Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Stav vody ve studni

Autor: Milan Richter
Datum: 12.01.2020 20:35
uživatel: 131606


Měl bych obecný dotaz. Bydlíme ve starém domku kousek od letiště Václava Havla, na pozemku je studna která v minulosti živila ještě domek vedle. Je hluboká skoro 13 m, metrový betonový zkruže. Nemám přehled o tom, jaký byl stav vody ve studni v minulosti, ale momentálně je tam reálně tak 1,5 m nad dnem. Na jaře jsem zkusil vodu vyčerpat a čekal jsem za jak dlouho doteče, za 40 min byla zpátky. Tohle jsem ještě 2x opakoval a vody vždy ve stejném čase dotekla zas do toho 1,5 m, ne víc. Moje dotazy......
- má smysl studnu na dně nějak čistit?
- je možné že zdroje vody budou v takové hloubce, že to prostě výš nenateče?
- má smysl uvažovat o dalším prohloubení studny (nemám vůbec tušení jestli to někdy dokáže, jakým způsobem a jestli to bude mít smysl)

Rád bych totiž vodu používal pro chod domácnosti, mám to připravené, stačí jen koupit vodárnu a čerpadlo, rozvody včetně elektra jsou natažené.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Autor: Hana Tůmová
Datum: 13.01.2020 17:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131157
reakce na ...
Dobrý den, pokud jste studnu zkoušel vyčerpat a voda opět natekla 1,5 m nade dno, pak se jedná o ustálenou hladinu podzemní vody a voda prostě výš nepůjde, maximálně může v průběhu rohu kolísat např. o 1 m nahoru dolů. Čistění studny má smysl, pokud se studna dlouhou dobu nepoužívala. Zda má smysl prohloubení, to by měl posoudit hydrogeolog podle podloží. Jednak je možné, že už je studna zahloubena na pevnou skálu, takže prohloubení může být technicky náročnější, pokud ne, tak by Vám alespoň vznikla prohloubením větší akumulace vody s tím, že je možné, že se při prohlubování narazí na další přítok vody. Hladina Vám ale zůstane uvedených 11,5 m pod terénem... Ještě upozornění, prohloubení studny oficiálně podléhá nahlášení změny na vodoprávním úřadě.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama