Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

studie vytápění

Autor: jája Zapomněl
Datum: 06.08.2019 17:08
uživatel: 130639


Dobrý den,
nějaké doporučení na společnost, která by zpracovala studii rekonstrukce vytápění RD?
aktuálně je dům vytápěn plynovým kotlem. budeme rekonstruovat, tak zvažujeme tepelné čerpadlo. Každý dodavatel bude cpát své nejvýkonnější. samozřejmě nebudeme pořizovat nejslabší, ale rádi bychom měli odhad ideálního. Fakt se mi nechce hledat, kolikrát za posledních 10 let bylo pod -10°C a kolikrát pod -20°C
když tepelné čerpadlo -zvažujeme i soláry. ty mají nějaké ideální hodnoty. mě spíš zajímají ty reálné. v zimě půjde elektrika do vytápění. ok,ale netopí se hlavně v noci? zde se nabízí otázka kolik se reálně vyrobí a kolik reálně čerpadlo potřebuje -zbytek do baterií či do sítě? co s energií v létě? přepodkládám, že výsledkem by bylo třeba soláry v okamžiiku, kdy bude pořizovačka xy. roční náklad bude Y. životnost je okolo x let. v lednu lze očekávat 100% využitelnosti.fajn uděláme na ně zatím přípravu. nebo naprosto nerentabilní.
podotýkám, že jsem naprostý laik, chci oddělit projekt od realizace.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Mirek Svejda10.08.2019 09:09
Jiří Kubíček09.08.2019 23:40

Příspěvky
Autor: Jiří Kubíček
Datum: 09.08.2019 23:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, výkon případného TČ byste měl volit podle tepelných ztrát domu. Dále je žádoucí dimenzovat topný systém jako nízkoteplotní, čím je nižší teplota topné vody, tím lepší účinnost TČ. Poslední věcí je kombinace TČ a solárů, osobně tuto věc považuji za nesmysl. Soláry sami o sobě mají velký problém s návratností. Ve chvíli, kdy budete mít TČ, tak návratnost solárů ještě posouváte o velký kus daleko do nenávratnosti. U některých objektů i samo TČ díky své ceně může mít problém s návratností a vy takovou technologii budete nastavovat další technologií, která má ten problém ještě větší a nedává to tedy vůbec smysl. Navíc soláry mají největší účinnost právě v době, kdy má největší účinnost i TČ a vyrábí energii za hubičku.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 10.08.2019 09:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Zatím tam máte plyn. I v případě výměny kotle za KK s novým odkouřením budete mít investiční náklady nižší než v případě TČ. Provozní náklady budou prakticky shodné, takže osobně bych do TČ nešel.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama