Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Kondenzace nad podhledem ze sádrokartonu

Autor: Jan Růžička
Datum: 07.10.2019 21:11
uživatel: 130149

Vážení členové fóra, obracím se na Vás s dotazem. Rekonstruujeme byt v 80 let starém bytovém domě, který není zateplený, obvodové zdi jsou cihelné o šířce 45 cm. Původně jsme vůbec nechtěli snižovat stropy (3 a 3,1 m), ale teď se nám jeví jako přijatelnější to udělat. Jedním z důvodů je estetika, protože původní fabiony byly někde v minulosti odstraněny, některé jsme narušili my. Takže v jedné místnosti jsou nyní dvě stěny s fabiony a dvě mají ostrou hranu. Dále by se snad pomocí podhledu zlepšila akustika, která není příliš dobrá (proto akustický SDK). A teď k věci. Co vyvolává pochybnosti? Když se vytvoří podhledy, vzduch nad nimi se nebude ohřívat jako v místnosti, stěny nad podhledem budou chladné a patrně dojde ke kondenzaci vody a tvorbě plísní. Nebo se pletu?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček29.11.2019 13:25
Jan Růžička29.11.2019 12:59
Jiří Kubíček27.11.2019 13:07
Jan Růžička27.11.2019 06:51
Jiří Kubíček26.11.2019 23:42
Jan Růžička26.11.2019 20:46
Jiří Kubíček21.11.2019 23:49
Jan Růžička21.11.2019 22:10
Jiří Kubíček18.11.2019 11:43
Jan Růžička18.11.2019 09:28
Jan Růžička18.11.2019 09:17
Filip Filip17.11.2019 09:40
Jiří Kubíček15.11.2019 17:57
Jan Růžička15.11.2019 07:10
Jiří Kubíček13.10.2019 23:47
Jan Růžička13.10.2019 21:10
Jiří Kubíček08.10.2019 09:28
Jan Růžička08.10.2019 07:16
Jiří Kubíček07.10.2019 22:59

Datum: 17.11.2019 09:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Ahoj. Aby docházelo ke kondenzaci tak musí být splněny aspoň dvě podmínky současně : musí být ve vzduchu nějaká vlhkost ( ve formě vodní páry ) a musí být nějaká povrchová teplota stěny. Ve Vašem případě s teplotou nic neuděláte, tak zbývá zamezit přístupu vodní páry do kritického místa. Toho dosáhnete pouze jedním způsobem - pod izolaci musíte instalovat velmi kvalitní parozábranu ( nejlépe pokovenou ). Parozábrana musí být parotěsně nalepena na obvodové stěny (např. JutaFOL MASTIC ) a nikde nesmí být v ploše proděravěna ( např. vruty, které drží SDK desky ). Z toho vyplývá, že musíte použít dvojitý rošt, kde na horní nosný rošt nalepíte parozábranu a spodní montážní rošt bude uchycen pomocí přímých závěsů. Přímé závěsy budou přišroubovány přez parozábranu, ale vruty budou parotěsně utěsněny páskou ( např. JUTAFOL SP1 ).
Filip

Datum: 18.11.2019 09:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Myslím, že vlhkost se ze vzduchu běžně nedá odstranit. Vzduch bude vždy nějakou vodní páru obsahovat. No a pokud zabránime přístupu zvýšené vlhkosti z našeho bytu, nedostane se tam skze stěny?

Datum: 15.11.2019 07:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vlhnoucí rohy na severní straně mi nedaly a kompletně jsem oklepal omítku v koupelně na obvodové zdi. Zjistil jsem, že nad oknem není prefabrikovaný betonový překlad, ale překlad tvoří beton, který byl vylit do šalování. Tento překlad tvoří veškerou stěnu nad oknem (v celé šířce stěny a ve výšce od 240 do 310 cm, tzn. po strop). Takže je to problematický tepelný most. A je otázka co s ním. Poradíte prosím?

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 15.11.2019 17:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, ten překlad vám asi už bude zasahovat už asi i pod podhled předpokládám ? Kdyby to bylo jen nad podhledem, tak by se taky vnitřně zateplil nějakým vhodným materiálem. Jestli to bude i pod podhledem, tak to těžko radit, aby to trochu vypadalo, aby tam nevznikl nějaký schod, musela by se zateplit celá stěna. Nebo by se to zateplilo k oknu a uděl se schůdek, který by tvořilo to zateplení.

