Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Vytápění + větrání + chlazení

Autor: Šárka Salová
Datum: 12.02.2019 23:25
uživatel: 129764


Už jsem sice dnes zaplevelila airforum, ale proč to nerozjet na více frontách. :-)

Mohli byste, prosím, poradit, jak nejlépe navrhnout systém TZB.

Jde o RD, dvoupodlažní, čistý kvádr, velmi dobře zateplen, s vyřešenými detaily, těžká stavba (vápenopísek, plovoucí deska na XPS, monolitické stropy). Půdorys 14 x 9,3 m. Ztráty prostupem cca 2,4 kW, větráním cca 0,8 kW. V každé z pobytových místností otvíravé okno. Venkovní žaluzie.

Požadavky:
1) možnost nuceného větrání s rekuperací,
2) možnost chlazení, ale bez venkovních větráků (nebudu otravovat ani sebe ani sousedy hlukovými emisemi), chlazení ze stropů,
3) vytápění a ohřev vody TČ se zemním výměníkem nebo vrt (odmítám vzduch - voda, nebudu otravovat sousedy hlukovými emisemi), teplovodní podlahovka - radiátory mi vadí esteticky - s větší ztrátou se smířím,
4) střecha je dimenzována na FTV a zatím jsou na ni i prostředky, řekněme 3 kWp.
5) nehraju na návratnosti (jak je vidět z předimenzování objektu TZB), jde mi o kvalitu vnitřního prostředí.

Vůbec nevím, zda je to možné, ale líbilo by se mi něco takového. Větrání zvlášť s vlastními vzduchovody. Dvoje rozvody ke zdroji vytápění/ chlazení. V podlaze na vytápění, ve stropu na chlazení. Tepelné čerpadlo, které umožňuje přepínání mezi chladím/ topím. Ale když se nad tím víc zamyslím, tak je problém s dimenzováním TČ, nároky na chlazení budou větší než nároky na vytápění. A v létě si vrt oteplím. To je jasné. Otázkou zůstává, jestli mi to nějak významně vadí, když chci aktivní kompresorové chlazení, nikoliv pasivní. Další, co asi nejde vyřešit, je kombinace ohřevu vody a chlazení. No prostě mě nic nenapadá..

Jen bych chtěla poprosit, požadavky na chlazení a topení bez venkovních větráků jsou požadavky základní, takže si odpusťte přesvědčování o hlukovém útlumu a že mi to fakt vadit nebude. Bude. Průvan a zvuk větráků jsou pro mne jedny z nejvíc nekonfortních záležitostí jak vnitřního tak venkovního-klidového prostředí.

Taky nechci elektrokotel. V pohodě nám vyjde dotace 495.000 Kč + 35.000 Kč na administrativu. S elektrokotlem 0 Kč. FTV je teď taky štědře dotována. Tak proč to nevyužít, i když je to technicky v takovém baráku mimo, ale všichni víme, co ty dotace dělají.

Takže zásadní je kvalita vnitřního prostředí a až v rámci takhle zajištěného prostředí chci řešit energetiku resp. ekonomiku.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 129   starší >>
Příspěvky
Autor: Roman Novák
Datum: 16.02.2019 21:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Fotogalerie:
Měl jsem na mysli zejména tuto větu:

"Je zřejmé, že pokud je ta podlaha vytápěna a její povrchová teplota se zvedne solárním zářením o 6,5°C má to pak vysoký vliv velikost a směr tepelných toků v podlaze. Dokonce už i ta má hodně teplá podlaha, kde po skončení topení obíhá voda o 30°C začne v místech solárních zisků chladit. "

Z mého měření plyne že tepelné toky podlahou při rozdílu teplot povrchu 2,5°C nejsou z hlediska topení teplovodní podlahovkou významné. (v době měření ani trubkami v podlaze žádná voda neprotékala, při topení využívám jen topné kabely)
Jde o malé teplotní spády a daleko více se projevuje samotná akumulace podlahy.
Vy s tím vinylem by jste na tom měl být ještě hůře.

V mém případě nejde akumulační strop (SDK, vata)
Teplota je měřena ve výšce 80 cm nad zemí. Ve stejné době byla teplota ve 2 metrech nad zemí 24,6°C.
Pokud bude za stejných podmínek běžný provoz v obýváku i kuchyni pak teplota v 80cm může překročit i 24°C. Vyšší zisky už teplotu příliš nezvyšují. Je to dáno rychleším přestupem tepla do stěn, podlahy, ale také zrychlením přirozeného proudění vzduchu přes chladnější chodbu do patra.

Já topím ON/OFF regulací. Po hodině zapnutého topení ještě nelze na teploměru s rozlišením 0,1°C pozorovat žádnou změnu. 90 procent dní topné sezóny lze vytápět dům jedním pulzem/den. U jižně orientovaných místností je pulz generován v raních hodinách. Při predicky solárních zisků je tento pulz zkrácen nebo vynechán. Podlaha je tak připravena přijímat zisky v celé ploše.

Edit:

V této místnosti dosahujeme maximální teploty v říjnu a únoru, při poměrně nízkých hodnotách RV. V létě jsme měli maximální teplotu 23,3°C, to už bylo při podstatně vyšší RV kolem 60%. V létě se obdobně uplatňuje tepelná kapacita domu při pasivním chlazení malým výkonem 24h/den, které zároveň omezuje růst vlhkosti. Dům se proti přehřívání v létě nebrání žádnou další technologií jako jsou venkovní žaluzie.

Autor: metball iGIN
Datum: 17.02.2019 16:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Noticka k PT RN.

V podstatě nemá ROZTÁHÁVÁNÍ tepelných ZISKŮ.
Jinak standard.

SFO

PS:
Měření teploty NEODPOVÍDÁ POCITU ŽIVÉHO tvorečka v pastóšce.

PPS:
Nebo jak zohledníte RH%, střední rychlost proudění, pátý odraz ...

PPPS:
... sedmého odrazu IR na frekvenci ...

iGoNY

Douška?
Absolutní, toť oč tu běží O>]:-)
nejen T, Qm, iontů, polutantů, ...

Autor: Roman Novák
Datum: 17.02.2019 20:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Fotogalerie:
Otázku proč zprovozňovat to potrubí v podlaze jsem si položil už mnohokrát. Když jsem ověřoval údajné výhody, tak jsem nakonec neshledal důvod žádný.

K čemu roztahávat tepelné zisky, když o tonikdo nestojí. Třeba v ložnici na severovýchodní straně domu by to bylo vnímáno nepříjemně. Navíc když vyjdu z naměřených hodnot na povrchu podlahy, pak to ani nemůže dost dobře fungovat.
Tepelné zisky lépe do popdlahy natlačit nedovedu a sbírat je ještě u stropu je už dle mě nesmysl. Nechť si přebytky samotížně odejdou kde je jich skutečně potřeba. Žádné závratné rychlosti proudění vzduchu z toho nevznikají, takže nenajdu nikoho kdo by to pociťoval nepříjemně. Naopak se domnívám, že to za takových situací působí v obyváku a kuchyni příjemně.

Co se týká vlhkosti pak srovnávám často s tabulkou pocitových teplot v příloze a nevidím v tom velký problém.

Pro paní Salovou:
Odečtěte si z historických dat nějaké blízké meteostanice hodnoty teplot a RV v letním období v vyšší absolutní vlhkostí vzduchu. Pak jej pomocí HX-digramu nechte ochladit na teplotu, kterou považujete za komfortní s RV tomu odpovídající a možná se budete divit.
Když k výsledné RV přidáte nějakou vlhkost generovanou provozem domácnosti, pak se budete divit ještě více. To bude přibližně hodnota RV interiéru s "komfortem" stropního chlazením.

Autor: Jozef Homola
Datum: 17.02.2019 20:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Dovolím si doplnit Váš příspěvek grafem.
Rovněž mám v léte potíže s vlhkostí při větrání. Nasávám "přirozeně" na severní straně domu nízko nad zemí a v sadě a nad zelení a často vzduch nebývalých dříve teplot (na Valašsku), třeba až 35°C a ten se v bungalovu ochladí hlavně o zem, základové pásy na takovou přijatelnou teplotu 24 až 26°C a už je problém. Vnitřní vlhkost vyletí na 80% RH. Nedejbože ještě něco generovat. Když se na večer ochladí venku, tak vzduch bude sice chladnější ale má téměř 100% RH.

Autor: metball iGIN
Datum: 18.02.2019 17:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
4 Not Only PT ŠS:

http://www.airforum.cz/viewtopic.php?f=20&t=978&start=20#p10200

SFO

PS:
Až budete zas' jednou bojovat s "šaraticoidními" disquaterus(de)bilis,
zkuste se jich zeptat, který poslední miligram Akumulační hmoty způsobí, že budova/pastóška bude kompletně tepelně nezávislá (nulová v nákladech na výtapění/chlazení - třebas jako pravěká jeskyně :-) ...),

PPS:
Ano, absolutní teploty, jejich diference nejen k METEO a živému človíčku, prochlazeným/přehřátým stavebním detailům, asymetriím a NUCENÉMU CHLAZENÍ ŽIVÉHO ORGANIZMU (zdravě metabolizujícímu, ne pře-/za-žívajícímu na Miluritu, EspuMiza...) ...

PPPS:
... ale také HMOTNOSTNÍ, energetické a "ducHovní" TOKY
a jejich bilance v gramech (příp. i za sekundu), Joulech (příp. i za sekundu) O>]:-) ...

A hlavně nezapomenout PREGNANTNĚ POPSAT KRITÉRIA REGULACE!!!

iGoNY

Douška?
Jak nemám rád ZadormoRadiče, co jen Zjednodušují AdBlbínum,
tak se ale vždycky Královsky Bavím, jaké posléze REALIZUJÍ PíErKvadrátoviny (a ještě jen CHválí, chválí a vyCHvalují)...
byť každý Moudrý ví, jak je to s KOMPROMISY.

DucHovno?
Třebas ty Ani-Ionty.
VysokoEnergetické procesy a "anihilace excitovaných MoleKul" je v rovnováze právě když... jsem v jehličnatém lese po letní bouřce?
Tak proč tam nejdu?
Jo, to radionuklid, navázaný na "bordel v pastóškovým luftě", to je jinší Kafé...

Tož asi tolik ke specifickým projevům Lidské NeNažHranosti.

Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 18.02.2019 20:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123987
reakce na ...
Nenechte se mýlit tím odleskem.
I tak se značná část energie ze slunce pohltí už v té podlaze (zbytek odrazí). Záření ze slunce není jen ve viditelném spektru. ČSN 73054-3 tab. A5: Návrhové hodnoty spektrální pohltivosti...
Zdroj tepelné sálání slunce od 0,8 do 2 mikrometry:
vápenný štuk pohltivost 0,98
cementový beton 0,99
keramika bez glazury 0,99
keramika s glazurou 0,97
pro zajímavost:
stříbřenka matná 0,9
hliníkový laboratorní etalon 0,16

Snad se shodnem aspoň na tom, že když je ten vinyl ohřátý nad střední teplotu topné vody, tak teplo z té vody nemůže přecházet do místnosti. Za těchto podmínek musí to teplo přecházet z vinylu jak do místnosti, tak do vody. To znamená, že PT (topná voda) už nemůže místnost přehřívat.
Pokud za rozdílu 2,5°C ve výškovém profilu betonu PT může PT nezanedbatelně topit, tak rozdíl opačným směrem (spodní vrstvy betonu a topná voda jsou studenější) musí nezanedbatelně chladit. Není to žádný úžasný chladicí výkon, ale zanedbatelný také ne.
P.s. podmínka ovšem je, že ta voda obíhá a to nejlépe i prostorami, kde je i beton PT studenější (třeba na chodbě).

Autor: Roman Novák
Datum: 18.02.2019 21:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
S tím sice souhlasím.

problém vidím v:

- kvantifikaci toho nezanedbatelného toku tepla podlahou.

můj odhad je, že v dobře zatepleném akumulačním domě bude tok tepla podlahou daleko menší, než ostatní formy přenosu tepla uvnitř domu.- v sumě solárních a dalších pasivních zisků, které působí v místnosti a nakonec stejně zvednou teploty vzduchu, stěn i stropu.

dle mého odhadu budou i za slunečného dne vyšší než zisky, které pohltí podlaha.Za těchto předpokladů bych vypnutí okružního čerpadla PT prakticky nepoznal.


Edit:

Pěkným příkladem může být současný stav, kdy při pátém dni vypnutého topení teplota v obyváku stale osciluje mezi 22,0 a 23,8°C. V ložnici kolísá mírně kolem 21,5°C., teplota na chodbě kolem 22°C. Co by na tom zapnutí oběhového čerpadla mohlo změnit je celkem zřejmé. Nic nebo zanedbatelně málo.

Autor: metball iGIN
Datum: 19.02.2019 16:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Ave PT BoVi,
jj, to roztáhávání tepla je

O B Z V L Á Š T Ě _ V _ " T Ě S N Ý CH _ P A S T Ó Š K Á CH"

velmi zásadní KLADNÝ/POZITIVNÍ faktor pro instalaci "WASRŮVKOVÉHO podlahového vytápění".

Důvody:
0) podlaha je obvykle vizuálně tmavá (více vidtelného záření jde "z první ruky" přímo do IR),

1) pro druhotné odrazy "viditelného" jsou stěny a obzvláště strop VÝRAZNĚ REFLEXIVNĚJŠÍ,

2) pro IR je cokoliv "dnu černý jak vnitřek komína",

3) ale ty rovnice, popisující následné reflexe ...

TAKŽE PRAKTICI, nemáte jinou šanci, než mudrovat.

SFO

PS?
"... Za těchto předpokladů bych vypnutí okružního čerpadla PT prakticky nepoznal. "

PPS:
Dost odvážné tvrzení,

PPPS:
které nad Slunce jasně ukazuje, jak propastný rozdíl je mezi obyčejnou teorií a "přihnutou praxí" :-)

iGoNY

Douška?
Proč se i lidé, jejichž názorů si vážím, vždy "diskutérsky zaseknou" na tématech, ve kterých obhajují to,
pro co se VE FÁZI syntézy rozhodli?

Smutné je, že jejich rozhodnutí bývá nesporně nejméně blbý kompromis. V jejich kontextu možností a znalostí nesporně!
Jen ta jejich argumentace je často
ÚPLNĚ MIMO MÍSU ...
Škoda.

Pikantérie?
Když si čtu jejich výroky po letech a srovnám je s aktuálním stavem jejich (a obecných) výroků/dat/poznatků,
často se víc jak usmívám...

Autor: Jan Kopúnek
Datum: 19.02.2019 18:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121260
reakce na ...
Za to u vas se po letech nic nezmenilo, porad si nemuzete odpustit psat jak totalni magor.... Verim ze kdyby jste psal normalne, tak to spousta lidi oceni, v jadru se jevite jako chytrý člověk, ale na tu vaši enigmu nemam slov to jsem jeste nikde neviděl, jen u vas...

Autor: metball iGIN
Datum: 20.02.2019 15:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
:-)
"... ze kdyby jste psal ..."
Tož asi tak.

SFO

Autor: Roman Novák
Datum: 28.02.2019 20:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
"Dost odvážné tvrzení,
které nad Slunce jasně ukazuje, jak propastný rozdíl je mezi obyčejnou teorií a "přihnutou praxí" :-) "

Ono těžko uvěřit, že je možno takto roztahat solární zisky mezi místnostmi. Řadu dní po sobě kdy mohou být solární nejvyšší v roce měřím rozdíly teplot na povrchu podlady příliš malé. V omezené míře by smyčky mohli roznášet teplotu mezi osvětlenými a zastíněmými částmi podlahy v jedné místnosti.

Oproti tomu je rozdíl průměrných teplot povrchu podlah místností je v řádu desetin stupňů (možná i jeden stupeň).
Jak jsem psal vyrovnávat tyto rozdíly vodní podlahovkou vidím zoufale až nesmyslně. V ložnici a na chodbě bych o to ani nestál, zatímco v koupelně by se muselo pro pocit komfortní teploty stejně přitápět.
Nechť si to přebere každý dle svého, ale za mě nesmysl.

Pro pana. Vintra:

Já bych zase jako nezanedbatelnou označil viditelnou složku spektra záření.
Zkoušel jsem měřit rozdíl teplot povrchu volně ložené dlažby tmavšího a světlejšího povrchu ozářené sluncem za balkonovými dveřmi. Rozdíl teplot 0,8°C.

Autor: metball iGIN
Datum: 01.03.2019 16:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
"... Řadu dní po sobě kdy mohou být solární nejvyšší v roce měřím rozdíly teplot na povrchu podlady příliš malé. ..."

A máte vedle stojící
ZCELA SHODNOU STAVBU,
kde používáte
"ROZTÁHÁVÁNÍ"?

Nemáte.

Jste na tom identicky, jako drtivá většina místních akademiků, praktiků, mudrlantů ...

Něco si myslíte a tak to taky prezentujete.

A tak se podílíte na produkci nemalého množství nešťastníků,
kterým já pak třebas KYNICKY PORADÍM:

"... tak ten polyš zas volópéte, a podlahovka začne topit! "

SFO

PS:
Vytápění v "pastóškách" není vytápěním!

PPS:
Jde o řízené chlazení...

PPPS:
... živých tvorů.

iGoNY

Douška?
Spočtěte si, jakou Wattáž odnáší podlahovka při diferenci 0.1K.
Vody. Průtoku gram za sekundu.

Mimochodem k té tmavé dlažbě na balkoně:
Co myslíte, že se stane, když bude uvnitř?
A jakým tokem energie brání tmavá dlažba chlazení pastóšky?
Jak dlouho do "krátké letní noci"?
Jsou to úlohy, kde je "zdravý rozum v koncích" ještě dřív, než mu Burani začnou říkat Selský :-)

Autor: Roman Novák
Datum: 02.03.2019 06:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
"PS:
Vytápění v "pastóškách" není vytápěním!

PPS:
Jde o řízené chlazení...

PPPS:
... živých tvorů. "

Ano. Souhlasím.
- Právě proto si do ložnice nechci roztahovat solární zisky. Ložnice má nejchlladnější podlahu v domě. Nemám žádnou potřebu zvyšovat zde teplotu podlahy ani o desetiny stupně. Naopak chci se pasivních zisků zbavit.
- Právě proto se přebytečné solární zisky odvádí samotížně do chodby a části patra, kde nikomu nevadí.
- Právě proto nestojím o to aby se mi solární zisky odebrané podlahovou smyčkou v místě před terasovými dveřmi tlačily pod nohy v místě kuchyňského stolu, kde jinak nejchladnější podlaha v místnosti.

Na druhou stranu. Potřebuji se opravdu zbavovat solárních zisků v místech kam dopadají na podlahu?:

- Ne, protože povrchovou teplotu to ovlivní minimálně.
- Ne, protože v této místnosti nemám potřebu zisky roztahovat.
- Ne, naakumulované teplo v těchto místech pak řadu hodin brání poklesu teplot v nočních hodinách.

Samozřejmě, že jsem teplotu povrchu měřil na dlaždicích z interiérové strany. V ten den dokonce nebyly ani zisky blízko možného maxima pro vysokou oblačnost.

Taková stavba není potřeba. Mohla by tu být ze dne na den.
Psal jsem, že tam ty smyčky mám zalité a kdybych opravdu cítil potřebu roztahávat takto solární zisky tak už jsou dávno zapojené.

Edit:
Největším problémem jsou solární zisky, které ohřívají nábytek, další zařízení místností a nakonec i vzduch. Navzdory chladnějším stěnám se pod stropem vytvoří kapsa teplejšího vzduchu, který musí pryč. Akumulace tohoto tepla v místnosti je už nežádoucí a podlahou se odvádět nedá.

Autor: Josef Devátý
Datum: 02.03.2019 10:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129833
reakce na ...
Fotogalerie:
Že musí podlahovka běžet pořád je jeden z oblíbených omylů. Podlaha se sice místně přehřívá výkonem 160 W/m2, ale odnos vodou je ke konci osvitu u typicky postavené podlahovky teoreticky30W/m2. Bohužel se okamžitě předává v neosluněné části téže místnosti. Proto je mnohem výhodnější topení v takovém prostoru zcela vypnout. Pak přestanou topit i neosluněné části podlahy. Jinak dobrý postřeh slunečních zisků na nábytku, kobercích a okamžitá transformace na stropní vytápění.

Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 02.03.2019 17:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123987
reakce na ...
Pane Vávra: solární energie přeměněná na teplo v topné vodě PT se rozhodně neprojeví ve stejné velikosti a už úplně ne ihned ve vedlejší části místnosti.
1) Stejně jako tepelný odpor podlahové krytiny a betonu brání průchodu tepla ze solárního záření z povrchu podlahy do topné vody, tak je tomu i naopak. Z toho co se dostane až do vody se jen část uvolní ve stejné místnosti, část ve zpátečce (typicky někde v chodbě) a část se dostane až do kotle. To znamená, že se do něho vrátí méně ochlazená voda. Z toho důvodu kotel sníží výkon.
Dokonce si lze reálně představit i situaci, kdy ve velmi dobře zatepleném domě s velmi nízkou střední teplotou topné vody v přechodném období se celý dům solárním zářením + vnitřními zisky přehřeje (např o 1-2°C) a tím se začne výkon PT a tedy také odběr tepla z kotle blížit k nule (stačí pod spodní výkon). V takové situaci se kotel automaticky úplně vypne, protože se mu neochladí zpátečka.
A to je také odpověď, proč by oběhové čerpadlo mělo v topném období běžet pořád. Aby kotel měl informaci o teplotě zpátečky.
Je to zvláště důležité u ekvitermu.
Automatika kotle totiž kromě teploty topné vody vyhodnocuje i teplotu zpátečky. Pokud čerpadlo bude stát, zpátečka se ochladí a kotel zapálí jen kvůli tomu, aby po chvíli zjistil, že topit vůbec není třeba. Pokud čerpadlo pojede a zpátečka se odběrem tepla v topení dostatečně neochladí, kotel to vyhodnotí tak, že není třeba topit.
2) I pro předání "roztahaného" solárního záření pomocí PT platí strvačnost cca 3 hodiny.
Takže k tomu předávání tepla ze solárního záření ve vedlejší části místnosti pomocí PT: nebude to ani ve stejném množství, ani hned.
P.s. V období solárního záření je lepší PT zcela vypnout:
A co ho vypne???
Termostat s hysterezí někde mezi 0,5-1°C? To už se ale PT s povrchovou teplotou podlahy o 1°C větší, než teplota místnosti jaksi "vypne" samoregulací samo.
Nehledě na to, že u čistě ekvitermní regulace žádná taková přímá vazba na teplotu místnosti (čidlo vnitřní teploty) není.
A také, kdyby nebylo té samoregulace, tak by Vám termostat stejně na nic nebyl - deska PT má zpoždění cca 3 hod na regulační zásah, takže by to stejně topilo ještě dlouho po povelu od termostatu.

Autor: metball iGIN
Datum: 02.03.2019 20:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Ach jo, toto už je zase SÍLA!

"... Že musí podlahovka běžet pořád je jeden z oblíbených omylů. ..."

Hmmm, pak bych se rád dozvěděl to sladké tajemství

R E G U L A C E !

SFO

PS?
Ty běžky na pláni!

PPS:
Vždycky na 5 minut zavřít OČI ...

PPPS:
... nebo rovnou jít podle JINÝCH VELIČIN.
Třebas si za horizont postavit odšpuntovanou SLIVOVICI.
Nebo zašpuntovanou!

Nebo to s tím ŠPUNTEM střídat,
chvíli se bude líp odpařovat METYL-, pak třebas ETYL- ... a už ty oči ani nepůjdou používat.
Inu, kyselina mravenčí v lidském těle je svinstvo...

Autor: Jozef Homola
Datum: 02.03.2019 21:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Vážení diskutéři při této příležitosti si dovolím předložit k přibližnému uhodnutí povrchové teploty materiálu od vlivu slunce, umístěného na oběžné dráze země. Bude to destička z hliníku a koule z hliníku, přičemž opačná strana bude dobře izolovaná.

1) černě eloxovaná Al deska rovinná nebo koule
2) totéž bez eloxu ale vysoce leštěné
3) měděná destička nebo koule vysoce leštěná
4) Al destička nebo koule eloxovaná bez barvy
5) destička libovolná nebo koule bíle natřená barvou

Výsledky sdělím po vašich návrzích nějakých teplot. Děkuji za vaši odvahu.

Autor: metball iGIN
Datum: 02.03.2019 21:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Se zkusím znemožnit...

Dost velké rovinné plochy natočené ke Slunci, ve stínu poctivě izolované max +195°C?

Vyleštěním obrazím viditelnou složku, IR v podstatě zůstane, takže tak Al cca 110°C? Cu tak 130°C? Bílá Barva někde mezi, 120°C?

Trochu mne zarazilo, že dáváte NEBO KOULE...
1) pokud zaizolované ve stínu, tak
polokouli
hádám míň než rovné desce (?něco vyzáří "do tmy", vyleštěná Al uvnitř polokoule tak 95°C, černý elox bych hádal víc; asi víc sežere viditelného ale IR vyzáří stejně)?

2) pokud by šlo o KOULI, tak bych hádal rovnovážnou teplotu, tedy co od Slunka nateče, to do stínu vyteče?

SFO

Autor: Jozef Homola
Datum: 02.03.2019 22:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Ještě chvíli počkám na nějaké jiné odhady.
Jsou tam dvě důležité veličiny a to absorbance nebo-li pohltivost a emisivita.
Tvar hraje velkou roli, jak zatím správně usuzujete koule méně přijme a hodně vyzáří jinam (než proti slunci).
K smíchu v souvislosti s tímto pijde jak p. Bílek ohajoval Lupotherm jako kopii skafandru, který čelí mrazu -180°C a izoluje kosmonauta.

Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 02.03.2019 22:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123987
reakce na ...
Tak já také zkusím nějaké odhady:
1) černá matná +150°C
2) 0°C
3) -100°C
4) a 5) budou podobné kolem 50°C

Autor: Jozef Homola
Datum: 02.03.2019 22:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Některé hodnoty jsou blízko a některé "daleko". Ano bílou barvou a na kouli se dobře chladí.

Autor: Josef Devátý
Datum: 02.03.2019 22:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129833
reakce na ...
Odchylka od teorie 2K (výpočet 119°C, vy uvádíte 121°C) docela ujde. Dík.

Autor: metball iGIN
Datum: 02.03.2019 22:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
https://www.engineeringtoolbox.com/solar-radiation-absorbed-materials-d_1568.html

emisivita už je větší oříšek

a Kosinový Zákon už je vůbec děs běs.

SFO

PS:
Já myslel, že máte změřená data z orbity.
Velikosti ploch, pozice Země a Měsíce (zbylá tělesa už toho moc nenasvítí :-) ...

PPS:
Něco málo jsem našel na NASA, taky mi pomohla data Měsíce...

PPPS:
... ale třebas jak vypadá koule, která je vzadu...
Aha, třebas radiační štíty?

iGoNY

Douška?
Ale je fakt, že to nejvíc, kam jste mne nasměroval je fakt, že jsem si opět uvědomil/přečetl/rozklíčoval,
jak velkým průserem na orbitě je odpadní teplo.

A že teze o tom, že v okolí Země na orbitě běžně najdu fleky, kde by bylo aspoň 75K nebo míň moc vedle praxe neležela, že to moc nejde.

Natož průměrné 3K FšehoMíra!

Ale třebas je to stejná "VYDRBÁVKA" jako teplota TermoSféry Země ...
potenciál/teplota jak ďas, ale tepelný tok to nedá žádný - dokonce ani ó'Nano teploměrné sondě.
A IR teploměrem se to taky blbě měří ... tak se holt jen spočte.
Bilance energií a je vymalováno.

Autor: Jozef Homola
Datum: 02.03.2019 23:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Z jinéhno pohledu je jasné, proč má kosmonaut 100 m trubiček "podlahového chlazení", protože on se může jinak přehřívat místně jenom díky tomu, že plocha je příliš rovná a ne bombírovaná. Na zádech má bílý batoh s vodou který se chladí dobře dvojím způsobem, že toho bílá barva moc nepobere a upouštěním tlaku vře voda.

Autor: metball iGIN
Datum: 05.03.2019 21:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
A tož další Rána Do
(NeJen)
AntiMaryšinovic Štryclí :-)
(kovárna, Mrštní Bratříci, Kafé vod Žida či ze Spolku, ...).

Opakovaně se na mne obracejí tazatelé prostřednictvím Soukromých Zpráv či telefonicky, jaký mám názor na

I O N T O V É _ E N D O K L I M A .

Tak si v průběhu let třídím výroky, které jsou zhusta a jen ryze BuranKetINGové,
leč některé jsou i hodny zamyšlení
a které jsou dokonce DATY,
hodnými uchování (do doby, než ta data stejně z různých důvodů smažu ... nebo je už nikdy nepoužiju, což je ještě horší scénář "informační anihilace").

