Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Úprava difuzních vlastností OSB desek

Autor článku: Ing. Jiří Labudek, Ph.D., Ing. Zdeněk Galda, Ph.D., Ing. Jiří Teslík, VŠB - Technická univerzita Ostrava, Fakulta stavební (FAST), Ing. Daniela Štaffenová, PhD., Žilinská univerzita v Žiline, Stavebná fakulta (SvF)
Plné znění článku: Úprava difuzních vlastností OSB desek
Anotace článku: Příspěvek se zabývá difuzními vlastnostmi desek OSB (Oriented Strand Board). Úprava difuzních vlastností OSB dává projektantovi možnost ovlivnit funkci, ale i trvanlivost obvodového pláště stavby na bázi dřeva během zimního období. Výhodou je využití standardních OSB desek s patřičnou úpravou, pro různé funkce v obvodovém plášti. Dle doporučení projektanta lze úpravy provést i ve fázi realizace stavby.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Prosba o doplnění experimentuJiří Svoboda20.02.2018 14:42
difúzní a nedifúzní záklop ?Jan Rypl06.09.2016 12:31

Příspěvky
Předmět: Prosba o doplnění experimentu
Autor: Jiří Svoboda
Datum: 20.02.2018 14:42 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105443
reakce na ...
Dobrý den
Latex rozhodně není vhodný nátěr na OSB desku za účelem zvýšení difúzního odporu či snížení průvzdušnosti. Doporučuje se použít vodou ředitelný email např. Bakrylex. Mohli by, prosím, autoři zopakovat měření i s tímto nátěrem.

Předem děkuje a zdraví

Jiří Svoboda,

Předmět: difúzní a nedifúzní záklop ?
Autor: Jan Rypl
Datum: 06.09.2016 12:31 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100371
reakce na ...
Je skutečně scestné zdifúznění OSB desky provést tak, že v kruhu materiálu o průměru 100 mm (plocha 78,5 cm2) se udělají jen 4 otvory o průměru 5 mm (plocha otvoru celkem 0,785 cm2), tj. kde pak vzniká otvor velikosti jen 1% plochy. To je logicky velice malá díra pro skutečné zdifúznění plochy materiálu.

Když se provede prkenný záklop a mezi prkny šíře cca 150 mm budou štěrbinky široké cca 5 mm, tj. pak otvor v ploše záklopu představuje díru 325 cm2 v 1 m2, tj. díry v ploše materiálu představují plochu o velikosti 3,25 %. Pak už můžeme hovořit od difúzním záklopu, ačkoliv původní mí faktor dřeva je kalkulován 157, jelikož pak mí faktor klesá o 1-2 řády.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama