Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Chemické kotvení kuchyňské linky

Autor: Karel Ka
Datum: 27.11.2019 14:39
uživatel: 131338


Dobrý den,

chci poprosit o radu ohledně upevnění horních skříněk kuchyňské linky na stěnu. Každá skříňka by měla držet na dvou skobách (od dodavatele jsou ke skříňkám skoby s vrutem o průměru 5 mm). Problém je, že stěna je z "děrovaných" cihel Porotherm 30 a nemám důvěru v to, upevnit skříňky na klasické plastové hmoždinky - i když by to teoreticky udržet mohly. Přece jenom hmotnost jedné takové skříňky pokud v ní bude nějaký těžší porcelán může být cca 80 kg.

Takže klasicky bych použil chemickou kotvu s tím, že do sítka by šlo kovové pouzdro s metrickým závitem do kterého by se pak našroubovala skoba na kterou se skříňka pověsí.

Problém je, že pro tento způsob bych musel do stěny vrtat díry o průměru 22 mm, aby šlo vložit sítko 20 mm z důvodu velkého průměru kovového pouzdra. A to už mi přijde opravdu dost velká díra, když ve finále do ní potřebuji dostat jen tu 5 mm skobu.

Moje otázka tedy je, nedalo by se to udělat nějak jednodušeji, abych nemusel vrtat tak velkou díru? Co kdybych použil sítko 10 mm a skobu pak "zavrtal" přímo do něj? Bude to držet? Přijde mi to pořád jako lepší řešení než použití klasických hmoždinek. Případně kdyby ta skoba byla moc malý průměr, aby to vytlačilo dostatek malty, co kdybych do sítka vtlačil klasickou plastovou hmoždinku a do ní pak po vytvrzení našrouboval skobu s vrutem?

snad se v tom dá vyznat a předem díky za rady.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Vladimír Buk05.12.2019 13:58
Tomáš Hluštík01.12.2019 22:06
Vladimír Buk29.11.2019 21:45
Jozef Homola28.11.2019 15:03
Karel Ka28.11.2019 14:37
Jozef Homola27.11.2019 16:30

Příspěvky
Autor: Tomáš Hluštík
Datum: 01.12.2019 22:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109163
reakce na ...
Hlavně bych k tomu použil na zeď montážní lištu, kterou můžete kotvit třeba každých 10 cm ( normálními plast. hmoždinkami ) a ne jen ve dvou místech zavěšení skříňky.
A hlavně se pak ty skříňky parádně usazují a srovnávají.

https://www.bawor.cz/112-zavesna-lista-pro-kuchynske-linky-2-m.html

Autor: Vladimír Buk
Datum: 05.12.2019 13:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100029
reakce na ...
Tak použít normální plast. hmoždinky do děrovaných cihel, to je hazard nejvyššího stupně, který pánovi zničí celou kuch. linku. Pro kotvení plastovými hmoždinkami do děrovaných materiálů musíte použít delší hmoždinku, která v cihle vytvoří t.zv. tvarový zámek /nejlépe několikanásobný... proto delší hmoždinky/.

Autor: Vladimír Buk
Datum: 29.11.2019 21:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100029
reakce na ...
Tak jsem se opět po delší době pobavil z doporučení jak připevnit skříňky kuchyňské sestavy do cihelného děrovaného zdiva porotherm 30. Ty "Cimrmanovské rady" mají v této zemi nedohledné množství variant. Vychází však z touhy nahradit něco, co je dávno profesionálně odzkoušeno, ale informace se k navrhovateli dosud nedostala. Pro uvedený případ by profesionál použil plast. hmoždinku /např. FISCHER - FUR 10xL s bezpečnostním vrutem. Délka hmoždinky je od 100mm až do 230 mm. Hlava vrutu je zapuštěná nebo 6KT. Montáž skříňky průvlečnou montáží nebo zavěsit na plochý háček /vložit pod hlavu vrutu/.
Druhá možnost je chemické kotvení-malta na bázi vinylesteru, dále plast nebo kovové sítko pr. 10 mm délka cca 100 mm, a vytvořený upravený hák z oceli pr. 6 mm. Vyvrtat bezpříklepově díru 10 mm, sítko vsunout do otvoru naplnit do 3/4 chem. maltou a následně do malty šroubovým pohybem vsunout vytvořený hák. Jednoduché, bezpečné, levné a provede každý domácí údržbář.

Autor: Jozef Homola
Datum: 27.11.2019 16:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Můžu Vám navrhnout několik způsobů kotvení šroubů do dutých cihel tak aby to bylo dostatečně pevné. Používám několik způsobů. Popíši jeden z nich.
Předvrtat díru klasickým ostrým vrtákem, pak dírů dovrtat např. klasickým vrtákem 10 mm. Všechno to sleduje udělat otvor bez vylomení žebírek )žádný příklep). Poté do díry fouknout nějakou pěnu. Ta pěna vyplní okolní prostor a zpevní žebírka cihly. Až pěna vytvrdí třeba na druhý den, tak se otvor znovu vyvrtá vrtákem 10 mm. Máme připravený otvor i pro chemickou kotvu a nebo něco daleko lepšího. K tomu používám dvousložkoé lepidlo EPOXY 1200. To má výhodu v tom, že to lepidlo doma můžete používat 20 let a vždy vytvrdí. Stačí odebrat trochu pryskyřice a dát tam pár kapek tužidla. Pro aplikaci do otvoru 10 mm si zvolíte vhodnou hmoždinku a tu namotáte jednou vrstvou tenkého konopného špagátu a zasunete nebo narazíte do otvoru. Otvor také můžete předem za pomocí špejle vymazat epoxy. Do tohoto za čerstva zařoubujete zkušebně tu správnou skobu a na druhý den vyšroubujete a můžete montovat. Tento druh spojení vykazuje neuvěřitelnou pevnost, protože lepidlo prosákne i do porézního okolí a hlavně při vytvrzování nevysychá a "neotvírá škvíru". Dokonce do cihlové zdi jde vyvrtat i menší otvor a špagátek s lepidlem namotat pouze na na šroub namaštěný něčím a zaklepnutý do otvoru. Na druhý den máte k dispozici plnohodnotný závit v něčem čemu říkám "pytlolaminát". Při povolování šroubu nutno vyvinout trochu síly. Dokonce mosazný šroub není ani potřeba něčím mazat před lepením.

Autor: Karel Ka
Datum: 28.11.2019 14:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131338
reakce na ...
Dobrý den, moc děkuji za radu. Ta pěna mi přijde jako super nápad - určitě použiji. Jen si teda nejsem jistý tím konopným špagátem, hádám, že ho mám předem namočit do epoxidu, ale znamená to, že mám použít menší hmoždinku než průměr 10, kterou by bylo třeba do díry lehce zaklepnout, aby pak dobře držela v cihle? Nějak si neumím představit, že ten provázek bude na hmoždince držet, když ji budu do té díry zaklepávat. U menší hmoždinky bych pak musel použít dostatečné množství epoxidu, aby opravdu držela hmoždinka v cihle, což nevím jestli si troufám odhadnout.
Každopádně předpokládám, že bych mohl do takto připravené díry vtlačit chemickou maltu a do ní pak vsunout hmoždinku menšího průměru, kdy porézní pěna poslouží stejně jako sítko pro chemické kotvení. Jen nevím zda mít v hmoždince už rovnou navrtanou skobu, když ji tam budu vkládat nebo ji našroubovat do hmoždinky až po vytvrzení. Tady si nejsem jistý zda to roztahování hmoždinky chemická malta zvládne.

Autor: Jozef Homola
Datum: 28.11.2019 15:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Nevím do jaké míry jste mne porozuměl.
Špagát je na hmoždince namotán, takže vzhledem zubům hmoždinky se nemůže sesmeknout. Maximálně vám bude trčet konec a ten prostě uřízněte. To kolik špagátu namotáte jestli jednu nebo dvě vrstvy je na Vás. Když budete upevńovat na strop, je dobré to tam narazit jako špunt aby to lepilo nevytékalo než vytvrdí a proto si domotáte tolik kolik potřebujete a taky záleží jak se podařilo kvalitně díru vyvrtat. Špagát nemusíte namáčet. Stačí potřít hmoždinku, natočit špagáte, potřít a pak případně natřít otvor. To se pak vpije. Zašroubovat za čerstva (pouze šroub) je lepší než po vytrvzení. Na druhý den jej vyšroubujete a montujete. Jinak při zatečení hodně lepidla se to tam může a nemusí dostat. To zaleží jak to lepidlo někam vniklo.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama