Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Hlučná střecha Blachotrapez - střešní panely Retro

Autor: Evzen Jachan
Datum: 16.03.2019 07:14
uživatel: 129998

Dobrý den
Prosím o informace, zda se někdo setkal s podobným problémem a řešil jej s dodavatelem střešní krytiny:

V červenci 2018 byla na naší novostavbě odborným, vyškoleným řemeslníkem realizovaná střecha se střešní krytinou Panel Retro25 554x0,50 mm. Volili jsme falcované střešní panely. Pan Šuba nám doporučil právě produkt firmy Blachotrapez. Jedním z důvodů byly jeho zkušenosti s touto střešní krytinou a její montáží.
Krytinu jsme si vybrali zejména z důvodů, že tento typ krytin se používá i v horských oblastech, což v nás evokovalo trvanlivost a současně výrobce deklaroval, že zvýšená neohebnost umožňuje jeho ukládání na latě bez nutnosti bednění střešní plochy.
Po nastěhování se do novostavby začátkem roku 2019 jsme při větrném počasí zažili, že tato krytina je nesnesitelně hlučná. Dle našeho měření přesahovala hlučnost 65 dB a v domě se nadalo ani spát.
Ihned jsem kontaktoval zastoupení formy prostřednictvím formuláře na webových stránkách, ale bez odezvy. Při telefonickém kontaktu mi byl předán pan Vince, který slíbil, že se staví problém řešit. Po 14 dnech jsem kontaktoval pana Vinceho, ten předal řešení problému na pana Kempného, který do tří pracovních dnů přijel. Za účasti řemeslníka, který střechu realizoval jsme vysvětlili problém a doložili hlučnost střechy ve větru videem se zvukovým záznamem. Po dvou dnech nám pan Kempný doporučil problém oficiálně reklamovat, což činíme. Po měsíci se výrobce ozval, že reklamaci zamítá a dále nekomunikuje.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jozef Homola25.04.2019 21:20
Evzen Jachan25.04.2019 21:01
Jozef Homola25.04.2019 07:21
Evzen Jachan24.04.2019 22:07
Irena Komárková24.04.2019 21:36
Jozef Homola17.03.2019 20:36
Roman Novák17.03.2019 19:47
Jozef Homola17.03.2019 18:34
Evzen Jachan17.03.2019 18:24
Filip Filip16.03.2019 19:00
Jozef Homola16.03.2019 18:02
Roman Novák16.03.2019 17:30
Radek Radek16.03.2019 16:25
Evzen Jachan16.03.2019 15:49
Evzen Jachan16.03.2019 15:46
Filip Filip16.03.2019 12:47
Jozef Homola16.03.2019 07:49

Datum: 24.04.2019 21:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125553
reakce na ...
Dobrý den,
čtu váš příspěvek a ten problém jako jako přes kopírák. Naprosto stejně. Nedá se ani spát. Stavební firma nám sdělila že je to dle technolog. Postupů ok. A hotovo . Psali jsme přímo do Blachotrapez v pondělí. Zatím nemáme vyjádření. Jsme z toho nešťastní.

Datum: 24.04.2019 22:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Blachotrapez po zamítnutí vůbec dále nereagoval. Zatím komunikuji s českou obchodní inspekcí, ale i pro ně je tento případ složitý a mimosoudní řešení se zatím nerozhodli podpořit. Asi jediná cesta se zdá být oslovit soudního znalce v oboru a řešit dále soudně. Pro náš problém jsme pravdědobně našel technické řešení, ale ještě jsme se nerozhodli, jakou cestou se dáme. Pokud by jste chtěli postupovat společně (více stejně postižených bude řvát více nahlas), tak mě prosím kontaktujte přímo na: .

Autor: Jozef Homola
Datum: 25.04.2019 07:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
https://www.blachotrapez.eu/cz/prtm/938/stresni-panel-retro-25

V dokumentech dodavatele je jasně napsané, že je krytina hlučná za větru.

"Přirozeným jevem je také hlučnost panelu za větru."

"Pro omezení tohoto efektu lze použít střešní membránu, izolační pásku, strukturní rohož, samolepící protikondenzační membránu nebo jiný materiál."

Je ale sázkou do loterie nakolik se to podaří snížit i po této pracné úpravě.

Datum: 25.04.2019 21:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Homolo, my už se tady točíme v kruhu. Máte pravdu s tím co opakovaně píšete, ale prosím vezměte v potaz i to, co jsem již uváděl já:
Při rozhodování pro krytinu jsme pečlivě pročítali montážní postupy a návody a vše jsme zvažovali. Mimo jiné měl a má Blachotrapez v informacích uvedeno - Zvýšená pevnost umožňuje pokládat panely na latě, bez nutnosti provedení plného záklopu střechy. Na latě se montovalo a zvlnění povrchu jsem nereklamovali. Pro eliminaci a vyztužení jsme zvolili plech použitím panelů s podélným prolisem, i když se nám prolis moc nelíbil. Reklamovali jsme hlučnost ve větru. S vyšší hlučností plechové střešní krytiny jsme počítali jako s jejím přirozeným jevem, ale překročení limitu hlučnosti tak, že se v domě nedá spát a dle našeho měření jsou překračovány povolené limity hluku dvojnásobně, je přes čáru. Samozřejmě byla použita střešní membrána, která je zmíněná pro eliminaci jevu zvýšené hlučnosti.
Jiní výrobci mají přímo zmíněno použití plného záklopu a izolační rohož, ale tento výrobce uvádí, jak je popsáno výše, že jejich krytina je pevná, když zvolíte prolis, ještě pevnější...klidně montujte na latě... a pro eliminaci hluku použijte střešní membránu.
Pro mě je tímto Blachotrapez absolutně nesolidním výrobcem a nikomu ho nedoporučuji. Profilují se tak, že to vypadají lepší s konkureční výhodou proti ostaním výrobcům, ale realita je jiná. Jde o praktiky náležící do kategorie ŠMEJDŮ.

Datum: 25.04.2019 21:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Chápu Váš problém i rozhořčení. U Vás se sešlo několik na první pohled malých nevýhod a výsledkem je nefunkční střecha. První co mne zaráží je ta síla plechu 0,5 mm. To se ve světě nedává, mají 0,6 až 0,8 a u hliníku až 1 mm. Také ty prolisy (signy nebo ribs) jsou nesmírně důležité. Důležitá je i rozteč mezi lemy. Jak ukáži na obrázcích jsou i užší šablony. Tam potom to vlnění nebo lupání nehrozí. Pokud se ocel 0,5 mm použije, tak jsou tam hluboké prolisy.
Firma RUUKKI (na kterou zde také byly ztížnosti) sice je známá u nás jako střešní krytina ale její reklama je zaměřena spíše na oblícovku fasád plechy pro drsné podmínky.

Autor: Filip Filip
Datum: 16.03.2019 12:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Zde je kopie z údajů výrobce. Ani se nedivím, že Vám reklamaci zamítli.

Panely jsou vybaveny západkovými zámky, což umožňuje rychle a spolehlivě spojovat panely při dosažení vysoké těsnosti, což je výhoda oproti
plechům s dvojitou drážkou. Díky umístění montážních otvorů podél drážky jsou upevňovací vruty zahaleny sousedním panelem. Toto řešení tedy tvoří
střešní krytinu s vysokou estetikou, bez viditelných upevňovacích prvků.
Při montáži střešních panelů z každého druhu plechu může dojít ke zvlnění plochých povrchů plechu. Plech nabývá tvaru podkladu střechy. Zvlnění
takových panelů je přirozený jev a dochází k němu poměrně často. Je to spojeno s technologií výroby a montáže těchto plechů, jejich tepelnou
roztažností a odrážením světla. Pro omezení efektu zvlnění montujte panely na pečlivě zhotovený a vyrovnaný podklad, v souladu s pravidly
pokrývačských prací a návodem k montáži. Dobrého efektu rovněž dosáhnete použitím matového povlaku (menší světelné odrazy), použitím panelů
s podélným prolisem, panelů s přilepenou izolační vrstvou nebo panelů s menší celkovou šířkou. Navíc lze použít výřez s ohybem nebo výřez pod ohyb,
což umožňuje ztužit dolní hranu plechu a zabránit příčnému vlnění.
Přirozeným jevem je také hlučnost panelu za větru. Pro omezení tohoto efektu lze použít střešní membránu, izolační pásku, strukturní rohož, samolepící
protikondenzační membránu nebo jiný materiál.

Podstatný je ten poslední odstavec. Z něho jednoznačně vyplývá, že hlučnost je normální a dá se snížit pouze izolační rohoží, která je pod krytinou. Podle mě ten vyškolený pokrývač sice byl vyškolen jak to namontovat, ale ani netuší, jak se dá řešit akustika. On to namontoval, když nefoukal silný vítr a je spokojený. Já mám na chatě stejný systém od firmy Satjam ( akorát je z hliníku ) a výrobce pro snížení hlučnosti střechy při silném větru také doporučuje tu rohož.
Čili krytinu sundat dolů, položit rohože a znovu namontovat. Nezávidím.
Pro informaci - Satjam vyrábí i protihlukové provedení " soundcontrol, kde je na spodní straně integrována tlumivá vložka.

Filip

Datum: 16.03.2019 15:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji Vám za Váš názor a poskytnutí informací o konkrétní krytině. Při rozhodování pro krytinu jsme pečlivě pročítali montážní postupy a návody a vše jsme zvažovali, takže tato informace pro nás není nová. Mimo jiné měli a mají v informacích uvedeno - Zvýšená pevnost umožňuje pokládat panely na latě, bez nutnosti provedení plného záklopu střechy. Na latě se montovalo a zvlnění povrchu jsem nereklamovali. Pro eliminaci a vyztužení jsme zvolili plech použitím panelů s podélným prolisem, i když se nám prolis moc nelíbil. Reklamovali jsme hlučnost ve větru. S vyšší hlučností plechové střešní krytiny jsme počítali jako s jejím přirozeným jevem, ale překročení limitu hlučnosti tak, že se v domě nedá spát a dle našeho měření jsou překračovány povolené limity hluku dvojnásobně, je přes čáru. Samozřejmě byla použita střešní membrána, která je zmíněná pro eliminaci jevu zvýšené hlučnosti.
Jiní výrobci mají přímo zmíněno to, co popisujete vy. Plný záklop a izolační rohož, ale tento výrobce uvádí, jak je popsáno výše, že jejich krytina je pevná, když zvolíte prolis, ještě pevnější...klidně montujte na latě... a pro eliminaci hluku použijte střešní membránu.
Také souhlasím, že "náš pokrývač" nemá dostatečné znalosti v oboru akustiky. Byl na školení, tam mu řekli, jak je jich krytina super, že stačí, aby byla montována na latě a ukázali mu jak to dělat. Myslím, že to je pro pokrývače dostatečné a nemusí se dále hlásit na vysokou školu na obor zabývající se akustikou. To by měl mít zvládnuté výrobce, a to byl také důvod proč jsem výrobce oslovil, řekl mu o problémech a požádal ho o pomoc. Čekal jsme technické řešení, které by pomohlo. Výrobce mi ovšem doporučil, že mám krytinu reklamovat a pak reklamaci zamítl.
Já jsem přesvědčen, že jeho jednání je nekorektní, že poskytuje nepravdivé informace, aby přesvědčil kupující pro nákup jeho krytiny a potom se o již nestará, jak jeho výrobek (ne)funguje.

Autor: Filip Filip
Datum: 16.03.2019 19:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Je to pro Vás začarovaný kruh, protože v podstatě nikdo nic nezmršil, pokrývač to udělal podle doporučeného postupu, výrobce upozornil na zvýšenou hlučnost při větru. atd. Jak píše produktový manažer Satjamu, tak se zřejmě sešly všechny možné negativní vlivy. Nemáte asi celoplošný záklop, nemáte pod krytinou tlumící rohož, naopak asi máte zavěšené SDK stropy, které ten hluk prostě neumí utlumit. Navíc asi můžete mít vazníky, které jsou přišroubovány do věnců a tak se ten hluk šíří vedením a to by bylo v prd..li. Stejný princip, jako kročejový hluk. Neumím poradit, jak z toho ben. Když byste to chtěl všechno udělat na vlastní náklady, tak sundat krytinu, sundat laťování, instalovat celoplošné bednění, položit tu tlumící rohož a teprve na to znova nainstalovat plechy. Nebude to ani jednoduché ani laciné, ale výsledný efekt bude silně pozitivní. Už se vyspíte i při silném větru.
PS Ještě se zeptám - jak to máte řešeno u okapu ? Je tam zakládací okapový plech a ty vlastní plechy jsou se zástřihem, který se ohne a zafixuje pod ten zakládací plech ?
https://www.youtube.com/watch?v=IyywqoPqY6w
Filip

Datum: 16.03.2019 07:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Pro představu by pomohlo foto vaší střechy (názornost o úhlech náběhu větru).
Teď bude asi pozdě radit větší sílu plechu (0,7) nebo jinou šířku šablony. Nicméně ty prolisy jinak zvané "signy" 1 mm jsou spíše k smíchu. Jsou tam užší a širší ale i tak to není významné posílení tuhosti.

Poznámka:
U konkurence nabízí signy po celé šířce.

Datum: 16.03.2019 15:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dbrý den. Děkuji za reakci a přikládám požadované fotografie. Prosím dejte vědět, zda to stačí, případně mohu dofotit více. Sklon střechy je 35°. Jachan

Autor: Radek Radek
Datum: 16.03.2019 16:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122080
reakce na ...
To nedopadne do budoucna dobře , dejte tašku.
Za mě , novostavba a plech = trestní čin.

Autor: Roman Novák
Datum: 16.03.2019 17:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Tak toto se určitě nedá takto zjednodušovat. Osobně jsem na novostavbu rodinného domu také použil plechovou krytinu. Paradoxně jeden z důvodů proč padla tato volba, byla deklarovaná odolnost proti vlivu silných větrů. Máme dům v jedné z největrnějších oblastí republiky. Viděl jsem u sousedovi novostavby padat od větru tašky ze střechy (do doby než je přišrouboval). Zatímco my jsme nikdy neřešili hluk od krytiny.

Edit: Krytina je na latích a není doplněna žádnými dalšími protihlukovými opatřeními.

Datum: 16.03.2019 18:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Sklon střechy s tímto úhlem je v pořádku. Takže nějaké podtlakové jevy by neměly vznikat.
Horší je s tím laťováním. Tam při náporu větru se to více prohne (a vrátí zpět) než při celoplošném podkladu. Pro dokreslení představy by byl zajímavý údaj o rozteči krovů a také latí. Ovšem v této fázi to už ničemu nepomůže.
https://forum.tzb-info.cz/130525-strecha-satjam-rapid-500-vyrazny-hluk-pri-vetru

Datum: 17.03.2019 18:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Děkuji za reakce, našel jsem další zajímavou diskuzi zabývající se tímto tématem na TZB, kde také někteří z Vás reagovali: https://forum.tzb-info.cz/130525-strecha-satjam-rapid-500-vyrazny-hluk-pri-vetru.
Abych oživil linku diskuze, doplním následující. Latě jsou v roztečích 30 cm, vazníky v metrových roztečích. Podkroví není obýváno. Když byl silný vítr, byl jsem zde pozorovat co se děje. Krov ani latě se nehnou. Mezi střešní membránou jsem viděl plechy, který se při poryvech zvedal až kolem centimetru od latě. Když byl takto přisán, tak zahřměl. Přítelkyně točila krytinu při větru z venku. V jednom okamžiku se plech asi metr od horní hrany střechy nadzvedl a pak tato bublina sjela po plechu až dole. Tento jev doprovázelo zahřmění.
Když jsem pročítal diskuzi na zmiňovaném linku, tak mě napadlo, zda by se nadal plech "podlepit" v místě kde mi to dovolí přeložení střešní membrány na lať nějakým vhodným tmelem (???). Střecha by se nemusela provrtávat, došlo by ke příčnému zpevnění panelů a pokud by to bylo jenom v jednom místě, tak by plech mohl stále dilatovat nahoru a dolů.....

Datum: 17.03.2019 18:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Můj názor je skeptický na nějaké snadné řešení.
Oceňuji váš pozorovací talent jak se šíří tlakový vzruch, popsal jste to přesně.
Když není celoplošné podbití, tak nastávají chvilky kdy vznikem podtlaku na vnější straně okamžitě přispěchá na pomoc přetlak z druhé strany. Kdyby tam bylo podbití, tak se to nestane, nemá tam co expandovat.

Autor: Roman Novák
Datum: 17.03.2019 19:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Já se bohužel musím připojit k názoru p. Homoli. Popravdě bych takto profilovaný plech na latě nikdy nedával a výrobce má v tomto bezpochyby máslo na hlavě. Přitom existují systémy s tvarovanými šablonami plechů, které jsou proti tomuto průhybu odolné i s daleko slabším plechem 0,4mm.....

Pokusím se naprosto nesystémovým nápadem dát radu.
V místech kde Vám to dovolí přeložení membrány, bych zkusil pružné úseky mezi latí a krytinou podfouknout polyuretanovou pěnou.

Datum: 17.03.2019 20:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
https://www.collegestationroofing.net/roof-company-in-college-station-texas/noisy-roofs-find-the-problem-and-fix-it/

Problém hluku plechových střech je "světový", stačí zadat řetězec NOISE THIN ROOFTOPS a už naskočí tato problematika. Dokonce velmi prosperují firmy které se snaží toto eliminovat. Otázkou je nakolik se jim to podaří. Nicméně pořád doporučují místo "rafters" (latě) plywood nebo OSB podbití, tedy dřevotříska nebo OSB desky a i nějaké tlumící podložky.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.