Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Mohu přeprodávat elektřinu?

Autor: Tom Jerry
Datum: 29.10.2019 18:03
uživatel: 131137

Mám takový "podnikatelský nápad" a nevím, zda to dává smysl.

Příklad: v městském domě je 10 domácností, které mají elektřinu od různých dodavatelů.

Do domu bych umístil nějakou baterii třeba 10 kWh. Pouze já bych kupoval elektřinu od nějakého dodavatele, všechny domácnosti by pak kupovaly elektřinu ode mě.

Jelikož bych reprezentoval 10 domácností, mohl bych s dodavatelem vyjednat lepší podmínky. Díky baterii bych mohl odebírat především když je elektřina nejlevnější. Baterie by vyrovnávala "nápory" a pro celý dům by asi stačila přípojka na 5 kW (20 Amperů).

Ve výsledku by elektřina pro celý dům stála třeba o 50% méně. Domácnosti by platily třeba 75% původní ceny, tedy 25% by byla moje marže. Po několika letech by se mi třeba vrátila investice do baterií a pak bych už byl v zisku.

Jsou moje odhady realistické? Je tam nějaký háček, který si neuvědomuji?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
jarda jarda13.11.2019 16:13
jarda jarda13.11.2019 16:09
jarda jarda13.11.2019 16:06
jarda jarda13.11.2019 16:04
Jiří Zilvar05.11.2019 12:19
Josef Vávrajedenáctý04.11.2019 19:41
Petr Zíka04.11.2019 18:05
Tom Jerry04.11.2019 11:41
Vladimír Horák04.11.2019 07:38

Datum: 13.11.2019 16:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105814
reakce na ...
Po několika letech že by se ti vrátil investice do baterií? Tak si to spočítej, baterie jen pro jednu domácnost stojí statisíce, a jejich životnosti nikdo nezaručí, záleží na režimu provozu.

Je to nesmysl.

Daleko víc ušetříš pokud budeš obchodník s energií, prodala jsem svou předraženou energii jen o něco levnější než ČEZ

“ Jelikož bych reprezentoval 10 domácností, mohl bych s dodavatelem vyjednat lepší podmínky.”

Jenže rozdíl mezi nejlevnější mohli držím dodavatelem typicky nedělá 50% ve výsledné ceně. A jak bys dokázal donutit ty odběratele, aby uzavřeli smlouvu právě s tebou, tak to nechápu už vůbec to bys jako do každého bytu zavedl vlastní přívod?

Pokud nejsi vlastníkem celého domu, tak na podobné nesmysly rychle zapomeň. Jak už tu padlo, první problém je vůbec domluvit se s sousedy

Autor: jarda jarda
Datum: 13.11.2019 16:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Asi takhle: pokud na tom chcete vydelavat, tak na to zapomente rovnou :-))

Na baterie zapomente, efektivita je tak 40% maximalne a baterie starne...

Jediny smysl mi to dava pro majitele nemovitosti (baraku), ktery takto muze levne preuctovat za nakupni cenu elektrinu.

Levnou cenou muze zase zvysit najem, najemce zajima celkovy naklad.

Na druhou stranu, pro legalnost takoveho postupu potrebujete kalibrovane fakturacni elektromery pro kazdeho odberatele.a ty elektromery maji take vlastni spotrebu par wattu...

Neboli pri dnesni nizke cene za elektrinu se to i ho nevyplati, ja mam treba 2,10 Kc zatim za kWh.

V distribuci se vam jako nevlastnikovi domu rozhodne NEVYPLATI podnikat, je s tim spojeno tolik problemu...

Teoreticky pri velke strese byste mohl na dotace nakoupit solary a vyrabet elektrinu pro najemce a do site, pak by mozna to jakysi smysl melo, ale radeji jiny podnikatelsky zamer...

Autor: Jiří Zilvar
Datum: 05.11.2019 12:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120411
reakce na ...
Dobrý den,

základní info k přímému prodeji vlastní elektřiny: https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/15280-podminky-primeho-prodeje-vlastni-vyrobene-elektriny

A další praktické info s porovnáním nákladů (sdružené jističe, fotovoltaika, baterie) zde: https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/19673-fotovoltaika-na-bytovem-dome-muze-mit-navratnost-ctyri-roky-rozsireni-ale-brani-neprejici-legislativa , pdf je na konci článku.

