Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Skladba nové podlahy na trámovém stropě

Autor: Jan Máchal
Datum: 06.03.2019 13:29
uživatel: 129935

Dobrý den,

rád bych se s Vámi poradil v této věci. Rekonstruujeme RD ze 40. let, aktuálně prostory v patře, pod kterými je klasický trámový strop (odspodu omítka, rákos, podbití, trámy, záklop, škvára, polštáře, fošny). Odstranili jsme fošny, polštáře a škváru (možná neuváženě, ale to už teď nezměníme) a jsme na původním záklopu, který je v pořádku, pevný a až nečekaně rovný. Máme nyní k dispozici nějakých 15 cm pro skladbu nové podlahy. Z časových důvodů nechceme jít mokrou cestou, moje původní úvaha byla zhotovit lehkou plovoucí podlahu z dvou křížem položených 18 mm OSB 4PD, případně Cetris desky nebo podobný materiál, to je jedno, pod kterými by byla kročejová izolace, nejspíš Isover T-P 30 - 40 mm. Rovinnost záklopu budu ještě pečlivě kontrolovat, případně bych ho srovnal OSB 15 mm v jedné vrstvě, kterou bych prošrouboval do stropních trámů.

Ovšem v tomto okamžiku narážím na to, čím vyplnit zbývajících cca 6cm v podlaze. Nejspíš budete radit záklop vyrovnat a dosypat Liaporem, ale nějak si na to sám netroufám (vše svépomocí). Moje otázka zní, jestli by bylo vhodné použít na záklop, tedy pod kročejovou minerální izolaci 6 cm podlahového polystyrenu, kterým bych dohnal požadovanou výšku podlahy.

Pro úplnost dodám, že pod těmito místnostmi je obývaný a vytápění prostor, takže tepelnou izolaci z principu řešit nemusím, pouze chci dosáhnout pevné a rovné podlahy s maximálním kročejovým útlumem.

Děkuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček10.03.2019 15:44
Josef Drda10.03.2019 14:59
Filip Filip09.03.2019 11:08
Filip Filip09.03.2019 10:57
Jiří Kubíček07.03.2019 12:56
Jan Máchal07.03.2019 11:32
Jiří Kubíček07.03.2019 01:13

Datum: 10.03.2019 14:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105734
reakce na ...
Udělal jste dobře, že jste škváru sundal. V minulosti měla funkci tepelné izolace, z dnešního pohledu zbytečna zátěž stropu.

Autor: Filip Filip
Datum: 09.03.2019 11:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Našroubováním OSB desek na záklop nesrovnáte vůbec nic. Pokud tam je nějaký buben nebo je to nakloněná rovina, tak se to za nemalé prachy akorát okopíruje. Právě proto se srovnání podlah dělá nějakým násypem, betonem a nejvíce nějakou samonivelační stěrkou. Odstranění škváry byl opravdu neuvážený krok. Škvára byla jako protipožární a teplená a kročejová izolace. Navíc svou hmotností tlumila rozkmitání stropu. Škoda zbytečné práce. Já jsem řešil stejnou záležitost - nechal jsem tam ale škváru. Na to násyp Liaporu cca 6 cm a na tom roznášecí plovoucí deska 2 x 15 mm OSB. Na této desce ( 18 x 5,5 m ) Je vestavba bytu ze sádrokartonu. Funguje to perfektně a udělat rovinu na násypu z Liaporu zvládnete celkem jednoduše. Čili netroufám si je zbytečná obava. Skladba - na záklop kročejová izolace, na to násyp z Liaporu a na to 2 x 15 mm OSB ( křížem, slepit a prošroubovat ).
Filip

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 07.03.2019 01:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, dorovnat to pomocí EPS klidně můžete, dělá se to běžně, ale osobně bych to dorovnal spíše dalším minerálem, tedy nějakými tuhými minerálními deskami, protože předpokládám, že mezi trámy žádný materiál, který by řešil vzduchovou neprůzvučnost, nemáte, takže by se vám hodil minerál navíc, EPS vám akustiku - vzduchovou neprůzvučnost nevylepší a ta minerální kročejovka moc silná není. Je potřeba řešit i vzduchovou neprůzvučnost společně s útlumem kročejového hluku.

Autor: Jan Máchal
Datum: 07.03.2019 11:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129935
reakce na ...
Dobrý den, pane Kubíčku,
děkuji za Vaší odpověď.
Mohl by jste mi, prosim, doporučit nějaký vhodný mineralni materiál s dobrým poměrem cena/výkon?
Nebo lze vrstvit isover t-p? V produktovém listu jsem tuto informaci nenalezl.

Děkuji

Datum: 07.03.2019 12:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, hned takto od boku vám to neřeknu, musel bych se podívat na nabídku isoveru nebo třeba rockwoolu, ale napadají mne tuhé minerální desky jako hardrock max, monrock max a roofrock. Kročejovku byste vrstvit neměl. Neznám cenu těch desek, ale kdyby byla náhodou kročejovka dražší než některá z těch tuhých desek, tak podle mne můžete rovnou pořídit jen silnější tuhou minerální desku, ona by útlum kročejového hluku měla mít taky, ale je to na vaší volbě.

Autor: Filip Filip
Datum: 09.03.2019 10:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Proč by se kročejovka neměla vrstvit ? Kromě ceny k tomu není žádný relevantní důvod .
Filip

Datum: 10.03.2019 15:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, nevím, zda je ideální dávat na sebe třeba 2x 5 cm nebo ještě více kročejovky, většinou se to nedoporučuje, ale osobní zkušenost nemám, přeci jenom ta kročejovka není tak tuhá, jako uvedené minerální desky nebo EPS. Nebráním se ale tomu uvěřit, že velká síla kročejovky není ničemu na škodu, jak jsem psal, vyzkoušeno to nemám.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama