Autor: Jozef Homola Datum: 30.11.2019 17:14 odpovědět upozornit redakci | uživatel: 100172 reakce na ... | Fotogalerie:
| (p. Kubeška) Mohu vám posloužit informacemi ze zahraničí jak postupují v podobné problematice. Předně se neodpojují od centralizovaného vytápění (DISTRICT HEATING), dělají přesný opak. Pokud topí tepelnými čerpadly při větších objektech, tak zásadně jímají teplo ze země nebo vody. V zemi jsou kolektory nebo hodně i vrty. Ve vodě jímají teplo ti co mají moře, zálivy a nebo jezera v dosahu. Ze vzduchu teplo neberou a to ani v případě států s příznivějším klimatem v zimě (nepanují tam takové mrazy). Pár obrázků na dokreslení problematiky.
|
|
Autor: Josef Hodboď Datum: 30.11.2019 15:58 odpovědět upozornit redakci | uživatel: 123662 reakce na ... | Dobrý den, obecně se to tak v českých zemích, tedy kombinace TČ a plyn. kotel neřeší. Pokud by rozhodnutí padlo primárně na TČ, a byla například slabá přípojka elektřiny, tak by to smysl mohlo mít. V případě plynu nebudete moci postupovat jednoduše jako v rodinném domě, přece jen jde o dva bytové domy a pak by šlo o plynovou kotelnu, nad 100 kW, což znamená splnit řadu požadavků. Zde by mohlo být zajímavé, prověřit variantu kotelny do 100 kW s dvěma kotli do 50 kW, na kterou jsou menší bezpečnostní požadavky a chybějící výkon doplnit menším TČ s potřebným výkonem. To TČ byste výhodně provozovali pro přípravu teplé vody v létě a ty kotle by se připínaly podle potřeby tepla. Podobná hybridní řešení se v zahraničí občas používají, dokonce je někteří výrodbci nabízejí jako kompaktní jednotku. Ovšem nepředpokládám, že po zkušenostech s komfortem CZT byste se o to vše chtěli starat, je tam řada povinností vyžadujících i revizní techniky, takže v tom případě by bylo vhodné vybrat firmu, která to nejen postaví, ale smluvně zajistí i provozní služby atp. Je i možnost udělat smlouvu s takovou zárukou, že kdyby se např. kotel porouchal, tak tyto náklady ponese firma dodavatelská. Při případných nabídkách moc velký pozor, zda zahrnou skutečně všechny náklady a pak správně vypočtou výslednou cenu tepla. To mnozí obchodníci jen s TČ nebo jen s kotli, aby prodali, záměrně zkreslí. Pokud bude TČ vzduch - voda, musíte řešit hlukové problémy a kapacitu elektrické přípojky. S kotlem zase plynovou přípojku, umístění komína, rozptyl emisí. Co vás vede k zájmu se odpojit? Dost často lze snížit cenu tepla jen na základě analýzy vašich odběrů a dohodnout si jiná odběrová množství, jiný rezervovaný výkon atp. Někdy je ve výsledku levnější si na vlastní náklady vybudovat za předávacím místem z CZT vlastní předávací stanici, která do vašich domů nepustí víc tepla, než je třeba a parametry budou optimálně odpovídat stavu, který máte v domech. Bohužel jsou i případy byt. domů, kde po odpojení od CZT mají vyšší cenu tepla, než před odpojením. Proto, chladná hlava, rozum a především podrobná technická a ekonomická analýza budou nejlepšími rádci. Při ceně tepla okolo 550 až 650 Kč/GJ z CZT nebývá odpojení zajímavé. Toto je spíše firemní článek, nicméně je to jedno z možných vodítek, pokud jde o plyn. https://vytapeni.tzb-info.cz/vytapime-plynem/17436-navratnost-investice-do-plynove-kotelny Zde najdete zajímavé infromace k TČ: https://vytapeni.tzb-info.cz/tepelna-cerpadla/19806-tepelna-cerpadla-v-bytovych-domech Také by stačilo TČ s doobrým výkonem okolo em
|
|
Autor: Tomas Uhr Datum: 13.11.2019 11:32 odpovědět upozornit redakci | uživatel: 129075 reakce na ... | jestli je potřeba 150kW při extrému (-12 °C) tak 60kW TČ většinou má výkon 60 kW při nadnulových teplotách (je vidět přesně z katalogu daného TČ), takže při -12 °C bude mít TČ výkon např. jen 45 kW. Výkon soustavy při extrému by tedy byl 135 kW ? (místo 150 kW)
|
|
|