Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Rozvody osvětlení 12V - fotovoltajka

Autor: Marek Warciak
Datum: 03.03.2019 10:26
uživatel: 129908


Dobrý den,
prosím o radu a případné návrhy řešení, pokud jsou mé úvahy chybné.
Chystám se na rekonstrukci malého RD (sklep,přízemí a půdní nástavba)

1.) Jelikož budu mít hybridní fotovoltaickou elektrárnu, příjde mi rozumnější udělat alespoň rozvody pro osvětlení pomocí 12V instalace. Vše bych tahal pomocí CYKY 3x1,5 s tím, že by každá místnost byla natáhnuta přímo do rozvaděče na svorky (proklemovány hřebenem) a poté na jistič a pomocí CYKY 3x4mm ke zdroji. Nejdelší trasa jsou 2 místnosti cca do 15m od rozvaděče s osvětlením do 30W (každá místnost). Ostatní místnosti jsou do 10m s osvětlením do 70W (kuchyň, obyvák) a do 50W (zbytek). Sklep má 4 místnosti do 10m s osvětlením do 50W pro každou místnost.
Půdní vestavba bude mít podružný rozvaděč, kde to bude úplně stejně (později bude sloužit jako samostatná bytová jednotka s vlastním elektroměrem).
Zároveň bych chtěl pro případ nouze dát do rozvaděče pro osvětlení trafo s (asi rozepínací relé) přepínačem. Prostě kdyby z nějakého důvodu byl zdroj z FV odpojen, aby se automaticky přepl okruh na trafo přes 230V ze sítě.

2.) Kde všude má být (nebo radši pro rezervu) natažený zemnící vodič? Budu tahat k vaně, bojleru, kotlu (nejspíše 10mm2 že?) a kde ještě by měl být nachystaný? Dům bude výhradně na elektřinu (plyn ponechán jen jako záloha)

Pokud budete mít kritickou odpověď, prosím zároveň o návrh řešení jak udělat správně to co se Vám zdá v mém popisu blbě. Samotná kritika bez návrhu řešení mi nepomůže a zbytečně zaspamuje vlákno.

Pokud mi v popisu chybí nějaký atribut/informace, obratem dopíšu.

Všem předem děkuji za názory/rady/návrhy řešení.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama