Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Bivalentní vytápění

Autor: Daniel Kubeška
Datum: 06.10.2019 22:15
uživatel: 130998


Dobrý den, jsem předsedou BD v Praze 5 a chceme se odpojit dálkového vytápění. Máme dva 12podlažní navazující domy, 60 bytů a předběžně spočítaný požadavek na výkon 150 kW. Uvažovali jsme o 90 kW plynovém kotli a 60 kW tepelném řerpadle. Výrobce TČ mi sdělil, že plynový kotel je zbytečný.
Má prosím někdo nějakou zkušenost nebo doporučení?
Děkuji a jsem s pozdravem Daniel Kubeška

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jozef Homola30.11.2019 17:14
Josef Hodboď30.11.2019 15:58
Tomas Uhr13.11.2019 11:32
Šalý Jaroslav09.10.2019 11:22

Příspěvky
Autor: Jozef Homola
Datum: 30.11.2019 17:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6
(p. Kubeška)
Mohu vám posloužit informacemi ze zahraničí jak postupují v podobné problematice.
Předně se neodpojují od centralizovaného vytápění (DISTRICT HEATING), dělají přesný opak. Pokud topí tepelnými čerpadly při větších objektech, tak zásadně jímají teplo ze země nebo vody. V zemi jsou kolektory nebo hodně i vrty. Ve vodě jímají teplo ti co mají moře, zálivy a nebo jezera v dosahu. Ze vzduchu teplo neberou a to ani v případě států s příznivějším klimatem v zimě (nepanují tam takové mrazy). Pár obrázků na dokreslení problematiky.

Autor: Josef Hodboď
Datum: 30.11.2019 15:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Dobrý den,

obecně se to tak v českých zemích, tedy kombinace TČ a plyn. kotel neřeší.
Pokud by rozhodnutí padlo primárně na TČ, a byla například slabá přípojka elektřiny, tak by to smysl mohlo mít.

V případě plynu nebudete moci postupovat jednoduše jako v rodinném domě, přece jen jde o dva bytové domy a pak by šlo o plynovou kotelnu, nad 100 kW, což znamená splnit řadu požadavků. Zde by mohlo být zajímavé, prověřit variantu kotelny do 100 kW s dvěma kotli do 50 kW, na kterou jsou menší bezpečnostní požadavky a chybějící výkon doplnit menším TČ s potřebným výkonem. To TČ byste výhodně provozovali pro přípravu teplé vody v létě a ty kotle by se připínaly podle potřeby tepla. Podobná hybridní řešení se v zahraničí občas používají, dokonce je někteří výrodbci nabízejí jako kompaktní jednotku.

Ovšem nepředpokládám, že po zkušenostech s komfortem CZT byste se o to vše chtěli starat, je tam řada povinností vyžadujících i revizní techniky, takže v tom případě by bylo vhodné vybrat firmu, která to nejen postaví, ale smluvně zajistí i provozní služby atp. Je i možnost udělat smlouvu s takovou zárukou, že kdyby se např. kotel porouchal, tak tyto náklady ponese firma dodavatelská.
Při případných nabídkách moc velký pozor, zda zahrnou skutečně všechny náklady a pak správně vypočtou výslednou cenu tepla. To mnozí obchodníci jen s TČ nebo jen s kotli, aby prodali, záměrně zkreslí.

Pokud bude TČ vzduch - voda, musíte řešit hlukové problémy a kapacitu elektrické přípojky. S kotlem zase plynovou přípojku, umístění komína, rozptyl emisí.

Co vás vede k zájmu se odpojit? Dost často lze snížit cenu tepla jen na základě analýzy vašich odběrů a dohodnout si jiná odběrová množství, jiný rezervovaný výkon atp. Někdy je ve výsledku levnější si na vlastní náklady vybudovat za předávacím místem z CZT vlastní předávací stanici, která do vašich domů nepustí víc tepla, než je třeba a parametry budou optimálně odpovídat stavu, který máte v domech.

Bohužel jsou i případy byt. domů, kde po odpojení od CZT mají vyšší cenu tepla, než před odpojením. Proto, chladná hlava, rozum a především podrobná technická a ekonomická analýza budou nejlepšími rádci. Při ceně tepla okolo 550 až 650 Kč/GJ z CZT nebývá odpojení zajímavé.

Toto je spíše firemní článek, nicméně je to jedno z možných vodítek, pokud jde o plyn.
https://vytapeni.tzb-info.cz/vytapime-plynem/17436-navratnost-investice-do-plynove-kotelny

Zde najdete zajímavé infromace k TČ:
https://vytapeni.tzb-info.cz/tepelna-cerpadla/19806-tepelna-cerpadla-v-bytovych-domech
Také by stačilo TČ s doobrým výkonem okolo em

Autor: Tomas Uhr
Datum: 13.11.2019 11:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129075
reakce na ...
jestli je potřeba 150kW při extrému (-12 °C) tak 60kW TČ většinou má výkon 60 kW při nadnulových teplotách (je vidět přesně z katalogu daného TČ), takže při -12 °C bude mít TČ výkon např. jen 45 kW.

Výkon soustavy při extrému by tedy byl 135 kW ? (místo 150 kW)

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 09.10.2019 11:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Pokud bude tepelné čerpadlo nadimenzované na výkon 150kW tak je zbytečný.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama