Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Zateplení stropů starého domu

Autor: Radko Hladílek
Datum: 17.03.2019 07:53
uživatel: 130005

Dobrý den ! Kdo mě poradí - mám dům starý 100 let, který mám po rodičích. Před 14 dny jsem si nechal od kamaráda termokamerou změřit chalupu, kdy největší úniky jsou okolo překladů. Na jaře budu dávat novou střechu a potřebuji poradit s tímto. V noci když spíme tak v ložnici ve všech prostorách nad postelí je studený vzduch, který je cítit jakoby stále proudil a v této době je dost mrazivý což není dobré ke zdraví. Bylo mě porazeno, že je třeba zateplit strop. Někde jsem se dočetl že je izolace , která se stříká do otvorů v podlahách půdy, ale nikde toto nemohu najít. Může mě někdo poradit ? Omlovám se za nepříliš asi technicky výstižné formulace. Popřípadě stačilo by zateplit stropy zevniř ?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Josef Hodboď26.03.2019 19:25
Filip Filip19.03.2019 14:34
Jiří Kubíček19.03.2019 10:58
Radko Hladílek19.03.2019 07:28
Jiří Kubíček17.03.2019 08:40

Datum: 26.03.2019 19:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Historická reminiscence.
U strejdy dávali na zimu na půdu seno. Ideální tepelná izolace pro starý dům, neboť měla velkou tloušťku, bezvadně propouštěla případně prostupující páru, nikde žádný trám neshnil. A v podstatě se každý rok seno měnilo, takže bylo vždy pěkně "nadýchané". Totéž lze dosáhnout s moderní vláknitou izolací.
Pokud požadavek "pochozí podlaha na půdě" není rázu, že se tam má bydlet, tak by nemusela být podlaha nad tou izolací řešena jednolitou podlahovou deskou, ale mohlo by jít o prkna, mezi nimiž se záměrně ponechají mezery, aby případná vlhkost nebyla v konstrukci podlahy uzavřena a mohla z ní odcházet. Vypadalo by to podobně, jako se řeší venkovní terasy. Silnější sluneční svit obvykle již v dubnu, letos už i v březnu, dokáže půdu pěkně vyhřát, což podpoří vysušení izolace, pokud by v ní byla vlhkost. Zkuste to eventuálně zkonzultovat s více stavebně vzdělaným odborníkem.

Autor: Radko Hladílek
Datum: 19.03.2019 07:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130005
reakce na ...
Děkuji za odpověd. Jde ale o to, že otcovi je 91 let, do chalupy se v mládí příženil av současné době není kdo by určil složení stropní konstrukce. Je možné se k tomuto nějak dopracovat popřípadě doporučit jak podlahy či stropy zateplit ? Děkuji

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 19.03.2019 10:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, něco jen stříkat do dutin u pochozí půdy bez aplikace parozábrany může přinést velké problémy s kondenzací pod záklopem, ale mnohé firmy vám to nabídnou a je jim jedno, co se bude po nějaké době pod záklopem dít. Můžete to tedy zateplit z vnitřní strany, ale buď byste museli použít k tomu určený porézní materiál, jako je třeba ytong multipor WI, nebo materiál, přes který se vám nedostane žádná vlhkost, třeba izolační desky s integrovanou ALU fólií, nebo můžete udělat klasickou izolaci a parozábranu, ale to nikdy není 100%. Další možností je zateplení na podlaze půdy tedy z ochlazované strany a zde záleží na tom, zda bude nebo nebude půda pochozí. V případě, že by pochozí a užívaná nebyla, stačí jen rozbalit obyčejnou levnou minerální vlnu, dvě vrstvy přes sebe, třeba dohromady kolem 30 cm a zajistit, aby byla odvětrávaná střecha nebo prostor mezi střechou a izolací (nevím, zda budete dělat bedněnou střechu nebo nějakou klasiku s pojistnou fólií mezerou a třeba taškami). Kdybyste chtěli udělat půdu pochozí, pak musíte na podlahu půdy nejdříve dát parozábranu a pak by následoval nějaký zateplovací systém, možností je opět více, např. isover stepcross, nebo jen celoplošně položit EPS, nebo minerál do roštu atd., na to by pak přišel záklop.

Autor: Filip Filip
Datum: 19.03.2019 14:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Řešení Vašeho problému je naprosto triviální záležitost. Když se rozhodnete, že půdu nebudete používat jako sklad všelikerého bordelu, tak na půdu natáhnete parozábranu a tu slepíte, aby se stala vzduchotěsná a nalepíte ji na svislé konstrukce. Na ni položíte křížem dvě vrstvy minerální izolace každá tlustá 20 cm. Celkem tam bude 40 cm izolace. Proč tolik ? Nejde jenom o zateplení na zimu, ale i o izolaci proti přehřívání v létě. Uděláte to až po akci nová střecha. Výsledek bude silně pozitivní a riziko kondenzace naprosto nulové.
Filip

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 17.03.2019 08:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, je potřeba uvést přesné složení celé té stropní konstrukce a co je nad ní. Jinak je mnoho druhů stříkaných izolací s různým faktorem difúzního odporu a zde je též potřeba znát celé složení konstrukce, aby se případně určilo, zda je nutné použít parozábranu a jakou izolaci vybrat. Jen něco někam do dutin nastříkat nelze, to by vám tam taky mohla kondenzovat vlhkost a strop by mohl zplesnivět, podobné to je i s vnitřním zateplováním, k tomu je případně potřeba užít k tomu určené materiály a znát celou skladbu stropu.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.