Datum: 18.11.2019 09:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Kubíčku, děkuji Vám za reakci. Ano, překlad zasahuje pod úroveň zamýšleného podhledu. Je tedy otázka, co s tím. Musím říct, že s vnitřním zateplením mám v tom bytě špatnou zkušenost. Přechozí majitelé jednu severní stěnu zateplili zevnitř polystyrenem. Ten byl přilepen "na buchty" a do dvou rohů byly umístěny větrací mřížky. Po odstranění polystyrenu se ukázalo, že omítka, na kterou to bylo lepené, je zcela pokrytá plísní.
Je otázka, co s tím překladem. Nemyslím ani tak tu výšku, holt by byl nahoře malý schůdek na jedné špaletě v šíři 30 cm. Potíž vidím v tom, že ten beton je opravdu problematický tepelný most. Jenže si říkám, co se stane za tím zateplením, když ten beton bude naprosto prochlazený zvenčí a nebude se zevnitř vůbec prohřívat. Patrně dojde ke kondenzaci na přechodu mezi zateplením a betonem, kde zase vzniknou plísně... A je otázka, čím to celé zateplit. Beton není vylit v rovné ploše, šalování bylo provedeno několika deskami, mezi kterými jsou několikacentrimetrové odskoky. Takže se tam bude muset dát poměrně silná vrstva lepidla, aby se to srovnalo. Co s tím vším?

Datum: 18.11.2019 11:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, když použijete izolaci, přes kterou se nedostane žádná vlhkost, tak tam nemůže nic kondenzovat a plesnivět. Musel byste tam dát PIR desky s ALU fólií, ale tím, že bude část pod podhledem, tak by se tato část musela ještě něčím překrýt, aby to lépe vypadalo. Dávat nikam dovnitř EPS na buchty a ještě tam dělat větrací mřížky je samozřejmě nesmysl, to se nedivím, že to pak tak dopadlo.

Datum: 21.11.2019 22:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Kubíčku, jak by se měly PIR desky upevnit na stěnu? Může to být pomocí lepicí a stěrkovací hmoty? A čím překrýt hliníkovou folii? Nebo by stačilo udělat izolaci z fasádního polystyrenu?

Datum: 21.11.2019 23:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, přes fasádní EPS se vám dostane vlhkost a hrozí kondenzace mezi EPS a zdivem. Ty PIR desky jsou obalené ALU fólií z obou stran, nikdy jsem nezkoušel, jak by na tom držela pěna, ale asi nic moc, bude to chtít použít plastové kotvy pro EPS a pak tyto kotvy přelepit páskou na parozábranu. Čím překrýt tu fólii na deskách z venkovní strany, tak to se těžko radí, když to bude jen nějaký výčnělek desek pod podhledy k oknům. Asi by to šlo přelepit nějakou tapetou, nebo zkusit u toho udělat konstrukci pro SDK a překrýt to sádrokartonem.

Datum: 26.11.2019 20:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Brouzdal jsem internetem a hledal možnosti vnitřního zateplení. Docela mě zaujaly izolační desky Redstone Pura. Máte s tím zkušenosti?
A z jiného soudku. Dnes přišli sádrokartonáři, abych se s nimi domluvil na montáži podhledu. Tedy počítal jsem s tím, že na chodbě, která je uprostřed bytu, podhled určitě bude (pod stropem jsou vedeny svazky elektrických drátů), tam by problém z kondenzací vody na stěnách neměl být. Protože jsem chtěl vylepši akustiku, požadoval jsem po nich akustický SDK. Ovšem sádrokartonáři říkali, že lepší je použít běžný SDK a nad něj dát vatu. Je to správný postup? Nad naším bytem je také obývaný prostor.

Datum: 26.11.2019 23:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, osobní zkušenost s těmi deskami nemám, ale pro případné vnitřní zateplení se mohou hodit. Neznám úplně porovnání vzduchové neprůzvučnosti mezi modrým SDK a klasickým v kombinaci s minerálem, do žádných tabulek jsem se nedíval, ale osobně, když je ta možnost a ničemu dalšímu to nevadí, bych asi upřednostnil klasický sádrokarton s cca 10-15 cm minerálu.

Datum: 27.11.2019 06:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Opět děkuji za reakci. Takže vnitřní izolace tímto způsobem je také možná a minerální vatu schvalujete do prostoru, který není ohraničen venkovním zdivem. A má tam být parozábrana?

Datum: 27.11.2019 13:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, v tomto případě parozábrana není potřeba.

Datum: 29.11.2019 12:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, ta parozábrana by mohla nějak zlobit?

Datum: 29.11.2019 13:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, mezi dvěma vytápěnými a obývanými prostory, a bez ochlazovaných bočních stěn, není žádná parozábrana potřeba, nehrozí zde nikde kondenzace vlhkosti, jedině, že by v tom bytě nad vámi byla velká zima. Když tam ale tu parozábranu dáte, nic se tím nezkazí, ale je to podle mne zbytečné. Teoreticky by tam ta parozábrana vadila pouze v případě, že by byla zima a netopilo se ve vašem bytě, a při tom se topilo v bytě nad vámi.

Datum: 07.10.2019 22:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, sádrokarton sám o sobě moc dobrý tepelný izolant není, takže nepředpokládám, že by nad podhledy byly nějak znatelně nižší teploty, než pod podhledem v místnosti. Takže jestli rohy místností, především na severních stranách domu, netrpěly na tvorbu kondenzátu a případně plísní už nyní, tak bych se toho neobával ani s podhledem (předpokládám, že se nebude jednat o nějaké jen nárazové vytápění). Úplně jiná situace by nastala, kdyby nad vámi nebyl vytápěný prostor a mezi podhled a strop by se vložila tepelná izolace bez parozábrany, pak by dost ve velkém nad tepelnou izolací kondenzovala vlhkost a stékala na podhled.

Datum: 08.10.2019 07:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Kubíčku, děkuji Vám za odpověď. Opět jste mi pomohl. Nad naším bytem je další byt, takže je prostor nad stropem vytápěný. Při seškrabávání nátěrů jsem v rozích našel plíseň, ale myslím, že ta byla zapříčiněna nedostatečným větráním. Říkal jsem si, že se nám to nestane, když budeme řádně větrat. Ovšem když uděláme podhled, tak ten prostor nad ním nijak neodvětráme.

Datum: 08.10.2019 09:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, rohy místností, hlavně na severních stranách domu nezateplených domů jsou vždy náchylné na kondenzaci a tvorbu plísní, tomu nikdy 100% nezamezíte a vždy bude existovat šance, že to může zlobit, hold budete muset doufat, že to nebude nic zásadního a po oteplení to případně zase vyschne. Hodně by celou situaci vylepšilo zateplení domu a tím zvýšení povrchové vnitřní teploty kritických míst, nebo můžete udělat vnitřní zateplení na obvodovém zdivu v tom pruhu mezi stropem a podhledem, ale málokdo něco takového řeší.

Datum: 13.10.2019 21:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Kubíčku, teď, když štukujeme stěny a do bytu se tak dostává spousta vlhkosti, se ukazuje, jak jsou rohy místností na severní straně vlhké (i v dosud neštukovaných místnostech dochází ke kondenzaci). Uvažoval jsem o tom vnitřním zateplení rohů nad podhledem, ale v toto článku autor od vnitřního zateplení docela přesvědčivě odrazuje: https://stavba.tzb-info.cz/izolace-strechy-fasady/540-o-vnitrnim-zatepleni
Ještě mě napadá, jestli by nebylo dobré dát nad podhled parotěsnou zábranu, ale zase si říkám, že tak bude prostor nad podhledem úplně zadušený... No a ještě je otázka, o kolik případně strop snížit. Ze současných 3,1 m jít na 2,6 m nebo raději jen třeba na 2,8 m, aby se stěna ohřívala a větrala co nejvýše?

Datum: 13.10.2019 23:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, parozábrau bych nepoužíval a co se týká té světlé výšky, tak nejvíce kritické jsou ty rohy a to je už pak jedno, jestli to bude 2,6 nebo 2,8 m, řídil bych se tím, co se vám bude nejvíce líbit nebo vám bude pocitově vyhovovat. Vnitřní zateplení má samozřejmě svá úskalí, takže buď se musí použít materiál s velkým difúzním odporem, nebo materiál, přes který se nedostane žádná vlhkost nebo něco ze speciálních porézních materiálů určených k vnitřnímu zateplení. Jelikož to bude ale nad podhledem, šel bych cestou materiálu, přes který se nedostane žádná vlhkost, což jsou např. PIR desky obalené ALU fólií, stačila by vám síla třeba 4-5 cm.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama