Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Klimatizace v bytovém domě (společná/individuální)

Autor: Ondřej Láska
Datum: 01.07.2019 10:22
uživatel: 130486


Dobrý den,
Asi nejsme sami kdo má v tomto počasí v bytě nesnesitelné horko (29-30°C) a rádi bychom to řešili nějak systémově.
Nemáte někdo zkušenost s instalací klimatizace do bytového domu – pro více bytů.

Dům má pět podlaží, celkem 25 bytů, dům není zateplen, fasáda také není opravená.

Jen 10 bytů má balkon/lodžii, takže individuální instalace s venkovní jednotkou na balkoně je pro většinu majitelů bytů nedostupná a montáž na fasádu by asi taky neprošla (vzhled, hluk).
Sedlová střecha je opravená, tašková.
Byty mají celkem prostornou stoupačkovou šachtu.
Bylo by možné (technicky proveditelné) umístit na střechu klimatizační jednotku vždy např. pro 5 bytů co jsou nad sebou (v každém bytě pak 2 vnitřní jednotky).
Lze pak nějak rozumně rozpočítávat provozní náklady nebo se dělí pevným poměrem?
Povedlo se něco podobného už někomu zrealizovat?

Nebo je lepší smířit se s tím, že každý byt bude mít vlastní jednotku na střeše/balkoně?
Je technicky problém vést ve stoupačkové šachtě potrubí a kabely ze střechy do bytu ve 3.p?
Stačí na celou akci (instalace klimatizační jednotky na střech a vedení potrubí stoupačkou) souhlas SVJ s umístěním?

Napadá vás nějaké jiné řešení jak to realizovat?
(mobilní klimatizaci nechávám jako poslední možnost, když to nepůjde jinak, hadice z okna, spotřeba a hlučnost mě moc neláká)
Předem děkuji za vaše postřehy, tipy a nápady.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
CVB Ventilátory16.07.2019 10:26
Pavel Kohout08.07.2019 22:30
bob svaton01.07.2019 14:51

Příspěvky
Autor: CVB Ventilátory
Datum: 16.07.2019 10:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130306
reakce na ...
Dobrý den,
přesně jak píše pan Kohout i Svatoň. Nejlepší by bylo se sejít a konzultovat požadavek osobně. Z vlastní zkušenosti vím, že takto hromadná akce se nesetkává s pochopením a finančními možnostmi u všech nájemníků a řešení pak jsou individuální split a multisplit jednotkami.

Možná bych mírně obrousil strašení pana Svatoše s hasiči. V klimatizacích s chladivem R32 je velmi malé množství chladícího média a k hořlavé koncentraci může dojít jen velmi zřídka. Důležitá je odbornost a certifikace realizační firmy.

Autor: Pavel Kohout
Datum: 08.07.2019 22:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104926
reakce na ...
Dobrý den, dle uvedeného popisu objektu by šlo použít systém VRF (resp. VRV). Ve zkratce, jedná se o systém s jednou venkovní jednotkou (nebo skupinou venkovních jednotek) a páteřním chladivovým potrubím, na které lze napojit mnoho vnitřních jednotek. Systém je velmi flexibilní. Jak to přesně funguje si najděte na webu. Systém VRF pracuje s chladivem R410a, takže na rozdíl např. od multisplitů, které pracují již s novým chladivem R32, odpadá problém s požární bezpečností. Délka potrubí u VRF může být až stovky metrů. Venkovní jednotky jsou dost velké. Umístit je na sedlové střeše by asi byl problém. Lze je ale umístit na zem vedle objektu. Omezením může být objem chlazených místností, protože náplň chladiva vs. objem nejmenší chlazené místnosti musí být souladu s EN378 tak, aby koncentrace chladiva v případě úniku do místnosti nepřekročila hodnotu 0,44 kg/m3. Pak se systém musí rozdělit na menší systémy (např. po patrech nebo po stoupačkách atd.)
Náklady na chlazení lze rozúčtovat snadno, protože většina systémových ovladačů VRF má funkci rozúčtování. Ale pozor, jedná se o poměrové, nikoliv fakturační měření.
Když mi napíšete jaké cca výkony potřebujete, tak Vám cenu VRF (bez montáže a dodávky Cu potrubí) spočítám. Pro běžnou místnost zpravidla stačí nástěnná jednotka 2,5 kW (pokud místnost není pod střechou nebo pokud nemá obří okna na jih atd.). Plus náklady na elektroinstalaci, odvod kondenzátu, datové kabely atd. Ale ocenit celý systém není až taková práce, akorát to musí udělat instalační firma. Na návrh VRF je speciální SW, který má každý dodavatel VRF.

Co se týče individuální instalace, většina lidí to dělá na "pankáče" Prostě umístí venkovní jednotku na balkón/fasádu a použijí multi split nebo několik single splitů. Teoreticky byste měl mít stavební povolení, ale kde není žalobce, nebí soudce.

Co se týče tažení potrubí šachtou, tak technicky to lze. Ale pokud půjdete oficiální cestou narazíte na požárníky. 99% dnes prodávaných splitů nebo multi splitů je na chladivo R32, které je v kategorii A2L. Nebo koupit nějaký split na R410a (už jich moc na trhu není). R410a je v kategorii A1 a tam problém s hořlavostí není.

Autor: bob svaton
Datum: 01.07.2019 14:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120077
reakce na ...
odhaduji investicni naklady cca 2,5mil kc. otazkou bude rozpocitavani.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama