu a plísní na určitých místech atd.) ?

Datum: 20.05.2019 11:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Posle studii, muze byt teplota v mistnosti vytapenou infrapanely o cca 2-4 nizsi nez pri vytapeni konvekci pri zachovani stejne tepelne pohody.
Jinak co se tyce vlhkosti je to presne naopak. Infrapanely je mistnost vytapena rovnomerneji nez u konvekce. Navic diky tomu ze infrazareni sviti primo na povrchy, zdi, stropy, podlahy, ohriva je ucinejsi nez konvekce a dochazi k efektivnejsimu vysouseni zdiva. Takze je to presne naopak nez jste popsal.

Datum: 19.05.2019 19:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mockrát děkuji za detailní příspěvek s reálnými zkušenostmi od člověka co má infrapanely skutečně doma. Velice mi to pomohlo při rozhodováni. Infrapanely se mi líbí už dlouho, ale na internetu se o nich člověk moc nedočte. Co se určitě dočte jsou ale reakce lidí, které infrapanely nikdy v domě neměli, ale jsou si 100% jisti, že jsou k ničemu, protože jejich praděda měl takový panel v dílně a stál zahovno :)

Zajímala by mě jedna věc. Není pocitově problém, že na vás panel “svítí” z jedné strany celou dobu? Například sedíte u televize a panel máte na protější stěně. Není to po delším sezení nepřijemné? Nebo je směrová intenzita velice malá a není to problém

Autor: Roman Novák
Datum: 19.05.2019 20:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Fotogalerie:
Mám také osobní zkušenost z provozem infrapanelů. Pro mne jako souseda skutečného uživatele infrapanelů nepříjemnou. To když po čase panely začaly nějak smrdět ;-) Samozřejmě začal smrdět komín.
Soused se nejdříve chlubil jak s nimi vytápí celý dům, dnes se ani nezmíní. Náhodou jsem pořídil trmosnímek ze kterého je patrné, že se topí jen v jedné místnosti v patře. I v koupelně snad musel mít rampouchy....
Jinak 17°C v době kdy panel zrovna netopí... manželka by se dávno rozvedla ;-)

Datum: 19.05.2019 20:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky za info, ikdyž z druhé ruky. Nicméně raději bych si poslechl onoho souseda, co má za panely, proč přestal s nimi topit atp.

Datum: 19.05.2019 21:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ptát se ho nebudu, ale není na tom nic záludného. Velká tepelná ztráta domu v kombinaci s jakýmkoli elektrickým topením rovná se příliš vyskoké náklady na vytápění. K infrapanelům bych přidal ještě nižší komfort. Nemám je doma za to v práci se infra vytápí. Na jednom místě horko, kousek vedle pocit chladu.

Datum: 19.05.2019 21:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tepelné ztráty a elektrika je samozřejmě dražší věc, ale to není o infrapanelech.
Jinak jaké infrapanely máte v práci? Netušíte? To horko/chlad mi spíš zavání těmi svítivými intenzivními infrapanely co se pouzžívají v halách/zahrádkách atp. ale třeba se pletu, proto se ptám.

Datum: 19.05.2019 21:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Intenzita kterou na Vás z šestimetrové výšky působí není pocitově výraznější než když se postavíte před plasmovou televizi.
Jednoduchý příklad toho sálavého vytápění mohu uvést z jedné nevytápěné místnosti v našeho domu. Pokud se v takové místnosti televize zapne (při +19°C).nemáte ještě ani po hodině pocit komfortu. Teprve když se po několika hodinách ohřeje vzduch, nábytek, stěny. Samozřejmě nepočítám to že se do té doby budete před obrazovkou nahřívat. To není komfort.

Datum: 19.05.2019 21:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak moment, už tu začínáte plést pojmy s dojmy.

Tak zaprvé, jaké infrapanely máte tedy v práci? Na to jste mi neodpověděl.

Zadruhé, porovnávat infrapanel s plazmovou televizí? To si děláte doufám legraci. Nebo nechápu co má plazmová televize která vyzařuje světlo ve zcela jiném frekvenčím spektru společného s infrapanelem. Doufat že po zapnutí televize pocítíte tepelný komfort je opravdu k pousmání :)

Datum: 19.05.2019 22:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nikde jsem nepsal, že v práci máme infrapanely. To si musíte pořádně přečíst. Psal jsem o infra vytápění a je plynové. Pokud mi budete tvrdit, že ta televize vyzáří z obrazové plochy zázračně jinak než infrapanel tak na to jsem zvědav. Jinak si začínám myslet, že se tu snažíte o ubohou reklamu. Zmíněná televize takovou místnost samozřejmě vytopí, je ale potřeba zapomenout zázračné infra panelů.

Datum: 19.05.2019 22:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
-"Nikde jsem nepsal, že v práci máme infrapanely."

Tak moment, ale v příspěvku píšte : "K infrapanelům bych přidal ještě nižší komfort. Nemám je doma za to v práci se infra vytápí"

Tak v první větě píšte o nižším komfortu infrapanelů a v druhé větě tedy píšte o uplně jiném způsobu vytápění asice infrazářiči na plyn?
To se tedy omlouvám, že jsem vám špatně četl myšlenky :D Navíc, pedstavte si tu demagogii. Kdybych se z vás nesnažil dolovat jaký infrapanel v práci máte. Tak bych odešel s dojmem, že má někdo špatnou zkušenosti s infrapanely a vono ejhle, von mluví o nečem uplně jiném. Pro vaší infromaci, infrazářiče vytváří velice intenzivní teplo, to je něco uplně jiného než infrapanely.

Jinak pochopitelně že televize září z obrazové plochy ve zcela jiném světelném spektru než infrapanely. Proč myslíte, že na televizi vidíte pohyblivé obrázky, zatímco infrapanel nevyzařuje žádné viditelné světlo?(tipuji, že pro vás je to novinka)

Televize vyzařuje viditelné spektrum, protože se chceme dívat na obrázky a né si topit. Naopak infrapanel vyzařuje především infračervené spektrum, které přenáší teplo, ale nesvítí.

-"Jinak si začínám myslet, že se tu snažíte o ubohou reklamu."

Proč se mi zdá, že snad vždy, když se najde někdo kdo se o infrapanely zajímá, nebo je nedejbože chválí. Okamžitě se nejdou lidi jako vy, co s nimi sice nemají absolutně žádné zkušenosti, ale okamžitě ví, že se jedná o skrytou reklamu zlých výrobců oněch nefukčních infrapanelů?

Vím, že se vám to může zdát divné, ale já jsem jeden z těch co chce znát o dané problematice opravdové zkušenosti lidí, kteří danou věc používají a jsou s ní denně ve styku. Omlouvám se, že se nespokojím s vaší zkušenosti z plazmové televize, plynových infrazářičů a doměnek o sousedovi :)

Datum: 19.05.2019 22:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane vy se nejdříve ptáte a pak se tváříte že tomu rozumíte naprosto dokonale. Na příkladu té televize je ale zřejmé, že tomu nerozumíte, ale pak je nepochopitelné o co se tu pokoušíte. Je zřejmé že nemáte nejmenší páru o tom proč vlastně obrazovka sálá v infračervené oblasti. To by jste musel vědět něco o účinnosti přeměny té energie na viditelné světlo. Povrch toho skla hřeje a sálá. Oblbovat můžete školáky.

Datum: 19.05.2019 23:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, ptám se. Ale ptám se lidí co mají s infrapanely skutečné a reálné zkušenosti. Vy s infrapanely nemáte osobní zkušenosti, nic se neděje, takových lidí sou mraky. Ale proč se pak snažíte poučovat ostatní o nevýhodách infrapanelů opravdu nechápu.

S tou TV stále doufám, že si děláte legraci. Ano plasma TV , jako každá jiná TV sálá teplo.
U plazem je to ale mnohem více znát, jelikož princip funkce plasmové televize je v tom, že ultrafialová (nikoliv infračervená) světelná složka ohřívajá fosfor, který pak nějakých 40% energie vyzáří v podobě viditelného spektra a zbylou část pak jako infračervené. Při tomto procesu ale dochází celkem znatelnému zahřívání vrstev v displayi. To je pak to teplo co cítíte když si dáte ruku na display. Tedy v podobě infračervené složky se k vám na gauč dostane opravu naprosté minimum z celkové spotřebované energie televizorem.

Narozdil od toho infrapanel 99% energie přemění na infrazáření, které předá okolním předmětům. Plazmová televize opravdu tyto ambice nemá, jelikož její hlavní úlohou není ohřev, ale sledování pohyblivých obrázků , ale to vám doufám vysvětlovat nemusím :)

Autor: Jozef Homola
Datum: 19.05.2019 23:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
"Narozdil od toho infrapanel 99% energie přemění na infrazáření, které předá okolním předmětům".

Tato věta je naprostý blud.

Datum: 19.05.2019 23:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No, myšeno to bylo s menší nadsázkou v porovnání s plazmovou TV :) Nicméně by mě zajímalo kolik energie se vyzáří v podobě infra složky a kolik se dostane do okolí zahřátím panelu konvenci. Mate na toto nějaký odhad?

Datum: 19.05.2019 23:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nejenom odhad ale i změřené. To kolik právě záleží na těch okrajových podmínkách, kde vstupuje ta konvekce, poloha, teplo odvedené uchycením a samozřejmě emisivita povrchu. Jistou roli tak hraje i zpětné sálání okolí.
Jiný sálavý výkon bude mít panel otočený k obloze a jiný proti ohřáté zdi.

Datum: 20.05.2019 00:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A nejaky prumer nemate? Tipuju ze to bude neco jako 95% slava slozka v prumeru.

Datum: 20.05.2019 00:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji. Meřil jste i jiné panely než ty Ecosun?

Datum: 20.05.2019 06:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Panely ECOSUN jsme neměřili ale měřili jsme mnoho jiných věcí a není to tak jednoduché a jednoznačné. Doporučuji ukončit diskusi na téma fosforových vrstev.
S fosforovou vrstvou jako je P 20 (nevím jistě) se můžeme setkat u nočního vidění (zelený obraz) na kterém se u nás pracovalo a nejdenalo se o UV záření ale o vysoce urychlené elektrony, které dopadnou na tu fosforovou vrstvu a zabrzěním toho toku vzniká sekundární záření, které vidíme. Prostě dopadne elektron a vyrazí se foton. Předtím ale světlo nočního záření (cca 1 až 10 mili lux) velmi slabé se cca 75 tisíc x zesílí. Děje se to tak, že fotony dopadají do svazku mikrotrubiček a jeden foton dotykem stěn vyráží elektrony (ty jsou pak urychleny aby měly energii). Tomuto prvku se říká MICROCHANNEL AMPLIFIER.

EDIT
Pro pana tazatele doporučuji podrobně se podívat jak je na tom "hladký" panel RADIK o téže teplotě a rozměrech jak "INFRAPANEL"

Datum: 20.05.2019 08:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A jaké další infra panely jste tedy měrili? Jaké jaou výsledky?

Datum: 20.05.2019 08:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Všechny elektrické panely jsou na "jedno brdo". Rozhoduje povrchová teplota a emisivita povrchu. Pokud mají stejný povrch (obvykle KOMAXIT) a stejnou povrchovou teplotu, tak výkon sálavý bude stejný.
Poznámka:
Národ hloupne s hloupou reklamou. Dokonce už známe i "sálavé konvektory".

Datum: 20.05.2019 10:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak pokud se jedna o termin salave konvektory, tak to neni zas takova kravina. Pokud je pomer salave a konvekcni slozky 50%/50% jedna se opravdu o takovy hybrid. Jinak u infrapanelu s teplotou panelu 110 C je pomer slave slozky pochopitelne vetsi nez u tech vasich RADIKU, ktere maji teplotu max 90C. Takze pekne ale pro me stale vedou infrapanely s lepsi tepelnou pohodou a bez nutnosti tahat vodu po baraku.

Datum: 20.05.2019 11:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Infrapanely nikdy lepší tepelnou pohodu nedají. To je jenom reklamní trik. Všechno o komfortu je objetivně změřené. Radiky můžou mít i teplotu do 110°C. Jsou krajiny, kde se vytápí párou ale komfort je horší. Celý vyspělý svět už i v blokové výstavbě realizuje topení s povrchovou teplotu od 45 do 55°C a i to které je napájené z centrálních zdrojů.

Datum: 20.05.2019 12:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To pochopitelne neni zadny obchodni trik, ale fakt zdokumentovany ve studiich a overeny realnymi uzivateli. Zeptejte se lidi co to maji doma(viz. Autor tohoto vlakna) a zkuste skutecne poslouchat co rikaji. Studie mohu poslat pokud si prejete.

Teplota 110C v teplovodnich radiatorech je dobry vtip, zcela bezna praxe:)

Ano povrchova teplota 40-55C se pouziva a v podlahovkach je to jeste min. Cim mensi teplota tip spise se jedna o predej tepla konvekci a nikoliv radiaci. To pochopitelne zcasti zavisi i na tvaru a tvorbe kominoveho efektru daneho topneho telesa. Radiacni panely se snazi mit co nejmensi akumulacni masu, zatimco u konvekcnich je to naopak(viz. Podlahovky). Coz je mimochodem dalsi nevyhoda, asice velka “setrvacnost”. To je ale na dalsi debatu.

zobrazuji 1 - 30 z 70   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.