A opět kolem sebe vidím jen silně

N E Ú S E Č K O V É _ V Z O R Y _ CH O V Á N Í .

Stejně jako s těmi "matroši dvou tvarů na pomyslné orbitě Země".
ZaHnutí jak ANO, bude mu Líp ...

Nebo jako s projektem trošku lépe vybalancované pastóšky.
Lépe?
Jo, lépe než je v kraji Ovčím Zvykem. Nic ideálního, jen lepší.

A Bacha!
"Lepší NejVětší NePřítel DOBRÉHO"

SFO

PS:
EnergoBilance a EXCITACE PLYNŮ?
https://en.wikipedia.org/wiki/Thermosphere

PPS?
https://ru.wikipedia.org/wiki/Ионизатор
Hodné prostudování, stejně jako obvyklé Eng, De i CZ verze.
http://www.osel.cz/1929-isticka-vzduchu-muze-skodit.html
a vztah k produkci O3. Což je ByProduct i DOBRÝCH elektrostatických čističek vzduchu.
https://chmibrno.org/blog/2018/08/01/neni-ozon-jako-ozon/
... a tvrdá data, co máme venku i bez ionizátorů :-)

PPPS:
Tedy?
Záporné ionty jsou "nositelem statického náboje".
Dobře je to popsáno na mnoha ENG "felčarských" site...
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3921200/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2873555/
...
a anionty pouze indikují

D Y N A M I C K O U _ R O V N O V Á H U

mezi určitými druhy excitačních energií, procesů přeměn a anihilace "na bordelu".
Nic víc ani míň.
ŽÁDNÉ zdraví prospěšné ionty, dlouhé, velké, malé, krátké, kompexní, primitivní... molekuly.
Jen statický náboj na "bordelu".
Anebo O3, ... N3?... čtyři, pět, šest...
... a různě dlouhá doba rozpadu nestabilních molekul.

iGoNY

Douška?
Kruhem k jedovatému Kafi a jiným Smrtedlným Hříchům.
Je pěkné, že třebas pan továrník ve Vraždě v salóním kupé měl implantován do zubu ARZÉN. A spal jako zabitý.

A Stejně je to s O3. V přízemních vrstvách a ve vyšších koncentracích než jakýchsi pár mikrogramů na kilo luftu je to problém pro naše plíce, a se vzrůstající koncentrací už je to jen průser na průser pro cokoliv živého.

Ale ono to není o moc lepší s O2- či N2-.
Spoustě lidí to vadí i ve stopových množstvích, a to "kruťasácky".
Poznají to a remcaj, byť by měli pět chvalozpěvy!
Jenže travičský příběh se nikdy neodehraje uprostřed zdravého lesa, u vodopádků byť maličkého potůčku ...
a není to těmi
Ani-Ionty.

Ty AnIonty jen indikují, že je ve vzduchu vše vybalancováno ke spokojenosti VŠECH ŽIVÝCH BYTOSTÍ.
Nic se neanihiluje na "bordelu".
LEČ JINÁ METEOSITUACE A PRD!

A v pastôškách?
Tam je v podstatě jedno, jestli "ANIONTY ZABIJETE" na filtrech rekuperační jednotky,
na venťásku či rozvodech přívodu.
Splní opět svůj úkol, stáhnou "bordel" na spiro, na plast,...
... a pak už jen zápeží na tom, jak se daří mikroorganizmům na potahu ze Zn, na neošetřeném plastu KG "bubuzel", na specificky modifikovaném plastu korugovaných hadic ...

Ale? Bacha.
Ono to vyvětrání okny, změření vysoké koncentrace

Z D R A V Ý CH _ I O N T Ů

zhusta jen znamená,
že ten "bordel" nic nechytlo a půjde přímo do našich plic.

Paralela Kafe?
Cosi jako "pronárody", co pijí odvar z muchomůrky červené - a pak to "čůraj" do společného "pohára" na dalšího "koštování" ;-)

A to jen proto, aby těch "zdravých iontů" přežilo co nejvíc!
Nebo aby se rozředila droga na "společensky přípustnou hustotu".

Tož asi tak.

Autor: Josef Devátý
Datum: 05.03.2019 22:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129833
reakce na ...
To není nic nečekaného. Celkem oprávněně řeším, proč je přenositelnost respiračních onemocnění výrazně vyšší v prostředích s vzduchotechnikou. Únavu z některých prostor sice řeší ionizátory, ale nikdy jsem si netroufl je delší dobu použít. Právě z mnoha dalších, Vámi popisovaných nectností.

Autor: Jozef Homola
Datum: 05.03.2019 23:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
(metball iGIN)
A jaký názor nebo trefný koment by jste dal této zprávě odchycené na webu. Děkuji předem.

John Swinton, bývalý personální šéf novin New York Times, při projevu v rámci přípitku v New York Press Club mimo jiné řekl:

"V současné době neexistuje taková věc, jako je nezávislý tisk. Víte to stejně dobře, jako já. Není mezi vámi ani jeden novinář, který by se odvážil upřímně vyjádřit svůj vlastní názor. Víte předem, že kdyby to udělal, nikdy by se to neobjevilo v tisku. Jsem týdně placen za to, že své upřímné mínění nezveřejňuji v novinách, pro něž pracuji. Vy ostatní jste placeni za stejnou věc a kdo z vás by byl tak pošetilý, aby napsal svůj upřímný názor, brzy by se ocitl na ulici a hledal by si jiné zaměstnání. Kdybych dovolil, aby se v jednom čísle mých novin objevil můj poctivý názor, do dvaceti čtyř hodin bych přišel o místo. Prací žurnalistů je zabíjet pravdu;bezostyšně lhát; překrucovat pravdu; hanobit; plazit se u nohou mamonu a prodávat svou vlast a rasu za svůj denní chléb. Vy i já víme, že věřit v nezávislost tisku je bláznovství. Jsme nástroji a vazalové bohatých mužů za scénou. Jsme skákající tajtrlíci, oni tahají za drátky a my tancujeme.Naše talenty, naše možnosti a celé naše životy jsou vlastnictvím těchto mužů. Jsme intelektuální prostituti."

Autor: metball iGIN
Datum: 06.03.2019 18:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Ave, Spiritus Sanctus ?
"...při projevu v rámci přípitku..."

Ono je to jako s tím Božím Stvořením Světa.
Holt někdo už je dávno před přípitkem
"Pod Obraz Boží",
jiným Bohům
trvá Celou Věčnost
než stvoří
První, Jedinou a Nekonečněkrát Replikovanou Lidskou Duši ...
...
a pak, když se Těchto OmniPotentátů zeptáte,
kolik kapek vody,
ale úplně přesně,
dopadne na nanometricky přesně vykolíkovanou
a atomovo-přesně časově vymezenou
souřadnici ČASOPROSTORU,

tak vás zástupci Bohů na Zemi (klér) odbyde,
že takovými blbostmi se Bůh/Bohové nezabývají...

SFO

PS?
Od doby, kdy nahé opice vynalezli DĚLBU PRÁCE
vyčlenila se část chytrých nahých opic,
které se specializovali na LHANÍ.

PPS:
Od prvopočátku k těm nejlepším patří mágové, kněží a další DucHovnáři, brzy k nim přibyli profíci typu právník, felčar, umělec, ... ale také amatéři typu politik, učitel, vychovatel, ... a nájemný pisálek.

PPPS:
Jo, a pak tu máme ČISTĚ OPORTUNNÍ LHÁŘE typu vrah, defraudant, velkozloděj či malozlodějíček ...

iGoNY

Douška?
Archetyp MERKUR (malé božstvo, ne planeta)
je ten,
kdo podle mne promluvil ústy mírně podnapilého šéfpisálka ...

Leč život je půvabný právě tím, že...
... na mysl mi vplul bonmot o ŽENÁCH/MUŽÍCH:
"... a nedá se žít ani s nima, ani bez nich!

Autor: Josef Devátý
Datum: 02.03.2019 22:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129833
reakce na ...
Dokonale černá deska ve všech pásmech kolmo ke slunci zezadu izolovaná 119°C
Tatáž deska zezadu neizolovaná, kolmo k slunci 56°C
Deska rovnoběžná s paprsky logicky až k -273°C Obdobně se dá vypočítat dokonale vodivá koule. Ostatní případy podle emisivit ve světelném+horním infra / dolním infra.

Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 02.03.2019 17:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123987
reakce na ...
Pane Novák, vy už jste v myšlenkách někde úplně jinde.
Bavili jsme se o údajném přehřívání místností vytápěných PT (a tedy nevhodnosti PT) v domech s nízkou tepelnou ztrátou. Tedy v topném období a to zvláště v přechodných obdobích, kdy se kromě vnitřních zisků výrazně projevují též solární zisky okny.
Vy už ale argumentujete pro situaci letního přehřívání, kdy jsou jakékoliv zisky nežádoucí. Debata je o situaci, kdy nežádoucí zisky jsou jen lokálně a "roztahávání" tepla jinam je žádoucí.
Takže nevadí "roztahávání" solárních zisků ani do ložnice, ani do oblasti stolu v kuchyni. Ložnice si bud o to méně brát energie z kotle. V kuchyni bude podlaha pod oknem o něco chladnější (nepřekročí nejvyšší povolenou) a podlaha u stolu bude aspoň o něco teplejší, což je v topném období příjemné zvláště u dlažby.
Navíc tak jako platí, že pro přechod solárního tepla z povrchu podlahy až do topné vody je tam tepelný odpor a teplotní spád (až do vody se dostane jen část tepla), tak to platí i opačně. Když už se nějaké teplo dostane ze solárního záření až do topné vody, tak z něho se pak ve vedlejší části místnosti (nebo jiné místnosti) zase jen část dostane až na povrch. Větší část této solární energie způsobí, že se topná voda neochladí (v extrému i ohřeje) a v důsledku toho kotel sníží svůj výkon.

<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 129   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.