Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Ochranné pásmo vrtu

Autor: Lukáš Borovský
Datum: 18.11.2019 21:33
uživatel: 131271


Dobrý den, 
měl bych dotaz ohledně sousedovy vrtané studny. Vrt se má nacházet 4 metry od mého pozemku, v hydrogeologickém vyjádření je uveden seznam pozemků, na kterých vznikne ochranné pásmo a to do vzdálenosti 10 metrů od vrtu. Znamená to, že ochranné pásmo 6 metrů zasahuje na můj pozemek a bude to katastrálně zaneseno (věcné břemeno)? V budoucnu bych zde chtěl stavět. Dotaz zní jak se bránit proti omezení na mém pozemku, celá věc jde již k ústnímu jednání. Jak se k tomu postavit? Podle Vyhlášky č.501/2006 Sb. §23/2 se stavby umisťují tak, aby nebyla znemožněna zástavba sousedního pozemku, dále podle Vyhlášky č.501/2006 Sb. §20/1 se stavby umisťují tak, aby nesnižovaly hodnotu území.
Prosím o jakékoli rady, nechci sousedovi bránit ve stavbě vrtu, ale nechci být omezován na svém vlastním pozemku.

Děkuji Lukáš B.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Filip Filip25.11.2019 00:16
Lukáš Borovský24.11.2019 20:08
Jan Šimek24.11.2019 18:14

Příspěvky
Autor: Filip Filip
Datum: 25.11.2019 00:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Ahoj. VE většině případů to funguje následovně :
Provede se průzkumný vrt, na který není potřeba vůbec nic. Až se prakticky zjistí, že je tam voda a že je jí dostatek, tak se teprve žádá o legalizaci - včetně všech posudků, řízení až kolaudaci. U mě to dělala firma. Vrtalo se metr od sousedova plotu. On nic nenamítal a myslím si, že i kdyby se mu to nelíbilo, tak měl smůlu. Já jsem si tu studnu nechal udělat na klíč, včetně vyřízení všech formalit. Zaplatil jsem a mám studnu. V katastrální mapě nic naneseno není, a soused nic nepodepisoval, ale je možné, že o tom jenom nevím. Upřesňuji, že se jedná o studnu v chatové oblasti a je možné u výstavby rodinných baráků je to jinak.
Filip

Autor: Jan Šimek
Datum: 24.11.2019 18:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129304
reakce na ...
Námitky k uvedené stavbě vrtané studny musíte uplatnit již při územním řízení, které předchází žádosti o stavební povolení. Cílem územního řízení je povolit záměr ve vztahu k okolí. Při územním řízení můžete vznést námitku o umisťování staveb a omezení zástavby pozemku. Ve stavebním řízení již tuto námitku nelze uplatnit. Stavba studny může v budoucnu zmařit případnou výstavbu domu. Soused by jistě tuto námitku podal s odvoláním na možnost zhoršení jakosti vody ze studny. Protože studna bude umístěna na vedlejším pozemku, jste ze zákona účastníkem řízení a můžete podávat námitky. Pokud by vás úřad opomenul jako účastníka řízení, máte právo stavebnímu úřadu oznámit, že jste účastníkem předmětného řízení. V případě, že by stavební úřad rozhodl že nejste účastníkem řízení, můžete se odvolat k jeho nadřízenému orgánu. Pokud byste byl v ochranném pásmu omezen v užívání pozemku, musí být za toto omezení poskytnuta náhrada. Zřízení věcného břemene přichází v úvahu v případě, že činnost je zakázána zákonem.
Velikost ochranného pásma je min.10 m. V některých případech může být i menší. Jsou ochranná pásma zdrojů pro veřejnou potřebu o velikosti 4x4m.
V případě povolení stavby studny je speciálním stavebním úřadem vodoprávní úřad.
Uvádíte, že celá věc jde k ústnímu jednání. Jestliže na vás zapomněli, že jste účastníkem řízení, podejte stížnost. Jinak sledujte úřední desku, na které jsou zveřejňovány žádosti o územní řízení a stavební povolení.

Autor: Lukáš Borovský
Datum: 24.11.2019 20:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131271
reakce na ...
Dobrý den, děkuji za reakci a rady pane Šimek.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.



 
 
Reklama