Pokud se se sousedy dohodnete, pořídíte si měření na patě domu a pak si budete rozúčtovávat elektřinu uvnitř domu svépomocí, tak jako celek ročně ušetříte tisíce až desetitisíce korun (podle počtu odpojených jednotek), protože nebudete platit za x jističů, ale jen za jeden.

Baterie podle mě smysl nedává, v řádu desítek kWh je velmi drahá a na "špičkování" se nevyplatí. Pokud byste ji chtěl krmit levnou elektřinou, musel byste k ní mít pokročilé řízení s predikcí, abyste ji měl připravenou prázdnou ve chvíli, kdy nastanou nízké ceny elektřiny a zároveň měl dost elektřiny k dispozici pro vyrovnávání špiček...

A když vám to nakonec finančně i technicky vyjde, zdaleka největší problém začíná s úkolem "pokud se se sousedy dohodnete".

Autor: Josef Vávrajedenáctý
Datum: 04.11.2019 19:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131115
reakce na ...
Distribuce počítá se soudobostí spotřeby
https://elektrika.cz/data/clanky/jak-rozumne-stanovit-soudobost-a-jak-prokazat-ze-jsou-rozvody-spravne-dimenzovany
Typická domácnost bere 200 W, ale přívod má minimálně 5,75 kW
Průměrné vytížení je 200/5750 = 3,5% Ano, tři a půl procenta.

Když takových domácností sdružím deset, nevyhodí na nadproud jistič 3x 25A
Vytížení je 2 kW / 17,25 kW = 11,5%

Za cenu jednorázové investice do nadproudových odpojovačů topných spotřebičů s přehledem zvládnete i dvacet domácností.
Takovéto zahrádkářské sdružení dvaceti domácností má elektřinu v podstatě za polovinu. HDO odpojuje i lednice. A to nepotřebujete ani baterky.

Autor: Petr Zíka
Datum: 04.11.2019 18:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100057
reakce na ...
Začněte zde:
https://www.businessinfo.cz/cs/clanky/obchod-s-elektrinou-1544.html
Pokud se spolek zahrádkářů či garážníků dohodne, má jediné fakturační hodiny a spotřebu rozpočítává a negeneruje zisk, nepotřebuje licenci. To ale asi nebude Váš případ.

Datum: 13.11.2019 16:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tam je zase jiný problém: podružné elektroměry mají vlastní spotřebu, a i když jsem roky nebyl v garáži, a mám ten elektroměr shozený, tak ostatní nemají a generují spotřebu jenom na elektroměru, a po mě pak chtějí 100 Kč za nulový odběr, to si ještě neuměj sjednat lepšího dodavatele s nulovým paušálem

jeden často dokonce vycházelo tak, že i kdybych měl vlastní přípojné místo, tak bych platil za rok méně, než chtělo sdružení garážníků po mně.

Autor: Vladimír Horák
Datum: 04.11.2019 07:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130752
reakce na ...
Dobrý den,

jen osobní připomínka - nemyslel jste 50kW? A i to mi přijde málo. Vždyť když doma zapneme troubu a dvě plotýnky (sklokeramika) je to skoro 5kW! K tomu pračka, sušička, vysavač a bojler a jsme někde úplně jinde.
Plus takovéto namáhání baterie (nabíjení nočním proudem) by asi moc dlouho nevydržela.

Autor: Tom Jerry
Datum: 04.11.2019 11:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131137
reakce na ...
Tak to by se zjistilo praxí, kolik kW by bylo potřeba. Ale třeba vysavač a mikrovlnka neběží víc jak 10 minut denně. Ani jiné spotřebiče neběží neustále.

Myslím, že by stačila přípojka se 4x menším proudem než běžně, jelikož by ty výkyvy vyrovnávala baterie. Těch 5 kW ze sítě by se čerpalo třeba 20 hodin denně. To máte 100 kWh za den, což by pro celý dům mělo stačit.

Spíš mě zajímá, zda mi někdo poskytne výraznou slevu na elektřinu, když budu moci zajistit pravidelný čas čerpání a nízký maximální odběr.

Datum: 13.11.2019 16:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na baterii zapomeň, to je úplný nesmysl, to už radši přečerpávací elektrárny, tam je účinnost daleko vyšší ;-)

A Střídač který bys patrik 12 voltové bych převedl na 230 V Pro celý barák, by stál 1 000 000

S tím mají problém i jednotlivé domácnosti v ostrovní systémech, aby měli dostatečně silný Střídač když si zapnu pračku myčku

Podívej se a nebo to diskutují na fóru mypower.cz

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama